Komentowana treść: Procesor 68070 wersja alpha już działa!
[#61] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Daclaw, post #51

"Natami, która tak Cię podnieciła, nie będzie ani trochę bardziej amigowa, niż Pegaz, a classica, którego pamiętasz, będzie przypominać tylko funkcjonalnością. Jak każdy sprzęt z uruchomionym UAE."

Dla ciebie nie bedzie, dla mnie bedzie, poniewaz bedzie to jedyny taki sprzetowy "emulator". Dla ciebie to bedzie emulator dla mnie cos wiecej poniewaz bedzie oferowal sprzetowo wiecej niz klasyk. Mowiac w skrocie tak wlasnie wygladala by naturalna ewolucja Amigi gdyby Commodore nie padlo. I to wlasnie o te funkcjonalnosc klasyka.

Niech to bedzie tez po czesci odpowiedz dla Daclawa.

I prosilbym zagorzalych zwolennikow Pegasosa o powstrzymanie emocji, bo widze, ze trafilem w czuly punkt, a to nie ja pierwszy pisalem, ze cos jest glupie, bez potrzeby itd. Tak zgadza sie, miejsca wystarczy dla roznych zachcianek i potrzeb. Moja ostrzejsza wypowiedz byla jedynie reakcja obronna na malkontenctwo i jeczenie, ze Natami jest bez sensu. Byc moze faktycznie minelo juz tyle czasu, ze ci ktorzy przesiedli sie na Pegasosa troche zapomnieli o tym czym byl klasyk i Natami ich nie kreci, ale tacy jak ja bardzo go potrzebuja :>

Minimig jest faktycznie jedynie ciekawostka, za to Natami jest czyms naprawdę interesujacym i znajdzie wielu nabywcow. Bedzie zminiaturyzowana A1200 czy A4000 (dzieki czemu wielu moze sie skusic bo nie bedzie zawalac masy miejsca) z wiekszymi mozliwosciami, a to przyspiesza bicie serca takim nostalgikom jak ja. Byle tylko chlopaki nie ulegli takim komentarzom jak tutaj, ze bez sensu itd.
[#62] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #61

http://www.natami.net/pictures.htm
[#63] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Dzban, post #25

Ostrzeżenie od moderatora, wklejanie nieświeżych newsów na cały ekran do komentarzy niczemu nie służy, wystarczyło podać link.

http://jamniczekzombie.wordpress.com/2008/05/page/2/
[#64] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Dorian3d, post #63

Dorian3d? Czy mnie oczy myla czy to przypadkiem znajomy z Allegro? :D

Allegrowy Yacko z tej strony ;)
[#65] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@El Amigos, post #54

Czy ktoś z posiadaczy A1/Peg2 mógłby sprawdzić, czy ten trailer wyświetla się u niego płynnie/bez zacięć?

http://www.gamershell.com/download_38016.shtml
80M, 1280x720

Nie jest płynnie. Dźwięk się spóźnia a obraz lekko się tnie.
[#66] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!
Sprzęt ten raczej nie będzie za szybki. Mimo tego co wypisują ludzie w komentarzach o ilości Mhz to w linku do forum z newsa w poście nr 697 facet z Natami Team pisze że docelowe taktowanie wyniesie 150/166 Mhz.
[#67] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #53

Wez moze cos na rozluznienie zwieraczy i przeczytaj moj post ponownie. Napisze Ci jeszcze raz nie kazdy czlowiek z pegiem to MDW dla ktorego tylko nowe rozwiazania maja sens. Ja kibicuje projektowi NATAMI i zamierzam sobie kupic ta zabawke kiedy/jezeli wyjdzie. Nie szufladkuj ludzi nie kazdy uzytkownik MOSa to zajadly wrog klasykow i zabawek klasykopodobnych.
[#68] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Banter, post #56

"Jeżeli to ma być kompatybilne z 68000, i znacznie szybsze niż 68060, to dla mnie wykorzytują pomysł/technologie Hitachi."

Poczytaj forum i sprawdz sam, ze akurat ta teoria spiskowa nie ma podstaw Gunnar ma leb nie odparady i pracowal przy projektowaniu samego Cell'a. Jak reszta Team'u, ma wiedze i mase innowacyjnych pomyslow.


Nie znaczy, że nie skorzystał lub skorzysta (ja bym tak zrobił, ale nie mam wiedzy teamu). Dość szybko ten nowy procesor opracowali (od zera ma się rozumieć). ;)
PS. Pomarzyć zawsze można i może ktoś w końcu doceni te procesory. :D
[#69] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@szuler, post #59

Szuler, obawiam się że tracisz czas ... wszystko napisze się samo, AmigaOS 3.10 przecież już się potajemnie pisze, AROS 68k już jest i wogóle będzie w romie, Commodore stworzyło 68070, był prawie gotowy, tylko fani Pegaza i AmigaOne zabili Commodore w 1994 roku i sfałszowali historię ... Jak Pegaz się zestarzeje, to zaakceptują G3/G4 tak samo jak dziś chcą dopalać NatAMI 603/604 ... Betarycerze już byli, teraz mamy ... rycerzy UAE w FPGA? Gotowych oddawać życie za czyjąś pracę dyplomową ...

Jeszcze raz: będzie, to pogratuluje ... Obrazków w amigowym świecie już dużo było przez ponad dwa dziesięciolecia. Jak zobaczę soft obsługujący to cudo (AHI, RTG, OpenGL), pokłonię się nisko ... Jak ktoś zacznie to produkować i faktycznie kupi więcej niż 20 osób - położę się krzyżem. Puki co to są bajki.
[#70] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Hareton, post #69

http://www.xs4all.nl/~ganswijk/chipdir/reg/68070.txt
[#71] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!
Poniewarz jestem zagorzalym klasykowcem powiem tak: jakby Elbox zastosowal w Dragonie taki procesor zamiast Coldfire to bylby wypas :)
[#72] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #70

Ech, amatorzy spiskowych teorii dziejow...

Z definicji 68070 Philips'a:

"Despite the name, this chip was not part of the Motorola 680x0 series."

Jak wiec widzicie to zbieznosc nazw. Tu jest komentarz Gunnar'a odnosnie 68070 Philipsa.

"Seems someone will need to update the wikipedia page soon.
Our N68070 is a lot better than Philips."


http://www.natami.net/knowledge.php?b=3¬e=642&order=&x=1

Zachecam do poczytania Forum Natami. Rozwieje wszelkie watpliwosci:)

Procesor Natami to zupelnie NOWY CPU zgodny z 68k o roboczej nazwie N68070. Nieco pierwszych informacji o nim tu:

http://www.natami.net/68070.htm

Reszta najnowszych informacji w najnowszych postach na Forum.

Serdecznie pozdrawiam!
[#73] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Banter, post #72

ciekawe czy zrobia w takiej obudowie, zeby mozna bylo podmienic takim prockiem stary 68k na kartach turbo, wiesz czy cos pisza o tym na forum?
[#74] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #61

I prosilbym zagorzalych zwolennikow Pegasosa o powstrzymanie emocji

Swoje też mógłbyś powstrzymać. Rzucasz tekstami ocierającymi się o obraźliwe. Z drugiej strony nie rozumiem trochę MDW i innych krytykantów. Miał człowiek fantazję i pieniądze (i wiedzę), żeby zaimplementować 68000 w FPGA i bardzo dobrze. Nie jest to wbrew pozorom ot takie hop-siup. Wepchnięcie chipsetu AGA w FPGA też trywialne bynajmniej nie jest. Poczekajmy z wyrokami do premiery sprzętu. Zakładając, że uda się dobrnąć do finału, każda sprzedana NatAmi to o jeden użytkownik systemu amigowego więcej. Użytkownik zaangażowany, bo tani sprzęt to raczej nie będzie, taki co to chce sobie "popykać w SuperFroga" wybierze WinUAE.

Ja więc, jako autor komercyjnego oprogramowania, z NatAmi się cieszę. Nabywcy NatAmi to potencjalni nabywcy DigiBoostera 3. Mam nadzieję, że projekt NatAmi okaże sie sukcesem i zakończy się sprzedażą kilku tysięcy egzemplarzy.

Co do braku rozwoju AmigaOS 3, nie zgodzę się z tym, że rozwój nie jest możliwy. Skoro można było cały system przenieść na x86 (patrz AROS), równie dobrze można krok po kroku podmieniać elementy 68k na nowsze. Jeżeli uda się zdobyć NatAmi odpowiednio dużą bazę użytkowników, znajdą się tam i programiści. Kto wie, może nawet sam postaram się wejść w posiadanie takiej maszynki.

Na zakończenie do tych co się śmieją z 68070 - z kiero też się pośmiejcie, pisze demka na 68060, co więcej bawi się w jakieś asemblery, wyliczanie cykli, optymalizacje... Śmieszne, co?... A z drugiej strony nie przeszkadza mu to w pisaniu znakomitych programów dla MorphOS-a.
[#75] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #53

Ja kogos szufladkuje? Stary, no sorry, ale chyba sie zagalopowales.

A w chwilę potem...

Trzymajcie sie Pegasosow i wmawiajcie sobie, ze to Amiga.

Ot, logika...
[#76] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Grzegorz Kraszewski, post #75

A gdzie tu szufladkowanie??? Chcesz kolego, to sobie uwazaj Pegasosa za Amige, czy jak tam twoj kolega pisal, nawet za autobus, macie do tego prawo, ale ja nie musze, bo dla mnie to jest po prostu bzdura i rowniez mam prawo do swoich opinii, obrony oczekiwanego przez lata projektu jakim jest Natami, czy dezaprobaty wobec Pegasosow i tympodobnych pseudokontynuacji klasyka.

I jeszcze ten tekst o logice, bo widze, ze szkoda w ogole reagowac na jeczenie i malkontenctwo czesci Pegazowcow. Najpierw jeden z drugim pisze, ze Natami jest bez sensu, ze to glupota i nie wiadomo po co, ze Amiga to jedynie system a nie sprzet, a jak odpowiedzialem w tym samym tonie na temat moim zdaniem produktu amigopodobnego czyli Pegasosa, to wywolalo to wielkie oburzenie, zarzucanie mi obrazania ludzi (co jest conajmniej tendencyjna nadinterpretacja ;>) i to wszystko przy jednoczesnym pisaniu tekstow o moich zwieraczach. No na litosc Boska! :}

Rowniez jestes za Natami? Fajnie, ale mierz wasc ta sama miara mi co i swoim Pegazowym kolegom, bo hipokryzja to bardzo nieladna cecha.

w oczekiwaniu na Natami
pozdrawiam z szacunkiem,
ale i pewnym poirytowaniem.

Ostatnia edycja: 27.02.09 08:13:46

Ostatnia edycja: 27.02.09 08:15:34
[#77] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #76

Oj tam nie bierz tych zwieraczy tak doslownie:)
[#78] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Grzegorz Kraszewski, post #74

taki co to chce sobie "popykać w SuperFroga" wybierze WinUAE.


No nie wiem. Już się sporo naczytałem, że WinUAE to nie ten feeling i w ogóle. Nawet w przypadku Superfrogowania jedynie.
[#79] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!
Rany boskie, dziwni naprawdę czasami jesteście :)

Nie posiadam wiedzy na temat historii Amigi, kto co stworzył itp., ale dla mnie to taka sama sytuacja jak w przypadku procków PPC, Mediatoró, kart graficznych czy innych cudów, o których pierwotnym twórcom Amig się nawet nie śniło. Ale znalazł się ktoś kto wymyślił jak wzbogacić gołą płytę Amigi o dodatkowe możliwości i teraz jest dokładnie tak samo!

Procek produkowany _obecnie_, łatwo dostępny, tani (daj boże) i umożliwiający mi obejrzenie demek MAWI nie w .avi - kurna, biorę! :)
[#80] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@GumBoy, post #78

Generalizować, jak zawsze, nie można. Pewnie się znajdzie i taki, co kupi NatAmi do grania w stare gry. Jeżeli ktoś jest przy forsie i ma taki kaprys, to może woli kupić nowy sprzęt z gwarancją producenta, niż szukać dobitych A1200 na Allegro. Ale znów, ktoś przyjdzie i powie, że feeling ma tylko pożółkła tysiącdwusetka w desktopie. A inny sobie odpali WinUAE i też będzie miał radochę... Ja nie widzę powodu wkładania tych trzech przykładów do trzech różnych szufladek, chociaż niestety to wydaje się być naturalną ludzką skłonnością.
[#81] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #76

I jeszcze ten tekst o logice, bo widze, ze szkoda w ogole reagowac na jeczenie i malkontenctwo czesci Pegazowcow. Najpierw jeden z drugim pisze, ze Natami jest bez sensu, ze to glupota i nie wiadomo po co, ze Amiga to jedynie system a nie sprzet, a jak odpowiedzialem w tym samym tonie na temat moim zdaniem produktu amigopodobnego czyli Pegasosa, to wywolalo to wielkie oburzenie, zarzucanie mi obrazania ludzi (co jest conajmniej tendencyjna nadinterpretacja ;>) i to wszystko przy jednoczesnym pisaniu tekstow o moich zwieraczach. No na litosc Boska! :}


Amen. Ale tego na opanowanym przez MOS PPA już się nie widzi :)
[#82] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #76

moim zdaniem produktu amigopodobnego czyli Pegasosa

Natami również jest produktem amigopodobnym. Postaraj się przynajmniej ten fakt przyswoić.
[#83] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Chaos, post #81

I znowu syndrom oblezonej twierdzy, ech masakra. Przeczytaj sobie wyszystkie posty, pomysl chwile. Ludzie, bez wzgledu na to co posiadaja pisza "Ja, moim zdaniem itd" Ty i Duracel piszecie per "Wy" - paranoja czy co?
[#84] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Chaos, post #81


Nie można w jednej części dyskusji agresywnie atakować innych, w innej domagać się tolerancji. A jeszcze na końcu zarzucać innym hipokryzję.
Zostawmy to tak jak jest, a fakty pozostaną faktami i tak:
- Pegasos NIE JEST Amigą
- Natami też nie
- Pegasos nie jest pecetem (chociaż jego budowa opiera się na popularnym obecnie w świecie komputerów modelu CPU>mostek północny>mostek południowy), chociażby dlatego, że używa procesora PPC (zresztą wszystko zależy od definicji słowa "pecet" - ja tutaj uważam ją za synonim "klon IBM PC AT", chociaż np. według Wikipedii "pecet" to także Amiga, Atari XL, czy Elwro 800 Junior)
- szybkość i mozliwości techniczne Pegasosa są większe niż analogiczne Natami, co więcej API Morphosa pozwala je wykorzystać
- jedna i druga maszyna to produkt dla hobbystów
- jedna i druga nawiązują (chociaż w zupełnie inny sposób) do Amig

Nie zmienia to faktu, że z zainteresowaniem śledzę rozwój projektu Natami i jeśli ujrzy światło dzienne, a cena będzie akceptowalna to sprawię sobie to cacko... obok Pegasosa.
Tu nie ma żadnej sprzeczności.

Ostatnia edycja: 27.02.09 12:23:32
[#85] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Duracel, post #76

jeden z drugim pisze, ze Natami jest bez sensu, ze to glupota i nie wiadomo po co

Tak piszą. Ale sam w tym samym poście zauważasz, że...

Chcesz kolego, to sobie uwazaj Pegasosa za Amige, [...] ale ja nie musze, bo dla mnie to jest po prostu bzdura i rowniez mam prawo do swoich opinii

Właśnie. Ci co piszą, że Natami jest bez sensu, też mają prawo do swoich opinii. Jak to ktoś kiedyś zażartował – prawda jest jak d***, każdy ma swoją. A w momencie kiedy rzecz schodzi na hobby, zainteresowania i emocje, nie da się "obiektywnie" stwierdzić kto ma rację. Warto jednak unikać podejścia w stylu "jak mnie jakieś hobby nie interesuje, to pewnie jest głupie i głupki się nim zajmują". A tak niestety wygląda z obu stron ta dyskusja.
[#86] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Chaos, post #81

Ale tego na opanowanym przez MOS PPA już się nie widzi

Czytając kolejny Twój komentarz w tym stylu zadaję sobie pytanie, co Cię w takim razie trzyma przy PPA, skoro jest tak opanowane przez wrogich mosistów, jest siedliskiem wszelkiego zła i w ogóle 666?
[#87] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@wali7, post #84

Tak jak napisała już cześć z was, każdy lubi co lubi. Ja tam do Pegów nic nie mam. Powiem nawet, że lubię je tak jak inne współczesne komputery. Razi mnie jednak taki bezsensowny najazd i jakieś udowadniania na siłę, że classic Amiga to g.... , a Pegasos, Efika i inne to jest to i na odwrót. Zarówno Amigi klasyczne, Pegasosy, Efiki i Natami to rzeczy dla hobbystów i fanów oraz myślących inaczej (oryginalnych). NIGDY, podkreślam nigdy nie uwierzę, że ten sprzęt podbije świat! Jest na to proste wytłumaczenie. Sprzęt ten musiałby być lepszy prawie pod każdym względem od ogólnie stosowanych komputerów, czyli na bazie procesorów AMD lub Intel. Co dokładnie taki sprzęt musiałby oferować?

1.) Niższą cenę (niemożliwe)
2.) Wyższą prędkość [niemożliwe ze wzlgędu na brak konkurencji dla procków budowanych już standardowo w technologii 45nm, a jeszcze w tym roku w 32nm - przewaga liczby tranzystorów i coraz niższe DTP, itp.).
3.) Lepsze możliwości graficzne (tu tylko można zrobić architekturę płyty głównej pozwalającą obsługiwać PCI-E w wersji nawet 3.0 (bo 2.0 jest już w tył). Oczywiście jedyni gracze na rynku to AMD-ATI i nVidia (S3 do tej pory mimo usilnych prób z deltachrome nie udało się na nowo zaistanieć)].
4.)Obsługiwać wszystkie współczesne standardy (kodeki, sterowniki do urządzen peryferialnych, nowe wersje portów tj. USB 3.0 eSATA (już przeżytek), Firewire 800 (przeżytek), sieciowe karty bezprzewodowe, Bluetooth, itd, itp, itd...
5.) ...i najważniejsze - system który to wszystko uciągnie, będzie oferował bajery na miarę przynajmniej compiz z linuksa, będzie stabilniejszy niż wszystkie inne i co najważniejsze bezpieczny. Nie muszę chyba wspominać o pełnej zgodności z protokołem internetowym, w tym z IPv6...

PO CO LUDZIE WIĘC TE KŁÓTNIE??? Siedźmy dalej przy swoich pupilkach i cieszmy się tą pozytywną energią, którą nam dają bynajmniej nie do kłótni na tym portalu.

Pozdrawiam wszystkich

Ostatnia edycja: 27.02.09 12:32:50

Ostatnia edycja: 27.02.09 12:33:45

Ostatnia edycja: 27.02.09 12:34:31
[#88] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Grzegorz Kraszewski, post #86

on tutaj przybył szerzyć dobrą nowinę, a jak się poszczęści, to nawet amimęczennikiem zostanie
[#89] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@Azzorek, post #87

ja bym tu dodał najważniejszy, 6 punkt:
6.) Świat wielkich firm programistycznych musi zauważyć taki produkt i solidnie go oprogramować już w momencie debiutu rynkowego. W przeciwnym wypadku powtórzy się historia PS3 który technicznie bije na głowę konkurencję, ale z uwagi na brak killing apps wlecze się na biznesowym końcu konsolowego wyścigu.

Ale wszyscy wiemy że to tylko hobby, więc mimo niespełnienia ŻADNEGO z tych punktów, my to i tak kupimy :)

Ostatnia edycja: 27.02.09 12:40:36
[#90] Re: Procesor 68070 wersja alpha już działa!

@wali7, post #89

"Ale wszyscy wiemy że to tylko hobby, więc mimo niespełnienia ŻADNEGO z tych punktów, my to i tak kupimy"

Podzielam w pełni zdanie kolegi ;) .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem