@Diabeł,
post #143
Gnębienia ludzi ciąg dalszy! Pewność by "bydło" nie znało swoich praw. Osoby najuboższe i w trudnej sytuacji materialnej będą miały od Nowego Roku utrudniony dostęp do adwokatów i radców prawnych. Za poradę, nawet bezpłatną będą musiały płacić podatek dochodowy.
Od nowego Roku nawet oragnizacje pozarządowe nie będą mogły świadczyć bezpłatnej pomocy prawnej, o ile osoba o nią się ubiegająca nie przyniesie zaświadczenia z MOPS.
W przeciwnym wypadku organizacja pozarządowa a także adwokaci i radcowie prawni będą musieli płacić podatek dochodowy od bezpłatnej pomocy prawnej.
Obecnie kwestia podatku od takich porad uregulowana jest pośrednio przez art. 8 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 21 ust. 1 pkt 117 ustawy o podatku dochodowym od osób . - Wprowadzone zmiany dotyczą zasad wynikających z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - tłumaczy.
Obecnie art. 21 ust. 1 pkt. 117 stanowił, iż z podatku dochodowego zwolnione są osoby korzystające z pomocy prawnej świadczonej przez organizacje pozarządowe, ale tylko wówczas, gdy poradę otrzymują od wolontariusza i gdy odbywa się to w zgodzie z ustawą o działalności pożytku publicznego.
Teraz ustawodawca dodał punkt, 117 a, z którego wynika, że z podatku dochodowego zwolniona będzie „wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu pomocy prawnej udzielonej osobie uprawnionej i pobierającej świadczenie z pomocy społecznej albo zasiłek rodzinny, przyznane w formie decyzji administracyjnej na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o świadczeniach rodzinnych.
Dodano także zapis, że „osoba, o której mowa w ust. 1 pkt 117a, jest obowiązana złożyć świadczeniodawcy (a więc w tym wypadku –organizacji pozarządowych) pisemne oświadczenie o uprawnieniu i pobieraniu świadczenia z pomocy społecznej albo zasiłku rodzinnego, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o świadczeniach rodzinnych, numer decyzji, na podstawie której osoba ta pobiera świadczenie z pomocy społecznej albo zasiłek rodzinny.
Ministerstwo Finansów twierdzi, że świadczenie bezpłatnej pomocy prawnej stanowi dla otrzymujących je osób fizycznych stanowi przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 22:02:09 przez Diabeł