[#1471] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1469

Czy jest jakiś bezpieczny sposób na odmontowywanie kart SD pod Workbenchem?

Można to zrobić np. tak:

assign dismount nazwa_dysku:
assign dismount sd0:

Ważna jest kolejność wykonania poleceń.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 22:54:59 przez spidi
[#1472] Re: Wicher 500

@spidi, post #1471

Ja tak trochę off-topic.
Ma może ktoś do odsprzedania (ewentualnie zweryfikowany namiar gdzie można kupić) procek do Wichra, który pójdzie stabilnie na 50MHz? Kumplowi trafił się egzemplarz, który nie daje się przetaktować. Nawet bez pamięci - można go wkręcić stabilnie tylko na 28MHz, wyższe ustawienia albo nie przechodzą wcale, albo komp się szybko wykrzacza. Mam pamięć, która na moim egzemplarzu działa stabilnie na 50MHz - a tutaj nic z tego.
[#1473] Re: Wicher 500

@spidi, post #1471

Nowe Wichry 500i w wersji rve.2c będą posiadały aktywną funkcję MAPROM nawet dla zamontowanego SIMMa 8MB (będzie się to wiązało z mniejszą ilością dostępnego fastu dla systemu). Dla SIMMów większych niż 8MB, dla systemu będzie dostępna maksymalna ilość pamięci fast.
System dostanie dodatkowego przyśpieszenia
Tak wyglądają osiągi dla taktowania 50MHz.



[#1474] Re: Wicher 500

@spidi, post #1473

Mniam... Będzie trzeba pomyśleć nad zmianą wersji.
[#1475] Re: Wicher 500

@spidi, post #1473

Czy nowe Wichry bardzo różnią się sprzętowo od starych?
Innymi słowami czy można przerobić starego na nowego?
[#1476] Re: Wicher 500

@sander180384, post #1475

Spidi kiedy można spodziewać się nowych wichry 500i w wersji rev.2c?
Czy przewidujesz w tej nowej wersji pełną współprace Wichra 500i rev.2c z Amigą CDTV?
[#1477] Re: Wicher 500

@spidi, post #1473

Czy jest szansa ze rusza w a2000 nie kolidując z zorro?
[#1478] Re: Wicher 500

@sander180384, post #1475

Czy nowe Wichry bardzo różnią się sprzętowo od starych?
Innymi słowami czy można przerobić starego na nowego?

Wszystko zależy od wersji PCB. Na starszych płytkach jest więcej do przeróbki, na nowszych mniej.
[#1479] Re: Wicher 500

@skofrant, post #1476

Spidi kiedy można spodziewać się nowych wichry 500i w wersji rev.2c?
Czy przewidujesz w tej nowej wersji pełną współprace Wichra 500i rev.2c z Amigą CDTV?

Pierwsza partia powędrowała już do pierwszego sklepu. Druga partia pewnie za jakieś 1,5 tygodnia będzie montowana.

Nie sprawdzałem czy działa z CDTV, jakoś nie mam na czym tego sprawdzić.

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 00:33:13 przez spidi
[#1480] Re: Wicher 500

@spidi, post #1473

"6,7MB/s"

Na CD32 też jest możliwość uzyskania podobnej prędkości?

W temacie Wicher CD32.
[#1481] Re: Wicher 500

@Risc, post #1477

Czy jest szansa ze rusza w a2000 nie kolidując z zorro?

Mam w planie wykonanie przejściówki montowanej w slot procesora A2000. Nowe Wichry mają wyprowadzenia potrzebne do przeprowadzenia takiej operacji.
[#1482] Re: Wicher 500

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1480

"6,7MB/s"
Na CD32 też jest możliwość uzyskania podobnej prędkości?
W temacie Wicher CD32.

Da się uzyskać podobne prędkości tylko trzeba do tego szybszego procka.
[#1483] Re: Wicher 500

@spidi, post #1479

Szkoda,że nie masz Spidi jak sprawdzić działanie nowego Wichra z CDTV...Być może ktoś z forumowiczów to sprawdzi...
Jaka cena końcowa będzie tej karty??
[#1484] Re: Wicher 500

@skofrant, post #1483

Szkoda,że nie masz Spidi jak sprawdzić działanie nowego Wichra z CDTV...Być może ktoś z forumowiczów to sprawdzi...

Jeśli mi jeszcze kiedyś wpadnie w ręce jakaś CDTV, to postaram się dodać jej obsługę.

Jaka cena końcowa będzie tej karty??

Karta będzie dostępna w RetroAmi.
[#1485] Re: Wicher 500

@spidi, post #1478

A jak rozpoznać czy mam starszą czy nowszą wersję PCB?

Drugie pytanie: znajomy na swoim Wichrze jak wyłączy turbo to nie ma Fast RAM. Nawet jak wyjmie kość SIMM to jeśli wyłączy turbo to Amiga normalnie wstaje. Bez SIMM i z turbo jest czerwony ekran Expansion Board Diagnostic.
Na moim Wichrze wyłączenie turbo nie wpływa na Fast a włączenie bez SIMM zawsze (bez względu na ustawienie turbo) powoduje czerwony ekran Expansion Board Diagnostic.
Obstawiam że coś jest nie tak u kolegi bo ma dziwne problemy ze stabilnością. Tylko co?
Obaj mamy HW:$11 i FW:$11 i używamy takich samych pamięci.

Trzecie pytanie: Wicher w teorii wspiera pamięci FPM i EDO. Czy SIMMki muszą spełnić jeszcze jakieś inne wymagania? Bo sprawdzałem na wielu pamięciach (ok. 10 szt. każda po 8 MB) i strasznie ciężko było mi znaleźć takie, które działały. Większość powodowała ten nieszczęsny ekran Expansion Board Diagnostic. Mimo że datasheet kostek mówił że są FPM lub EDO.
[#1486] Re: Wicher 500

@sander180384, post #1485

A jak rozpoznać czy mam starszą czy nowszą wersję PCB?

Pod napisem Wicher500i jest oznaczenie "rev." oraz cyferka (może też być literka po niej).

Drugie pytanie: znajomy na swoim Wichrze jak wyłączy turbo to nie ma Fast RAM. Nawet jak wyjmie kość SIMM to jeśli wyłączy turbo to Amiga normalnie wstaje. Bez SIMM i z turbo jest czerwony ekran Expansion Board Diagnostic.
Na moim Wichrze wyłączenie turbo nie wpływa na Fast a włączenie bez SIMM zawsze (bez względu na ustawienie turbo) powoduje czerwony ekran Expansion Board Diagnostic.
Obstawiam że coś jest nie tak u kolegi bo ma dziwne problemy ze stabilnością. Tylko co?
Obaj mamy HW:$11 i FW:$11 i używamy takich samych pamięci.


Jeśli turbo jest włączone, a SIMM wyjęty to będzie pojawiał się czerwony ekran diagnostyczny, ponieważ system próbuje dodać pamięć, której fizycznie nie ma..
Co do niestabilności, to może być kilka powodów. Zły kontakt pinów z Wichra w podstawce procesora na płycie głównej A500. Czasem powoduje podobne problemy kość rom (w wyrobionej podstawce dla romu), dokładniej epromy, są odrobinę wyższe od oryginalnej kości rom z kickstartem. Opieranie się Wichra na takim epromie czasem powoduje problem z jego (eproma) stykiem w podstawce.

Trzecie pytanie: Wicher w teorii wspiera pamięci FPM i EDO. Czy SIMMki muszą spełnić jeszcze jakieś inne wymagania? Bo sprawdzałem na wielu pamięciach (ok. 10 szt. każda po 8 MB) i strasznie ciężko było mi znaleźć takie, które działały. Większość powodowała ten nieszczęsny ekran Expansion Board Diagnostic. Mimo że datasheet kostek mówił że są FPM lub EDO.

SIMM musi być bez kontroli parzystości. Inne powinny ruszać bez problemu.

W razie czego proponuję przysłać Wichra wraz z tymi pamięciami do mnie.
[#1487] Re: Wicher 500

@spidi, post #1486

Dzięki za wyjaśnienia! Dużo pomogły.

Co do wersji Wichra to ja mam rev.2
Domyślam się że to jest ta nowsza (starsza to zapewne rev.1).

Jesteś w stanie powiedzieć ile by kosztował "upgrade" do rev.2c czy jeszcze za wcześnie?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 09:18:26 przez sander180384
[#1488] Re: Wicher 500

@sander180384, post #1487

Ja zaś mam pytanie czy wichera można używać ze stacją gotek.
A dokładniej botować adf-a i uruchomić grę bez uruchamiania
workbencha. Czy będzie wspomagana tak uruchomiona gra.

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 17:27:29 przez mkdevil666
[#1489] Re: Wicher 500

@mkdevil666, post #1488

Tak, ale Wicher będzie działać z taką prędkością jak ustawiona na zworkach a nie w WicherPrefs.
[#1490] Re: Wicher 500

@Risc, post #1477

Mam Wichra w A2000 na czym polega „kolizja” ?
[#1491] Re: Wicher 500

@sander180384, post #1489

Dzięki za info. Na ebay są goteki za 50zl - 70zl. Ktoś z was je kupował. Bo wyglądem nie odbiegają od tych z allegro?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 19:45:09 przez mkdevil666
[#1492] Re: Wicher 500

@mkdevil666, post #1491

Mogą to być "puste" goteki, pewnie będziesz musiał wgrać w niego soft (polecam FlashFloppy).

Jeśli masz podłączony do Wichra RTC przez SPI to Wicher zapisze sobie swój config w pamięci zegara i przy starcie z dyskietki/adf będzie odczytywać z niego ustawienia.
[#1493] Re: Wicher 500

@sander180384, post #1487

Co do wersji Wichra to ja mam rev.2
Domyślam się że to jest ta nowsza (starsza to zapewne rev.1).

Są jeszcze wersje 2a i 2b.

Jesteś w stanie powiedzieć ile by kosztował "upgrade" do rev.2c czy jeszcze za wcześnie?

W Twoim przypadku wchodziłaby w grę zabawa z kynarem.
[#1494] Re: Wicher 500

@sander180384, post #1489

Tak, ale Wicher będzie działać z taką prędkością jak ustawiona na zworkach a nie w WicherPrefs.

Jeśli ściągniesz zworkę z 25 i 50 MHz, to karta po rezecie będzie pamiętała ostatnio ustawioną częstotliwość. Jeśli zworka jest założona na 25 lub 50MHz, to po resecie jest ustawiana zazworkowana częstotliwość.
[#1495] Re: Wicher 500

@marpla, post #1490

Mam Wichra w A2000 na czym polega „kolizja” ?

Kolizja będzie z pierwszą kartą w slotach ZorroII.
[#1496] Re: Wicher 500

@spidi, post #1494

mi akurat na podkręcaniu czegokolwiek nie zależy.
ogólnie to mam 1mb chip w a500 dodatkowo 1,5 slow i 8 fast pamięci - i co z tego jak pod whd load gry mi się nie odpalają - bo krzyczy komunikat WINCEJ CHIPU...

dlatego szukam takiego rozwiązania
lub sposobu jak tu pamięć chip zwiększyć :)
[#1497] Re: Wicher 500

@spidi, post #1481

Zatem czekam z niecierpliwością :)
[#1498] Re: Wicher 500

@spidi, post #1493

A czy możliwy by był update do rev. c we własnym zakresie ? Przekazanie instrukcji modyfikacji ? Lutownica nie jest mi obca, posiadam programator ZL4PRG. Mam Wichra rev. 2a :) który śmiga jak szalony na 50MHz :)
[#1499] Re: Wicher 500

@mkdevil666, post #1496

Jeśli masz płytę rev. 8 to dasz radę rozszerzyć chip. Jeśli masz starszą, to pozostaje Ci wyłącznie zakup MegAChip (na eBay za 110GBP ostatnio). Ale dziwne co mówisz, bo mi się udawało odpalać produkcje pod WHDLoad na A500 z rev. 6, 1MB chip i 1.5MB slow (do tego było IDE pod procesor). Co prawda, przy próbie dostępu do dysku komputer potrafił przystawać na moment (aż kontroler dostarczył dane), ale działało.
[#1500] Re: Wicher 500

@marpla, post #1498

A czy możliwy by był update do rev. c we własnym zakresie ? Przekazanie instrukcji modyfikacji ? Lutownica nie jest mi obca, posiadam programator ZL4PRG. Mam Wichra rev. 2a :) który śmiga jak szalony na 50MHz :)


Będzie przygotowany upgrade wsadu dla kart w wersji 2, 2a. Wsad będzie posiadał dodaną funkcję MAPROM oraz poprawiony kontroler pamięci. Oczywiście do przeprowadzenia operacji będzie potrzebny programator dla Xilinxów.

Na stronie www pojawi się odpowiednia informacja z zakładką, gdzie po dokonaniu rejestracji swojej karty zostanie udostępniony wsad dla konkretnego egzemplarza Wichra.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem