[#1561] Re: Wicher 500

@panti1801, post #1559

Po uruchomieniu bez S-S mam takie oto coś:
link
Po wpisaniu "loadwb" ładuje się Workbench ale prosi o wolumin ENV, jak dam cancle to idzie dalej.

Powiedz jeszcze jak masz zworki ustawione.
Jak zrobić przypis do env, kolega wyżej podał.
wpisz następnie coś takiego
wicher clk=25 ramtiming=0 save
i zrób reset.
[#1562] Re: Wicher 500

@spidi, post #1561

Ciągle mam boot loopa. Na timing 1 to samo.
link

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 20:49:14 przez panti1801
[#1563] Re: Wicher 500

@panti1801, post #1562

Sprawdź starszą wersję softu
[#1564] Re: Wicher 500

@spidi, post #1563

W trakcie instalacji zrobił się szary ekran i zwiecha, po resecie Amiga się nie uruchamia.
[#1565] Re: Wicher 500

@panti1801, post #1564

Zainstalowałem jeszcze raz i działa :)
[#1566] Re: Wicher 500

@panti1801, post #1565

Zainstalowałem jeszcze raz i działa :)

:)
[#1567] Re: Wicher 500

@teh_KaiN, post #1556

ESP32 nie ma żadnego gotowego firmware'u, który by pozwalał po SPI używać go do sieci, tak jak jest uartowy firmware oparty o AT-komendy. Więc tak, trzeba by napisać firmware do niego odpowiedni.

Bardziej myślałem o ESP8266.
[#1568] Re: Wicher 500

@spidi, post #1545

Miło mi poinformować o działającej wersji sterownika dla układu ENC28j60


Takie coś zabangla? link
Zamówię z dalekiego wschodu, więc im szybciej tym lepiej :D

Kusisz mnie coraz bardziej, żeby wyjąć wichra z pudełeczka :D. Aż wstyd, że jeszcze go nie uruchomiłem.

Co do wgrania nowego firmware`u do wichra, posiadam taki programator:

Procedura jest skomplikowana, czy wygląda to podobnie jak w goteku?
Można liczyć na pomoc jeżeli coś by poszło nie tak?
[#1569] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1568

Takie coś zabangla? link
Zamówię z dalekiego wschodu, więc im szybciej tym lepiej :D

Zabangla, także używam takiego.

Kusisz mnie coraz bardziej, żeby wyjąć wichra z pudełeczka :D. Aż wstyd, że jeszcze go nie uruchomiłem.

Czas najwyższy

Procedura jest skomplikowana, czy wygląda to podobnie jak w goteku?
Można liczyć na pomoc jeżeli coś by poszło nie tak?

Samo programowanie nie powinno powodować problemów.
Oczywiście pomoc będzie dostępna ok, racja
[#1570] Re: Wicher 500

@spidi, post #1545

Panowie, kto chce pobawić się sterownikiem dla układu enc28j60 razem z Wicherm?
Oczywiście chętni do testów będą musieli posiadać moduł z układem enc28j60.
[#1571] Re: Wicher 500

@spidi, post #1570

Witam, zakupiłem wczoraj Wicher 500i do mojej A500+, czy żeby uruchomić system z dysku potrzebny jest kick 3.1? czy wystarczy 1.3 lub 2.0?
[#1572] Re: Wicher 500

@Vegeto, post #1571

2.0 (37.300)

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 13:54:42 przez Dorian3d
[#1573] Re: Wicher 500

@Dorian3d, post #1572

Spidi poleca 3.x ...
[#1574] Re: Wicher 500

@Vegeto, post #1571

Witam, zakupiłem wczoraj Wicher 500i do mojej A500+, czy żeby uruchomić system z dysku potrzebny jest kick 3.1? czy wystarczy 1.3 lub 2.0?

Najlepiej użyć 3.1 ewentualnie 3.0, bo wówczas będziesz miał dostęp na wszystkich funkcji karty.
1.3 nie ma scsi.device. Natomiast patchowany kick 1.3 z dodanym scsi.device nie udało mi się zmusić do działania.
Kick 2.05 (37.350) pozwala na start z dysku twardego jednak card.resource robi jakiegoś psikusa i dodaje 4MB pamięci.
[#1575] Re: Wicher 500

@spidi, post #1570

Panowie, kto chce pobawić się sterownikiem dla układu enc28j60 razem z Wicherm?
Oczywiście chętni do testów będą musieli posiadać moduł z układem enc28j60.


Ja mogę się pobawić, bo mam ten moduł. Ale to może jeszcze potrwać

Dzisiaj uruchomiłem Wichra S/N 48WP5 na A500+ z seryjnym kickiem (wiem, wiem... długo leżał w pudełku). Narazie bez karty SD i bez oprogramowania do niego. Mam kilka pytań:

Nie wszystkie SIMMY są wykrywane (zworka dla cpu na 25MHZ). Jeden 16MB 60ns działa prawidłowo. 4 sztuki identycznych 8MB 60ns dają błędy przy memteście w tym samy miejscu. Zamówiłem kilka szt 50ns dla testów. Czy nowy firmware coś poprawia przy identyfikacji/działaniu pamięci SIMM?


Po wgraniu najnowszego firmware jak działa funkcja MAPROM? Rom wgrywany jest z hdd do ramu i wymagany jest autorestart? Bo jak fizyczny Kick nie ma bootowania z HDD to wtedy nie zadziała?

Czy urządzenie IDE jest widziane przez amigę z każdym Kickiem? (Teraz mam bodajże 2.04)
Mam też Kick 2in1, ale narazie podstawka z przełącznikiem mi się nie zmieści.

Odnośnie Wichra 500i EX:
Czy Jeśli mam zegar na mobo, to muszę go wyłączyć, żeby uruchomić Wichra EX?

Czy jak ładnie poproszę, to dostanę nowy firmware do moich wichrów (mam programator)?



Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 03:15:30 przez snifferman
[#1576] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1575

Nie wszystkie SIMMY są wykrywane (zworka dla cpu na 25MHZ). Jeden 16MB 60ns działa prawidłowo. 4 sztuki identycznych 8MB 60ns dają błędy przy memteście w tym samy miejscu. Zamówiłem kilka szt 50ns dla testów. Czy nowy firmware coś poprawia przy identyfikacji/działaniu pamięci SIMM?

Nowy wsad trochę zmienia funkcję zworek dla pamięci.
Na starym firmware pamięci trzeba skonfigurować w oprogramowaniu, a w nowym masz to na starcie za pomocą zworki zrobione.

Po wgraniu najnowszego firmware jak działa funkcja MAPROM? Rom wgrywany jest z hdd do ramu i wymagany jest autorestart? Bo jak fizyczny Kick nie ma bootowania z HDD to wtedy nie zadziała?

Funkcja MAPROM mapuje fizyczny rom z płyty głównej do pamięci FAST. Nie można wczytać romu z pliku.

Czy urządzenie IDE jest widziane przez amigę z każdym Kickiem? (Teraz mam bodajże 2.04)
Mam też Kick 2in1, ale narazie podstawka z przełącznikiem mi się nie zmieści.

IDE jest widziane od Kicka 2.05 (najlepiej 37.350).

Odnośnie Wichra 500i EX:
Czy Jeśli mam zegar na mobo, to muszę go wyłączyć, żeby uruchomić Wichra EX?

Nie musisz wyłączać zegara z płyty.

Czy jak ładnie poproszę, to dostanę nowy firmware do moich wichrów (mam programator)?

Jasne proszę tylko na PRIV podać mi wersję i numery fabryczne Wichrów.
[#1577] Re: Wicher 500

@spidi, post #1576

Spidi: priv poleciał.
Ktos ma pomysł jak mam zmieścić kicka 4in1 pod wichrem. Nie mam jeszcze Risera/przesuwacza. Jak podniose wichra na goldpinach precyzyjnych to wtedy zamknę obudowe? Odginanie nóżek kicka średnio mi się uśmiecha. Może wylutowac gniazdo 42pin i wlutowac 40pin?
[#1578] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1577

Najlepiej zainwestuj w riser, będzie najbezpieczniej. Wicher wciśnięty pod klawiaturę ma mniej miejsca, przez co chłodzenie jest mniej wydajne. Jak go przesuniesz, będzie od razu lepiej. No i kick ci się zmieści.
[#1579] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1578

Już zainwestowałem. Ale jak to przy amigowaniu, na wszystko trzeba czekać... Do tego moje lenistwo i brak czasu i wszystko się nawarstwia.
[#1580] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1579

Dzisiaj doszły do mnie SIMMy 16MB 50ns

Co dziwne na początku tylko jeden działał prawidłowo przy 50mhz. Drugi przechodził mem test, ale demko frontiera nie przeleciało do końca. Na 25mhz było ok. Po wyczyszczeniu styków izopropanolem zaczął działać. Wicher wyciska ramy na maxa, także chyba wszystko musi być idealnie


Przetestowałem 5 procków od majfrendów. Wszystkie mają identyczne oznaczenia, także nie wiadomo dokładnie jakie to modele. W każdym razie 1 nie działa a 4 odpalają się i działają na 50mhz. Zapłaciłem za 5szt jakieś 35zł z wysyłką.


dla porównania daje fotkę z prawdzim nadrukiem. Widać, że te z dalekiego wschodu mają bardziej brązowy odcień


Demko frontiera i memtest przeleciały kilkanaście razy i nic się nie zawiesiło



Czym to tak dokłaniej przetestować? Najlepiej gdyby było odpalane z dyskietki, bo jeszcze nie mam możliwości podłączenia HDD/SD.

Spidi: Nie zapomnij o firmware dla mnie


Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 01:30:19 przez snifferman
[#1581] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1580

Dopiero włączenie MAPROM w nowym firmware powie ci, ile są warte te pamięci. Mój moduł niby dawał radę @50MHz na starym FW, na najnowszym niby też, ale jak włączę MAPROM to siada. I wyrabia tylko @28MHz. A MAPROM +PIO3 daje niesamowitego kopa w dostępie do dysku i trochę dodatkowych dhrystone'ów też.
[#1582] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1581

Dopiero włączenie MAPROM w nowym firmware powie ci, ile są warte te pamięci. Mój moduł niby dawał radę @50MHz na starym FW, na najnowszym niby też, ale jak włączę MAPROM to siada. I wyrabia tylko @28MHz. A MAPROM +PIO3 daje niesamowitego kopa w dostępie do dysku i trochę dodatkowych dhrystone'ów też.

Włączenie MAPROM daje ogólnego kopa systemowi.
[#1583] Re: Wicher 500

@spidi, post #1582

Trochę straciłem wątek...:) posiadam Wicher 500i ver. 2a, da się go zaktualizować na jakąś wyższą wersję np. programowo lub ewentualnie jakaś przeróbka sprzętowa ?. Od jakiej wersji działa MAPROM ? z góry dzięki za info.

ps. gdzie mogę dostać raiser do Wichra ?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 17:25:04 przez AndrECHO
[#1584] Re: Wicher 500

@spidi, post #1582

Włączenie MAPROM daje ogólnego kopa systemowi.

Kusisz lepiej niż

Jak wy podłączacie programator bez lutowania goldpinów? Mam tylko proste, a jak już miałbym lutować, to takie 90 stopni.

Jakiego softu użyć do wgrania nowego wsadu?
[#1585] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1584

Jak wy podłączacie programator bez lutowania goldpinów? Mam tylko proste, a jak już miałbym lutować, to takie 90 stopni.

Jutro zrobię zdjęcia w jaki sposób zrobić sobie piny do programowania bez lutowania do płytki.
[#1586] Re: Wicher 500

@snifferman, post #1584

Ja wlutowałem proste. Z riserem jest ok.
[#1587] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1586

A jaki soft do wgrywania? SPI ? Nie mam doświadczenia w tym temacie.
Mam programator DLC9G.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 11:05:19 przez snifferman
[#1588] Re: Wicher 500

@mkdevil666, post #1491

Tak kupowałem. ja znalazłem z podobną płytką wgrałem programatorem odpowiedni soft. Polecam FF odczytuje jak i zapisuje dyskietki poprawnie. Polecam szybkiego pena 2.0 sobie kupić bo może być problem z zapisem, ja wybrałem sandisk.
[#1589] Re: Wicher 500

@spidi, post #1585

Osobiście stosuję listwę kołkową (mówią też na to goldpiny). Wkłada się to w gniazdo z kabla programatora, a następnie tak zmontowany zestaw wkładam w otwory złącza JTAG na płytce Wichra. Później dociskam palcami aby był dobry styk i zaczynam proces programowania.

Do programowania używam programu iMPACT z pakietu ISE Design Suite.








[#1590] Re: Wicher 500

@spidi, post #1589

Dziękuje za zdradzenie "wiedzy tajemnej"

Jak piny stracą kontakt podczas programowania i proces się nie powiedzie, to wicher nie zostanie "cegłą"? Można ponowić cały proces?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem