Komentowana treść: Procesor 68070 wersja alpha już działa!
[#91] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Grzegorz Kraszewski, post #86

Pewnie lubi z siebie robić męczennika w imię wyższych racji i idei oraz ostatniego obrońcę uciśnionych. Taki folklor na PPA to nie jest szczególna nowość.
[#92] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@GumBoy, post #91

Tak? Opowiedz wszystkim więcej na ten temat?
[#93] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Chaos, post #92

Lata minely odkad ostatnia Amiga zeszla z tasmy produkcyjnej i nie zanosi sie na to ze bedzie kiedykolwiek produkowana (bardziej lub mniej nowoczesna). Pozostale projeky amigopodobne sa dla roznych sfer amigowego swiatka . Sprzet nowszy jest rozny ale zaden nie jest Amiga ! Stad podzial na klasyczne i "nowe" . Natami to jedynie uklon w strone klasykowcow, jak sami tworcy pisza ich celem jest wyprodukowanie nowego sprzetu w rozsadnych cenach kompatybilnego ze starym oprogramowaniem koniec kropka :P .
[#94] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@szuler, post #59

Gdyby commodore nie zbankrutowalo, to nowe "Amigi" i tak nie mialyby m68k

I wlasnie z tego powodu Commodore zbankrutowalo. ;)
Natami rządzi i basta! :)
[#95] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Hareton, post #69

teraz mamy ... rycerzy UAE w FPGA?

Ja ci zaraz dam UAE na kiju, chcesz w nos? Ty...ty Linuxiarzu jeden. :P

PS. Zartowalem :P
PS2. Stworzymy nowa armie klasykowych betarycerzy i basta! Drzyjcie niewierni! Na pohybel UAE odpalonym na pecetach z G4, precz z Linuxami, popcornem i jajami na boczku!
[#96] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Andrzej Drozd, post #95

Ja mam peceta z 5200B ;)
[#97] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!
Wygląda na to, że Natami będzie miało architekturę najbardziej zbliżoną do tej z oryginalnej Amigi i w takiej sytuacji będzie najbardziej amigowe z obecnych amig i klonów. Zarówno A1, uA1, P1, P2, SAM i Efika mają architekturę starego peceta z innym procesorem. Dlatego nie bardzo rozumiem oburzenie urzytkowników tych maszyn. Natami nie jest też emulatorem, to że jest to zaprogramowany hardware nie ma tu nic do rzeczy. Teraz są takie możliwości i tak się robi. Procesory również realizują mikrokod i jakoś nikt ich nie nazywa emulatortami. Pomysł na zastosowanie przyspieszonej wersji 68k jest ciekawy i taki właśnie procesor powinien być w komputerze będącym kontynuacją poprzednich Amig. PPC to nieporozumienie, jest wolny, nie ma dla niego chipsetów i ma niefajną listę rozkazów. Nie jest ani trochę bardziej Amigowy niż x86. Apple nie bez powodu zrezygnowało z PPC. Te procesory nie mają przyszłości. Rozumiem, że w sytuacji gdy A1, P1,2 itd to zwykłe pecety to inny procesor jest jedynym wyróżniającym je elementem ale sensu trzymania się tej inności to już nie rozumiem. Mimo że obecnie tak naprawdę liczy się OS (zresztą zawsze on był najważniejszy i jego zadaniem jest izolowanie od sprzętu więc użytkownik nawet nie musi wiedzieć na czym pracuje) to kibicuje Natami. Może być z niego całkiem przyjemny sprzęt. A jeśli się sprzeda w odpowiedniej ilości to i AOS4 się na niego pojawi. Po to został przepisany z assemblera na C żeby można go było łatwo przeportować.

@Wali7
PS3 jest gorszym sprzętem niż XBox360.
[#98] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@smith, post #97

procesor ma lepszy .... podobno ;)
[#99] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@smith, post #97

Tak z ciekawości: możesz mi wyjaśnić, dlaczego "SAM i Efika mają architekturę starego peceta z innym procesorem"? Proszę, postaraj się ...
[#100] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@smith, post #97

A jeśli się sprzeda w odpowiedniej ilości to i AOS4 się na niego pojawi. Po to został przepisany z assemblera na C żeby można go było łatwo przeportować.

A po co komu system bez oprogramowania?
Przecież architektura OS4 się zmieniła, na tyle dużo, że ten system nie będzie w stanie uruchamiać programów z klasycznego OS3.x po przeportowaniu go na m68k.
[#101] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@MinisterQ, post #100

Tak, port AOS4 dla 68k to nieporozumienie. Najprosciej bedzie po prostu wlozyc w przyszlosci karte z PPC.
[#102] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@smith, post #97

PPC to nieporozumienie, jest wolny, nie ma dla niego chipsetów i ma niefajną listę rozkazów

Za to ten 68070 jest od PPC szybszy zapewne? Jeżeli chodzi natomiast o "fajność" listy rozkazów, to primo sam przymiotnik sugeruje subiektywność, secundo co Cię obchodzi lista rozkazów gdy programujesz w języku wyższego poziomu?
[#103] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@smith, post #97

Ta a 070 to jest przyszłość. Pewnie ten procesor z zegarem 166 MHz jest szybszy od G4 1GHz z Pegaza. ;) Pewnie też za chwilę będzie 080 z zegarem 250 MHz i to będzie bardzo rozwojowe ;) Ludzie zrozumcie w końcu że to jest sprzęt dla odpalania retro programów/gier a nie następna linia rozwojowa AmigaOS.
[#104] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Bigo, post #103

Do odpalania retro programów i gier to ja mam WinUAE, które jest nie dość że szybsze np. Quake I w 1280x1024 ma ok 200-250 FPS, to jeszcze i "tańsze" niż Natami. Przecież cena tego "klomputerka" będzie prawie na pewno oscylowała w granicach 2000PLN, albo i więcej. Wiem wiem, HOBBY i wogóle, ale dlatego że Amiga jest dla mnie wspaniałym Hobby, mam zainstalowane WinUAE i "męcze" Reuniona, Napalm, Civke, Exodusa, i dziesiątki innych gierek :), bo to hobby :). Jak mi się znudzi, to nie będę żałował że wydałem 2000 lub więcej na maszynkę, która tak w zasadzie jest lepszą A500 i nic, poza odpaleniem kilku starych gier, nie potrafi.
[#105] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Grzegorz Kraszewski, post #85

"Właśnie. Ci co piszą, że Natami jest bez sensu, też mają prawo do swoich opinii."

Wiesz, w ten sposób można popaść w błędne koło i ganiać za własnym ogonem i sam zwróciłeś właśnie na to uwagę. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, a szczegółem w tym wypadku jest fakt, że ja nie zainicjowałem tego sporu z zarzutami, że Pegasos to nie Amiga. Podkreśliłem chyba dość wyraźnie, że moja reakcja z tym tekstem, była jedynie odpowiedzią na atak względem Natami. Po prostu analogiczny ton, który powinien skłonić takich malkontentów Natami do konkluzji, iż nie ma co się czepiać, bo tymi samymi przesłankami i banałami o bezsensowności można by wyśmiać Pegasosa.

Ale jakby nie patrzeć, to Natami o lata świetlne bliżej do koncepcji kontynuacji klasyka niż w jakikolwiek sposób Pegasosowi.

Natami będzie gabarytowo zbliżone do klasyków, będzie sprzętowo praktycznie w 100% kompatybilne wstecz. Owszem teza, że to sprzęt dla nostalgików jest w pełni uzasadniona, bo trudno komuś wmówić że 150 czy 200MHz w świecie wielordzeniowych procesorów mierzonych w GHz zrobi na kimś wrażenie. Ale Pegasos pod tym względem też jest sprzętem archaicznym, a jego abstrakcyjnośc na tle Natami w kontekście dawnych nostalgii i fanów dawnej Amigi potęguje fakt, że z klasykiem łączy ją jedynie dość iluzoryczne powiązanie systemowe, a tak poważnie związek krzemu ;>

Oczywiście to jedynie moja, prywatna opinia, z którą nigdy tu na PPA się jakoś nie obnosiłem żeby "ranić" fanów Pegasosa. Użyłem tego oręża w celach stymulujących analogiczne myślenie u malkontentów Natami pomysł

"w momencie kiedy rzecz schodzi na hobby, zainteresowania i emocje, nie da się "obiektywnie" stwierdzić kto ma rację."

Dokładnie! Nie jesteśmy jałowymi organizmami pozbawoinymi emocji, dlatego tak istotne w kontekście tego sporu jets to, kto pierwszy sprowadza dyskusję do takiego poziomu.

Moim zdaniem dla każdego człowieka będącego duchem Amigowcem, bez względu na to, czy Pegasos jest dla niego Amigą, czy też nie taki sprzęt jak Natami jest jaknajbardziej potrzebny! A forsowanie pomysłów, że to niepotrzebna głupota jest ciosem kolejnym z wielu podkopującym dogorywającą legendę. Nie da się ukryć, że wiekszość fanów Amigi kochała ten komputer nie za "Workbencha" a za jego multimedialność, przyjazną i łatwą obsługę i przedewszystkim za rozrywkę czyli gry i świat demosceny czyli muzykę, dema, grafikę i całą otoczkę silnie wzmagającą identyfikację z tym sprzętem graniczącą z pozytywną obsesją czy wręcz miłością. Dlatego właśnie dzisiaj, podstarzałym Amigowcom Natami jest tak bardzo potrzebna.

Ty jesteś programistą, dlatego być może patrzysz na to wszystko z troche innej perspektywy. Ja jestem grafikiem w studio DTP wiec Amigę kojarzę przedewszystkim z butelką piwka, muzyką, rozrywką, dojrzewaniem, dobrymi wspomnieniami z kumplami, zaciętymi nocami przy Sensible Soccer, Protrackerze itd.

Tak Pegasos jak i Natami jest zatem sprzętem dość archaicznym bo to jest nie ten rząd prędkości obecnego sprzętu, jednak większe MHz Pegasosa nad Natami tracą swoje znaczenie przy 100% kompatybilności Natami z klasykami. Bowiem Natami w naturalny sposób odnawiają przerwaną historię legendy. Nikt o zdrowych zmysłach nie uwierzy w jakiś spektakularny i komercyjny sukces Natami (bo można by go chyba mierzyć w promilach ;), ale z pewnością ma ona na to większe szanse niż Pegasos i sprzety jemu podobne. I to co powiem może zabrzmieć dość brutalnie, ale moim zdaniem Pegasos w konkurach z Natami nie będzie miał na taki sukces najmniejszych szans choćby programiści i twórcy kolejnych wersji OSa na tę platformę przechodzili samych siebie.

Natami jeżeli pwostanie będzie miało wiele składających się na taki sukces argumentów. Będzie dość mała (więc nawet podstarzały tatuś znajdzie dla niej miejsce na biurku), będzie w namacalny sposób nawiązywać do legendy klasycznej Amigi, będzie od niej sporo mocniejsza, co będzie rozpalać umysły ograniczonych kiedyś poprzez moc klasyków zapalonych programistów/Amigowców, którzy być może dzisiaj będą mogli wreszcie na AMIDZE zrealizować to czego nie mogli kiedyś, bez koniecznosci robienia tego na PC. Natami bedzie miala wzbogacone uklady AGA co moglo by sie wydawac dosc smiesznym "wypasem" na dzisiejsze czasy gdyby nie pewna, powoli zauwazalna tendencja w swiecie rozrywki gier. Mianowicie gry 3D chyba troszkę się niektórym przejadły i powrót do korzeni "prostych" gier 2D mozna zauważyć nawet na takich poteznych platformach jak PS3.

Przepraszam, ze sie rozpisalem, ale powiedzialem juz chyba wszystko co chcialem wiec wiecej nie bede ;)
[#106] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #105

I jeszcze jedno na koniec.

Nie zgadzam się z tezą, że Natami nie będzie Amigą tak samo jak Amigą nie jest Pegasos.

Owszem Natami nie będzie produkowane przez firmę Amiga, czy Commodore, ale tu chodzi o naturalną sprzętową kontynuację. Jest 99,9% prawdy w tym, że gdyby Natami powstało lata temu, czyli krótko po wejściu na rynek A4000, to najprawdopodobniej tak właśnie wyglądała by Amiga 5000, czy Amiga 1400. Jeżeli można jeszcze troche pofantazjować, to może tak właśnie wyglądałyby bebeszki Amigi MCC (Multimedia Convergence Computer)której tak nie wiele zabrakło aby się ukazać ;)

Ostatnia edycja: 28.02.09 11:01:54

Ostatnia edycja: 28.02.09 11:02:40
[#107] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #106

Pięknie, że sobie lubisz pofantazjować, ale ani Amiga MCC, ani następca A3000/A4000 nie wyglądałby jak NatAMI ... wypada trochę poczytać, zanim się zacznie urządzać awantury, zakładać fankluby itp.
[#108] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #105

Ale jakby nie patrzeć, to Natami o lata świetlne bliżej do koncepcji kontynuacji klasyka niż w jakikolwiek sposób Pegasosowi.

To chyba oczywiste, Pegasos nigdy nie miał być sprzętową kontynuacją Amigi, tylko mocną platformą do uruchamiania nowej generacji AmigaOS na PPC. Co z takich czy innych przyczyn opóźniło się o 8 lat , ale stało się w końcu faktem.

Natomiast irytuje mnie wrzucanie Pegasosa i NatAmi do jednego worka: "ale Pegasos też jest sprzętem archaicznym". Pegasos (oceniając po specyfikacji NatAmi) jest od niej sprzętem kilkadziesiąt razy szybszym. Żadne żonglowanie przymiotnikami w rodzaju "archaiczny", czy "przestarzały" tego nie zmieni. Są już obecnie na Pegasosa programy, które z tej szybkości robią użytek. Dodatkowo przekonuję się o tym jako programista DigiBoostera 3. Niestety na klasykach z wielu rzeczy trzeba zrezygnować, bo procesory są za wolne (niektóre algorytmy używane w DBPro3 Pegasos wykonuje ponad 1000 razy szybciej niż 68030 50 MHz...). Oczywiście ten 68070 z taktowaniem 150 MHz to jakaś poprawa, ale wciąż nie za wiele.

większe MHz Pegasosa nad Natami tracą swoje znaczenie przy 100% kompatybilności Natami z klasykami. Bowiem Natami w naturalny sposób odnawiają przerwaną historię legendy.

Oczywiście można brak mocy obliczeniowej równoważyć legendą, szkoda tylko, że nie robi to wrażenia na programach, które nadal działają wolniej.

będą mogli wreszcie na AMIDZE zrealizować to czego nie mogli kiedyś, bez koniecznosci robienia tego na PC

No popatrz, a ja właśnie na Pegasosie realizuję to, czego nie mogłem na klasyku. Bez konieczności robienia tego na PC. Co więcej, zrealizować mogę nawet pomysły, które nie dadzą się zrealizować na NatAmi.

jego abstrakcyjnośc na tle Natami w kontekście dawnych nostalgii i fanów dawnej Amigi potęguje fakt, że z klasykiem łączy ją jedynie dość iluzoryczne powiązanie systemowe

Iluzoryczna jest co najwyżej Twoja wiedza na temat AmigaOS, MorphOS-a, wzajemnych powiązań między nimi i stopnia wstecznej kompatybilności. Te systemy są do siebie na tyle podobne, że kompiluję programy na oba z jednego źródła. O ile więc Pegasos z pewnością nie jest sprzętową kontynuacją Amig klasycznych, o tyle MorphOS z pewnością jest kontynuacją AmigaOS 3.

Podsumowując - dla mnie NatAmi nie jest żadnym problemem, wręcz przeciwnie, wzbudza moje zainteresowanie, bo więcej użytkowników AmigaOS, to więcej potencjalnych nabywców DigiBoostera. Natomiast Twoje podejście do Pegasosa wygląda mi na zdecydowanie alergiczne.
[#109] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Olo, post #104

Wiem że jest WinUAE ale dla niektórych ważny jest też sprzęt na którym te retro programy się uruchamia i dla takich ludzi jest to sprzęt wręcz wymarzony (nowy na gwarancji, szybszy niż klasyk). Ja wcale nie sugeruję że to źle mieć takie hobby. Ja tylko nie zgadzam się z ludźmi którzy twierdzą że Natami to sprzęt lepszy i bardziej perspektywiczny od komputerów opartych o PPC.
[#110] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #105

Porównać sukces komercyjny Natami z Pegasosem będzie można dopiero jak ta płyta się ukaże w sprzedaży więc w tej chwili to jest wróżenie z fusów.
[#111] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Chaos, post #92

Opowiedz wszystkim więcej na ten temat?


Nie wiem, czy to pytanie, stwierdzenie, czy polecenie. Aczkolwiek odpowiem krótko.

Nie.
[#112] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@smith, post #97

w takiej sytuacji będzie najbardziej amigowe z obecnych amig


Prześmiesznie to brzmi.

A amigowość mierzymy w czym? W klasykach na sekundę? W klasykach na metr kwadratowy pokoju, czy w klasykach na metr kwadratowy szafy, albo rupieciarni innej?
[#113] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Andrzej Drozd, post #101

Za PPC to klasykowi fundamentaliści wykupią całą partię Natami i spalą w ognisku ;)
[#114] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!
Z peryspektywy uzytkownika, ktory mial by kupic sobie amige po latach konstrukcje oparte na pepece sa bezuzyteczne. Ot ciekawostka dla garstki zapalencow. 2009 rok, znow mamy nie produkowany, przestarzaly, zuzyty sprzet o slabiutkich mozliwosciach, nawet nie szybkosciowych, a podlaczenia czegokolwiek. Znow do mediamarktu po pendrive czy aparat cyfrowy trzeba latac z lista kompatybilnosci albo chociaz z mozliwoscia wymiany. W 2000 roku jak kupowalo sie skaner na scsi moze i to przechodzilo bo to inne czasy byly. Jedyna widoczna sciezka rozwoju wydaje sie niedlugo rownie zuzyty i przestarzaly mac mini z drugiej reki... Nie wspomne juz o braku podstawowego funkcjonalnego oprogramowania. Ruletka pod tytulem czy strona sie zaladuje w ktorejkolwiek nowej przegladarce, a moze sie poprawnie wczyta za rok po 100 updatach? To gorsze niz latanie po mediamarkcie.... Zagracanie domu zbednym sprzetem, oprocz ktorego musi i tak stac pece.
Natomiast taka natami... jesli taka natami wyjdzie, jako kompaktowe urzadzenie gotowe do uruchomienia to bede mogl sobie cos takiego kupic jesli nie z nostalgii to chociaz jako drogi sliczny gadzet.

Ostatnia edycja: 28.02.09 12:38:42
[#115] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Olo, post #104

Do odpalania retro programów i gier to ja mam WinUAE, które jest nie dość że szybsze np. Quake I w 1280x1024 ma ok 200-250 FPS, to jeszcze i "tańsze" niż Natami.


Bluźnierca! Na stos!
[#116] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #105

ja nie zainicjowałem tego sporu z zarzutami, że Pegasos to nie Amiga


To nie zarzuty. To fakty proszę Pana.
[#117] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@pawelini, post #114

Szkoda tylko że podwójne standardy stosujesz. Jak Pegasos to sprzęt o słabiutkich możliwościach. Do NatAmi za to pewnie podłączysz dowolny sprzęt z MediaMarktu i będzie działał... To brzmi mniej więcej tak: "Na mercedesa niestety mnie nie stać, ale co będę jakiegoś fiata kupował czy skodę. Lepiej kupię rower, bo to zdrowo i nostalgicznie sobie młodość przypomnę." I bardzo dobrze, tylko że tak jak rower i samochód mają inne zastosowania, tak samo i inne zastosowania mają Pegasos i NatAmi, chociaż niby służą do tego samego. Dlatego używaj sobie NatAmi na zdrowie, ale szanuj tych, którzy wolą Pegasosy, bo kto wie, czy nie oni napiszą programy, których Ty będziesz używał...
[#118] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #106

Jest 99,9% prawdy w tym, że gdyby Natami powstało lata temu, czyli krótko po wejściu na rynek A4000, to najprawdopodobniej tak właśnie wyglądała by Amiga 5000, czy Amiga 1400.


Jest też tyle samo prawdy w tym, że właśnie by się na x86 przesiadała.
[#119] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@pawelini, post #114

Retoryka trochę w stylu fanów Apple: NatAMI to będzie śliczny gadżet, pegasos/a1/efika/sam to ruletka w mediamarkcie i zagracanie pokoju (szczególnie efika i sam ... ech) ... zagadką lasu jest, co NatAMI będzie mieć w romie, jak będzie wczytywać Kickstart, i jak to coś w romie będzie obsługiwać myszy, klawiatury i pendrajwy - miłego ganiania po mediamarkcie, fanie ślicznego gadżetu. ;)

"Śliczny gadżet" nie służy do przeglądania internetu, za to "graty" i "ruletki" udają, że służą - no tak. Ja się będę śmiał za jakiś czas (życzę Wam tego, żeby to weszło do produkcji) jak nabywcy "ślicznego gadżetu" będą jęczeć o porty browserów z MorphOSa, AmigaOS 4 i AROSa ...
[#120] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Hareton, post #119

Przyjedź na jakieś wszechamigowe party w rodzaju AmiMajówki, czy PowerDev, to się pobawisz Morphosem, czy OS4. Zobaczysz co potrafią te systemy i na ile zdają się (mam na myśli subiektywne odczucie) być kontynuacją starego dobrego OS3.x.
Bo czytając Twoje teksty odnoszę takie samo wrażenie jak w czasie dyskusji z pewnym fanem klasyków na ostatnich Amizaduszkach. Dyskusja była ostra, prawie że poszło na noże, a na samym końcu okazało się, że przeciwnicy Morphosa nie wiedzieli podstawowych faktów na temat tego systemu (konkretnie chodziło o bezproblemowe uruchamianie programów dla klasyka dzięki wbudowanej emulacji 68060).
Jak zrozumiałem chciałbyś używać Ami do prac graficzno tekstowych. W tej konkretnej dziedzinie występuje soft właściwie tylko zgodny z systemem i chyba każdy amigowy program w tej dziedzinie bez problemu pójdzie pod Mosem czy OS4 (no chyba, że MUSI mieć kości AGA jak np. Scala). A szybkość procesora ma w tej dziedzinie spore znaczenie - 200 MHz 68070 a 1 GHz 7447 to jednak spora różnica (a mówimy tylko o sofcie pod emulacją, bo programy skompilowane dla MOSa mogą wykorzystać np. Altivec co da im dodatkowo niesamowitego kopa).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem