[#1531] Re: Wicher 500

@spidi, post #1530

Cześć!
Wiem, że to nie do końca miejsce do ogłoszeń, ale pilnie kupię RAM do Wichra, najlepiej 8MB, ale może być kość o mniejszej pojemności, najbardziej zależy mi na sprawdzonej kompatybilności z kartą.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 12:50:48 przez Malanow
[#1532] Re: Wicher 500

@spidi, post #1530

Podpięliśmy się 5V pod piny VCC i GND na pinach gniazda procesora (tego co idzie w płytę główną). Poszło bez problemu.
[#1533] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1532

Podpięliśmy się 5V pod piny VCC i GND na pinach gniazda procesora (tego co idzie w płytę główną). Poszło bez problemu.

I to wystarczy.
[#1534] Re: Wicher 500

@spidi, post #1533

Może ktoś pomoże, a może będzie Wicher tanio do kupienia bo cierpliwość mi się kończy :(.
Sprawa wygląda tak, Wicher włożony na swoje miejsce, Kickstart (3.x 45.061) włożony na swoje miejsce, do tego adapter IDE-CF, wraz z adapterem CF-SD, dużo tych adapterów, ale akurat ta konfiguracja była testowana przez samego projektanta Wichra (to ja przysyłałem rok temu kartę do naprawy wyłamanego pina), ogólnie wszystko na miejscu. Po włączeniu zasilania widzę ciemność. Chyba, że coś będzie się bootować z dyskietki, to wtedy ok, komputer się uruchamia. Przy pustej stacji, w momencie gdy napęd szuka dyskietki, miga dioda na adapterze IDE-CF, po czym zaczyna migać dioda Power, na chwilę przestaje i znowu zaczyna . Ekran cały czas czarny, czekałem trzydzieści minut aż coś się wydarzy ale nic się nie wydarzyło. Na reset z klawiatury nie reaguje. Tak jak pisałem wcześniej z dyskietki startuje bez problemu. Żadnych zworek nie przestawiałem. Jak już pisałem, adaptery, taśmy i kartę z Workbenchem testował spidi przy okazji naprawy wyłamanego pinu. Problem leży albo po stronie mojej Amigi albo kości RAM, pomysły mi się kończą co może być nie tak. A, zapomniał bym, zasilacz mam oryginalny, zżółknięty z epoki.
[#1535] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1534

Do bootmenu możesz wejść ?
Czy odpalając Amigę z dyskietki masz dostęp do CF-SD?
Karta jest wykrywana przez oprogramowanie dla wichra?
[#1536] Re: Wicher 500

@Norbert, post #1535

Gdy przytrzymam lewy klawisz myszy w czasie rozruchu otrzymuję komunikat
"Initialization failrue", Okienko, które to wyświetla nosi nazwę PFS-III Error Requester.
Naciskam OK, potem otrzymuję taki komunikat

DH2
Program failed (error #8000000B
Wait for disk activity to finish

Na dole są dwie opcje ale nic nie da się zrobić, bo mysz nie reaguje.

Następnie mam komunikat
Not enough memory. Press left mouse button to continue.
Error: 8701 0001 Task: 000270D8

Niczego jednak nie trzeba naciskać, bo Amiga zapętla się w tych komunikatach.

Nie ma jednak tu żadnej prawidłowości, bo częściej po przytrzymaniu lewego klawisza nie dzieje się nic.

Wbiłem sobie do głowy boot menu Wichra, że nie zapytałem, o które boot menu chodzi. W to amigowe mogę wejść. Do wyboru mam takie boot device:
Enable - DF0 priority 5 ADOS trackdisk-0
Enable - CC0 priority3 ADOS carddisk-0
Enable - DH0 priority0 PFS3 scsi-0
Enable - DH1 priority0 PFS3 scsi-0
Enable - DH2 not bootable PFS3 scsi-0




Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 21:03:42 przez Malanow
[#1537] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1536

Zatem, Amiga wystartowała, ale przy użyciu opcji Boot Witch No Startup-Sequence.
Powiem szczerze, nie wiem co dalej, ale i tak to już sukces ;).
[#1538] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1537

Pytałem tez czy odpalając Amigę z dyskietki masz dostęp do dysków?

Czyżby problem z PFS ?

Ile pamięci pokazuje komenda AVAIL gdy wystartujesz z bootmenu bez s-s

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 21:21:49 przez Norbert
[#1539] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1534

W pierwszej kolejności sprawdź jakie masz napięcie w miejscu oznaczonym C1 na Wichrze. Zdjęcie z opisem masz w tym poście.

Jaką wersję tego PFSa masz zainstalowaną?
[#1540] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1536

Wbiłem sobie do głowy boot menu Wichra, że nie zapytałem, o które boot menu chodzi. W to amigowe mogę wejść. Do wyboru mam takie boot device:
Enable - DF0 priority 5 ADOS trackdisk-0
Enable - CC0 priority3 ADOS carddisk-0
Enable - DH0 priority0 PFS3 scsi-0
Enable - DH1 priority0 PFS3 scsi-0
Enable - DH2 not bootable PFS3 scsi-0


Na Twoim miejscu partycję DH0 zrobiłbym na FFS-ie. Pozostałe mogą być na PFS-ie.
[#1541] Re: Wicher 500

@Norbert, post #1538

Dostępu do dysków nie mam.
Co do ilości pamięci to maximum mam takie:
chip 507904
fast 4718592
total 5226496

Co do PFSa to nie wiem, używam gotowca od pong77 (mam nadzieję, że nicka nie przekręciłem)
[#1542] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1541

Napięcie 4,9V
[#1543] Re: Wicher 500

@spidi, post #1540

Dziękuje Spidi za Aktualizacje. Teraz wszystko ładnie pomyka. Mam jeszcze może banalne pytanko ale o jakim napięciu zastosować diodę do HDD LED ? Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam
[#1544] Re: Wicher 500

@viger, post #1543

Dziękuje Spidi za Aktualizacje. Teraz wszystko ładnie pomyka. Mam jeszcze może banalne pytanko ale o jakim napięciu zastosować diodę do HDD LED ? Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam

Możesz zastosować taką diodę LED. Powinna fajnie świecić.
[#1545] Re: Wicher 500

@spidi, post #1544

Miło mi poinformować o działającej wersji sterownika dla układu ENC28j60.
Wicher 500i ma teraz sieć

[#1546] Re: Wicher 500

@spidi, post #1545

OK
[#1547] Re: Wicher 500

@spidi, post #1545

No i zajefajnie! Jakie masz transfery? Ciekaw jestem, jak się to ma do plipbox-a (bo teraz mam taki interface). No i czy mógłbyś podać namiar na przykładowy, działający "dongiel" sieciowy.
[#1548] Re: Wicher 500

@spidi, post #1545

do tego mp3 i full wypas a 500 !

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:25:35 przez Dorian3d
[#1549] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1547

No i zajefajnie! Jakie masz transfery? Ciekaw jestem, jak się to ma do plipbox-a (bo teraz mam taki interface). No i czy mógłbyś podać namiar na przykładowy, działający "dongiel" sieciowy.

Jeszcze nie sprawdzałem (muszę poszukać jakiś programów co to na 680000 się odpalą.
Sterownik wymaga jeszcze kilku poprawek i usprawnień, ale ogólnie jest dobrze :)
[#1550] Re: Wicher 500

@spidi, post #1549

Ja testowałem transfery na AmFTP. Najlepiej połączenie z lokalnym serwerem. Ale na Roadshow, który jest szybszy od Miami.
[#1551] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1550

Ja testowałem transfery na AmFTP. Najlepiej połączenie z lokalnym serwerem. Ale na Roadshow, który jest szybszy od Miami.

Na chwilę obecna użyłem wget-a. Udało się jeszcze trochę zoptymalizować sterownik i tak teraz to się prezentuje.
Niestety z tego co widzę, to dużo softu sieciowego jest w wersji na 020 oraz MUI (niestety jeśli program jest na 000, to klasy do MUI są na 020 ).

[#1552] Re: Wicher 500

@spidi, post #1551

Nie jest źle :) aż z ciekawości wieczorem sprawdzę ile wydusi A2065...
To teraz Spidi, pora na jakiś driver do WLAN na ESP, albo odrazu wifi+bt :)

Wiadomo... ROM z gumy nie jest i się nie rozciągnie, ale jakby te drivery załadować np do 8M SPI flash?!?
I taki wichr by sobie sam lądował je po podłączeniu odpowiedniego sprzętu, to wtedy byłyby dostępne już na starcie systemu :) możliwe to? Czy jeszcze bredzę z rana?
[#1553] Re: Wicher 500

@spidi, post #1551

Tak to się prezentuje z włączoną funkcja MAPROM na Wichrze. Jest jeszcze szybciej

[#1554] Re: Wicher 500

@MariuszK, post #1552

Nie jest źle :) aż z ciekawości wieczorem sprawdzę ile wydusi A2065...
To teraz Spidi, pora na jakiś driver do WLAN na ESP, albo odrazu wifi+bt :)

Z tego co kiedyś pobieżnie sprawdzałem, to do ESP trzeba napisać komunikację po SPI samemu. Muszę się temu przyjrzeć jeszcze raz

Wiadomo... ROM z gumy nie jest i się nie rozciągnie, ale jakby te drivery załadować np do 8M SPI flash?!?
I taki wichr by sobie sam lądował je po podłączeniu odpowiedniego sprzętu, to wtedy byłyby dostępne już na starcie systemu :) możliwe to? Czy jeszcze bredzę z rana?

Teraz nie trzeba ładować tych sterowników do ROM-u, nawet lepiej jak są ładowane do FAST-u. Jedyne co, to można się pokusić i wsadzić sdcard.device do ROM-u, ale musiałbym dodać do niego kod odpowiedzialny za montowaniu urządzenia na starcie (a tego trzeba się naumieć )
[#1555] Re: Wicher 500

@spidi, post #1554

A mnt va2000 nie ma sd montowanej na starcie? Chyba na gh jest cały kod do va2000.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 11:13:39 przez MariuszK
[#1556] Re: Wicher 500

@spidi, post #1554

ESP32 nie ma żadnego gotowego firmware'u, który by pozwalał po SPI używać go do sieci, tak jak jest uartowy firmware oparty o AT-komendy. Więc tak, trzeba by napisać firmware do niego odpowiedni.

Cizar i spółka kombinowali w swojej turbinie żeby ESP robiło za sieć + BT więc może połączcie siły i opracujcie jeden protokół komunikacji, co by tego kodu dwa razy nie trzeba było klepać. Chociaż nie wiem czy oni tego po QSPI nie chcą interfejsować.
[#1557] Re: Wicher 500

@spidi, post #1551

Znalazłem w końcu trochę czasu na amigowanie i postanowiłem dogłębnie przetestować Wichra, zainstalowałem WicherInstaller 2.2 i mam problem, po restarcie mam boot loopa... Wicher rev 2a, nie miał aktualizowanego wsadu.
[#1558] Re: Wicher 500

@panti1801, post #1557

Znalazłem w końcu trochę czasu na amigowanie i postanowiłem dogłębnie przetestować Wichra, zainstalowałem WicherInstaller 2.2 i mam problem, po restarcie mam boot loopa... Wicher rev 2a, nie miał aktualizowanego wsadu.

Wciśnij dwa przyciski myszy i zobacz czy możesz odpalić Amigę bez sekwencji startowej.
[#1559] Re: Wicher 500

@spidi, post #1558

Po uruchomieniu bez S-S mam takie oto coś:
link
Po wpisaniu "loadwb" ładuje się Workbench ale prosi o wolumin ENV, jak dam cancle to idzie dalej.
[#1560] Re: Wicher 500

@panti1801, post #1559

Przypisz ENV do ramu.
Assign ENV: RAM:
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem