[#61] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@gx, post #60

Czekam na ten dowód w sprawie otwarcia ekranu w trybie productivity.


Pozdrawiam
[#62] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@RadoslawF, post #61

Rece normalnie opadaja z szelestem. Madremu to jeden przyklad wystarczy, a....
[#63] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@gx, post #62

Po pierwsze przykładu z otwarciem ekranu w productivity nie było, nawet jednego.
Po drugie przykład otwarcia ekranu w 256 kolorach został napisany po wejściu nowszych wersji AMOSa, przeznaczonych na kości AGA więc zainteresowanie starym stało się zerowe.


Pozdrawiam
[#64] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@RadoslawF, post #63

Rece opadaja coraz nizej . Do czego Ty zmierzasz ?.

Po drugie przykład otwarcia ekranu w 256 kolorach został napisany po wejściu nowszych wersji AMOSa


ale juz Ci pisalem, ze kompatybilny jest z wersja 1.x, ten przyklad w zupelnosci wystarcza, zeby przestac drazyc ten temat, walnales gafe i sie szybko wycofales, okej, przyjmuje :)... ten jeden tryb tworzy sie tak samo jak wszystkie pozostale, w ten sposob tzn. zapisujac rejestry AGA (jakims amosowym klonem instr. bejsicowej poke/peek) opakowane oczywiscie w funkcje/proc...

Po pierwsze przykładu z otwarciem ekranu w productivity nie było, nawet jednego.


przeciez AMOS umozliwia otworzenie ekranow i okien systemowych, po pierwsze... a po drugie, mozna oczywiscie napisac sobie pelny wlasny sterownik AGA w AMOSie (zgodnie z wersja AMOS 1.x) z obsluga wszystkich trybow graf. 15/23/27/29/31Khz wraz z odpowiednimi funkcjami/proc. graf., tylko nikt nie widzi w tym sensu, w tym sek, a nie dlatego, ze to niemozliwe :)

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 01:48:24 przez gx
[#65] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@gx, post #64

Zapominasz o tym że piszący w AMOSie wybierają ten język właśnie dlatego że nie muszą dłubać po rejestrach czy tworzyć własnych sterowników. Gdyby to potrafili lub chcieli robić wybrali by inny język. I nie uważam aby ten przykład zmuszał mnie do drążenia tematu. Kiedy ten przykład opublikowano była już wersja AMOSa na maszyny z kośćmi AGA która nie miała już problemu z otwarciem ekranu w 8 bitach, niestety w trybie productivity dalej nie potrafiła otworzyć.


Pozdrawiam
[#66] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@RadoslawF, post #65

Cos Ci przypomne, wiec to co napisales jest nieprawda i tyle w temacie :)

na otwarcie ekrany w trybie np. productivity i 8 bitowej głębi kolorów w wersji 1.x nie słyszałem


Ekran productivity otwiera sie dok. tak samo jak 8bitowy ekran AGA, trzeba tylko znac wartosci jakimi nalezy zapelnic rejestry itd... :), skoro to potrafili, to potrafia tez to, tylko pewnie nikt nie czul takiej potrzeby, ot cala prawda.

niestety w trybie productivity dalej nie potrafiła otworzyć


pisales o wersji 1.x, sila rzeczy ani AMOS, ani GFA Basic tego nie potrafia ok, racja , przed premiera kosci AGA, z drugiej strony oba jezyki umozliwiaja wykorzystanie funkcji systemowych, wiec Twoje zarzuty sa jalowe wobec AMOSa.
[#67] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@gx, post #66

Czy w którymś z odmian Basica, wystarczy jedno polecenie aby otworzyć ekran w trybie AGA ?
AMOS, albo Blitz, albo GFA ?
[#68] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@gx, post #66

Po to programista wybiera jakiś np. basic aby ręcznie nie walić po rejestrach.


Pozdrawiam
[#69] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@RadoslawF, post #68

W GFA Basic masz komendę otwarcia ekranu z parametrami, jeśli dasz 8 bitową głębię kolorów a sprzęt na którym to uruchomisz ma taka możliwość to dostaniesz ekran z 256 kolorami.


Pozdrawiam
[#70] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@kjb666, post #67

Z tego co pamiętam w Blitzu wystarczyło podać w komendzie odpowiednią warrtość (8), aby otworzyć ekran w 256 kolorach. Dodatkowo miał wsparcie przez zew. bibliotekę dla CGX.
[#71] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@RadoslawF, post #68

Po to masz rozne dodatki etc. do jezykow programowania zeby nie pisac tego od zera .
[#72] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@gx, post #71

Ten dodatek który byłeś łaskaw zaprezentować wyszedł pięć lat po wprowadzeniu maszyn z AGA czyli pięć lat za późno. A była już dostępna inna wersja AMOSa która ekran w 8 bitach potrafiła otworzyć w productivity w dalszym ciągu nie potrafi.


Pozdrawiam
[#73] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@RadoslawF, post #72

Ten dodatek który byłeś łaskaw zaprezentować wyszedł pięć lat po wprowadzeniu maszyn z AGA czyli pięć lat za późno


I co z tego, chodzilo tylko o pokazanie takiej mozliwosci na v 1.x :), co zreszta kazdego kto ma choc blade pojecie o porgramowaniu nie powinno dziwic.

była już dostępna inna wersja AMOSa która ekran w 8 bitach potrafiła otworzyć w productivity w dalszym ciągu nie potrafi.


i czego to ma niby dowiesc, ze nie mozna , oczywiscie mozna, tylko nie przy uzyciu amosowej biblioteki funkcji graficznych, jedynie tego ok, racja
[#74] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@ITU, post #70

Sprawdzałeś wersję 3.5 ładnie się instaluje i działa pod MorphOS-em. Na oko sporo zmian.
[#75] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@Ender, post #74

Ale to już chyba jest AmiBlitz? Ja pisałem o BlitzBasic. AmiBlitza jeszcze nie odpalałem, ale jak już się ogarnę z systemem, to na pewno sprawdzę.

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 19:46:27 przez ITU
[#76] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@ITU, post #70

Otwarcie ekranu to najbardziej banalna tutaj sprawa, wazniejsze jest to co mozna na tym ekranie zrobic, szczegolnie na A500 ok, racja, a w/w GFA Basic to jezyk b. ubogi pod tym wzgledem w porownaniu do AMOSa, zeby zrobic pewne proste operacje bedziesz musial narypac sie jak pijany dzinks ok, racja.

AMOS jest idealny do pisania dla klasycznych Amig z ukladami OCS i prockiem 68000/030, jest konkurencja dla assemblera. Jezeli ktos chce bawic sie w programowanie na wyzsze konfigi wykorzystujac ich "pare" powinien pomyslec o zmianie... jezeli nie chce przechodzic na inny jezyk, to tylko zmianie Basica np: PureBasic, AmiBlitz3 itp.

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 19:53:30 przez gx
[#77] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@gx, post #76

Jak widać po naszej dyskusji banalne jest tylko otwarcie ekranu jaki przewidzieli twórcy tego języka, otwarcie innego takie banalne już nie jest. AMOS pd początku był reklamowany jako specjalizowane narzędzie do pisania prostych gier i to jest prawdą, posiada na przykład banki na sample, moduły, grafiki czy sprity których nie maja inne języki, dla piszących proste gry to plus, niestety są też minusy wynikające z ograniczeń. Jeśli autorzy czegoś nie przewidzieli to zrobienie tego samemu jest przeważnie bardziej skomplikowane i zajmuje więcej czasu niż w innych językach. I jest to wada dosyć uciążliwa.


Pozdrawiam
[#78] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@ITU, post #75

Dokładnie, moja pomyłka. Ja walcze aktualnie z Pythonem, ale gdybym miał wybierać Basica to tylko AmiBlitz, żadne AMOS-y, czy inne komosy ;). Brakuje mi generowania kodu dla PPC, ale jak ktoś ma klasyka to w sumie chyba najlepszy Basic na taką maszynę.
[#79] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@gx, post #76

Hmmm, ja kiedyś zdobyła AMOSPro AGA, to mi nie chciał wogóle działać.
Jest w ogóle jakaś gra w AMOSie na AGA?

AMOS ma dużo instrukcji do grafiki itd, ale czy działają dla AGA tak samo jak dla ECS?
[#80] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@Ender, post #78

A gdybym ja wybieral, to bym nie wybral zadnych pierdow typu Pythony, Perle, Rubiny i inne programistyczne potworki
[#81] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@RadoslawF, post #77

iestety są też minusy wynikające z ograniczeń. Jeśli autorzy czegoś nie przewidzieli to zrobienie tego samemu jest przeważnie bardziej skomplikowane i zajmuje więcej czasu niż w innych językach


nieprawda , jezeli tego samego nie przewidzeli w innych jezykach i nie ma odpowiednich dodatkow... to jest praktycznie rownie skomplikowane co w AMOS - jezyki ktore tutaj wymieniamy mieszcza sie w tym samym pradygmacie programowania.
[#82] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@kjb666, post #79

AMOS ma dużo instrukcji do grafiki itd, ale czy działają dla AGA tak samo jak dla ECS?


dzialaja tak samo, w koncu AGA jest mocno kompatybilna z ECS :), a jezeli masz na mysli czy w trybach AGA beda dzialac tak jak powinny, to raczej nie, chocby z powodu np: 24bit palety barw... AGA to nie tylko nowe tryby graficzne itd.., bo chocby nawet ekran byl 2 kolorowy to na AGA ma dostep do 24bit palety barw...
[#83] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@Ender, post #78

a Python generuje Ci kod na PPC ?;)
[#84] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@gx, post #83

Ha ha, wiem, że Python nie kompiluje tak jak np. C, C++, tylko robi kod bajtowy cwaniaczku. ;) Chodziło mi o AmiBlitza, który wydaje się fajny, ale ja już trochę przesiąkłem C i bliżej mi do Pythona niż do rozumowania takiego jak w Basicu. Ktoś kiedyś o tym pisał, że ciężko było mu się przestawić z nawyków Basic-owych do tychw C, wtedy wydawało mi się to śmieszne i niedorzeczne. Dzisiaj twierdzę, że jednak coś w tym jest.
[#85] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@Ender, post #84

To jest absolutnie cudowne,ze dyskutujecie z z 1978 czy jak mu tam bylo przed banem.Ja go Bardzo lubie bo kolega ma sporo madrego znalezionego w google do powiedzenia.Ale troche to juz nudne,ta rozmowa z genialnym botem.
[#86] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@gx, post #81

"nieprawda , jezeli tego samego nie przewidzeli w innych jezykach i nie ma odpowiednich dodatkow... to jest praktycznie rownie skomplikowane co w AMOS"

Jak sam przyznałeś nie znasz AMOSa, nie znasz też GFA Basica z którym pierwszego AMOSa porównywałem. Jak skomplikowane jest otwarcie ekranu nie przewidzianego przez autorów języka w AMOSie już wiesz, w GFA Basicu piszesz standardową komendę a w trzecim parametrze zamiast 3 piszesz 8 i masz otwarty ekran 8 bitowy(jeśli komputer na to pozwala). Będziesz nam udowadniał że jest to równie skomplikowane jak w AMOSie ?


Pozdrawiam
[#87] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@Aniol, post #85

Sam jestes genialnym botem ktory nie ma nic absolutnie do powiedzenia, ale wtraci swoje 4 grosze :P
[#88] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@RadoslawF, post #86

GFA Basicu piszesz standardową komendę a w trzecim parametrze zamiast 3 piszesz 8 i masz otwarty ekran


ale nic poza tym (ilosc bitow koloru jest przepisywana na wywolanie systemowe (szczesliwie zgodne z SA_Depth) i na tym wlasciwie koniec, wiele jezykow powstalych przed epoka AGA tak potrafi na OS3.x...), dalej machasz "na recznym", bo GFA Basic niczego wlasciwie nie wspiera w AGA i musisz to albo zaprogramowac od zera, albo uzyc gotowej biblioteki z odp. funkcjami np: funkcji systemowych, ale tylko tej wersji systemu ktory wspiera AGA!, takze odpada np: OS 1.3 uruchomiony na maszynie AGA - gdzies musi byc koncowka kodu zapisujaca wlasciwe rejestry w sposob wlasciwy dla AGA, takze sama obecnosc AGA nie wystarcza... . AMOS jest mimo wszystko jezykiem stojacym o poziom wyzej, jezeli chodzi o stopien zaawansowania komend graficznych na Amidze, choc tylko niestety z ukladami OCS, bo to komendy operujace bezposrednio na rejestrach, bez kompleksowego przepisania na AGA, albo przystosowania do OS nie sa w stanie wspierac w pelni AGA itd... Przyklad mial sluzyc tylko temu, ze mozna i tyle, a mozna wszystko, tylko nie wszystko zostalo zrobione... ot tyle Ci tylko dowiodlem ok, racja

A mozesz otworzyc na GFA Basic tryb HAM8 ? :).

Jak sam przyznałeś nie znasz AMOSa, nie znasz też GFA Basica


ale znam dobrze BASIC, choc glownie z 8bit i troche w najnowszych wydaniach, w czasach AMOSa to ja juz czym innym paralem sie...

Jak skomplikowane jest otwarcie ekranu


nie jest skomplikowane jezeli bedziesz mial gotowy kod, ktory wywolasz jednym poleceniem :) etc.., mozna tez skorzystac z systemowego wywolania, a to jest tez latwiejsze. Musisz pojac, ze AMOS podobnie jak inne jezyki programowania jest takze jezykiem otwartym i nie ma obowiazku uzywa tych wlasnie komend jezeli nie wykonuja tego co oczekujesz, musisz tylko zorientowac sie jaki masz inny wybor itd... :)

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 00:27:07 przez gx
[#89] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@gx, post #87

Nie zrozum zle,ja cie lubie,;) ale poniewaz nie da sie z toba wygrac ,wszelka dyskusja jest bezcelowaOK
[#90] Re: Kolejny hicior w natarciu...

@Aniol, post #89

taka karma Śpioch
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem