kategoria: Karty procesorowe
Wątek zamknięty
[#31] Re: Cancellation of all TF projects

@WyciorX, post #26

If you are really sensitive and bothered with warmongers and haters, go fully commercial, any normal person will understand, transfer the responsibility for postal to the shops or make a deal with someone who can manufacture cards and do the logistics


Maybe there is translation issues but... I am not angry or "sensitive". This person is a scammer. Its like printing fake money and giving it to Amiga people pretending its real.

Then these poor souls get a lemon and come to me to make it work. They shout and get angry because my fscking name is written on it. I constantly get people screaming that "I have released a product and i should support it". Its relentless.

It was already turned over to commercial operation. Exxos. He shipped to Poland but this was not good enough for some people. The last 200 boards that have shipped by exxos I have not got 1 penny for. He keeps the very small profits to run his hosting and it was my way of saying thank you to him. But the greedy Amiga parasites wanted to take that Ł5 what we charge to run a website and a support network and pocket it for themselves.

Its me having to deal with the people who get scammed that eats my time and pissed me off.

Its never been about money. I have enough of that i just dont like getting insulted when handing out almost free things. Because nobody would be able to develop and sell that board commercially for that price.

The whole thing was planned to be open in February anyway.

Even after i made back a little bit on the first batch the whole TF project is over 10,000 euros in the red for me. And then some slime makes it his mission to say fuck you to me. I know when i am not welcome in a community.

I think some people think its just me having a tantrum or something. No i am just protecting myself from bullies.

As for the PPC comment I laugh.. nobody cares about PPC.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 20:23:17 przez terriblefire
[#32] Re: Cancellation of all TF projects

@lukzer, post #30

Skanera? Jakiego skanera? Przy np. 6 warstwach i kilkuset sygnałach samego fpga? :) Kto konkretnie ma takie możliwości, ma na tyle w d... prawa autorskie że będzie ryzykował dla tak małego rynku jak amigowy robienie podróbek? :)
jednak jak się upublicznia wsady do CPLD a PCB już nie to zawsze jest ryzyko że ktoś PCB sklonuje

To bez znaczenia. Jak ktoś przynajmniej kojarzy coś takiego jak prawa autorskie, to wie, że gra jest niewarta świeczki. Można się tak bawić w produkt dla siebie i najbliższych znajomych gdzie nikt inny z tego nie skorzysta i nie musi wiedzieć. A jak coś się wrzuca na rynek to sorry, to jest kradzież własności intelektualnej. Ktoś powie "ale kokosów nie zbije"... no jak będzie musiał zapłacić zadośćuczynienie + koszty postępowania + ewentualne odszkodowanie za utracone zyski to się 1000x zastanowi zanim podwędzi czyjąś pracę.
[#33] Re: Cancellation of all TF projects

@terriblefire, post #31

I know when i am not welcome in a community.


What makes the herd? If there are 2 black sheeps among 100 white ones, would you slaughter them all, cause it's now a black sheep herd?

The rules are simple, state officially for support only product you sold by yourself or your proxy, you want working card, buy one, you want to assemble one, do it at your own risk, that's what "i'm not responsible for any damage..." stuff is for. Even if you're just benevolent person, you still can't walk without eyes behind your head, my friend said that "all goodness in this world have to be punished", were you punished for having glorious approach? You sure did, does it mean that you have to be a bad person? No, it means, that even if you can tread on the water, make sure you're able to swim before you walk.



Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 20:45:06 przez WyciorX
[#34] Re: Cancellation of all TF projects

@terriblefire, post #31

On a little lighter note.

You have created something, so incredible that it was worth cloning, despite the fact that it would be open sourced soon!

Arek

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 20:57:04 przez makaron
[#35] Re: Cancellation of all TF projects

@terriblefire, post #31

Bez dodatkowej grafiki i netu tf* nie są wiele warte. ppc dalej lepsze.
Rób co chcesz. Może kto inny się bardziej postara.
1
[#36] Re: Cancellation of all TF projects

@abcdef, post #32

A to zaskoczenie, że pan wszystkowiedzący nie wie jak zeskanować 6 warstw PCB.
[#37] Re: Cancellation of all TF projects

@WyciorX, post #36

Mam do kolegi taką radę - jak powiesz A to powiedz i B. Zadałem dość proste (zdaje mi się pytanie)
Kto konkretnie ma takie możliwości, ma na tyle w d... prawa autorskie że będzie ryzykował dla tak małego rynku jak amigowy robienie podróbek?

Liczę, że odpowiedź na to pytanie nie będzie dla kolegi zbyt wyczerpująca.
[#38] Re: Cancellation of all TF projects

@SimonGK, post #18

TF was prejudiced against Poles, and our compatriot made it even worse. It's a bit sad. People don't understand how much time it takes to design something like this.


Just your postal service.
[#39] Re: Cancellation of all TF projects

@terriblefire, post #38

I'm in favor! I am also against our postal service :) .
[#40] Re: Cancellation of all TF projects

@abcdef, post #37

Sugerujesz, że pewien znany i lubiany niemiecki producent kart amigowych ma z tym coś wspólnego? I że skorzystałby na tym że kolega zniechęci się do produkcji kart po kosztach?
[#41] Re: Cancellation of all TF projects

@recedent, post #40

Nah this is more like Phake3 than a higher number.
[#42] Re: Cancellation of all TF projects

@terriblefire, post #1

I'm really sorry for it TF. You were inspiration for CS-Lab guys and things became really interesting after years in Amiga world.
Nobody can steal from you and if i can suggest something - start indiegogo/kickstarter with other projects, increase margin profit a bit and use it for court. Really. You will see that Amiga community isn't so bad. Just few assholes. Another possibility is patrean. live streams and still - there will be people who will pay for your time and work (me included).
It is really awesome you are putting effort to translate posts from disregard people who wrote to you in polish. Please be aware that lot of us appreciate your work. I know there was drama about sending cards to Poland - well - i got mine w/o problems from exxos. It was your decission, maybe it looked somehow bad but there is no excuse for stealing.
I know there was another drama where you blamed PL people for raising chip price's but please be aware - we hate those suppliers same way you do. It's not matter of nationality.

You are a bit "weird" for other people but this is nothing bad that you have different thinking as you are creator. You moved whole retro community and i just hope that story won't end here. That you'll reconsider and strike again with another awesome projects.
Start with patreon - you'll see how many people care.
I'm into WARP1260 and 4060 team but it would be nice to have a choice. You are doing outstanding job and i'm sure your new projects would be also awesome for whole community.
[#43] Re: Cancellation of all TF projects

@terriblefire, post #41

I've been thinking rather about other German vendor. Somebody that still produces CPU cards. But still, that's just a wild guess.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 22:16:13 przez recedent
[#44] Re: Cancellation of all TF projects

@kamilus, post #42

I appreciate this message and I thank the Wap guys for the informations we have exchanged.

I think everyone misunderstands me. I have personally enough money. Really i could probably retire tomorrow or very close to it. I dont care about it. So kick starter for me was never what i wanted to do.

I dont want people to love me or worship me (i know some amiga people want this). Many people think i'm an asshole. Thats ok too. I really only fit in on the Island I come from.

I just want a tiny bit of respect. Not much. Just enough to be a nod and say.. that guy is doing something... maybe i dont like it but he's doing something. Its positive and trying to make everyones lives better.

For example the Warp cards... they are not personally my cup of tea.. i think they are too expensive and have too many features. But i respect that you guys have done it. I wouldnt clone your cards (or Jens or Vampire cards) just to spite you. I dont have to like something to appreciate what it is.
[#45] Re: Cancellation of all TF projects

@abcdef, post #37

Każdy ma takie możliwości, proszę nie mieszać do tego kwestii prawnych, zabijać przecież nie wolno, ale nie znaczy, że to niewykonalne.
[#46] Re: Cancellation of all TF projects

@WyciorX, post #45

A mistrzu gdzie ja pisałem, że to niewykonalne? Nigdzie? Aha. Oryginalne pytanie nie było skierowane do Ciebie tylko do kogoś (kogo po przeanalizowaniu postów z ostatniego tygodnia z lekkim sercem wrzuciłem do ignore) i brzmiało:
Jestem ciekaw jak chciałbyś zrobić RE bez wsadów FPGA i bez schematów przy komponentach BGA ;)

Tak, da się ściągnąć układy opalarką. Tak, da się zeskanować na skanerze. Tak, da się zeszlifować do drugiej warstwy i znów zeskanować. I tak dalej, i tak dalej. Teraz ilu Polaków na 1000 rzeczywiście jest to w stanie zrobić? Każdy ma możliwości zrobić wino, każdy ma możliwości odzyskać złoto z elektroniki. Mało kto to robi, bo zdecydowanej większości to nie wychodzi. Zatem w momencie kiedy piszesz, że "każdy ma takie możliwości" to brzmi jak "każdy ma możliwość dostać się do nasa" ... no bo kto komu broni?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 22:52:51 przez abcdef
[#47] Re: Cancellation of all TF projects

@recedent, post #19

Jak dla mnie to jest bardzo dziwna akcja. Jaki zarobek mozna miec sprzedajac PCB za 10 Euro? Jak dla mnie zaden. Ila czasu i pieniedzy potrzeba na sklonowanie takiego PCB? Wiec to raczej chodzilo o to zeby TF przestal robic nowe karty do Amigi. No i ktos kto zna choc troche wybuchowy charakter TF dobrze wiedzial, ze to sie powiedzie. Tani hardware do Amigi jest konkurencja przynajmniej dla jednej niemieckiej firmy.
[#48] Re: Cancellation of all TF projects

@Don_Adan, post #47

coś w tym może być .. jednak ta " jedna niemiecka firma" nie robi kart z 030 do A500 więc jaki by był w tym interes ? .. ogólnie na miejscu TF robił bym dalej to co mi sprawia przyjemność a całą resztę miał w d..
[#49] Re: Cancellation of all TF projects

@lukzer, post #48

Niby ma wyjść 060 karta dla 1200, tańsza od WARPa, ale TF byłby jeszcze tańszy i zapewne niegorszy. Jeszcze cała społeczność wokoło TF by pewnie odpaliła TF1260 na LC i byłaby karta za <250€. To by zmiażdżyło rynek kart dla 1200 opartych na kręconych 030. Więc teoria spiskowa może mieć sens.
[#50] Re: Cancellation of all TF projects

@lukzer, post #48

Ale tutaj raczej chodzi o tanie karty z 68060. A sklonowanie i sprzedaz PCB po 10 Euro do kart turbo z 68060 po prostu spowoduje, ze ta firma sama oberwie, bo ceny kart z 68060 bardzo by spadly. Mowie/pisze jak dla mnie to jest dziwna akcja, ile taka plytka PCB kosztuje? Jej wyprodukowanie. 3 Euro? 5 Euro? 7 Euro?
[#51] Re: Cancellation of all TF projects

@Don_Adan, post #50

Niewiele, bo dla tych mniejszych CPU to nie jest szczególnie skomplikowana konstrukcja.
Dla tych co nie wiedzą jest obszerniejszy wątek na exxoshost (wraz z teoriami spiskowymi, możliwymi źródłami wycieku i niestety nieco usprawiedliwionym ze względu na niektóre komentarze stanowiskiem wobec naszego małego kawałka świata)
Long story short
I’ve also had some nasty responses to me announcing this over on ppa.pl.
In fairness the mods there have clamped down. But the message I get from that region is “you will do what we want and like it”...


albo jeszcze samego exxosa:
yeah I saw the ppa posts.. Amazes me some seem totally oblivious to IP theft which is going on.

Edit. Now it seems fine to rip off peoples work and you should just accept it. I can see why the polish get so much hate for logic like that. Really pisses me off that does.

No fajnie... i przekaz idzie w świat. Niektórzy mogą być z siebie zaje... dumni.



Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 23:44:49 przez abcdef
[#52] Re: Cancellation of all TF projects

@terriblefire, post #44

I didn't used to say much... but sometimes it's high time to do so.
I know that Amiga is hobby for you, for me, ...for many people across many countries and forums. I like your work and work of others.
Looks like it's all great as long as it's just hobby. Unfortunately any good work finally results in IP stealing attempts to make someone else do illegal business based on resources of countries without IP protection laws. Fake CPUs, fake PCBs,...
So I understand that it's really unfair to invest time into something that will be used by someone else to make illegal profit.
It's also evidence that your work has been assumed successful.
Anyway I fully understand and accept that it is your hard work, and your IP and only you have rights to it, and you can do whatever you want with it.
This should be respected and accepted.
[#53] Re: Cancellation of all TF projects

@Don_Adan, post #47

Jeśli ktoś dysponuje środkami do klonowania cudzego IP czy PCB to koszt tego jest żaden, natomast w masowej produkcji cena przekłada się na zysk. Sytuacja świadczy że TF osiągnął sukces w oczach nieuczciwych "biznesmenów".
[#54] Re: Cancellation of all TF projects

@lukzer, post #39

I would say I am against some deals between postal services.
Please note that UK postal service did not have deal with Poland postal service.
Instead of this UK postal service sends items via wndirect then Inpost, sometimes GLS...
Many times I received crashed parcel with stickers "Fragile".
It was because UK postal service choosed to use less expensive delivery alternative.
Similar happens when parcel is send using UK DPD direct... resulting it's not delivered by DPD but competitor.
[#55] Re: Cancellation of all TF projects

@mateusz_s, post #8

Ty też coś zaprojektowałeś do Amigi? Ulżyło ci jak mu nawrzucałeś? Serdeczne dzięki za to, że kolega pomyśli, że wszyscy w tym pieknym kraju jesteśmy Januszami i bucami. Ludzie skąd tyle jadu??? Zrobił? Tak! Ukradli jego pracę? Tak! Ma prawo być zły, bo wierzył w hobby i lojalnośc Amigowców, a tu okazało się, że się pomylił? Tak! Zamiast krytykować tego, kto zawinił, krytykujesz ofiarę kradzieży.
[#56] Re: Cancellation of all TF projects

@mateusz_s, post #4

Przez takie debilne komentarze jak ten twój, jesteśmy wszyscy jako naród pośmiewiskiem teraz na forach.
https://www.exxoshost.co.uk/forum/viewtopic.php?f=65&t=3359&start=50

Mniej honor i przynajmniej usuń tu konto.
[#57] Re: Cancellation of all TF projects

@abcdef, post #46

Mistrzu, ale ja przecież napisałem, że to jest tylko wykonalne, nigdzie nie ująłem, ani też nie nawiązałem do jakichkolwiek kontekstów natury prawnej, jeśli jest inaczej, proszę o cytat, to już nie pierwszy raz kiedy dopisujesz sobie więcej, niż zostało powiedziane. Każdy, kto ma chęć siedzieć godzinami z papierem wodnym, może sobie taką płytkę szlifować, albo udać się do firmy, która ma laser, np. taki, którego używają do odsłaniania ścieżek na karcie SD, a więć każdy z tych 1000 POLAKÓW jest to w stanie zrobić.
[#58] Re: Cancellation of all TF projects

@terriblefire, post #31

If money is no concern, then in my humble opinion, your reaction is totally not collateral to transpired situation.

I think that all you should say is something like "Great, two is better than one, distribute and deliver as much as you can, work relentlessly day and night, help me bringing smiles and rejoice for poor amiga fans with no second thought and do not forget to replace my name with yours, so people will know who their benefactor is, heavens sent you."

That would be reaction he did not expect and since this project meant to be released for free, who cares about some pointless threats? Don't be concerned about disrespect, dirt will always exists, otherwise you wouldn't know, what a "clean" is.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 04:06:09 przez WyciorX
[#59] Re: Cancellation of all TF projects

@Don_Adan, post #47

Jakiś tam zysk jest, za 5 płytek w JLCPCB płaci się 2-5$, więc wychodzi czasem PCB za 3zł, kurier jest droższy. Sklonowanie dwustronnej płytki jest proste, bo ścierasz papierem wodnym maskę do miedzi i skanujesz, a potem przerysowujesz, tak jak ludzie przerysowują płyty główne Amigi. Pan kloniarz po prostu miał zamiar wkurzyć Stephena i mu się udało, choć wydaje mi się, że reakcja Stephena jest przesadzona, tzn, mi by po prostu opasły ręce, jakby ktoś mi zaczął w ten sposób "grozić", ani nie ma to sensu, ani nie niesie za sobą żadnych strat. Wyśmiałbym.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 04:15:56 przez WyciorX
[#60] Re: Cancellation of all TF projects

@Ralpheeck, post #56

Tak, serio? A w ktorym miejscu dokładnie,
bo nie widze? Nie można mieć innego zdania?
Pan TF wylał swoje żale na wszystkich, niech
wszyscy czuja sie winni. A moze sam czegos nie
dopilnował, albo był naiwny i teraz są problemy.
A jak maja sie teraz czuc osoby ktore czekaly
na ten projekt, ktore moze wydaly juz forse na proce.
Podejscie TF jest nieprofesjonalne i to mnie wkurza.
Całkiem niedawno wszedlem na strone projektu, jak już
wspomniałem, i od razu zwrocilem uwage na wybuchowy
I nieprofesjonalny charakter Twórcy. Od razu dalem sobie
spokoj z monitorowaniem tego projektu - ot, bedzie albo
nie bedzie, zależy którą nogą dzisiaj wstanie.
Na szczeście, jest jeszcze kilka innych bardziej stabilnych opcji.
Ponoć za całą aferę odpowiada jakis kretyn z Polski, ktory zaczal
to kopiowac, debile są wszedzie, ja nie mam zamiaru świecić oczami
za każdego durnia z mojego kraju. Pisze po polsku bo jesteśmy na polskim forum.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 07:32:59 przez mateusz_s
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem