Komentowana treść: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2
[#181] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Valwit, post #79

Czyzby peg stal sie amiga? :>

Przeciez zawsze byl AmigaPegasosem. Czyzbym mial racje? Oczywiscie ze tak. :) :P
[#182] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Andrzej Drozd, post #181

Tak sobie czytam te komentarze i naszła mnie pewna myśl. Ostatnie dwa dni wydają się eksplodować niespodziankami. Mój Pegasos jest pod ciągłym obstrzałem. Najpierw pojawił się AROS na Pega, potem AOS4.1, OBW (nigdy bym nie przypuszczał) - prawdziwy zawrot głowy. Zainteresowanie godne gwiazdy filmowej. Jak tak dalej pójdzie to okaze sie, ze wyjdzie Vista i wtedy dam sobie spokoj bo Peg stanie się zbyt popularny.... :)
[#183] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Zbysiuk, post #182

Vista? Chyba Wiśta wio jak to mówią dorożkarze :)
[#184] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Zbysiuk, post #182

Najpierw pojawił się AROS na Pega


A to ci news! Kurcze, chyba przegapilem to wydarzenie ;)
[#185] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@szuler, post #184

No widzisz za dużo siedzisz na naszej-klasie Widocznie Zbysiuk ma lepsze wiadomości
[#186] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@szuler, post #184

No to się pojawi - czuję to. No i Vista wisi w powietrzu... :)
[#187] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@szuler, post #184

B. Cię przepraszam, chodzilo mi oczywiscie o Efike, sie rozpedzilem....
[#188] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@MinisterQ, post #179

Co racja, to racja... Takiego potworka łatwiej stworzyć niż coś zgrabnego i zoptymalizowanego i co zachowuje jeszcze prawie 100% kompatybilność. Jednak taki Amithlon udowodnił, że wirtualna Amiga na x86 może działać całkiem zgrabnie i komfortowo. Może któregoś pięknego dnia... wiem, wiem dość x86 w tym wątku . Niestety moim zdaniem kierunek PPC to kierunek do piaseczku, a szkoda mi ulubionej platformy. Wydaje mi się, że tylko uwolnienie się od więzów sprzętowych może być autostradą do przyszłości. Choć może nie powinniśmy znowu oczekiwać wielkiego rozwoju Amios-ów, tylko cieszyć się tym co jest dostępne. Świat się zmienia...
[#189] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@JaCoP, post #188

> Może któregoś pięknego dnia...

Następny zaczyna... ile czasu minęło od mojego posta?

To już powoli staje się nudne.

> Jednak taki Amithlon udowodnił, że wirtualna Amiga na x86 może działać całkiem zgrabnie i komfortowo.

No właśnie... jakoś nie widzę szału zakupów Amithlonów. IMHO Amithlon właśnie udowodnił, że przejście na x86 niczego nie zmieni. I tak skończyłoby się na wymaganiu konkretnych układów. A to nie ma najmniejszego sensu.

> Niestety moim zdaniem kierunek PPC to kierunek do piaseczku

A możesz podać jakieś konkretne powody, poza swoim "widzimisię"? Jakoś nie wydaje mi się, żeby M$ chciał wylądować w "piaseczku". A przypomnę że wybrał on do swojej konsoli procesor PPC.

> Wydaje mi się, że tylko uwolnienie się od więzów sprzętowych może być autostradą do przyszłości.

Tja... i będzie to trwało tyle, ile budowa autostrad w Polsce.

Może jeszcze raz, mam nadzieję że tym razem na dłużej.

Amigowy system na x86 istnieje już dawno. Jest to AROS. I nie spodziewaj się w najbliższym czasie czegoś innego. A przepisanie "innych" systemów amigowych (OS4, MorphOS) na x86 jest nieefektywne. Dlaczego? Gdyż zysk w porównaniu do pracy włożonej w napisanie systemu od podstaw na x86 byłby bardzo marny.

Więc drodzy x86-kowicze, macie AROS'a. Zostaje też Amithlon. Możecie więc wybrać jedno z powyższych, albo czekać (być może do "Świętego Nigdy") na OS4/MorphOS na x86. Pozostaje jeszcze kupno platformy, na którą wyszły w/w systemy. Wybór jest wasz.



Ostatnia edycja: 03.02.09 23:22:44
[#190] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Solo Kazuki, post #189

> Następny zaczyna... ile czasu minęło od mojego posta?

Sorry - nie mogłem się opanować!

> No właśnie... jakoś nie widzę szału zakupów Amithlonów. IMHO Amithlon właśnie udowodnił, że przejście na x86 niczego nie zmieni. I tak skończyłoby się na wymaganiu konkretnych układów. A to nie ma najmniejszego sensu.

Szału zakupów nie ma, bo produkt od lat nie jest oficjalnie rozwijany i sprzedawany...

> Jakoś nie wydaje mi się, żeby M$ chciał wylądować w "piaseczku"

No przepraszam za ogólnikową wypowiedz. Chodziło mi o przyszłość procesorów PPC w desktopach. W konsolach mają się one bardzo dobrze i chwała im za to!

> Tja... i będzie to trwało tyle, ile budowa autostrad w Polsce.

W Amigowym Światku cały rozwój tyle trwa, już się przyzwyczaiłem...

> Amigowy system na x86 istnieje już dawno

Zgadza się. Dlatego jestem jego użytkownikiem. Mogę go odpalić na moim sprzęcie. Oczywiście tempo rozwoju jak wyżej, ale i tak jestem pod wrażeniem, choć oczywiście nie jest to dla mnie w pełni funkcjonalny system. No ale hobby to hobby .

> Pozostaje jeszcze kupno platformy, na którą wyszły w/w systemy. Wybór jest wasz.

Dotychczasowy sprzęt dla w/w systemów ze względu na swoje walory oraz cenę jest poza moim zainteresowaniem. Jeżeli któryś z tych systemów pojawi się legalnie na Mac-a Mini lub PS3 to obiecuję, że zakupię bez marudzenia! A tymczasem inwestuję regularnie w firmę Cloanto.
[#191] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@JaCoP, post #190

O krzywa...mnie się wierzy.ć nie chce...to jest rewelacja...i to w takiej tajemnicy utrzymać? Brawo Hyperion!
[#192] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@JaCoP, post #190

> Szału zakupów nie ma, bo produkt od lat nie jest oficjalnie rozwijany i sprzedawany...

Brawo. A teraz mi odpowiedz czemu nie jest rozwijany...

> Chodziło mi o przyszłość procesorów PPC w desktopach.

Cie choroba... prorok jaki czy co?
A odpowiedzi skąd to wnioskujesz dalej nie ma. Niech zgadnę: bo firma Apple przeszła na Intele?

> Zgadza się. Dlatego jestem jego użytkownikiem.

Więc czego ty do jasnej ciasnej jeszcze chcesz?

> Jeżeli któryś z tych systemów pojawi się legalnie na Mac-a Mini

Na Mac-a Mini ma być MorphOS.
[#193] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@JaCoP, post #190

Jeżeli któryś z tych systemów pojawi się legalnie na Mac-a Mini lub PS3 to obiecuję, że zakupię bez marudzenia!


Na Mac Mini będzie MorphOS. Za powracanie do tematu PS3 natomiast powinno się bana dawać. Po co Ci system, który będzie działał wolniej niż na klasyku PPC?

A tak przy okazji, to Amithlon zdaje się nie jest do końca natywny.
[#194] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Solo Kazuki, post #192

Tak z ciekawosci, jakie sa Twoje widoki na przyszlosc Amiga OS? Tzn. jak myslisz jak bedzie wygladal i na czym bedzie pracowal za pare lat?
[#195] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@gorzyga, post #194

ak myslisz jak bedzie wygladal i na czym bedzie pracowal za pare lat?


Na pececie z Windowsem, ewentualnie z Linuksem.
[#196] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@JaCoP, post #188

"Niestety moim zdaniem kierunek PPC to kierunek do piaseczku"
to poczytaj tu: http://nt.interia.pl/komputery/news/ibm-buduje-superkomputer-o-mocy-20-petaflopsow,1254033,1010
[#197] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Arbuz, post #196

Nie wspominając o tym, że słynny Deep Blue był oparty na 256 procesorach PPC.

Ale wiesz... dla niektórych to, że Windows jest pod x86 oznacza to samo, co wszystkie komputery powinny być na x86.
[#198] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@gorzyga, post #194

Nie jestem prorokiem, w przeciwieństwie do niektórych osób :P

Lecz nie sądzę, aby twórcy OS4 czy MorphOS "przesiedli" się na x86. Przyszłość raczej widzę w jakiejś nowszej maszynie "linuxowej" opartej na PPC. I raczej nie sądzę by linia procesorów PPC "wyginęła". To, że pewna mała miękka firma promuje tylko jedną linię procesorów, nie znaczy że reszta przestenie istnieć. Pozatym sądzę że wydanie systemów amigowych na x86 nic nie zmieni. Skończyłoby się i tak na konkretnych wymaganiach co do układów i hardware. A zysk w porównaniu do wysyłku byłby marny.

Edit: chociaż nawet M$ chyba wiedział co robi, wybierając PPC, a nie x86, do swojej konsoli.

Ostatnia edycja: 04.02.09 20:45:25
[#199] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Solo Kazuki, post #198

Nie uwazam sie za proroka, wyrazilem tylko moje zdanie... Nie mam sentymentu ani do PPC ani tym bardziej do X86 (do klasycznej Amigi za to tak :) ). Jezeli "nowa" Amiga ma byc komputerem "hobbistycznym" i niszowym to rozwiazania typu Efika i Pegasos sa jak najbardziej ok, ale jezeli mamy myslec o jakimkolwiek powrocie Amigi na rynek wydaje mi sie, ze takie podejscie do sprawy nie ma sensu...
[#200] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Arbuz, post #196

No i wygląda na to ze IBM chce się pozbyć PPC
http://www.powerdeveloper.org/forums/viewtopic.php?p=12051#12051
[#201] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@gorzyga, post #199

> ale jezeli mamy myslec o jakimkolwiek powrocie Amigi na rynek

To nie myśl o tym, bo się srogo zawiedziesz. Prawda jest taka, że pewna firma tworzy "standardy", często robiąc ludziom wodę z mózgu. Przez co dla potencjalnego Kowalskiego komputer to tylko PC z x86, a system to tylko Windows. I na to nic nie poradzisz. Systemy amigowe "przespały" swoją kolej, a teraz jedyne co mogłoby (podkreślam, że nie musiało by) pomóc to wpompowanie w prace nad systemem i poromocję jego sporej ilości gotówki. A żadna firma związana z Amigą takiej kasy nie ma. Natomiast firmy które taką kasę mają nawet nie myślą o jakimś niszowym systemie.

Więc albo musisz się pogodzić z niszowościom, albo kupić x86 i zainstalować Viśta Wio + dodatkowo AROS jako "system-ciekawostkę".
[#202] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Drako^lM, post #200

Ja bym się raczej dopatrywał tutaj bardziej skutków kryzysu, a nie chęci pozbycia się.

A swoją drogą, ciekawe jak ten kryzys odczuła pewna mała miękka firma i producenci procesorów x86.

Pozatym ciekawe czy kryzys nie spowoduje zainteresowania się bardziej oszczędnymi energetycznie rozwiązaniami.

Ale to jak na razie są moje rozważania. A co się stanie pokaże przyszłość. Obstawiałbym jednak, że linia procesorów PPC będzie kontynuowana. Jeżeli nie przez IBM, to przez inną firmę, która wykupi patenty i prawa.

Ostatnia edycja: 04.02.09 21:12:19
[#203] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Solo Kazuki, post #202

Też obstawiał bym kryzys.
[#204] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Drako^lM, post #200

To w końcu komu wierzyć?
[#205] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Arbuz, post #204

Czas pokaże... nam maluczkim pozostaje się jedynie przyglądać.
[#206] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@gorzyga, post #199

THX z tę wypowiedz! W myślach mi czytasz!
[#207] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@Solo Kazuki, post #202

Mała miękka firma już zwalnia tysiące ludzi. Ale ten kryzys dotknie wiele wielkich firm na rynku i zapewne nas malućkich (dolar co dzień droższy... ).
[#208] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@JaCoP, post #207

A swoją drogą, ja nie mam nic do PPC. Bardzo dobry procesor. Jednak upieram się, że masowo w desktopach nie zarządzi a cenowo pozostanie stosunkowo drogim sprzętem. A to czego chce, to móc pracować na nowym Amigowym systemie na "normalnym" cenowo sprzęcie. To wszystko. Nie musi być to koniecznie x86. A jak pisałem wcześniej aktualne propozycje sprzętowe do mnie nie przemawiają. Pozdrawiam!
[#209] Re: AmigaOS 4.1 wydany dla Pegasosa 2

@JaCoP, post #208

Posty w kategoriach "chciejstwa" nic nie zmienią. Idę o zakład, że gdyby AROS na x86 osiągnął poziom funkcjonalności MorphOS-a, czy chociażby AmigaOS 4, to one oba byłyby poważnie zagrożone, a ilość użytkowników AROS-a rosłaby szybko. Tak się jednak nie dzieje, prawdopodobnie dlatego, że niewielkie jest zainteresowanie klonem AmigaOS dla platformy x86. Propaganda dwóch czy trzech osób niewiele jak widać zmienia.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem