Komentowana treść: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała
[#91] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@SzaryWilk, post #90

Hyperion rozwijał AmigaOS dłużej jak Commodore. W wolnym czasie wklej zdjęcia tych willi na Bahama których się dorobili
[#92] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@adam_mierzwa, post #91

Raczej sie nie dorobili,ceny musza byc dostosowale do zasobnosci portfela klientow a nie z kosmosu.
[#93] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@SzaryWilk, post #90

ogolnie kapitalizm polega na tym zeby firma jak najdluzej dzialania

Nie.

Naprawdę nie.
[#94] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@Krashan, post #93

Naprawdę tak, tylko ze niektórzy tego nie rozumieją i chcą się jak najszybciej jak najmniejszym kosztem dorobić.
[#95] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@adam_mierzwa, post #91

I chwała im za to. To jest największy sukces dla Amigi. Szkoda by więc było jakby firma jednak się zwinęła.
[#96] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@radzik, post #95

Mosowcy by się cieszyli. Część osób by sobie odpusciła amigowanie, a druga część przeszła na MorphOS.
Brakuje takiego artykułu lub wątku na forum, gdzie wypowiedzieli by się developerzy obydwu systemów i wymienili wady i zalety (OS4.x vs Morphos) które elementy byłyby dobre do wykorzystania z jednego i drugiego systemu gdyby jakimś cudem doszło do rozmów między developerami w celu stworzenia jednego OS5 :)
[#97] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@Pawelek, post #96

Chcesz pieniądze... postaw na majkrosoft

Jak dla mnie można by zgłosić sprawę fanowskiego systemu retro w guglach lub majkrosofcie i niech wysupłają parędziesiąt milionów na labolatorum retro ds ożywiania.

Microsoft Amiga lub Amiga Chrome jak to brzmi!!! Nokie kupiły to czemu nie Amigę...
[#98] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@xtro, post #97

A może by tak w Polsce na zielonej wyspie tak się wziąść w kupę i zarejestrować firmę S.C.:

Amiga Kąputer S.C.

Startować w przetargach rządowych dla szkół, urzędów , sejmu i na system wyborczy liczenia głosów.

2 lata ulga z ZUSie ... potem jakoś sie załatwi (firma w UK czy coś...)
[#99] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@adam_mierzwa, post #91

Hyperion rozwijał system na sprzęcie niedostępnym dla zwykłego obywatela, dla garstki osób (nie liczę WinUAE).

Commodore może przegrywa czasowo z Hyperionem, ale nie jakościowo. Już od AmigaOS 3.5 to jest porażka. Później OS3.9, wreszcie OS4.0. W OS4.0 wprowadzono sterowniki do kart graficznych (Picasso96), załączono licencjonowany IBrowse, YAM oraz MUI. Nie dołączono już żadnych nowych technologii, tak charakterystycznych dla Amigi. Skompilowano pod PPC.

Nie wprowadzono w praktyce żadnych nowości do Workbencha, menu, okienek itp., technologii na miarę datatypów, czy BOOPSI. Proszę mi nie mówić, że przeglądarka internetowa załatwi wszystkie problemy. Że goły system + przeglądarka będzie wystarczała do codziennej pracy.

Wszystko to zrobiono wbrew pierwotnej idei i filozofii: lekkość systemu, przejrzysta struktura systemu, szybkość działania, elastyczność, przyjazność dla użytkownika. Te cechy posiada oryginalny system Amiga OS.

Co więcej na porządku dziennym jest papugowanie obcych rozwiązań (typu AmiStore), portowanie wszystkiego. Warto takie rzeczy odnotować.

Z jednej strony jest to hobbystyczny projekt, a z drugiej z ogromną powagą podchodzi się do aspektów typu: obsługa wielu rdzeni, kart graficznych itd.

Proszę mi wybaczyć, ale ta wojna OSów jakby żywcem ściągnięta ze świata Windows/Linux mi nie pasuje. Dlatego nie opowiadam się za żadną z trzech stron. Po prostu na co dzień używam Amigi, bo to lubię. AGA oraz system w wersji 3.1 wystarczy w zupełności do zastosowań, do których ją wykorzystuję. Zatem nie bez przyczyny jest to ostatni system od Commodore.

A ostatnio robiłem pewien arkusz w TurboCalcu, zaś wczoraj odpaliłem Photogenics i WordWorth. Wybieram jakość i niezawodność, rzeczy sprawdzone. A to mi zapewniają programy pisane zgodnie z filozofią Amigi.

Kiedyś tu padło stwierdzenie, że chipset zaprowadził Amigę na dno, kiedy weszło 3D, internet itp. Ja jestem odmiennego zdania, dzięki chipsetowi Amiga przetrwała tak długo. Dzisiaj nie wyobrażam sobie, żeby "Amiga" była firmą w mainstreamie, bo po co. Żeby zdzierali ze mnie za nowe "modele"?

Jeśli chcę przejrzeć internet to używam PC, którego nabyłem lata temu, na który mam od razu dużo programów, sterowniki itp. Przy rencie ok. 600 zł chyba czynię mądrze. Nie mam kasy na ciągłą rozbudowę sprzętu.

Dlatego też w domu mam C64, Amigę i PC. Z każdego komputera korzystam równie chętnie, choć z Amigi najchętniej. Uznaję ideę, że natywne programy == najlepsze. I tyczy się to też komputerów.

Amigą XXI wieku jest dla mnie nadal Amiga 1200.
[#100] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@SzaryWilk, post #94

Z tego co wiem sens jest ogólnie taki:

1 Tanio kupić / rozkręcić firmę

2 Napompować wartość udziałów/akcji

3 Sprzedać po 3-5 latach na jakimś złomowisku typu NewConnect, giełda czy inwestorowi branżowemu

Ale może nieuważnie słuchałem na wykładach.
[#101] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@xtro, post #97

Gdy kilka miesięcy temu na retro imprezie we Wrocławiu był Petro Tystschenko to opowiadał swoją historię i całą walkę o Amigę w czasach Amiga Technologies. Rozumienie mówionego angielskiego nie przychodzi mi łatwo ale coś tam wyłapałem i zrozumiałem. Mówił, że gdy zwrócono się do niego żeby spróbował pokierować resztkami pozostałymi po bankructwie Commodore to próbował wszystkiego. Zanim "napatoczył się" Escom szukał inwestora wszędzie. Proponował każdej firmie zainwestowanie w Amigę. Kontaktował się nawet z Apple (które wtedy nie było w zbyt dobrej formie). Nikt nie był zainteresowany Amigą, jej rozwiązaniami, patentami.

Zresztą to wszystko na pewno jest bardzo szczegółowo opisane w jego książce, która niedługo wreszcie powinna wyjść w bardzoej normalnej wersji językowej (czyli po angielsku) to sobie wszyscy poczytamy.
[#102] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@MDW, post #101

Wartość marki "Amiga" jest zerowa...to nie jest nazwa, historia, nostalgia, która jest w stanie sprzedać cokolwiek. Nie licząc, rynkowo całkowicie niestotnego, grona fanów ta marka nie ma najmniejszych szans by produkt powołując sie na Amige mógłby się sprzedawac...To od dawna kompletnie martwa marka. Stety czy nie, takie są fakty.
[#103] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@MDW, post #101

Bądźmy realni... co MUSI mieć dziś system:

1. Odpowiedni szybki pakiet sieciowy do sieci zewnętrznej (wifi, RJ45) i wewnetrznej (wspołpraca z tabletami, smartfonami, dyskami sieciowymi)

2. Przeglądarka www wsperacjąca flash, html5, by spokojnie korzystać z youtubów, transmisji strumieniowych, portali społecznościowych, aplikacji przegladarkowych /komplilujemy coś topowego z linuxa, może firefox?/

3. Pakiet biurowy zawsze kompatybilny z najnowszymi formatami Worda, Exella, Accessa, Powerpointa

4. Komunikator zgodny z najpopularniejszym komunikatorem ogólnoświatowym i krajowym (skype/gg) i to zarówno w warstwie tekstowej jak i audio i wideo

5. Program do multimediów i ich edycji (kompilujemy GIMP, VirtualDub i coś do montarzu wideo na podobę AfterFX, plus Blender plus jakiś edytor HTML)

6. Pakiet do obsługi popularnej chmury np. DropBox

7. starowinki do większości urządzeń na USB

... tego jest naprawdę sporo , ale trzeba się trzymać trendów.... Przynajmniej w zakresie podstawowych pakietów bo inaczej to jest co jest...

Ja pozostaję totalnym klasykowcem, znaczy 68k.... Nie bedę się kopał z koniem dla sportu.... ale trzymam kciuki z NewAmi
[#104] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@MDW, post #101

Dzięki Escomowi mam A1200, inaczej nie miałbym już żadnej Amigi. To im zawdzięczam kontynuację swojej amigowej sympatii, bo Amigę CDTV sprzedał mój brat bez mojej wiedzy, a później mi mówił, że do Amigi już nie wrócę - a tu taki cud! Umniejszanie zasług Commodore/Escom w popularyzacji i promocji Amigi jest nieroztropne.
[#105] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@Krashan, post #93

Pewnie szarywilk miał na myśli "kapitalizm kompradorski" - w takim ustroju rzeczywiście chodzi o to by biznes
trwał jak najdłużej, bo nie liczy się rentowność firmy tylko ile można zaj#$@ć nie odsłaniając się jednocześnie.

Poza tym to gratuluję sensacyjnej nazwy njusa, chociaż do "bankructwa AmigaOS" trochę wam brakuje ,
chłopaki podcaściaki nieźle se to wymyślili.

Mi niezmiennie wydaje się że MOS i AOS się nie połączą, a AROS zdechnie szybciej albo później.
Jedyną szansą na szybszy rozwój, to wspólne rozwijanie pewnych ważnych w dzisiejszym życiu
komputerowym programów, tak jak choćby OWB. Przez wspólne mam na myśli albo tworzenie
razem albo dofinansowywanie przez użytkowników obu systemów. Jest jeszcze nadzieja w
działaniach Trevora, który to zamierza wykupione przez A-Eon programy przystosować dla
AOS4 i MOSa, tylko skąd on ma zamiar nabrać programistów do tej roboty.

Jeśli chodzi o sprzęt myślę że PPC da radę, szczególnie że nowe karty graficzne, które można już
w tej chwili podczepiać do nowych Amig, mogą spokojnie przejąć wiele ciężkich obliczeń. Oczywiście
przy odpowiednim usterownikowaniu i oprogramowaniu. No ale chyba łatwiejsze to niż pisać nowe systemy
pod intela czy innego arma.

Nie wiem co "knuje" zespół rozwijaczy MOSa, ale wydaje mi się że opcja uruchomienia tego systemu
na nowych Amigach byłaby bardzo zachęcająca dla użytkowników AOS4 aby ten system wypróbować
i za niego zapłacić, przynajmniej jakiś odsetek próbujących by go kupił. Wiem że sprzęt jest bardzo
drogi, ale nie jest droższy niż kiedyś wypasiona A4k (o cenach dzisiejszych już nie wspomnę).
Oczywiście może mają inny plan, ale jeśli nie mają... to może taki rozważą?
Ja z chęcią dorzuciłbym się do każdego bounty na program który działałby na obu systemach bez względu
na to kto go rozwija. Naturalnie potrzebna byłaby choć minimalna koordynacja by nie tworzyć podobnych
programów dwa razy, żeby nie uszczuplać i tak już wątłych możliwości programistycznych naszego środowiska.
Dzięki takiej "współpracy" mielibyśmy więcej w tym samym czasie zarówno programów użytkowych, czy gier
jak i lepsze systemy.
[#106] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@Ferin, post #105

Dobrze przeczytać w końcu jakiś rozsądny post pośród tego koncertu niespełnialnych życzeń.
[#107] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@Ferin, post #105

...a AROS zdechnie szybciej albo później.


Zainstalowałem AROSa chodzi bardzo ładnie i to na tanim x86 którego każdy ma w domu. Może być całkowicie odwrotnie, pierwsza dwójka zdechnie, a AROS wyjdzie na prowadzenie.
[#108] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@Pawelek, post #107

To słaby argument, bo na tym samym tanim x86 działają Linux i Windows. A pokaż mi jakiś program na AROS-a, dla którego warto odpalić właśnie AROS-a, a nie jeden z wyżej wymienionych systemów.
[#109] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@Krashan, post #108

Użytkownicy odpalają te systemy (Aros,OS4,MOS) i używają je jako drugi system dodatkowy i dążą przez ich rozwój do tego żeby jak najrzadziej być zmuszonym do przełączenia się na linux/windows, większa liczba użytkowników powoduje z czasem większą liczbę programów, AROS jest dostępny na tani sprzęt więc ma szansę na największą liczbę użytkowników, programistów, potrzeba mu teraz więcej rozgłosu i reklamy,
ale pożyjemy zobaczymy.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 18:31:38 przez Pawelek
[#110] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@adam_mierzwa, post #67

A gdzie ja wyrażam jakąś satysfakcję?
Od lat mówię w czym powinna zawierać się przyszłość Amigi i jak od lat traktują Amigę jak starą prostytutkę na której można jeszcze zarobić.

Pamiętam jak jeszcze niedawno satysfakcję mieli ci którzy kpili z upadku projektu NATAMI. Wtedy też oponowałeś?
[#111] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@aszu, post #71

Czytam ten wątek, jak również ten na AmigaWorld i naprawdę nie mogę zrozumieć części postów, jak chociażby ten zacytowany. Nie wiem, jak kogokolwiek może cieszyć upadek firmy związanej z naszym środowiskiem. Można nie lubić Hyperionu, uważać, że tylko Amigi 68k są tymi prawdziwymi, ale na litość boską...


No widzisz, ja nie widziałem wyrozumiałości przy rozpadzie teamu NATAMI. Empatia działa w dwie strony, i choć nie ukrywam, że Amigą są dla mnie Amigi Commodore a nie pecety nazywane Amigą oraz że przyszłość Amigi według mnie to hardware a nie software, to nigdzie nie wyrażam satysfakcji. Taka jest rzeczywistość a energię Amigowcy powinni skupić właśnie na rozwijaniu klasyka a nie budowie nowego komputeraz nie mającego nic wspólnego z prawdziwą Amigą poza nazwą i jakimiś tam detalami klasycznego systemu.

Im dłużej będzie brak zrozumienia tej kwestii tym mniejsze są szanse na zaistnienie Amigi... choć tak naprawdę tych szans już praktycznie nie ma... może jakiś 1%
[#112] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@Duracel, post #110

Oczywiście. Zresztą moja sygnaturka nie jest fikcją nawet po oficjalnym odtrąbieniu upadku projektu. Ciągle uważam że ma to sens.

Uchyliłeś się od odpowiedzi na pytanie odbijając piłeczkę.
Napisałeś:
Wyrazy kondolencji świeżo upieczonym nabywcom produktu amigo-podobnego pod tytułem X1000

To nie jest radość? To szczere kondolencje pewnie były - doprawdy, paradne.

6 osób na portalu amigowym wciska "lubię to" gdy firma rozwijająca AmigaOS pada. Chciałbym poznać opinie pozostałych tych osób co w tym radosnego.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 19:41:53 przez adam_mierzwa
[#113] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@adam_mierzwa, post #112

Projekt AmigaOS4 na pewno nigdy nie skończy tak jak AmigaOS3. Z Hyperionem czy bez, AmigaOS4 po pewnych perturbacjach i przepychankach na pewno byłby nadal rozwijany. Jest zbyt dużo osób zainteresowanych tematem i zbyt dużo w tym systemie zrobiono żeby to tak po prostu miało umrzeć. Chociaż osobiście uważam, że nic się nie zmieni i za miesiąc czy dwa nie będziemy już pamiętać całej afery.
[#114] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@Duracel, post #111

Taka jest rzeczywistość a energię Amigowcy powinni skupić właśnie na rozwijaniu klasyka


Tzn, co chcesz w takim klasyku rozwijać? chipset Amigi, który powstał, by nadrobić małą wydajność procesora nie ma w dzisiejszych czasach racji bytu. 95% mocno rozbudowanej Amigi to rozszerzenia, które same w sobie są już osobnym komputerem (procesor, RAM, kontroler scsi albo IDE, mostek PCI), bo płyta główna robi tylko za port klawiatury, myszy i ewentualnie port IDE, a reszta Amigi leży odłogiem i jest używane tylko wtedy, gdy uruchomimy coś co wymaga chipsetu. W takim przypadku to amiga robi za rozszerzenie.
[#115] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@Duracel, post #111

Tutaj muszę się zgodzić, bo wtedy gdy upadał team Natami, szczególnie ze strony użytkowników AmigaOS 4 można było przeczytać szydercze komentarze - najwięcej ich było na pewnym czerwonym portalu. Sprawa Hyperionu oczywiście jeszcze nie jest przesądzona, ja osobiście po nim płakać nie będę. Może ta "śmierć" będzie zaczątkiem czegoś nowego? Zobaczymy.
[#116] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@Ferin, post #105

szarywilk miał na myśli

To jest tzw. oksymoron.
[#117] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@michalmarek77, post #102

To od dawna kompletnie martwa marka

Gorzej. To marka kompletnie skompromitowana. Dobre zdanie o niej ma tylko garstka osób siedzących nadal w temacie. Inni mają w pamięci sekciarstwo Pampucha, niespełnione obietnice i bandę ogłupiałych rulezowców, czekających na Godota.
[#118] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@gorzyga, post #115

Szyderstwo nie było tak do końca niezasłużone - nie wiem jak Ty, ale ja pamiętam przechwałki fanów Natami, że "oto powrót prawdziwej Amigi", że OS4 to podrobka i żerowanie na legendzie, a Natami to dopiero coś, że NC68070 pozamiata te całe G4 itp. Gdy projekt okazał się kolejną wydmuszką najzagorzalsi fanboje Natami po prostu zebrali to, co zasiali.
[#119] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@gorzyga, post #115

szczególnie ze strony użytkowników AmigaOS 4 można było przeczytać szydercze komentarze - najwięcej ich było na pewnym czerwonym portalu

To nie jest tak, zwyczajnie jest nas niewielu i opinie nawet 2-3 osób rzutują na odbiór całości.
[#120] Re: Firma Hyperion Entertainment zbankrutowała

@recedent, post #118

a Natami to dopiero coś, że NC68070 pozamiata te całe G4 itp.


To nic nowego, wcześniej był Boxer i opinie o nim utrzymane w podobnym tonie można było wyczytać w "Amiga Vademecum" pana Zalepy sprzed 15 lat. Czytając tam o Boxerze można było donieść wrażenie że nowa Amiga - Boxer zawojuje świat, M$ i Bill Gates przez boxera zostaną znokautowani. Gdy teraz czytam gdzieś słowo "Natami" przypomina mi się od razu "Boxer".

Zresztą epoka "rulezowania" nigdy tak naprawdę się nie skończyła i w Polsce i w innych krajach, poza Boxerem był jeszcze okres świetlanych wizji Mc Ewena (/aminet/pix/mpg/Billseminar*). Czym innym zresztą jak nie rulezowaniem był także jego "Open letter to Amiga community" ?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 22:24:13 przez autumnlover

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 22:25:15 przez autumnlover
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem