Komentowana treść: Procesor 68070 wersja alpha już działa!
[#31] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!
Fajnie, tylko po co . Fajnie że mają chęci, jestem pełen podziwu, bo stworzenie własnego procesora to naprawdę wielki wyczyn, tylko... po co . AmigaOS 3.x nie jest rozwijany, a byle pece z winuae emuluje np. 68030 o mocy 1500-2000MIPS, i na pewno zdecydowanie taniej to wyjdzie. Pewnie zaraz ktoś powie że to nie to samo, że to nie amigowe, ale prawdę mówiąc, wolałbym dostać nowy sprzęt na któym pójdzie MOS/OS4, niż płytkę z prockiem który z ledwością pociągnie jakiegoś Divx-a :)
[#32] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Olo, post #31

przeciez jest nowy sprzet na ktorym dziala OS4
[#33] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Olo, post #31

czyli na UAE da sie normalnie ogladac DivX-a w 640x480?
[#34] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@MaaG^dA, post #3

tylko po co ?

Tez zadaje to pytanie w innych przypadkach. Ale tutaj znam konkretna odpowiedz. Bo my jaramy sie linia classic. Jeszcze inni jaraja sie C64 podlaczonym do internetu. A jeszcze inni jaraja sie czyms innym. :)
[#35] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@jokov, post #29

A dla mnie wręcz przeciwnie, bardzo mi się podoba ten projekt i na pewno się skuszę kiedy (jeśli) wyjdzie. Nie jest mi potrzebny system ani 3.X ani 4.x ani inny "super" sprzęt w rodzaju "nowych" amig.

No to po prostu mamy zupełnie różne wymagania co do tak zwanej Amigi. Ja sobie mogę raz na dwa lata zrobić wieczorek nostalgii, pooglądać filmy z Jayem Minerem, odpalić kilka starych dem, rzucić okiem na jakieś stare klasyczne gry. Ale to wszystko. I to na pewno nie częściej niż raz na dwa lata. Historia Amigi mi się zawsze podobała i szacunek do niej mam wielki. Ale to tak jak z historią Polski. Fajna, wielka ale żyć nią się nie da. Bo jak się nią żyje to potem kraj wygląda tak jak nasz. :) Mnie zawsze kręciło to co najnowsze, najmocniejsze. MorphOS-a 2.0 kupiłem poł godziny po wypuszczeniu go nawet bez testowania wersji demo. :) Ja po prostu tego chcę. Jak mam używać Windows/MacOSX po to żeby rzucić okiem na jakąś stronę to ja dziękuję. Poza tym mnie zawsze w Amigach kręcił system operacyjny, a sprzęt zawsze uważałem za kulę u nogi i w późniejszych czasach pośrednią przyczynę upadku Amigi. W komputerach nie mam zupełnie szacunku dla sprzętu. Tylko dla softu/systemu. I to możliwie najnowszego. Zawsze mnie wkurzało traktowanie Amigi jak konsoli do której wkładało się NDOSowe dyski i uruchamiało jakieś biedy, które pierwsze co robiły to omijały system operacyjny. To też była jedna z pośrednich przyczyn upadku tej platformy, bo takie podejście musiało w końcu sprawić, że to wszystko pierdzielnie.

Stare dema i gry nie potrafią mnie już jarać. Mogę z sympatią je pooglądać i mieć z tego radochę, ale świadomość, że jest to coś koszmarnie cienkiego nie pozwala mi się tym jarać. No bo w wielu przypadkach to są bardzo słabe produkcje nawet jak na sprzęt na który powstały. Dzisiaj ludzie nawet na takim sprzęcie potrafią osiągnąć duuużo więcej. Ich poziom można usprawiedliwić tylko czasami i warunkami w jakich powtały. Sprzętem nie.

Do kultywoania nostalgii wystarczy AmigaClassic. Przecież wszystkie dema/gry osiągają już sensowną prędkość na 060/50. No a jak ma chodzić większość staroci to i AGA i Paula muszą grać główne role. Po co do tego 070?
[#36] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@MDW, post #14

To jest po prostu odpalaczka SuperFroga.

Albo z braku pacza Alien Breeda TKG ;)
A i w Quake bedzie mozna niezle pograc, lepiej niz na BPPC (z 3D dla SuperAGA tez pewnie nie bedzie problemu). Stary OS3 nie jest taki zly i juz nie bedzie wymagal koprocka w postaci BPPC.
Mysle ze o pewne powazne i profesjonalne łaty (lub moze AOS3.10) pod wzgledem Natami, nie ma sie co martwic. Gdy juz bedzie sprzet to i zapalency-programisci sie nawet znajada tylko po prostu to zrobia.
Oprocz tego bedzie mozna uzywac normalnego softu do netu tka jak uzywa sie teraz pod AOS3/4/MOS - tego samego softu (AmiGG, Yam itp.). Ostanio ktos sie zabral za poprawki SDLa 68k...o OWB tez sie chyba nie bedzie trzeba martwic. :)
A jak slicznie rusza AGAtowe demka. :)
[#37] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@MDW, post #35

Kaki Ty jednostronny jesteś... Napisałeś jedno, kluczowe zdanie, które tłumaczy oba podejścia - zarówno Twoje, jak i wielbicieli klasyków podjaranych natami:
Ja po prostu tego chcę.
I koniec, kropka. Nic więcej pisać nie ma sensu.
[#38] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@SzaryWilk, post #19

Na jakiej podstawie Natami to prawdziwa Amiga? Natami w ogóle Amigą nie jest, ale dla niektórych sto razy powtórzyć to za mało...
[#39] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Olo, post #31

Pewnie zaraz ktoś powie że to nie to samo, że to nie amigowe,


Jest to w równym stopniu Amigowe, co każda inna emulacja, łącznie z tą z Natami.
[#40] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Andrzej Drozd, post #36

A i w Quake bedzie mozna niezle pograc, lepiej niz na BPPC (z 3D dla SuperAGA tez pewnie nie bedzie problemu).


Jeśli ktoś to oprogramuje.

Gdy juz bedzie sprzet to i zapalency-programisci sie nawet znajada tylko po prostu to zrobia


Już widzę rzesze świetnych programistów wracających do programowania pod 68k. Ciekawe, dlaczego teraz ci zapaleńcy tego nie robią...
[#41] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@GumBoy, post #40

Przesadzasz, co za problem? Wpisuję w shellu "make os3" zamiast "make mos" i już mam wersję 68k DigiBoostera 3... Język C jest językiem C, a na jaki procesor się kompiluje to detal.
[#42] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Grzegorz Kraszewski, post #41

Ale często nawet takiego detalu nie chce się zrobić.
[#43] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Grzegorz Kraszewski, post #41

Nawet jeśli wchodzi w grę oprogramowanie tych wspaniałych możliwości nowej AGA, czy innych 3D?
[#44] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #33

Nie wiem jak jest z Div-X pod UAE, ale Div-X to przeżytek. Obecnie liczy się h264 :P

Niestety "stara gwardia" tak zapatrzyła się w sprawę "Div-X na Amidze", że przeoczyła fakt, iż obecnie używa się raczej bardziej wydajnych kompresji, np h264, nawet do DVD-Ripów.

Edit: Ostatnio dorwałem najnowszy film serii Indiana Jones. Jest to DVD-Rip, ale w h264. Dzięki temu przy zachowaniu podobnej jakości jak AVI 1.4GB z Div-X, film zajmuje ~700MB (mieści się na 1CD).

Ostatnia edycja: 26.02.09 12:26:33
[#45] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@MDW, post #35

Do kultywoania nostalgii wystarczy AmigaClassic. Przecież wszystkie dema/gry osiągają już sensowną prędkość na 060/50. No a jak ma chodzić większość staroci to i AGA i Paula muszą grać główne role. Po co do tego 070?

Problem w tym, że ci którzy chcą uprawiać nostalgię, mają z AmigaClassic coraz trudniej, w sytuacji, kiedy na maksa przechodzona, wyświechtana i żółta jak moje zęby A4000 osiąga cenę rzędu 1600 PLN, a BlizzardPPC prawie 2000, tylko dlatego, że ma 060. A będzie już tylko drożej. Zakup to jedno, potem trzeba jeszcze tę padlinę poskładać, zmusić do pracy i utrzymać w działaniu...

Natami czy cokolwiek takiego, będzie sprzętem przynajmniej NOWYM, wyprodukowanym w 2009 roku, a nie w 1993 i nie jeżdżonym jak bura suka przez dwie telewizje i 5 kolejnych właścicieli.
[#46] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Daclaw, post #45

> Natami czy cokolwiek takiego, będzie sprzętem przynajmniej NOWYM,
> wyprodukowanym w 2009 roku, a nie w 1993 i nie jeżdżonym jak bura suka
> przez dwie telewizje i 5 kolejnych właścicieli.

Czyżby odzywał się w tobie "kompleks (piiip) dziewicy"? :D

A tak na poważnie, wszystko zależy od tego, ile NatAmi będze kosztować.
[#47] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Daclaw, post #45

Natami czy cokolwiek takiego, będzie sprzętem przynajmniej NOWYM, wyprodukowanym w 2009 roku,


Tak bardzo, to bym się nie rozpędzał ;)
[#48] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!
Ja tam dokupie/zrobie PS2M i zostanę przy swojej A1200 030/50 :D

Ostatnia edycja: 26.02.09 13:31:45
[#49] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!
Zawsze i wszedzie znajda sie malkontenci, ktorzy beda pisac "a po co, a bez sensu, a lepiej systemy rozwijac" itd. itd. Gdyby nie widzial na jakim portalu czytam te wypowiedzi, to normalnie bym pomyslal, ze pisza to jacys jajoglowi PCtowcy bez krzty nostalgii i pamieci o tym czym byl klasyk.

Oczywiscie, mozna sie zastanawiac, po co sie odprezac pijac droga lampke wina w restauracji, kiedy szybciej i skuteczniej mozna sie nawalic wychylajac w bramie butelke balagana dostepnego w pierwszym lepszym spozywczaku.

Przez lata wszyscy czekali az pojawi sie cos na serio nawiazujacego do klasycznej Amigi. Jest duza szansa, ze sie wreszcie pojawi. Za pozno? Owszem, moze i za pozno, wazne, ze jeszcze zyjemy i ze bedziemy mogli spelnic swoje byc moze chore marzenia i odpalic np. jakies doomopodobne wynalazki z czasow w ktorych byly one kompleksem Amigi na tle PC. Bez zadnych zbednych zapozyczen w postaci Voodoo itp. Wazne, ze nie trzeba bedzie wkladac tego do jakiejs blaszanej PCtowej skrzyni, tylko do malego, cichego pudeleczka przypominajace najlepsze lata i chwile zabawy z wczesnej mlodosci.

Bez sensu, bo mozna emulowac na PC w UAE? Moze i bez sensu, ale tu chodzi o cos wiecej. W jakim celu kazdy z nas zyje? Czy nie lubimy wzruszac sie na filmach na ktorych ktos wstaje z martwych, albo slabszy przezywa mimo wszelkich przeciwnosci? Wielki szacunek dla tych ludzi, ze sie nie poddali, bo po kilku miesiacach ciszy wystraszylem sie ze jednak ulegna nastrojom wlasnie takich maruderow, malkontentow i wiecznych narzekaczy.

Jestem leworeczny, a ci podobno sa bardziej romantyczni i wrazliwi na piekno, moze stad to moje podniecenie i oczekiwanie na haslo, ze Amiga jeszcze nie umarla. Gowno prawda, ze sprzet sie nie liczy, ze liczy sie jakis tam system rozwijany na Pegasosach i innym gownie pseudoamigowaym a defacto PCtowym. Do fajnie, ze dzisiaj sprzet jest latwiej zrobic niz kiedys, bo dzieki temu pozno bo pozno, ale moze doczekamy sie spelnienia tego czego myslelismy, ze juz sie nie doczekamy i ze to byly jedynie bezsensowne urojenia nostalgicznych marzycieli do ktorych nie moglo dotrzec, ze taka legenda jak Amiga juz dawno zdechla.

Poki my zyjemy, nie zdechla... a Pegasos i jemu podobne to zadna Amiga dajcie spokoj z wciskaniem ludziom kitu.
[#50] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #49

Jaki kit, mam pega i z checia dokupie PB 1,67 bo MOS naprawde daje amigowy fil:) i sie rozwija, nie przeszkadza mi to miec i odpalac calej sterty klasycznych amig i jarac sie doniesieniami o rozwoju natami i ciulac pieniadz na jej zakup. Zycie nie jest kurcze czarnobiale i nie wszystko/wszystkich da sie zaszufladkowac w tak prosty sposob jak Ty to robisz. Howgh.
[#51] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #49

Gowno prawda, ze sprzet sie nie liczy, ze liczy sie jakis tam system rozwijany na Pegasosach i innym gownie pseudoamigowaym a defacto PCtowym.

Gdyby nie Pegasos i inne g...o, amigowcy od dziesięciu lat mieliby tylko UAE jako alternatywę dla rozlatujących się classiców i łatany OS 3.x. Tylu by ich do dnia dzisiejszego przy tym wytrwało, ilu przetrwało "dużych" Atarowców. Pegasos może i nie jest sprzętem marzeń (moich również), ale pozwala cokolwiek jeszcze na tym amigowym sofcie zdziałać w warunkach współcześnie rozumianego komfortu. Wielu amigowców dzięki niemu zostało w branży i za to należy go szanować.

Natami, która tak Cię podnieciła, nie będzie ani trochę bardziej amigowa, niż Pegaz, a classica, którego pamiętasz, będzie przypominać tylko funkcjonalnością. Jak każdy sprzęt z uruchomionym UAE.

Ostatnia edycja: 26.02.09 14:29:31
[#52] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #49

popieram :).
[#53] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Fazior, post #50

[quote]Zycie nie jest kurcze czarnobiale i nie wszystko/wszystkich da sie zaszufladkowac w tak prosty sposob jak Ty to robisz. Howgh.[quote/]

No wlasnie, zycie nie jest czarnobiale wiec powinno byc miejsce dla byc moze tak archaicznych sprzetow jak Natami czy Minimig. Gadanie, ze to bez sensu, ze glupie itp. jest wlasnie gadaniem bez sensu, bo jak nie bedziesz chcial to nikt cie do tego nie zmusi zeby kupic, za to nie mozesz tez decydowac za tych ktorzy czekaja na taki sprzet i zabierac im takiej mozliwosci.

Pisanie, ze lepiej robic cos tam innego zamiast tego tez jest bez sensu, poniewaz jest tyle miejsca dla wszystkich i tylu ludzi, ze nie widze powodu aby trzeba bylo decydowac sie na rozwoj systemu kosztem sprzetu.

Ja kogos szufladkuje? Stary, no sorry, ale chyba sie zagalopowales. Ja tylko mowie, ze pisanie ze nie potrzebne, ze bez sensu jest po prostu bezsensownym gledzeniem i malkontenctwem. Nikogo nie szufladkuje. Ja wam nie bronie pakowania grubych sumek na kupowanie jakichs pegasosow ktore i tak sa drozsze i wolniejsze od odpowiednikow PCtowych. Nie widze zatem powodu aby ktos tak pisal mi ze ciulanie na Natami jest bezsensowna glupota.

Trzymajcie sie Pegasosow i wmawiajcie sobie, ze to Amiga. Znajde wam caly pulk Amigowcow ktorzy Pegasosow i temu podobnych wynalazkow za Amige nie uwazaja, ale kazdy ma prawo do wlasnych przemyslen i wnioskow.
[#54] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Solo Kazuki, post #44

Jest to DVD-Rip, ale w h264. Dzięki temu przy zachowaniu podobnej jakości jak AVI 1.4GB z Div-X, film zajmuje ~700MB

A jeszcze lepsze są BDRip. Jesli dodatkowo zajmują 1.4GB, to obraz jest zawsze idealny i do tego można zmieścić oryginalny nietknięty dźwięk 5.1.


Czy ktoś z posiadaczy A1/Peg2 mógłby sprawdzić, czy ten trailer wyświetla się u niego płynnie/bez zacięć?

http://www.gamershell.com/download_38016.shtml
80M, 1280x720


Zaraz po przeczytaniu newsa ucieszyłem się. Nie wiem czemu niektórzy się czepiają, że to bez sensu. Zapewne jest sporo osób, którym MOS/OS4 nie odpowiada i siedzą przy klasyku. No i na bank jest masa ludzi, dla których Amiga jest w ogóle bez sensu i już dawno przeszli na PC. Cieszcie się, że coś się dzieje.

Jak wyglądają szacowane udziały Amigi na rynku? Ilu jest userów MOS/OS4, klasykow i WinUAE? Są jakieś dane/sondy na ten temat? Może by u nas jakąś zrobić?
[#55] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #53

No wlasnie, zycie nie jest czarnobiale wiec powinno byc miejsce dla byc moze tak archaicznych sprzetow jak Natami czy Minimig.

[...]

Pisanie, ze lepiej robic cos tam innego zamiast tego tez jest bez sensu, poniewaz jest tyle miejsca dla wszystkich i tylu ludzi,


Skoro życie nie jest czarno-białe i miejsca starczy dla wszystkich, to dla fanów Pega też powinno. Więc może zejdź już z niego, co? Jak mi się zachce, to będę sobie wmawiał, że jest on nie Amigą, tylko np. autobusem. Wolno mi.

A co do reszty: Natami i Minimig nie są w najmniejszym stopniu archaiczne ani klasyczne. To są emulatory sprzętowo-programowe, produkowane przy wykorzystaniu aktualnej technologii. W czym one są lepsze od Pegaza? Poważnie pytam i chciałbym otrzymać rzeczową odpowiedź, bo nijak nie łapię Twojej logiki.
[#56] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@MDW, post #13

"AmigaOS4, MorphOS, a nawet AROS są rozwijane. AmigaOS3 nie jest i nie będzie rozwijany i to jest wystarczający powód do tego żeby nie interesować się sprzętem, który ma pod jego kontrolą pracować."

Hej MDW! AROS jest target OS'em dla Natami oprocz OS 3.x. AROS jest rozwijany intensywnie. I nie przesadzalbym o faktach, moze sie okazac ze Amiga OS 3.x bedzie rozwijany, szczegolnie po wyjsciu Natami. Dla mnie powod, ktory podales jest zupelnie nie wystarczajacy.

"Jeżeli to ma być kompatybilne z 68000, i znacznie szybsze niż 68060, to dla mnie wykorzytują pomysł/technologie Hitachi."

Poczytaj forum i sprawdz sam, ze akurat ta teoria spiskowa nie ma podstaw:) Gunnar ma leb nie odparady i pracowal przy projektowaniu samego Cell'a. Jak reszta Team'u, ma wiedze i mase innowacyjnych pomyslow.

"Czyli kultywować historię..."

Natami nie tylko pozwala na to, lecz takze na mase nowoczesnych zastosowan. Na przyklad bedzie ciagnac Quake'a III (nie mowiac o II czy I). To nie jest az tak zamierzchla historia. Obecna wersja Natami nie ma konkurowac z Playstation III. Tylko z PS2:D Dla mnie osobiscie to wiecej niz wystarczajaco.

"Natami w ogóle Amigą nie jest, ale dla niektórych sto razy powtórzyć to za mało..."

Natami, zgodnie z nazwa, jest "Advanced Amiga Compatibile". W tym sensie jest najbardziej Amiga pod wzgledem sprzetowym niz jakiekolwiek inne obecne rozwiazanie. Na Natami uruchomisz NATYWNIE praktycznie 100% amigowego oprogramowania. Wkladasz nosnik, program dziala. Nie zrobisz tego na zadnej innej platformie. Natami nie uzywa zadnego emulatora UAE. Natami nie jest emulacja. Natami jest sprzetem wysoce zgodnym z Amiga. Tylko jakies 100x wydajniejszym:D

"Jak powstały dwa i się prężnie rozwijają to ludzie tego nie kupują i teraz nagle się podniecają jakimś kawałkiem zmulającego sprzętu (bo jak nazwać to 68070 w dzisiejszych czasach?)"

Czy wedlug Ciebie amigowy system dziala zmulajaco na 68060? Przeciez on smiga, jak wiekszosc innego oprogramowania! A przeciez 68070 bedzie znacznie szybsze od 68060. Natami bedzie bardzo szybkim i wydajnym komputerem.

"To jest po prostu odpalaczka SuperFroga."

Rzeczywiscie. Z wydajnoscia porownywalna do Playstation 2. Ladna mi odpalaczka Superforga:)

Natami to wg słow samych tworcow "Amiga nowej generacji jaka wyprodukowalo by Commodore gdyby nie zbankrutowalo". Ktory amigowiec nie chcialby miec Amigi 5000, gdyby powstala? Ja bym bardzo chcial.
[#57] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Daclaw, post #55

Skoro życie nie jest czarno-białe i miejsca starczy dla wszystkich, to dla fanów Pega też powinno. Więc może zejdź już z niego, co? Jak mi się zachce, to będę sobie wmawiał, że jest on nie Amigą, tylko np. autobusem. Wolno mi.


Nie, niech wchodzi na niego, ja tez jeszcze chętnie po nim poskacze, i będę krzyczał: sprzęty ma których zainstalowany jest tylko MOS (ewentualnie jeszcze Linuks) na złomowisko, ARM i tak zwycięży
[#58] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Banter, post #56

AROS jest rozwijany intensywnie.

Mam wrażenie że masz inną definicję słowa "intensywnie" niż ta, która ogólnie panuje. ;)

I nie przesadzalbym o faktach, moze sie okazac ze Amiga OS 3.x bedzie rozwijany, szczegolnie po wyjsciu Natami.

A przepraszam bardzo, kto i w jaki sposób miałby to robić?
OS3.x jest rozwijany zresztą, jak najbardziej. Pod nazwą AmigaOS 4.x.

Natami nie uzywa zadnego emulatora UAE. Natami nie jest emulacja.

Jest. Tylko nie w taki sposób jak to się potocznie rozumie.
[#59] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Banter, post #56

AROS jest target OS'em dla Natami


A AROS-team o tym wie?

moze sie okazac ze Amiga OS 3.x bedzie rozwijany, szczegolnie po wyjsciu Natami.


Jakies konkrety na ten temat? Bo argument w stylu "IMHO" jest dosc slaby... ;)

Obecna wersja Natami nie ma konkurowac z Playstation III. Tylko z PS2


Tylko oprogramowania brak... ;)

"Amiga nowej generacji jaka wyprodukowalo by Commodore gdyby nie zbankrutowalo"


Gdyby commodore nie zbankrutowalo, to nowe "Amigi" i tak nie mialyby m68k :P
[#60] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Dzban, post #25


http://jamniczekzombie.wordpress.com/2008/05/page/2/
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem