Wątek zamknięty
[#91] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@Ender, post #85

To z czym borykają się wszystkie zespoły amigowych programistów to brak pieniędzy.
Fakty są smutne, nie da rady zarobić dobrej kasy na sprzedaży samego systemu - stąd światek ten jest mały i hobbystyczny.

Samo przepisanie systemu na x86 tego też nie zmieni, bo dojdzie duża baza nieobsługiwanego sprzętu i olbrzymie piractwo. Moim zdaniem, jedyna kasa jest w sprzęcie. Czyli trzeba składać dobre jakościowo pecety (śmigające jak talala pod Windows 7) oraz mogące uruchomić spasowany do nich (coś jak MacOS X) amigowy system. Nawet jeśli ten systemik będzie na początku “kulał”, to i tak nabywca ma komputer, na którym może pracować, a nie uprawiać tylko hobby.

Oczywiście można zacząć drzeć szaty i płakać, że to nie Amiga, ale kij z tym, bo sprzedaż dobrego peceta i tak będzie większa niż jakiejkolwiek platformy PowerPC. Dla przypomnienia, była sobie dobra ekipa od PPC, zrobiła PowerStation (bardzo fajny sprzęt) i temat umarł. Chętnych było za mało i wyprzedawano maszyny, które zostały w magazynie (po obniżonej o całe 600 $ cenie, wyjściowa cena to było 1850 $).

PowerPC dla masowego konsumenta to kanał, jakiekolwiek benchmarki porównujące parametry komputerów (i ich ceny) pogrzebią taki sprzęt na starcie i przykleją mu niesłusznie łatkę dziadostwa. No i klapa ze sprzedażą i zyskiem.
Nie ma zmiłuj, chcesz większej bazy użytkowników to musisz sprzedać im to, co oni chcą kupić. Dzisiaj amigowością mało kogo przyciągniesz, amigowość trzeba “przemycać”.
[#92] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@BuLa, post #19

Zajebista wiadomość. Cieszę się, że w końcu do tego doszło. Jestem już trochę zmęczony tymi wojenkami o nazwę. Myślę, że to przedsięwzięcie (mam na myśli CommodoreUSA) jest dużo bardziej sensowne ekonomicznie, niż to co zaproponowano w związku z X1000. Sentyment i nostalgia to potężne siły i sądzę, że znajdzie się wielu tatuśków (w tym i ja), którzy chcąc kupić coś z Windows 7 wybiorą właśnie coś takiego jak Amigo ->http://www.commodoreusa.net/amigo.html, tym bardziej jeśli będzie to już AMIGA.
Wg mnie pomysł trafiony, podoba mi się ten komputer tak czy inaczej.

[#93] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@zyga64, post #88

Nigdy nie pisałem, bo nie chciałbym żeby porzucili jakiś system na rzecz innego. Po prostu wykorzystac najlepsze rozwiązania i stworzyć jeden nowy system na x86 (ARM, PPC co tam chcą) i od tej chwili działac na rzecz jednego rozwiązania.



Ostatnia modyfikacja: 01.09.2010 11:20:56
[#94] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@przemysław, post #91

Dzisiaj amigowością mało kogo przyciągniesz, amigowość trzeba “przemycać”.

Racja. Sam chętnie kupiłbym komputer (a tak naprawdę laptopa) na którym mógłbym odpalić Windowsa oraz alternatywnie Amigowy system. Za Windowsem przemawia stabilność oraz MASA dobrego oprogramowania. O grach nie wspominam bo grać już za bardzo nie mam chęci i czasu.



Ostatnia modyfikacja: 01.09.2010 11:19:23
[#95] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@stachu100, post #94

[#96] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@stachu100, post #94

@stachu100:
No i właśnie z uwagi na laptopowe chciejstwo gawiedzi (doskonale to rozumiem, bo mam same laptopy) obawiam się konstrukcji typu komputer w klawiaturze.

@recedent:
Trochę nie o to chodzi. Pod AROSa zabawka OK, ale do pracy na Windows czy linuksie za słaba. Piszę to z perspektywy użytkownika laptopa opartego o Core2Duo SU7300 1,3 GHz, wyświetl sobie benchmark mobilnych CPU na notebookcheck.pl i zobacz gdzie Atom się znajduje.



Ostatnia modyfikacja: 01.09.2010 11:39:59
[#97] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@recedent, post #95

Tylko po co przeplacac. Plyte z Atomem na tym samym chipsecie mozna kupic juz za okolo 60-70 funtow, do tego obudowa dysk i reszta, wychodzi okolo 150.
[#98] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@BuLa, post #97

http://www.commodoreusa.net/products.html

:D

Ciekawe jest to co na samym dole napisane:

Commodore® trademark used under exclusive worldwide license by Commodore USA, LLC for its line of AIO (All-In-One) keyboard computers, and is the trademark of Commodore Licensing, BV, registered in the United States and other countries. Amiga® trademark used under exclusive worldwide license by Commodore USA, LLC for its line of AIO (All-In-One) keyboard computers, and is the trademark of Amiga Inc., registered in the United States and other countries. Windows® is the trademark of Microsoft Corporation, registered in the United States, and other countries. Ubuntu® is the registered trademark of Canonical Ltd., registered in the United States, and other countries.


Czyżby chodziło, że nazwę Amiga mogą wykorzystywać tylko z komputerami All-in-One? W końcu piszą, że Amiga jest znakiem towarowym Amiga Inc..



Ostatnia modyfikacja: 01.09.2010 11:49:38
[#99] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@recedent, post #95

Całkiem sympatycznie. :D
W tej chwili mam postawiony swój domowy serwerek pracujący właśnie na Atomie+Win XP. Sprawuje się znakomicie. I właśnie takiego laptopa będę kupował w przyszłości - niezbyt drogi i nieduży. Komputery stacjonarne typu desktop czy też tower to nie dla mnie - po pierwsze brak miejsca, po drugie nie potrzebuję 5GHz i 2GB RAM-u na karcie grafiki żeby maila napisać i buszować po internecie.
[#100] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@przemysław, post #96

To zależy do czego się lapka używa.
Ja w 99% lapka używam do poczty/internetu/filmów DivX/office/niezbyt zasobożernych programów użytkowych.
W gierkę 3D ostatni raz grałem ze 2 lata temu.

Atom Blue Ray-a nie pociągnie, ale już na horyzoncie są CPU ze zintegrowanym GPU od AMD.
I z tego co wiem to Blue Ray-a zdekodują bez problemu.
Nowe tytuły 3D chodzić nie będą, ale jak pisałem mi nie jest to potrzebne.

Rzecz jasna jak zajmujesz się 3D/CAD/obróbką filmów/zdjęć to faktycznie mocy musisz miec dużo.
Ja nie muszę.
[#101] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@przemysław, post #96

obawiam się konstrukcji typu komputer w klawiaturze

Ja też. Pomimo tego, że coraz bardziej przekonuję się do laptopów (jako komputerów dodatkowych/domowych) to konstrukcji typu A500/A600/A1200 nigdy nie trawiłem. Miałem to z przymusu, bo nie stać mnie było na A2000/A3000/A4000. Z dziką rozkoszą przełożyłem A1200 do E/Box-a i pozbyłem się tej śmiesznej obudowy, która dodatkowo zamykała możliwości rozbudowy Amigi Classic. Nienawidziłem takich obudów. One były spoko w czasach ośmiobitowych (C64, Atari XL/XE). Jednak w czasach Amigi to już mnie denerwowało. Gdyby ta A(ROS)MIGA miała tak wyglądać jak A1200 to ja na pewno nie jestem potencjalnym klientem na ten sprzęt.

[#102] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@Tomski, post #98

"used under exclusive worldwide license" i wszystko na temat.
Teraz czekam na opinie nabywców.

Osobiście nie jestem zainteresowany kupnem takiej amigi na dziś, ale raczej tym co z tego wyniknie (kolejne modele, no i jak to się będzie dalej rozwijać).
Sam news zaś - jak otwarcie okna - wreszcie świeże powietrze.
[#103] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@adam_mierzwa, post #102

Wiesz, otwartym oknem też może za chwilę fetor wlecieć
[#104] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@przemysław, post #103

Musi wpierw się zawiązac grupka userów tego sprzętu w Polsce Na razie jest O.K.
BTW możesz mi rzucić linkiem albo pełna nazwę tego Power Station? Nie mogę sie dogrzebać tego, a poczytałbym sobie.
[#105] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@BuLa, post #19

No jakie jajca. :D To teraz kogoś zrobili w dickinsona.
Fajnie, że AROS na tym skorzysta. Prognozowałbym przejście któregoś z "flagowych" amigowych systemów na x86 ;) (pewnie prędzej tego od komuchów).

[#106] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@przemysław, post #103

A mnie ta wiadomośc nie cieszy. Widać, że CommodoreUSA chce sprzeadać PeCety z Windows7, a że robi je mało wydajne, to trzeba czymś przyciągnąć klientów. Stąd nazwa Amiga na ich PeCetach. Przecież kilka razy wydajniejsze PeCety i z możliwością rozbudowy (bo te mają zamkniętą architekturę) można kupić dużo taniej. Ponadto trzeba zauważyć, że Aros będzie konkurował z Windowsem i Linuxem, gdyż będą na jednej maszynie. A brak oprogramowania spowoduje, że nikt nie odpali Arosa/AOSa, (a pewnie większość skasuje od razu, aby mieć więcej miejsca na dysku) poza obecnymi zwolennikami Amigi. I pewnie Aros jest ukłonem na rynek Amigowców, aby kupili od nich sprzęt, a jest to spora grupka ludzi.
Moim zdaniem przy obecnym oprogramowaniu AnigaOS/MorphOS może tylko konkurować na innej platformie (np. PPC), gdzie obecnie prawie nie ma konkurencji. A z czasem, mam nadzieję, poprawi się oprogramowanie i może być to alternatywny niezależny system (niezależny od monopolu Intela/AMD). Ale jeśli teraz przejdzie na x86 to upadnie, gdyż nawet sami Amigowcy będą częściej używać Windowsa, czy MacOSXa. I jeśli tak pójdzie, to CommodoreUSA będzie sprzedawało w kolejnej wersji "Amigi" tylko z Windowsem ew. z linuxem.

[#107] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@AS, post #106

Należy pamietać że może zyskać na tym AROS ;)
A to już jest duży plus

[#108] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@adam_mierzwa, post #104

Ja nie zamierzam kupować takiego sprzętu tylko dlatego, że będzie miało miłą oku nalepkę a tym bardziej nie zamierzam udowadniać nikomu, że to jest "kontynuacja Amigi". Znika jednak koronny argument za tym, że Amigą jest nawiązujący (bezprawnie?) do Amigi komputer X1000.
Zwolennicy OS4 właśnie znaleźli się na tym samym poziomie, na który spychali zwolenników MorphOS-a. Czy stało się coś strasznego? Chyba nie. Co najwyżej parę osób pozbyło się złudzeń.

[#109] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@FOrest, post #108

Zgadzam się w 100%
Poza tym cały czas wolę Klasyka.

Ale będę obserwował poczynania C= w tym temacie. Raczej nie wydali kasy na zakup praw do marki "AMIGA" po to tylko żeby newsa na swojej stronie walnąć.
[#110] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@adam_mierzwa, post #104

Nazywała się YDL PowerStation (działała pod Yellow Dog Linux) i na rynek wprowadziła ją firma Terra Soft Solutions, która została przejęta przez Fixtars'a. Terra Soft Solutions była znana z zaangażowania w rozwiązania z procesorami Cell, Playstation 3 no i Yellow Dog Linux.
Po wycofaniu produktu, zniknął ze stron WWW.

Tu masz fotki:

http://www.flickr.com/photos/h_u_p/2570299902/in/photostream/

Tu masz specyfikację:

http://www.power.org/news/pr/view?item_key=dd2a788b6a83b4f254d18d7e0fd3ac83b896c726

Odnośnie tej specyfikacji, sprzedawana była też z kartami ATI Radeon X1650 Pro - dopóki karty były w sprzedaży.

Miałem ją sobie sprowadzić jak dolar fiknął na 2 złocisze z groszami, ale ostatecznie zrezygnowałem (pomacałem linuksa na PowerPC i dałem sobie spokój).
[#111] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@stachu100, post #109

Raczej nie wydali kasy na zakup praw do marki "AMIGA" po to tylko żeby newsa na swojej stronie walnąć.

A skąd wiesz, że wydali jakąś poważniejszą kasę? Może się okazać, że tak jak było z Itecami, Kmosami i dwoma Amiga Inc., że wszystko zostało w rodzinie...

[#112] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@G. Kraszewski, post #111

Zgadza się, nie wiem czy była jakaś kasa. Ale marka zmieniła właściciela, to fakt.
[#113] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@stachu100, post #112

Na, ale na zdrowy ludzki rozum po co płacić?
Ty masz prawa i nie masz kasy, ja mam mało kasy i mogę składać lub zamawiać sprzęt. To co robimy? - rozliczamy się dopiero jak coś sprzedamy, proste.
[#114] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@FOrest, post #108

Czy stało się coś strasznego? Chyba nie. Co najwyżej parę osób pozbyło się złudzeń.


za to kolejne kilka zludzen nabralo. teraz to jedynie mozna sobie poczytac kondzia i mufe kombinujacych jak konie pod gore jak nagiac swoja wizje swiata, ale jestem pewien ze im sie to uda i dalej beda liderami obozu jedynie prawidziwych. a za kilka tygodni jak sie okaze ze to jedna wielka sciema, to tez cos wymysla. ale przynajmniej kilka tygodni przed nami gdzie mozna bedzie im wytykac ich wesole komcie czy posty :) mam nadzieje ze pojawi sie wykres potm pokazujacy ilu userow mosa dzieki tej hecy przybylo, jak juz bedzie po wszystkim.
[#115] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@G. Kraszewski, post #8

Tak Grzesiek masz rację bawi się, ale popatrzmy. Jesteś członkiem MosTemu? Dostajesz kasę za pracę przy Mosie? Porównując możliwości Mosa do Windowsa uważasz że cena Mosa jest adekwatna? To jak, bawisz się użytkownikami Mosa wciskając im ten kit za takie pieniądze?
Uprzedzając tak, tak AOS jest sto razy gorszy od Mosa sto razy gorzej oprogramowany i sto razy droższy. Tylko przyjmując takie proporcje Windows jest miliard razy lepszy i tańszy.
Obserwuję Twoje wypowiedzi w wielu wątkach i bawi mnie to Twoje promowanie Mosa przy użyciu logiki.
[#116] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@TomK, post #115

Jesteś członkiem MosTemu?

Tak.

Dostajesz kasę za pracę przy Mosie?

Nie. Ostatnia kasa jaką dostałem za pracę przy MorphOS-ie była w 2003 roku. Potem dostałem tylko dwie Efiki.

To jak, bawisz się użytkownikami Mosa wciskając im ten kit za takie pieniądze?

Jaki kit? Każdy sobie ściąga demo i patrzy. Jak kit, to płytka z demem do kosza... Zresztą patrz wyżej - nic z tego nie mam.

i bawi mnie to Twoje promowanie Mosa przy użyciu logiki

Jestem programistą (fakt, że amatorem), w związku z tym w każdej dyskusji zwykłem używać logiki. Nie wiem co w tym jest zabawnego.

[#117] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@G. Kraszewski, post #30

Tak? A o który amigowy styl Ci chodzi? Czy wtedy gdy na gwałt szukali sponsora który wyłoży kasę za ich projekt(prawie, prawie i byłoby Atari)? Wtedy kiedy doszło do buntu programistów przeciw Commodore słynny wpis w AmigaOsie)? Wtedy gdy Commodore obcinało kolejne projekty Amig? Czy może 15 lat zastoju? Do tego amigowego stylu znmierza Mos?
Kolejy post promujący Mosa i nic więcej.
[#118] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@TomK, post #117

co jest zlego w promowaniu mosa?
[#119] Re: Nowa Amiga - jaka powinna być ?

@G. Kraszewski, post #116

w każdej dyskusji zwykłem używać logiki. Nie wiem co w tym jest zabawnego.

No nic, to w takim razie nie rozumiesz znaczenia tego słowa ale to już dyskusja nie tutaj więc koniec.
[#120] Re: Nowa Amiga - juz wszystko jasne

@Valwit, post #118

Jeżeli robi to członek redakcji która sili się na neutralność. To jest. Ale to już raczej dyskusja nie w tym miejscu więc koniec.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem