Wątek zamknięty
[#1] Nowa Amiga - jaka powinna być ?
Mnogość przekonań, różne punkty widzenia uczestników forum, skłoniły mnie do założenia nowego tematu. Jak według Was powinna wyglądać nowa Amiga ? Pewnymi ramami ograniczającymi Waszą wyobraźnię niech będzie skromny budżet HyperionA-Eon, którym dysponują projektanci.
Co powinna mieć, a czego nie nowa Amiga żeby w Waszych oczach była Amigą.

[#2] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@cacodemon666, post #1

A po co się Hyperionem i A-Eonem ograniczać?

[#3] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@cacodemon666, post #1

Desktop jak A4000, multum wejść jak usb/karty pamięci/firewire, najnowsze pci, sata/scsi, procesor wydajny ale tani i łatwo dostępny w razie potrzeby wymiany na szybszy itd.

Zostaje system... to o co wszystkim chodzi, prawda? Najlepiej AOS+MOS+AROS do wyboru na starcie :):):)

[#4] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@G. Kraszewski, post #2

Dlatego, że nie ma szans na znalezienie większego inwestora. Nie widzę nikogo, kto chciałby wyłożyć większą kasę na projekt nowej Amigi.

[#5] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@cacodemon666, post #4

Wpuszczanie się w dedykowany drogi sprzęt to ślepa uliczka. MorphOS przerobił to już przy Pegasosie, chociaż Peg2 nie był to sprzęt nieudany, nie był też chorobliwie drogi. Czekam na rynkową premierę X1000. Czekam od 236 dni. A póki co, nowa Amiga to dla mnie MorphOS. Tani sprzęt przyzwoitej klasy i system operacyjny z jednej strony oparty na sprawdzonych amigowych rozwiązaniach, z drugiej innowacyjny a nie zgapiający bezmyślnie z Linuksa. Wszystko, co potrzebne.

[#6] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@cacodemon666, post #1

Ostatnio robię dużo rzeczy (przystosowanie nowozakupionego mieszkania do naszej wizji, potrzeb, możliwości) w czasie których mam zajęte ręce, a umysł zupełnie wolny, więc rozmyślam sobie ze słuchawkami na uszach. No i właśnie chyba wczoraj w czasie przerwy w malowaniu, siedząc na drabinie przeglądałem na iPhone co tam w necie i oczywiście nie ominąłem PPA. No i gdzieś ktoś znów wspominał w jakimś starym wątku o tym jak to powinna wyglądać Amiga. No a dzisiaj widzę ten wątek więc pomyślałem, że napiszę to co wtedy sobie pomyślałem.

Jakoś dziwnie się czuję jak widzę takie teksty dzisiaj. Dla mnie to był temat numer 1 w czasach gdy działał jeszcze Marek Pampuch, amiga.com.pl, gdy odbywały się AmigaShow, gdy jaraliśmy się pierwszymi kartami PPC (i dziesięcioma wieszającymi się programami pod PowerUP/WarpOS), gdy Tyschcenko rozpościerał przed nami wizję świetlistej ami-autostrady przyszłości, a TotalVision/VenusArt robili dema. To był etap w którym zastanawialiśmy się nad drogą jaką powinniśmy wybrać. Nawet nie śniliśmy wtedy, że ktoś nam napisze nowy system pod nowe procesory i będzie je rozwijał. A dzisiaj mamy nawet trzy takie systemy (MorphOS, AmigaOS4, AROS) i dostępny sensowny sprzęt za micro-cenę (z wyjątkiem X1000).

Teraz mamy gotowe rozwiązania i nie ma się co zastanawiać nad tym co mogłoby być. Tak jak jest nie jest źle i to jest etap w którym każdy dawno powinien sobie wybrać gałąź, na niej siedzieć i robić to co lubi. Jesteśmy 10 epok po epoce planowania/marzenia/przewidywania. Są tacy, którzy cały czas używając jakiegoś peceta będą siedzieli na ami-portalach i marudzili, że kupiliby ami-maszynę gdyby coś tam. Cokolwiek się pojawi to zawsze mają to "coś tam" czego ta maszyna/system nie mają i przez co jej nie kupią.

Ja się cholernie cieszę z tego na jakim etapie jest moja gałąź ami-świata. To wreszcie nie jest czekanie na kolejne coś. Mam tego swojego Pegasosa2, który z MorphOS 2.5 działa bardzo fajnie, jest trochę niezbędnego softu (np. OWB) i to naprawdę jest świetna podstawa do tego żeby zająć się tym co się lubi (oczywiście jak się ma czas). Amigowcy (szeroko pojęci) przywykli do tego, że amigowanie polega na ciągłym grzebaniu w systemie, sprzęcie, ciągłym dyskutowaniu, czekaniu na coś, kłótniach. Mam wrażenie, że jeżeli wyszłaby Amiga będąca najlepszą maszyną na tej planecie i AmigaOS zawierający wszystko to środowisko by się rozpadło. Nie byłoby już co robć na tej maszynie. :) No bo dyskutować by się nie dało, marudzić też nie. Trzeba byłoby wreszcie robić coś na tej maszynie, a od tego odwykliśmy wiele lat temu. :)

To taka dygresja. :)

[#7] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@cacodemon666, post #1

5 odpowiedzi ! W tym jedna moja na pytanie jak wg. Was powinna wyglądać nowa Amiga.
Za to w temacie co jest Amigą, a co nie - 156 postów. Wow !

Zdążyłem jednak wywnioskować, że:
nie warto iść w nowy sprzęt, bo to drogie,
że trzy literki "ONE" obok "Amiga" sprawia, że AmigaOne to już nie Amiga - choć GDYBY Hyperion jakimś zrządzeniem losu wchłonął Amiga INC, to już X1000 cudownie zmieniłaby się w Amigę i została uznana za nowy model.
Z kolei Mac z MorphOS to już super sprzęt (bo tani!) do amigowania. Lepszy niż droga i niedobra X1000.
Nie wiem już jakich użyć argumentów. Może faktycznie podpiszcie list otwarty do Trevora Dickinsona żeby sobie chłopina dał spokój

[#8] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@cacodemon666, post #7

Może faktycznie podpiszcie list otwarty do Trevora Dickinsona żeby sobie chłopina dał spokój

A po co? Ma forsy jak lodu to niech się bawi. Tylko warto popatrzeć na to, czyim kosztem... Nie moim w każdym razie.

[#9] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@cacodemon666, post #7

Argumentów do czego? Do przekonania nas że Twoja racja jest tylko jedyną słuszną drogą rozumowania?

Po co zakładać setny wątek o tym samym, skoro chyba już każdy z uczestników w innych tematach powiedział jaka jest jego wizja Amigii. Powtarzanie i wałkowanie tego samego tematu w kółko jest nudne, aż do wyrzygania.

Dlaczego jak fan i użytkownik systemu MorphOS mam negować działania Trevora i podpisywać się pod jakimiś chorymi wymysłami Twojego umysłu? Jego sprawa, jego wizja, jego pieniądze - mi nic do tego.

[#10] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@cacodemon666, post #7

Spójrz na całokształt komentarzy na portalu, żeby wyrobić sobie opinię. W grę, oprócz AmigaOne X1000 jeszcze wchodzi NatAmi, która wzbudza bardzo dużo pozytywnych emocji.

NatAmi uzyskuje kontakt z Internetem:

http://www.ppa.pl/natami.uzyskuje.kontakt.ze.swiatem,7824;aktualnosci.html

221 komentarzy!

NatAmi działa z 16 MB CHIP RAM

http://www.ppa.pl/natami.dziala.z.16.mb.pamieci.chip,7773;aktualnosci.html

111 komentarzy!

Wywiad z Trevorem Dickinsonem

http://www.ppa.pl/wywiad.z.trevorem.dickinsonem,7730;aktualnosci.html

106 komentarzy!

Wiadomość o AmigaOne X1000

http://www.ppa.pl/w.pogoni.za.niewiadoma.czyli.prawdopodobna.nowa.amiga.,7497;aktualnosci.html

574 komentarzy!

Jeśli chodzi o ten temat (jak powinna wyglądać Nowa Amiga) to dopiero niedawno go zauważyłem i mam tutaj swoją opinię, ale jeszcze się ją nie podzieliłem.

Pozdrawiam.

[#11] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@cacodemon666, post #1

Krótko i na temat: nazwę AMIGA, a nie jakieś tworki językowe.
Poza tym powinna być pecetem o fajnych parametrach i sprawiać wrażenie dobrego, markowego sprzętu. Oczywiście powinien na tym śmigać Windows 7 lub następny, żeby braków w sofcie nie było.
Pojękiwaniami aktualnych "wszystkich amigowców" nie ma się co przejmować, bo im się i tak nic nie podoba. Poza tym są zbyt małą grupą docelową aby zarabiać na nich pieniądze.

System AmigaOS to osobna sprawa, byłby miłym dodatkiem, no ale w wersji na x86, a to byłoby bardzo czasochłonne. Gdyby producent takiego komputera miał jaja, to rozwijałby go równolegle wraz ze sprzedawanymi na bieżąco okienkami. No i z uwagi na początkowe niedopracowania, musiałby to być całkowity gratis.

A tak na serio, to nazwa Amiga jest cokolwiek fatalna. W tej roli widzę ATARI.


Nie wiem zresztą po co pytasz, jedyne desktopowe dziwadło jakie przetrwało zawieruchę to Makówki, ale tylko dzięki temu, że polubiły x86 i Windowsa. Gdyby tego nie zrobiono byłyby dzisiaj w przysłowiowej czarnej dupie.
[#12] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@cacodemon666, post #1

http://www.exec.pl/forum/posts/list/39.page

Tu masz link do podobnej dyskucji jak powinna wyglądać nowa Amiga. Było to 2 lata temu jeszcze przed tym zanim ktokolwiek usłyszał o X1000, więc ludzie mieli bardziej czyste głowy. Wydaje mi się że X1000 spełniła większość z tamtych oczekiwań, no i niektórych pozytywnie zaskoczyła. Były bowiem opinie że na PPC nie da się zrobić niczego szybszego od Pegasosa czy sterego Maca.
Nie ma więc co dywagować, oczekiwany sprzęt się pojawił. Jedyne czego trzeba sobie życzyć to jak najszybszego wsparcia 2 rdzeni i wszystkich podzespołów.

[#13] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@Mufa, post #12

Oraz softu który to obsłuży, bo z portem FireFoxa i OpenOffice rynku nowa Amiga nie podbije, choćbym nie wiem jak bardzo się zaklinał.



Ostatnia modyfikacja: 31.08.2010 21:08:15
[#14] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@cacodemon666, post #1

Zakładałem już podobny temat:
http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=7&t=5987

[#15] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@cacodemon666, post #7

nie warto iść w nowy sprzęt, bo to drogie


Nie każdy nowy sprzęt jest/musi być drogi (skrajnym tego przypadkiem jest Efika5200B za 99$). Trzeba tylko znaleźć tylu chętnych do jego kupna, żeby opłaciło się produkować masowo.

trzy literki "ONE" obok "Amiga" sprawiają, że AmigaOne to już nie Amiga - choć GDYBY Hyperion jakimś zrządzeniem losu wchłonął Amiga INC, to już X1000 cudownie zmieniłaby się w Amigę i została uznana za nowy model.


Co w tym dziwnego? Mamy AROS i AOS. Różnica tylko jednej literki, a nikt nie sprzecza się "co jest czym". Prawdziwy kłopot to definicja Amigi (i tutaj jest prawie tak, że ilu ludzi tyle zdań na ten temat). Ja na przykład nie twierdzę, że mój MacMini albo Efika to są Amigi, choć w moim domu pełnią rolę jej następców.

Mac z MorphOS to już super sprzęt (bo tani!) do amigowania. Lepszy niż droga i niedobra X1000.


To tak jak ze słynnym powiedzeniem: Czemu tanie wino jest dobre? Bo jest dobre i tanie. O X1000 na razie wiemy tyle, że ma być droga. Na ile dobra - to się dopiero okaże (i chyba nie tego lata).

Może faktycznie podpiszcie list otwarty do Trevora Dickinsona żeby sobie chłopina dał spokój


Wybacz, ale ten tekst jest taki słaby, że sam się przewraca. Jeśli nie zamierzam kupić sobie Bugatti Veyron to też mam napisać do nich list otwarty, żeby dali sobie spokój z produkcją?

Pozwól, że przytoczę wypowiedź Carla Sassenratha (nazwisko powinienieś kojarzyć), na temat czym jest dla niego Amiga: The Amiga is a computer system that enables millions of creative people at a low cost of ownership. Skomentujesz?

Myślę, że czas na nowy wątek: "Co oznacza dla Ciebie Amiga"?

[#16] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@MDW, post #6

"Jakoś dziwnie się czuję jak widzę takie teksty dzisiaj. Dla mnie to był temat numer 1 w czasach gdy działał jeszcze Marek Pampuch, amiga.com.pl, gdy odbywały się AmigaShow, gdy jaraliśmy się pierwszymi kartami PPC (i dziesięcioma wieszającymi się programami pod PowerUP/WarpOS), gdy Tyschcenko rozpościerał przed nami wizję świetlistej ami-autostrady przyszłości, a TotalVision/VenusArt robili dema."

To były IMO ostatnie piękne chwile amigowej społeczności jako całości. Byłem jednym z tych podjaranych, który uwierzył w bajki złotoustego Petro T. (mam nawet tą śmieszną płytkę audio ) i z marszu kupił BlizzardaPPC wierząc w świetlaną przyszłość Amigi. Nie mam pretensji, że wyszło zupełnie inaczej bo przez okres zmagań z PPC (używać się tego normalnie nigdy nie dało) nauczyłem się o komputerach więcej niż ktokolwiek ze znajomych pecetowców. Wiedza jest bezcenna, reszta nie ma znaczenia.

"To był etap w którym zastanawialiśmy się nad drogą jaką powinniśmy wybrać. Nawet nie śniliśmy wtedy, że ktoś nam napisze nowy system pod nowe procesory i będzie je rozwijał. A dzisiaj mamy nawet trzy takie systemy (MorphOS, AmigaOS4, AROS) i dostępny sensowny sprzęt za micro-cenę (z wyjątkiem X1000)."


Jak widać po wpisach na polskich forach i portalach, od przybytku głowa jednak boli. Widocznie taka uroda naszego narodu ;)

Swoją opinię o nowej Amidze wypowiedziałem już wcześniej. Hyperion powinien sobie darować konstrukcje i przepisać OS pod platformę x86, najlepiej pod 64bitowe AMD. Cena X1000 jest absurdalna. Mocno mnie ciekawi kto robił dla nich analizę ekonomiczną i prognozy rynku. Nie chce mi się wierzyć, że są aż takimi ryzykantami by próbować sprzedać tak drogi produkt w ciemno.

[#17] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@Torin, post #16

Mocno mnie ciekawi kto robił dla nich analizę ekonomiczną i prognozy rynku. Nie chce mi się wierzyć, że są aż takimi ryzykantami by próbować sprzedać tak drogi produkt w ciemno.


e to juz Krashan to policzyl ze w zasadzie 100 kilku betatesterow splaca koszta developerki. i dlatego bula w ciemno 1200 funtow. potem z kazdym sprzedanym kompem zyski rosna. a nastepny model kupi byc moze wiecej osob. ryzyko jest ale i 0wce sa, przywykle do dymania, mysle a-eon ze na tym nie straci :)



Ostatnia modyfikacja: 01.09.2010 02:15:17
[#18] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@recedent, post #15

trzy literki "ONE" obok "Amiga" sprawiają, że AmigaOne to już nie Amiga - choć GDYBY Hyperion jakimś zrządzeniem losu wchłonął Amiga INC, to już X1000 cudownie zmieniłaby się w Amigę i została uznana za nowy model.

Co w tym dziwnego?


A choćby to że nikt nie napisze że EMac czy IMac to nie są Maki. I powiedzmy sobie szczerze że gdyby nie "specyficzne" podejście do tematu przez niebieskich, którzy czepiają się jak tylko mogą amigowości Amigi, nikt by dzisiaj tematu literek nie podnosił. Myślę że przed laty kiedy doszło do porozumienia między Amigą Inc a Eyetechem, postawiono na markę AmigaOne tylko dlatego że Eyetech promował ją już wcześniej, kiedy AOne miała być dopalaczem do A1200. Pewnie chciano podkreślić coś nowego, być może właśnie wzorowano się na marketingu Apple, a tymczasem wyszła z tego największa pożywka dla trolli, która jak widać nie nudzi im się już od 8 lat.
[#19] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@cacodemon666, post #1

Nie musisz sie juz wiecej zastanawiac jak powinna wygladac nowa Amiga. Kupisz taka?

http://www.engadget.com/2010/08/31/commodore-usa-to-relaunch-amiga-brand-with-series-of-aros-deskto/


Troche to ironiczne dla naklejkowych beta screenfighterow ale to bedzie wlasnie nowa Amiga.



Ostatnia modyfikacja: 01.09.2010 06:07:56
[#20] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@Mufa, post #18

A czy odmowisz amigowosci nowym Amigom ktore beda sprzedawane przez CommodoreUSA?
Wyglada na to ze AmigaINC dala im licencje na uzywanie znaku towarowego Amiga.
Jak sie do tego odniesiesz?



Ostatnia modyfikacja: 01.09.2010 06:18:34



Ostatnia modyfikacja: 01.09.2010 06:40:05
[#21] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@BuLa, post #20

Nie nie odmówię, kiedyś musiał przyjść czas na Amigę X86. Ja zostaje przy Amidze PPC i przy AmigaOS bo jak na razie tylko ta droga ofeuje oryginalny komplet. Amiga x86 oferuje tylko sprzęt ale system to niestety nie AmigaOS. Niemniej gratuluję sympatykom AROSa konkretnej marki, bo jeśli firma Commodore jest poważna, z pewnością zwiększy to popularność ich systemu.



Ostatnia modyfikacja: 01.09.2010 06:28:46
[#22] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@BuLa, post #19

Gdyby okazałoby się to prawdą, byłby to wspaniały prztyczek w nos dla zarozumiałych panów "amigowców" z eXeca.

[#23] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@Mufa, post #21

Co masz na mysli piszac "oryginalny komplet"?
Przeciez wyglada na to ze AROS bedzie nowym oficjalnym SYSTEMEM AMIGI.
[#24] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@G. Kraszewski, post #22

Wyglada że jest to prawda : http://amigaworld.net/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=32323&forum=16 :)

[#25] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@Mufa, post #21

No ale na swoim ulubionym portalu źle napisałeś. AROS z pewnością zyska sporą reklamę. Natomiast nastąpi pewne "rozwodnienie" marki Amiga, bo więcej podmiotów będzie się nią posługiwać. Dlatego straci na tym AmigaOS 4, Hyperion i A-Eon (zwłaszcza jeżeli Commodore USA dostanie prawa do nazwy "AmigaOS" o co się starają). Natomiast MorphOS nie straci, z tej prostej przyczyny, że nie używa marki Amiga, tylko swojej własnej.

Marka Amiga po raz kolejny padnie ofiarą hohsztaplerów z Amiga Inc. Nie spodziewam się, aby Commodore USA planowało cokolwiek innego niż skok na markę, czyli sposób na sprzedanie partii pecetów w nietypowych obudowach.

[#26] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@G. Kraszewski, post #25

Za cene mniejszą niż tworek pod nazawa AmigaONE ;)



Ostatnia modyfikacja: 01.09.2010 08:08:48
[#27] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@G. Kraszewski, post #25

Zadowoleni ? Teraz macie swoje prawdziwe Amigi

[#28] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@Mufa, post #21

"oryginalny komplet" - tak, tego trzeba się trzymać.

Tylko jeśli teraz wymyślą jakąś chwytliwą nazwę dla AROSa, np:

- CommodoreAmigaOS/CAOS,
- Amiga research Operating System/ArOS,
- Aros Operating System/AOS
- OS 4.0
- Amiga OSIV, V, VI itp.

to też będą mieć całkiem niezły komplet.

P.S. Mam nadzieję, że nazwa "Workbench" jest zastrzeżona.

P.S.S. Odnośnie Maców, eMaców, iMacow itp. - marką nadrzędną jest Apple Computers. Niezależnie czy będzie to Lisa, SE/30, IIsi, Quadra950 czy MacPro. Z tego co wiem to u nich nie ma jakiejś tradycji trzymania się nazwy "Macintosh/Mac".

[#29] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@cacodemon666, post #27

To raczej Ty powinieneś byc zadowolony. Marka Amiga tryumfalnie powraca na rynek.
I wiesz co? Wcale nie zamierzam kupic tego komputera. Zaraz... Może wyślę jakis list otwarty do Barrego, żeby dał sobie spokój?

[#30] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@cacodemon666, post #27

Teraz macie swoje prawdziwe Amigi

A po co nam jakieś prawdziwe Amigi? Mamy swój system, rozwijany w prawdziwie amigowym stylu, z oryginalną marką MorphOS, której nikt nam nie będzie po sądach ciągał. Mamy tani sprzęt. Co z tego, że niefirmowy, tani, szybki i w miarę łatwy do kupienia. Trzeba się zdecydować, czy przyszłość Amigi to przyszłość znaku towarowego "Amiga", czy przyszłość pewnych idei, pomysłów i rozwiązań, jakie wyznaczyli twórcy oryginalnego AmigaOS i wielu jego użytkowników w XX wieku. Jeżeli patrzymy pod tym kątem, to przyszłością Amigi – ale nie Amigi™ – jest MorphOS.



Ostatnia modyfikacja: 01.09.2010 08:22:56
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem