[#1591] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1590

Jak piny stracą kontakt podczas programowania i proces się nie powiedzie, to wicher nie zostanie "cegłą"? Można ponowić cały proces?

Można.
[#1592] Re: Wicher 500

@spidi, post #1591

Dzisiaj próbowałem wgrać nowy wsad do wichra i niestety poległem.


W ISE iMPACT gdy wybieram Add Xilinx Device i wybieram wsad od spidiego dostaje błąd("add device failed",jakby nie rozpoznawało pliku?).



Wicher wykrywany jest jako "unknows bypass".




Czy wersja iMPACT, którą mam nie obsluguje tego układu, a może robię coś źle?

Przydałby mi się opis krok po kroku.
[#1593] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1592

Jeśli nie udało się zidentyfikować układu, to nic nie zaprogramujesz, IMPACT powinien go wykryć po wyborze "initialize chain" z menu kontekstowego okna boundary scan, potem wybierasz assign programing file jeśli układ zostanie wykryty.

Jak podłaczasz JTAG? Programator ma inny rozkład niż złącza JTAG, którego ja np. używam:

Vref, GND, TCK, TDO, TDI, TMS

Był jeszcze jakiś problem ze sterownikami tego programatora w Win10 x64 (może i nawet w win8.1) i trzeba było korzystać z lokalnego serwera JTAG, by móc programować układy.
[#1594] Re: Wicher 500

@sanjyuubi, post #1593

Jeśli nie udało się zidentyfikować układu, to nic nie zaprogramujesz, IMPACT powinien go wykryć po wyborze "initialize chain" z menu kontekstowego okna boundary scan, potem wybierasz assign programing file jeśli układ zostanie wykryty.

Tak robię i niestety układ jest jako "unknown"

Jak podłaczasz JTAG? Programator ma inny rozkład niż złącza JTAG, którego ja np. używam:

Vref, GND, TCK, TDO, TDI, TMS

Do programatora mam adapter. Podłączone zgodnie z rozpiską adaptera-wichra



Był jeszcze jakiś problem ze sterownikami tego programatora w Win10 x64 (może i nawet w win8.1) i trzeba było korzystać z lokalnego serwera JTAG, by móc programować układy.

iMPACT uruchamiany jest na virtualnej maszynie.
Nie wlutowałem goldpinów tylko podłączam metodą spidiego metoda

Ciekawi mnie to że jak uruchomię iMPACT nawet bez podłączonego programatora, wybiorę boundary scan, ppm-Add xilinx device i wybiorę plik .jed to mam error jak na fotce.



Trochę szperałem w necie i znalazłem info, że XC95288XL jest problematyczny na nowszych wersjach, ale to były wpisy z 2012-2015.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 01:33:27 przez snifferman
[#1595] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1594

Przekazałeś na wyłączność port USB z programatorem do VM?
Podłączyłeś zasilanie do Wichra (5V)?
[#1596] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1594

Używam ISE Design Suite w wersji 14.7 i nie ma problemu z wykrywaniem XC95288XL.
W chwili programowania Wicher musi mieć zasilanie, czyli najlepiej żeby był wsadzony w Amidze, a ta miała włączone zasilanie.
Nie wiem jak to jest z ustawieniami USB na wirtualnej maszynie, ale może tu leży problem.
[#1597] Re: Wicher 500

@spidi, post #1596

Wicher siedzi w amidze i w tle leci frontier więc wicher żywy podczas próby programowania.
W Virtualnej maszynie w opcjach urządzeń wybieram programator i ten "znika" z windowsa i pojawia się w VM. Na screenach widać że iMpact go wykrywa.

Czy to normalne gdy przy wgrywaniu samego wsadu bez podlaczonego urzadzenia i programatora tez wywala błąd jak na fotce w moim poście wyżej?

Jak dać port USB na wyłączność?

Zamówie goldpiny 90stopni bo może kontakt kiepski.
[#1598] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1597

Dociśnij dobrze piny z kabelka z programatora w wichrze podczas wykrywania, albo je po prostu pochyl tak aby kontakt był...

W VB, możesz w ustawieniach maszyny w sekcji USB to ustawić - konkretne urządzenie przypisujesz do maszyny.
[#1599] Re: Wicher 500

@spidi, post #1596

Witam!

Z innej beczki. Czy taki oto dekoder mp3 link podejdzie pod Wichra? Widzę, że jest pod Arduino ale ma SPI także chyba powinno?

ps. ehhh, nie dopatrzyłem, że transport od majfriendów.

Jest jeszcze za 50zł, generalnie pieniądze nie grają roli, także zakupię z drugiej aukcji.

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 11:59:53 przez amper
[#1600] Re: Wicher 500

@amper, post #1599

Z innej beczki. Czy taki oto dekoder mp3 link podejdzie pod Wichra? Widzę, że jest pod Arduino ale ma SPI także chyba powinno?

To jest dokładnie taka płytka z jaką były robione testy.
[#1601] Re: Wicher 500

@MariuszK, post #1598

Więc testowałem programator pod wirtualnymi maszynami. Bez rezultatów
Pod win 10 udało mi się poprawnie wykryć wichra, wyczyścić, ale programowanie stanęło na 20% i koniec. Po kilku próbach układ przestał być wykrywany. Wicher już nie wstawał i zawiało grozą.
Wygrzebałem w warsztacie starego kompa i postawiłem na nim win7- efekty te same
Nie mogłem poprawnie wykryć układu nawet pod win XP.

W akcie desperacji zamówiłem programator od innego producenta.
DHL zgubił paczkę z nim (masakra)
Dzisiaj paczka się znalazła więc jeszcze raz usiadłem i wszystko przebiegło bez problemów.
Winny okazał się programator od majfrendów (producent ? SysCLK)







Ten zadziałał od strzała:





Po updacie wsadów wichry wstają na 25mhz a przy zworce na 50mhz zawieszają się przy wgrywaniu frontiera . Wcześniej działały więc podejrzewam, że spidi podkręcił co nieco. Będę szukał innych simmów.
Może w weekend polutuję Riser. Wtedy wejdzie mi kick 4in1 i będę mógł wreszcie postawić system.

Rozumiem, że najlepiej polować na pamięci 50ns. Największa szansa, że ruszą na 50mhz?

Ktoś ma taki sam programator jak ten co umnie okazał się wadliwy? Wada sztuki czy ten typ ma jakieś problemy?

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 13:32:27 przez snifferman
[#1602] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1601

Po zmianie wsadów na te od wersji 2c obowiązuje taki opis zworek



Zapewne masz źle ustawioną zworkę nr 2, która dotyczy pamięci. Najlepiej zajrzyj do instrukcji od Wichra 500i rev.2c. Tam jest opisane jak je ustawiać dla poszczególnych pamięci.

Pozostałe częstotliwości ustawia się już tylko z poziomu oprogramowania.

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 15:54:32 przez spidi
[#1603] Re: Wicher 500

@spidi, post #1602

Masz na myśli skróconą instrukcję obsługi?
Pozycja 0 – włącz / wyłącz kartę turbo
Pozycja 1 – 25 MHz / 12 MHz
Pozycja 2 – RAS13 włącz / wyłącz
Uwaga.
RAS13 włączone dla pamięci dwustronnych
RAS13 wyłączone dla pamięci jednostronnych


Co do pytania o pamięci, to 50ns mają największe szanse na stabilne działanie przy 50mhz?
Mam dwie, które działają, ale z jedną parę razy amiga się zawiesiła. Po czyszczeniu styków (rzeczywiście były brudne), problem ustąpił. Wolę dmuchać na zimne i dokupić jeszcze kilka, póki są dostępne.

Z wgranymi wsadami możliwe jest uruchomienie modułu LAN ENC28J60?
Sterownik jest już dostępny, czy nadal trwają testy?
Mam jeszcze kilka innych rzeczy do ogarnięcia w A500+ więc pewnie przez najbliższy czas i tak tego nie uruchomie.

Dziękuję za szybką odpwowiedź.
[#1604] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1603

Co do pytania o pamięci, to 50ns mają największe szanse na stabilne działanie przy 50mhz?
Mam dwie, które działają, ale z jedną parę razy amiga się zawiesiła. Po czyszczeniu styków (rzeczywiście były brudne), problem ustąpił. Wolę dmuchać na zimne i dokupić jeszcze kilka, póki są dostępne.

Te 50ns dają większą szansę, ale trafiają się też 60ns, które też dają radę.

Z wgranymi wsadami możliwe jest uruchomienie modułu LAN ENC28J60?
Sterownik jest już dostępny, czy nadal trwają testy?

Na nowych wsadach ENC28J60 będzie chodził. Sterownik właściwie, to już jest gotowy do tego aby go upublicznić.
[#1605] Re: Wicher 500

@spidi, post #1604

Dzisiaj chciałem podłączyć Kartę SD i niestety HDtoolbox nic nie widzi. Z kartą CF to samo. Amiga 500+ Kick 3.1
Zdjęcia ze sposobu podłączenia wichra, Bootmenu i sysinfo.













[#1606] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1605

Dzisiaj chciałem podłączyć Kartę SD i niestety HDtoolbox nic nie widzi. Z kartą CF to samo. Amiga 500+ Kick 3.1
Zdjęcia ze sposobu podłączenia wichra, Bootmenu i sysinfo.

Sygnały OVR i INT2 są dobrze podpięte?
[#1607] Re: Wicher 500

@spidi, post #1606

w innych miejscach, ale sprawdzając miernikiem między nóżkami układów a wichrem jest ciągłość
[#1608] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1607

Konwencjonalne podłączenie też nic nie daje.



Sprawdziłem na dwóch Wichrach, które posiadam i to samo.

CIA albo GARY niesprawny? Jakiego ja mam ostatnio pecha

Jutro poszukam innej A500/A500+, bo wiem że gdzieś mam, to sprawdzę wichra na niej, albo podmienie układy.
[#1609] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1605

Jakie device wpisane masz w ikonie hdtoolbox
[#1610] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1608

To jeszcze się zapytam czy na tych kartach masz system operacyjny zainstalowany?
Jeśli masz zainstalowany, to problem musi leżeć gdzieś między taśmą, a przejściówką IDE-SD/IDE-CF.
Sprawdź jeszcze jakie sterownik masz wpisany w ikonce HDToolBoxa jak sugerował kolega wyżej.
[#1611] Re: Wicher 500

@spidi, post #1610


Sprawdzalem kilka taśm i kilka adapterów z wieloma kartami SD i jedną CF.
Na jednej karcie mam system, na innych nie.
Postaram się po pracy przygotowac karte na A600. Adapter z karta i taśmą ruszy na a600 to powinien odpalić z wichrem?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 11:02:15 przez snifferman
[#1612] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1611

To nie dziwne ze nie wykrywa jak jest uaehf.device.
Taki wpis stosuje się przy winuae

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 11:27:38 przez Norbert
[#1613] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1611

Czy ja dobrze widzę? Uaehf.device?
[#1614] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1611

To jednak miałeś zły wpis w HDToolBoxi jak już zauważyli inni. Zamisat uaehf.device wpisz scsi.device.
[#1615] Re: Wicher 500

@spidi, post #1614

Sam się zastanawiam jak to się stało. Teraz jestem w pracy. Po pracy zmienie i dam znać. Jest możliwość zabezpoeczenia adfa przed zapisem na goteku z hxc albo FF? To pozwoli mi uniknąć takich kwiatków w przyszłości.
[#1616] Re: Wicher 500

@spidi, post #1614

Działa.
Sprawdziłem wszystkie sprzęty na amidze 600. Dwie taśmy 44pin nie łączyły poprawnie.
Wicher zabotował z systemu.

Jako ciekawostkę dodam że w A500+ sygnały INT2 i OVR są na pinach 1 i 2 w miejscu CN15. Można wlutować w to miejsce goldpiny i "żywić" sygnałami wichra.

Bardzo dziękuje za pomoc.
Dzięki Norbert za szybką podpowiedź.
[#1617] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1616

Działa.
Sprawdziłem wszystkie sprzęty na amidze 600. Dwie taśmy 44pin nie łączyły poprawnie.
Wicher zabotował z systemu.

Nie miał innego wyjścia
Jako ciekawostkę dodam że w A500+ sygnały INT2 i OVR są na pinach 1 i 2 w miejscu CN15. Można wlutować w to miejsce goldpiny i "żywić" sygnałami wichra.

Dobrze wiedzieć ok, racja
[#1618] Re: Wicher 500

@spidi, post #1617

Niestety mam trochę problemów ze swoim konfigiem.
Amiga z wichrem nie zawsze wstaje po właczeniu z podłaczonym adapterem IDE-SD. Przy podmianie scsi.device przez loadmodule prawie zawsze zawiecha i czarny ekran. dioda power lekko przygaszona. Reset z klawiatury dopiero pomaga i system wstaje. To samo na ClassicWB oraz WB3.1
Przy 35mhz są już duże problemy ze stabilnością (pamięci 50ns).

Często mam tak, że zmieniam coś w ustawieniach wicherprefs, daje save i bo rebocie mam zupełnie inne ustawienia (najczęściej wyjściowe 25mhz PIO0 8MBsim). Zawiechy nawet na 25Mhz

Mam takie same problemy z dwoma egzemplarzami wichra. 2a i EX.

Dodam, że bez podłączonego urządzenia IDE i na kicku 2.0(37.175) przed aktualizacją wsadów wicher chodził na 50Mhz z lecącym godzinami frontierem :D Teraz Kick 3.1(40.063) nagrany 4x na 27c160(wszystkie 42 piny w podstawce)
Napięcie na wichrze na C1 4,97V

Czy przy podmianie wichra 2a na EX i odwrotnie powinny wstawać na tym samym systemie z zainstalowanym softem od wichra? Czy dla tych dwóch wersji działanie jest inne i instaluje się odrębny wicherprefs?

Wichry nie chcą też wstać z wyłączonym ramem w wicherPrefs (tego się nie spodziewałem ).


Podsumowując- z oryginalnym Kickiem od A500+ i bez urządzeń IDE, z początkowymi wsadami CPLD frontier leciał na 50Mhz.


Jak to teraz zdiagnozować?

-wsady mogę wgrać, po programator posiadam

-Kicka mogę podmienić/wypalić nowy

-Da się jakoś zainstalować i odpalić soft wichra na dyskietce, później np odpalić grę? sprawdziłbym bez adaptera IDE-SD

-Przetestować na innej A500+? To sprawdzę jako pierwsze jak tylko ją znajdę
[#1619] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1618

Trochę potestowałem na innej A500rev8a kick 3.1. Problem botowania z SD tutaj nie występuje, więc coś jest nie tak z tamtą amigą. Wymienie na początek podstawkę procesora i zobaczymy.

Mój wicher EX nie tworzy pliku wicher.ini. Po wyłączeniu zasilania traci ustawienia. Czy tak ma być?

Teraz odnośnie wichra 2a(EX też ma ten problem)
Po wyłączeniu Ramu nie wstaje. Czarny ekran.
filmik



O co chodzi z ustawieniem Ram timing? Czy powinno to mieć wpływ na wynik SysInfo? Bo u mnie nic to nie zmienia. Nawet po resecie i wyłączeniu zasilania

filmik

O co chodzi z opcjami Kick Ram? U mnie po zmianach tych ustawień i resecie wracają te które były.

filmik

Wszystkie filmy nagrane z udziałem wichra 2a
[#1620] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1619

Instalowałeś oprogramowanie dla Wichra na partycji systemowej?
Jeśli instalowałeś sprawdź czy w startup-sequence masz dodany wpis związany z Wichrem (wpis powinien znajdować się na początku pliku). Wpis ten uruchamia niezbedne oprogramowanie, które np. wczytuje wcześniej zapisaną konfigurację.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem