[#1621] Re: Wicher 500

@spidi, post #1620

Tak, zainstalowane na partycji systemowej


[#1622] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1621

Dodam że plik "Wicher" jest w C i instalacja przebiegła bez błędów. Wszystko tyczy się narazie wichra 2a, bo tego mam obecnie włożonego do amigi.

Instalowałem wszystko przez goteka z WicherInstaller.adf. przy sprawdzeniu w WB "version c:wicher" pokazuje "Wicher 2.2"

Na marginesie jak instalowałem oprogramowanie z włożonym wichrem EX to pliku wicher.ini nie było. z Wichrem 2a jest tak jak na fotkach.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 23:49:40 przez snifferman
[#1623] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1622

Spróbuj wpisać z poziomu cli Wicher LOAD
Zobaczymy co wypisze.
[#1624] Re: Wicher 500

@spidi, post #1623




jeszcze lista nazw i nr partycji. Może to powoduje problem




Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 23:35:45 przez snifferman
[#1625] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1624

Z jakiegoś powodu program się blokuje. Powinien wylistować więcej funkcji.
[#1626] Re: Wicher 500

@spidi, post #1625

Jakie propozycje?

Zainstalować system na nowo?

Zmienić Device name dla partycji na standardowe?

Pare razy już instalowałem Classic WB, kilka razy też standardowy WB3.1. Obecnie jest goły WB3.1 z podmianą scsi.device przez loadmodule i bgui.library do Filemastera.

Blokuje się program czy może coś sprzętowo wicher, bo wgrywałem nowe wsady(wgrały się poprawnie z weryfikacją).

Mam dwie A500 rev8a. W jednej wicher nie zawsze bootował z dysku. W drugiej, czyli tej co teraz siedzi bootuje za każdym razem ok. Działa stabilnie na 33mhz. Wyżej już nie.

Amigi mają 2MBchip (soj-mod)
Testowałem obydwie DiagROMem i wszystko prócz dwóch testów graficznych przechodzi ok(w innym wątku dowiedziałem się, że to wina DIAGROM1.1, bo innym też te testy nie działają)



Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 01:30:43 przez snifferman
[#1627] Re: Wicher 500

@spidi, post #1625

Z jakiegoś powodu program się blokuje. Powinien wylistować więcej funkcji.

Sprawdziłem Wichra 2a na dwóch płytach rev8a(w tej co był problem z bootowaniem wymieniłem podstawkę procesora i system uruchamia się za każdym razem) i to samo. Zatrzymuje się na set MAPROM ON.
Sprawdzilem wichra EX i też to samo
Sprawdziłem na karcie SD 2GB przygotowanej na amidze i to samo.
Zmieniałem procesor w wichrze
SIMMY

Jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy. Używam romów 3.1(40.063) które są nagrane 4x na 27C160. Moje amigi mają gniazdo rom 42 pin, więc wszystkie nóżki są w podstawce. Może tu tkwi problem ("wicher load" zatrzymuje się na MAPROM ON)?

Może z nowymi wsadami coś jest nie tak.

Jak masz jakieś pomysły, jestem otwarty na propozycje szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 03:52:40 przez snifferman
[#1628] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1627

Podłączenie romu przez podstawkę 40 pin i podłączenie A18 i A19 pod GND nic nie zmieniło
[#1629] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1626

Wstaw średnik na początku linii C:Wicher LOAD ... w pili Wicher-startup i zapisz tak zmodyfikowany plik. Plik znajduje się w katalogu S na dysku systemwym.
Następnie odpal Amiśkę z dysku. Wicher powinien wstać na domyślnych ustawieniach.
W CLI wpisz wicher clk=25 save i zrób reset.
Jak system wstanie, to w cli wpisz wicher maprom=on, po czym komputer powinien si,e zresetować i przełączyć na maproma.
[#1630] Re: Wicher 500

@spidi, post #1629

Wieczorem to sprawdze i dam znać co z tego wyszło
[#1631] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1630

Edytowałem plik wicher-startup. wygląda teraz tak:


ustawiłem clk na 25:


później maprom na on:

i amiga się nie resetuje. Nic się nie dzieje... Obraz cały czas jak na fotce wyżej.

Zresetowałem ręcznie i wpisałem "wicher load" i taki wynik. Coś nie tak z romem?
[#1632] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1631

Z moich doświadczeń wynika, że jeśli przy włączaniu MAPROM komp się wiesza, to oznacza to, że pamięć jest zbyt wolna. W szczególności mój Wicher na kości której używam bez MAPROM hula na 50MHz. Ale jak chcę włączyć MAPROM to max.28MHz, potem albo się wiesza od razu, albo zaraz potem.
[#1633] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1632

Ale u mnie na 33mhz chodzi stabilnie. Pozatym tu chodzi o to że ustawienia nie są wgrywane poprawnie. Własnie nie pamiętam teraz dokładnie ale ten problem był też na 7mhz. Dodatkowo przy wyłączeniu ramu wicher nie startuje wcale.

Jak zmieniacie ram timing w zakładce cpu to ma to wpływ na wynik sysinfo? Bo u mnie nie
[#1634] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1633

A czy w ogóle ustawienia są wczytywane z pliku.
Warto byłoby sprawdzić snoopdosem
[#1635] Re: Wicher 500

@Norbert, post #1634

Zauważyłem też różnice między wgraniem ustawien automatycznie a ręcznie.
W auto program jakby się zawiesił a w manulanym chyba zakończył bo cli daje możliwość wpisania następnej komendy. Fotki z postów 1624 i 1631

[#1636] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1635

Wszystko jest w porządku.
Tak ma być.
Masz otwarte cli i po wykonaniu programu jest powrót do niego.
A pierwszy przypadek powoduje otwarcie okna cli. Zamknąć juz trzeba samemu.
[#1637] Re: Wicher 500

@Norbert, post #1636

Oki... nie jestem aż tak obeznany z systemem.
Konfig wichra jest wgrywany na początku startup sequence i nie wiem też czy polecenie wicher load nie działa na poziomie hardware czyli wczytuje ustawienia z samego wichra. SnoopDos może tu dużo nie pokazać.

Zobaczymy co Spidi jeszcze wymyśli.

Wichry sprawdzam na dwóch płytach rev8a. Mam jeszcze rev6, tylko w niej podstawka procka jest kiepska i do testów musiałbym ją wymienić.

Wgrywałem nowe wsady i one jak mówi spidi są od rev2c. Ja mam 2a i EX. Może w tym jest jakiś problem. Wsady wgrywałem z weryfikacją. Może uda się to rozwiązać zdalnie.

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 16:32:02 przez snifferman
[#1638] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1633

Jak zmieniacie ram timing w zakładce cpu to ma to wpływ na wynik sysinfo? Bo u mnie nie

Ram timing jest przypisany na sztywno do częstotliwości w sofcie dla wersji 2c.
[#1639] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1637

Wgrywałem nowe wsady i one jak mówi spidi są od rev2c. Ja mam 2a i EX. Może w tym jest jakiś problem. Wsady wgrywałem z weryfikacją. Może uda się to rozwiązać zdalnie.

Musimy poczekać do weekendu, to przygotuję specjalną wersję polecenia wicher. Wówczas sprawdzisz na niej i będzie więcej wiadomo.
[#1640] Re: Wicher 500

@spidi, post #1639

Nie ma problemu. Wichry leżały rok w pudełku więc czas tu nie gra dużej roli.

Masz jakieś podejrzenia? Co sprawia problem?
[#1641] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1640

Po czym poznać czy w wichrze nie wyrabia pamięć czy procesor?

Przy 35MHZ mam już zwisy gdy w systemie uruchomie np setlersów i wgra się mapa. Demko frontiera natomiast przeleciało kilkanaście razy bez problemów na 50MHZ.
Mam SIMMa 16MB 50ns.

Mam też inne problemy opisane we wcześniejszych postach, ale nad tym chyba spidi już pracuje.

Ktoś ma uruchomionego wichra na A500+ z SOJ-MODem 2MB? Wszystko działa?
[#1642] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1641

Wiem że inna karta, ale może podobne zjawisko: u mnie na ACA przetaktowanie z 14 na np. 28MHz działa tylko stabilnie, jeśli nie ma rozszerzenia pod klapką.
[#1643] Re: Wicher 500

@marianoamigo, post #1642

Sprawdziłem na a500 rev8 0.5MB chip i te same problemy.
Nic... zaczekam na spidiego.

Mam dużo innych amig do ogarnięcia więc to może zaczekać
[#1644] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1643

Mam problem z uruchomianiem Wichra.Płyta 6a - Czarny ekran

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 21:49:51 przez magiarasta
[#1645] Re: Wicher 500

@magiarasta, post #1644

Czy przypadkiem Wicher nie siedzi krzywo w gnieździe procesora (tak wynika ze zdjęcia)?
[#1646] Re: Wicher 500

@spidi, post #1645

Problem polega na tym że sprzedałem go koledze z anglii i za bardzo nie umiem mu wytłumaczyć.Czy ktoś by go pokierował żeby mógł sobie zainstalować to rozszerzenie.On ma jeszcze jakąś modyfikację pamięci ram.




[#1647] Re: Wicher 500

@magiarasta, post #1646

Bez pamięci nie wystartuje. Niech włoży jakiegoś SIMM-a.
[#1648] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1647

Próbował lecz efekt taki sam.
[#1649] Re: Wicher 500

@magiarasta, post #1648

Jak powiedział @spidi, ten Wicher wygląda jakby nie siedział w gnieździe jak należy - trzeba go mocniej w gnieździe docisnąć. Widzę, że kolega użył dodatkowej podstawki, żeby nie przeszkadzał EPROM z Kickstartem - możesz mu od razu powiedzieć, że w ten sposób obudowa mu się nie zamknie (klawiatura nie siądzie na swoim miejscu).
[#1650] Re: Wicher 500

@magiarasta, post #1646

Z tego co widzę na zdjęciu, wicher jest włożony do podstawki procesora "przez" listwy goldpinów precyzyjnych i najpewniej tutaj jest problem.

Mam takie listwy i u mnie one słabo kontaktują z goldpinami precyzyjnymi. Nie wiem czy tylko moje tak mają, ale jak wicher na fotkach wisi sobie pod skosem, to raczej dobrego kontaktu tam nie ma.

Niech go włoży bezpośrednio w podstawkę i sprawdzi.
Stan samego gniazda procesora ma też duże znaczenie.

Rozwiązaniem jest Riser i to najlepiej z wlutowaną zwykłą podstawką pod CPU.
riser

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 23:46:53 przez snifferman
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem