[#1] Grafika w DPaincie i innych programach
Oto małe przymiarki w Deluxe Paincie V. Chciałbym pracować nad warsztatem, dlatego bardzo chętnie przyjmę rzeczową krytykę naszych nadwornych grafików! Koyot? Slayer? Carrion? Dajcie wskazówki!

Każdy chętny może oczywiście wklejać swoją grafikę, jak również rozmawiać na temat rysowania na Amidze. Proszę tylko, o ile to możliwe, nie spamować animowanymi GIFami.

Pozdrawiam.

[#2] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #1

To ciastko spleśniało
[#3] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Sosabowski, post #2

Nie wie Pan co jest na tej ilustracji?
[#4] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #3

Stawiam na ciastko. Przynajmniej tak wyglada...
[#5] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@michalmarek77, post #4

Pewne jest jedno - na tej stronie używamy plików cookies :)
[#6] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@michalmarek77, post #4

Ciastko w przestrzeni kosmicznej?

@Grxmrx

[#7] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #6

Poważniej - warsztat jak warsztat, oceniać czy komentować nie bede ale podoba mi się sam koncept tej grafiki. Jest interesujący. I nie, nie ze względu na to, że można zastanawiać się czy to ciastko, jakiś ciasteczkowy mikrob pod mikroskopem czy cos kosmicznego.
[#8] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@michalmarek77, post #7

Brakuje krągłości tej planecie. Będę nad tym pracował.
[#9] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #8

To chyba gwiazda a nie planeta :/
[#10] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@QUAD, post #9

Kolor wskazuje na Słońce? No dobrze, zdradzę, że to planeta z bardzo znanej powieści Franka Herberta, stąd jej pomarańczowo-pustynny kolor.
[#11] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #10

Słońce jest raczej białe :)
Spoko, tak sie troche chciałem podroczyć
[#12] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #10

No tak, Diuna .
[#13] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@zzielinski, post #12

Nowa wersja. Mam nadzieję, że nie ma już żadnych wątpliwości, że jest to planeta. Tutaj również oryginalny rozmiar (tamten obrazek był powiększony).



Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 05:38:00 przez Hexmage960
[wyróżniony] [#14] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #13

Gwiazdy. Jest sporo tutoriali jak robić gwiazdy w tle żeby nie wyglądały jak kleksy. Najprościej zrobić szum:

Po czym wyregulować kontrastem obraz do otrzymania zadowalającej nas liczby punktów na pracy.

Wrzuciłem Twoją planetę na moje tło, zobacz że bardziej się teraz odcina.

Twoja planeta bardziej przypomina jakąś planetoidę lub księżyc pozbawiony własnej atmosfery. Sugeruje to poorana kraterami powierzchnia. Wydaje mi się, że duża planeta powinna mieć bardziej łagodną powierzchnię. Zwłaszcza jeśli jej cała powierzchnia miała by być wyścielona głównie piaskiem.
[#15] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Koyot1222, post #14

No i tutaj widać ze to planeta a nie gwiazda

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 09:05:11 przez QUAD
[#16] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Koyot1222, post #14

Ale nachylenie osi zbliżone do ziemskiego, a wcale takie być nie musi na odległej planecie Arrakis (zwłaszcza, że nie przypominam sobie żeby jakieś pory roku na niej występowały).
[wyróżniony] [#17] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #13

nie jest żle... zabawy światłocieniami zawsze dodają sporo realizmu.
co do techniki to nie wiem czemu, ale ten efekt robiony blurem w DPaincie zawsze mi się jakoś podobał. wiem że nie zawsze pasuje, ale dawno temu doś szeroko był stosowany w pracach scenowych.
Poproacował bym nad tymi plamami/dziurami/kraterami. w demacha na c64 w latach 80-90 był to popularny motyw i możesz tam podpatrzyć jak dodawano wypukłość i wklęsłość.
ciekawostka: sam teraz pracuję nad planetą do jednego z moich projektów. co prawda w niższej rozdzielczości i używam photoshopa ale zasada jest ta sama.

@koyot
jeśli kolega hexmage nie pracuje w photoshopie to chyba nie skorzysta z twoich podpowiedzi? chyba że czegoś nie wiem o DPainicie?
Sam ostatnio musiałem zrobić gwiazdki i pryznam że to ciekawe ćwiczenie w photoshopie aby zrobić je w miarę dobrze wyglądające (cały czas w pixel-arcie).
[#18] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Koyot1222, post #14

Rzeczywiście, Twoje gwiazdy wyglądają całkiem fajnie, choć mnie osobiście razi trochę ich ziarnistość. Trochę "drogi mlecznej" chyba nie zaszkodzi, a wpływa pozytywnie na artyzm całości. Nie chcę, by moja planeta wyglądała jak zrobiona teleskopem.

To prawda, że powierzchnia wskazuje na brak atmosfery. Nie wiem, czy Diuna ma atmosferę, jestem dopiero w trakcie czytania książki. Znam jej geografię, bo jest mapa. Choć wczoraj oglądałem trochę film Diuna w internecie i jest mowa o tym, że przyprawa wydziela gaz.

Twoja wersja oddaje bardziej rzeczywiste cechy planety, ale moja jest bardziej "artystyczna". Szczerze mówiąc to czwarty obraz, gdzie planeta jest podmieniona i nie ma światła w prawym dolnym rogu, traci zupełnie moją wizję artystyczną.

W kolejności będę starał się poprawić gwiazdy. Spróbuję pogodzić moją wizję oraz Twoje wskazówki. Za atmosferę zajmę się później.

Myślę, że uwypuklając sferę zrobiłem duży krok naprzód. Na tym etapie pracy nie zamierzałem jeszcze dodawać atmosfery i czegoś na kształt kłębisk pary wodnej, jaka jest na planecie Ziemia. Skoncentrowałem się na uwypukleniu.
[#19] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #18

Gdyby Arrakis nie miała atmosfery to:

  • Oddychanie byłoby raczej niemożliwe :)
  • Ornitoptery nie miałyby od czego się odbijać tymi swoimi skrzydełkami
  • Niebo widziane z powierzchni planety byłoby jednolicie czarne


Sam więc widzisz, że atmosfera z pewnością na planecie jest. Ale kwestię kłębiących się, wypełnionych deszczem chmur bym jeszcze przemyślał :)

Bardzo prosty sposób na gwiazdy to airbrush z dużym rozpryskiem i małą ilością punktów. Przejeżdżasz kilka razy w kilku odcieniach szarości i masz gotowe gwiazdy "bliższe" i "dalsze".
[#20] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@retronav, post #17

Poproacował bym nad tymi plamami/dziurami/kraterami. w demacha na c64 w latach 80-90 był to popularny motyw i możesz tam podpatrzyć jak dodawano wypukłość i wklęsłość.

Chyba wiem jak dodać wklęsłość do kraterów, bo wczoraj, jeszcze na etapie pracy nad tą grafiką, trochę eksperymentowałem. Wystarczy zrobić odwrotny światłocień.

Blura (czyli Smooth w DPaincie) używam w tym obrazku tylko do płynnych przejść i zaokrągleń. Sporo korzystam z nowego airbrusha, który jest tylko w DPaint V. No, ale nie będę zdradzał wszystkich szczegółów, które stoją za tą pracą.

Dziękuję Wam serdecznie Koyot i Retronav za dobre rady. Mam nadzieję, że kolejne wersje będą przybliżać obraz do czegoś co można nazwać "dziełem".

@Recedent

Obecny gwiazdozbiór powstał właśnie airbrushem. Spróbuję zrobić mniejsze "kleksy". Atmosfera, tak jak napisałem - później.
[#21] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@recedent, post #16

Ale nachylenie osi zbliżone do ziemskiego, a wcale takie być nie musi na odległej planecie Arrakis


A z czego wnioskujesz nachylenie osi? ;)
[#22] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #20

Nie sluchaj porad Fajnie i abstrakcyjnie zrobiles ten obrazek.Jest interesujacy,to co pokazal Koyot oczywiscie bardziej przypomina planete ale jest 100% wyprane z tego co powoduje ,ze zatrzymujesz sie i ogladasz zastanawiajac sie wtf
[#23] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@mschulz, post #21

A z czego wnioskujesz nachylenie osi? ;)


Masz mnie. Zatem albo nachylenie osi albo nachylenie aparatu, którym Koyot trzaskał zdjęcie ok, racja
[#24] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Aniol, post #22

Porady są bardzo przydatne. Gdyby nie reakcja na zbytnią płaskość planety, pewnie nowa, dużo lepsza wersja nie powstałaby. Dopiero dzięki odzewowi wiedziałem jak ulepszyć obraz. I efekt robi wrażenie.

Oczywiście będę rozważnie zmieniał obraz, by nie zepsuć oryginalnego konceptu. Dlatego będę stosował się do tych rad, które uważam za zgodne z moją wizją artystyczną. Obecnie obraz uważam za udany i całkiem bliski finalizacji.

A w ogóle, to bardzo się cieszę, że obraz Ci się podoba!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 12:21:47 przez Hexmage960
[#25] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #24

oczywiscie jakowyz jednakze albowiem
[#26] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@recedent, post #23

Zatem albo nachylenie osi

Tez nie, nachylenie osi ma zerowy wplyw na to jak uklada sie cien. Jedyne co taki cien zdradza to kierunek zrodla swiatla :P
[#27] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@mschulz, post #26

Hmm.. a czy w przypadku ciał niebieskich nachylenie osi nie ma nic wspólnego z tym jak cień się układa ? Bo skąd niby pochodzi źródło światłą i jak definiujemy nachylenie osi ? Ja tam astronomem nie jestem... więc tak się tylko pytam.
A tak poza tym to podoba mi się zdrowa reakcja początkującego (chyba) artysty, który nie boi się w prost zapytać o sugestie dotyczące swojej pracy. Podoba mi się także pozytywny odzew na taka prośbę - to pokazuje że jedak amigowcy nie wymarli ( nawet jeśli używają Photoshopa ). Ogólnie Facebooka nie używam ale już dałbym "lajka" szeroki uśmiech
Powodzenia życzę !

PS. @Hexmage960 : A książki są świetne. Jak już ją przeczytasz to polecam np. "Pana Lodowego Ogrodu", bo jak myślę Sapkowską sagę o Wiedźminie już przerobiłeś.

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 13:04:56 przez pisklak
[#28] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@pisklak, post #27

a czy w przypadku ciał niebieskich nachylenie osi nie ma nic wspólnego z tym jak cień się układa ?


Nie, tylko zrodlo swiatla i polozenie obserwatora maja cos wspolnego z tym jak cien sie uklada :) Cala reszta jest mniej lub bardziej umowna.

PS. A książki są świetne. Jak już ją przeczytasz to polecam np. "Pana Lodowego Ogrodu"


Duna jest cudowna, Pana Lodowego Ogrodu rowniez polecam - nieco inny rodzaj fantasy ale tez strasznie wciagajacy :)
[#29] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@mschulz, post #26

Tez nie, nachylenie osi ma zerowy wplyw na to jak uklada sie cien.

Hmmm... Przecież to dzięki nachyleniu osi mamy pory roku. A pora roku jest niczym innym jak zmiennym naświetleniem obszarów Ziemi przez Słońce.
[#30] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@mschulz, post #28

Pana Lodowego Ogrodu rowniez polecam - nieco inny rodzaj fantasy ale tez strasznie wciagajacy :)

A ja nie dałem rady. Diuna i owszem, fajna. Jeszcze cykl Hyperion/Endymion Dana Simmonsa mi się swego czasu bardzo podobał.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem