[#1501] Re: Wicher 500

@spidi, post #1500

Hej. Właśnie zamontowałem Wichra 500i rev.2 i mam problem. Niby wszystko działa ale po resecie Amiga z Wichrem już mi nie wstaje. Co może być ? Jak wyłączę i odczekam chwilkę to jest ok. Wstaje i działa.
[#1502] Re: Wicher 500

@viger, post #1501

Hej. Właśnie zamontowałem Wichra 500i rev.2 i mam problem. Niby wszystko działa ale po resecie Amiga z Wichrem już mi nie wstaje. Co może być ? Jak wyłączę i odczekam chwilkę to jest ok. Wstaje i działa.

Jaka masz ustawioną częstotliwość na zworkach, a jaką w programie WicherPrefs? Jaka wersja oprogramowania do Wichra jest zainstalowana na dysku?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 23:48:08 przez spidi
[#1503] Re: Wicher 500

@spidi, post #1502

Prubowałem różne ustawienia. I z Turbo off jest tak samo.
W winchprefs ( najnowszy ze stronki od ostatniego wichra)
Różne częstotliwosci i nie pomaga. Według sprzedajacego
Procek chodzi na 50 mhz wraz ze simmem faktycznie jest ok
Bo jak nie zrrstaruje Amigi to chodzi. Po resecie czarny ekran brrr
Generalnie mam juz troche zmeczone gniazdo procka bo to juz
4 karta w tej Amidze. Dzisiaj wepne karte w inną płyte i
Zainstaluje czysty wb.
[#1504] Re: Wicher 500

@viger, post #1503

Gniazdo procka na płycie jest ważne, szczególnie jak karta chodzi na 50MHz. Jeszcze można sprawdzić stan połączeń kabli od IN2 i OVR. Zły kontakt na chwytakach lub przy goldpinach też może być powodem niestabilnego działania.
[#1505] Re: Wicher 500

@spidi, post #1504

Hej. Podłączyłem dzisiaj do płyty 6A która ma niewyrobione złącze i reset idzie bez zawiechy.
Niestety kick 1.3 i nie mogłem zainstalować wb. Miałem dzisiaj za mało czasu. Jak będę miał chwilkę poszukam jakiegoś nowszego kicka i spróbuje odpalić na tej płycie 50 mhz. Na ta chwilkę dzięki Spidi, miałeś racje. Podstawka do wymiany.... już zamówiona.
pozdro
[#1506] Re: Wicher 500

@viger, post #1505

Pytanie trochę z innej beczki i być może oczywiste. Czy wichra 500i mogę wsadzić do a500+.
Mam go teraz zainstalowanego w zwykłej 500ce lecz z uwagi na 1mb chip ram zamówiłem sobie 500+.
[#1507] Re: Wicher 500

@mkdevil666, post #1506

Możesz OK
[#1508] Re: Wicher 500

@viger, post #1505

Ja mam to samo w A500+ rev. 8.1.
Coś nie styka, coś nie pyka i wicher nie wstaje a szlag człowieka trafia...
[#1509] Re: Wicher 500

@kubaslonka, post #1508

może to wina procka od skośnookich? mi też na nim nie chciał wstać
[#1510] Re: Wicher 500

@mkdevil666, post #1509

Mówimy o gnieździe Motoroli.
[#1511] Re: Wicher 500

@kubaslonka, post #1508

Ja mam to samo w A500+ rev. 8.1.
Coś nie styka, coś nie pyka i wicher nie wstaje a szlag człowieka trafia...

Podrzuć sprzęt to wgramy nowy wsad i sprawdzimy to wszystko razem.
[#1512] Re: Wicher 500

@spidi, post #1511

Jest jeszcze ktoś z Wichrem w wersji rev.2 / 2a z dostępem do programatora xilinxów?
[#1513] Re: Wicher 500

@spidi, post #1511

Spidi: A możliwe ze jest jakiś konfilkt Wichra z klawiaturą mechaniczną ?
Sprawa wygląda tak : na płycie 8A.1 + Wicher + Klawiatura mechaniczna = mruga mi capslock 3 razy i klawiatura nie działa. Czasem jak włączę to załapie ale rzadko. Ponieważ myślałem ze to problem z wyrobioną podstawką zamontowałem Wichra na inną płytę 6A gdzie podstawka jak nówka i wicher siedzi jak skała. Reset działa i wiecher wstaje bez problemu ale z tą samą klawiaturą znowu mruga caps lock 3 razy. Ja podłącze zwykłą klawe to na obu płytach jest ok. Co Ty na to ? Pozdrawiam
Aha= Bez Wichra klawiatura działa ok. capslock nie mruga
[#1514] Re: Wicher 500

@viger, post #1513

Spidi: A możliwe ze jest jakiś konfilkt Wichra z klawiaturą mechaniczną ?
Sprawa wygląda tak : na płycie 8A.1 + Wicher + Klawiatura mechaniczna = mruga mi capslock 3 razy i klawiatura nie działa. Czasem jak włączę to załapie ale rzadko. Ponieważ myślałem ze to problem z wyrobioną podstawką zamontowałem Wichra na inną płytę 6A gdzie podstawka jak nówka i wicher siedzi jak skała. Reset działa i wiecher wstaje bez problemu ale z tą samą klawiaturą znowu mruga caps lock 3 razy. Ja podłącze zwykłą klawe to na obu płytach jest ok. Co Ty na to ? Pozdrawiam
Aha= Bez Wichra klawiatura działa ok. capslock nie mruga

Możesz zmierzyć jakie jest napięcie na Wichrze w miejscu kondensatora C1?
[#1515] Re: Wicher 500

@spidi, post #1514

Nie wiem czy zmierzyłem dobry ale jest na nim 3,26 Volta. To ten najbliżej zworek ?? Ile powinno być ? Na tej płycie 6A po resecie tez nie zawsze wstaje Amiga. Miałem dzisiaj za mało czasu żeby potestowć.
[#1516] Re: Wicher 500

@viger, post #1515

To raczej nie to miejsce. Poniżej wstawiam obrazek z zaznaczonym miejscem.

[#1517] Re: Wicher 500

@spidi, post #1516

Dziękuje za szybką odpowiedzieć. A wiec mam 4,78 volta … Za mało ?
[#1518] Re: Wicher 500

@viger, post #1517

Dziękuje za szybką odpowiedzieć. A wiec mam 4,78 volta … Za mało ?


No i tu możesz mieć przyczynę problemów.
[#1519] Re: Wicher 500

@spidi, post #1518

Hmmm to co może być przyczyną spadku napięcia ? Zasilacz to 8 miesięczny PT-65B na którym chodzi też A1200 + Turbiacz i CD-ROM. Kondensatory nowe z najwyższej półki LoW ESR wersja GOLD. Spidi może coś doradzisz gdzie szukać ?
[#1520] Re: Wicher 500

@viger, post #1519

Hmmm... Ten zasilacz ma tylko 5W więcej (5.5A vs 4.5A) na linii 5V niż zwykły zasilacz do Amigi. Moze to za mało? Do wypasionej Amigi ja muszę używać dużo mocniejszego zasilacza (18A@5V), bo ze słabszym czasem nie ruszy.
[#1521] Re: Wicher 500

@spidi, post #1518

Dzisiaj podłączyłem oryginalny zasilacz od A500 4,5A .
W miejscu kondensatora C1 mam teraz 5,02 Volta. Wyciągnąłem tez inne SIMMy i na kilku
chodzi na 25 i 50 Mhz bez problemu ale nadal po resecie Amigi nie wstają. Nie mam już pomysłów … może ktoś coś kiedyś coś ….
[#1522] Re: Wicher 500

@viger, post #1521

Miałem podobny problem z A500Flash 1M.
po resecie Amiga nie wstawał sprawdzałem na 3 mechanicznych z układem klawiatury niemiecki to samo, ale jak podłączyłem mechaniczną układ US to Amiga wstaje normalnie.
Jakaś wada fabryczna ?
link
[#1523] Re: Wicher 500

@Dorian3d, post #1522

po resecie Amiga nie wstawał sprawdzałem na 3 mechanicznych z układem klawiatury niemiecki to samo, ale jak podłączyłem mechaniczną układ US to Amiga wstaje normalnie.

Dorian3d: Ale na zwykłej klawiaturze nie mechanicznej też po resecie nie wstaje. Czarny ekran.
[#1524] Re: Wicher 500

@viger, post #1523

Można spróbować wgrać nowy wsad do Wichra. Czy masz dostęp do programatora Xilinxów?
[#1525] Re: Wicher 500

@spidi, post #1524

Niestety nie mam.
[#1526] Re: Wicher 500

@spidi, post #1524

Spidi... :D
Czy taki programator byłby wystarczający?

Posiadam wersję Wichra 2a.

Czy wichra 500i Ex też można zaktualizować?

Na stronie www pojawi się odpowiednia informacja z zakładką, gdzie po dokonaniu rejestracji swojej karty zostanie udostępniony wsad dla konkretnego egzemplarza Wichra

Nie znalazłem info... słabo szukam czy Spidi zapracowany i jeszcze nie warto szukać :D

Czy w wersji 2a również będzie możliwe włożenie np 16MB simma i uzyskanie 8MB Fast i zmapowanego romu?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 17:59:05 przez snifferman
[#1527] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1526

Czy taki programator byłby wystarczający?

Powinien wystarczyć.

Posiadam wersję Wichra 2a.

Dla tej wersji Wichra wsad ma dodaną funkcję MAPROM oraz tryby PIO 0-3 dla kontrolera IDE. Może obsłużyć maksymalnie 8MB FastRam.

Czy wichra 500i Ex też można zaktualizować?

Można ok, racja Wsad dla Ex ma dodatkowo obsługę max. 12MB FastRam oraz funkcje, które są przewidziane dla Wichera rev.2a

Nie znalazłem info... słabo szukam czy Spidi zapracowany i jeszcze nie warto szukać :D

Jeszcze nie umieściłem tej informacji na stronie, testujemy sobie wsady z ludźmi

Czy w wersji 2a również będzie możliwe włożenie np 16MB simma i uzyskanie 8MB Fast i zmapowanego romu?

Włożyć można, ale więcej niż 8MB nie uzyskasz, za to MAPROM będzie działał przy 8MB.
[#1528] Re: Wicher 500

@viger, post #1525

Niestety nie mam.

Jeśli chcesz możesz przysłać kartę do mnie, to wgram nowy wsad oraz mogę przetestować procek i SIMMa którego masz w tym zestawie.
[#1529] Re: Wicher 500

@spidi, post #1528

Można ok, racja Wsad dla Ex ma dodatkowo obsługę max. 12MB FastRam oraz funkcje, które są przewidziane dla Wichera rev.2a


Czy aktualizacja za pomocą programatora może odbyć się na niepodłączonym wichrze?
Przyznam, że moje egzemplarze nie straciły jeszcze dziewictwa i leżą w pudełeczkach.
[#1530] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1529

Czy aktualizacja za pomocą programatora może odbyć się na niepodłączonym wichrze?
Przyznam, że moje egzemplarze nie straciły jeszcze dziewictwa i leżą w pudełeczkach.

Jakieś zasilanie do Wichra jednak trzeba podłączyć.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem