[#121] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hellena, post #120

Możesz jeszcze planetę cieniami bardziej urozmaicić.
[#122] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #117

1. Czy Diuna nie miala tylko dwoch ksiezycow?
2. Jak dla mnie przedobrzyles, ksiezyce sprawiaja wrazenie nienaturalnej bliskosci wzgledem planety, oswietlenie jest dziwne. Jak dla mnie przedobrzyles.
3. Gwiazdy w tle wygladaja zdecydowanie lepiej. w poprzednich wersjach byly zbyt regularnie rozmieszczone.
4. Podpowiedzi kolegow pod twoim ostatnim postem sa bardzo dobre, skorzystaj koniecznie, szczegolnie jesli chodzi o zroznicowanie rozmiarow ksiezycow i zabawe swiatlem.
[#123] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@mschulz, post #122

@Schizo_

Dziękuję serdecznie za cenne wskazówki! Przyznam, że nie wpadłem na to by zrobić księżyce w różnych rozmiarach. Zaś to, że wszystkie są po bokach, a nie przed planetą wynikało z tego, że było już późno, zaś obramowanie księżyców nie nadawało się do tego więc uprościłem sobie pracę.

Dobrze, spróbuję dodać również więcej cienia w prawym dolnym rogu planety.

@MSchulz

AD 1. Szczerze mówiąc nie wiem ile Diuna ma księżyców. Nie przeczytałem całej książki, w której może coś o tym wspominają. Pozwoliłem sobie na odrobinę fantazji.

AD 2. Tak jak napisałem powyżej uprościłem kwestię księżyców z powodu późnej pory.

AD 3. Mi również gwiazdy podobają się.

AD 4. Tak jak napisałem wyżej wprowadzę te poprawki zaproponowane przez Arka.

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 12:26:19 przez Hexmage960
[#124] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #123

Flara o wiele lepsza
Arrakis ma 2 księżyce
Rozrzut gwiazd zdecydowanie ciekawszy i mz bardziej naturalny
Propozycja księżyców Schizo zdecydowanie lepsza
Co mnie osobiście trochę razi to regularność ciemnych plam na powierzchni. Wszystko inne jest fajnie nieregularne i poszarpane i te plamy... co one miałyby reprezentować na powierzchni?
[#125] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@softiron, post #124

2 księżyce - OK. Właśnie to fascynuje mnie w prozie Herberta - ta dbałość o szczegóły. Na kartach powieści jest nawet dokładna mapa Arrakis!

Plamy to miały być kratery. Narysowałem je na fakturze i wyglądają tam całkiem ładnie. Po naniesieniu faktury i naniesieniu światłocienia straciły troszkę na jakości.

Spróbuję je również nieco poprawić, żeby były mniej regularne.

Zauważyłem, że w fakturze mojej planety brakuje takich "oleistych plam" (wyglądających jak zlewające się ze sobą pomarańczowe i żółte farby), jakie widać w praktyce na wszystkich zdjęciach prawdziwych planet.

Już chyba wiem jak dorobić te zlewające się farby do rysunku samej planety.

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 14:33:08 przez Hexmage960
[#126] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #125

Kratery...
nie kojarzę kraterów tej wielkości na Arrakis i w takim zagęszczeniu. Podejrzewam że od takich hitów to planeta by się rozpadła.
może zostaw jeden gdzieś z zaznaczoną krawędzią krateru jeśli już musisz je dawać. Arrakis to planeta pustynna na której szaleją ogromne burze piaskowe i ma atmosferę. Jeśli istnieją tam kratery po uderzeniach meteorytów to pewnie będą mocno już przysypane piachem i zniwelowane od działania słońca, wiatru i piachu.
krater nie powinien być cały ciemną plamątylko tam gdzie słońce pada pod kątem na jego krawędź.
Np widok na Marsa i jego kratery
[#127] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@softiron, post #126

Dzięki za zwrócenie uwagi na te kratery.

Po usunięciu ich z faktury, powierzchnia planety wygląda o niebo lepiej. Wreszcie wygląda jak faktura planety.

Dodałem też powiększony księżyc.

Z tego co widzę, to ten większy księżyc i flara do poprawki. Ale powierzchnia planety moim zdaniem jest już w porządku.

[#128] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #127

Przemyśl to, czy jeszcze nie zwiększyć kontrast światłocienia Diuny bo sprawia wrażenie jakby emitowała światło. Przez to można mieć wrażenie że planety krążą wokół wygasającego słońca. Jak dodasz więcej cienia sfera stanie się bardziej plastyczna.

Ostania wersja bardzo mi się podoba, nie wiem czy było zamierzone ale przez kontury na księżycach wygląda bardziej artystycznie. Skojarzenie to gra XIII albo film Scanner Darkly. OK
[#129] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Schizo_, post #128

Ona nie emituje światła tylko jest bardzo jasna Załóżmy, że słońce bardzo intensywnie oświetla powierzchnię planety od strony obserwatora (wiem że wówczas flara traci sens, ale nie musi być to w pełnej zgodzie z fizyką).

Uważam, że ta jasność jest na plus, nadaje planecie pozytywnych barw i jej powierzchnia jest dobrze widoczna.

Bardzo się cieszę, że planeta Ci się podoba! Patrząc na powierzchnię planety, mam skojarzenia z Afryką na Ziemi. To dobrze, bo to ma być piaszczysta planeta.
[#130] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #129

Hmmmm, nie może oświetlać od strony obserwatora jak jest z drugiej strony planety, chyba że masz 2 słońca to spoko, to wtedy będzie jasna inaczej nie ma szans chyba że ma taką masę że zakrzywia promienie światła hahaha.
[#131] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@QUAD, post #130

Mam wersję bez flary, może w tej sytuacji flara jest zbędna, ponieważ chciałbym by planeta była dobrze widoczna ;).

Na zdjęciach planet z flarą z reguły cała planeta jest bardzo ciemna. Chciałbym tego uniknąć. Ew. mogę dodać subtelne cieniowanie, choć ono już jest.
[#132] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #131

Taki maly hint z mojej strony -> jak nie mozesz sie zdecydowac jakie ma byc tlo, to tlo i planete rysuj oddzielnie a pozniej sobie nakladaj jeden obrobiony obrazek na drugi, zeby np. zobaczyc efekt czy jest ok czy nie.
Golym okiem widac tez, ze tlo rysujesz w okolo planety a jak sama nazwa wskazuje tlo powinno byc pod nia
[#133] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@selur, post #132

Tak się składa, że tło i pierwszy plan w ostatnich dwóch wersjach powstają już jako odrębne rysunki! Poprzednio rzeczywiście robiłem gwiazdy wokół.

Obecnie rysunek składa się z trzech obrazków: płaskiej faktury, obrazka planety z nałożoną fakturą oraz tła z gwiazdami i mgławicami. Księżyc zaś jest odrębnym pędzlem. Wszystkie te elementy łączę w jeden pełny obraz.
[#134] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #133

Finalne poprawki. Dodałem dodatkowe, subtelne cieniowanie, poprawiłem flarę, poprawiłem księżyce. Nie wiem czy księżyce powinny rzucać jakikolwiek cień na planetę w tej pozycji, ale raczej nie.

Chyba nie ma już dużych niedociągnięć. Jeśli tak, obrazek uznam za kompletny i będę mógł zabierać się za następny.

[#135] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #134

Na AmigaOne.pl Adam Mierzwa zasugerował, żeby poprawić jeszcze księżyce. Co o tym myślicie?
[#136] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #135

No na pewno ten dolny. Widać obrys
[#137] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #134

Wyglądają jak oczy, jeden schowaj
[#138] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #1

Jeszcze trochę a minie rok, jak autor tematu tworzy jedną planetę...
[#139] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@MarcinLP, post #138

Jak mawiali Fremeni: "Pośpiech jest dziełem Szejtana".
[#140] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@MarcinLP, post #138

Niezupełnie, przecież to jest całkowicie nowa praca - nowa wersja tego, co robiłem rok temu. Rok temu ukończyłem tamten obrazek, to jest zupełnie nowa odsłona.

Oto ukończony obrazek sprzed roku (2016):


To nowa wersja z wczoraj (19 maj 2017):


Wielokrotnie powtarzam, że choruję na pewną nieprzyjemną chorobę, która warunkuje moją pracę. Na szczęście dzięki właściwym lekarstwom udało mi się niemalże z tej choroby wyjść. Obecne lekarstwa skutecznie leczą mnie z tej choroby od sierpnia zeszłego roku. Leczę się z tej choroby od roku 2004 ale lekarze szukali długo właściwych leków.

Postęp w zdrowieniu odbywa się na bieżąco, jest w toku. Np. dopiero wczoraj udało mi się wreszcie podzielić pracę nad programem komputerowym na logiczne części.

Musicie zrozumieć, że tą chorobę leczy się długo, bo jest ciężka. Miałem (na szczęście już dawno temu) ciężkie urojenia, omamy. Miałem straszne okresy niepokoju i jakieś okropne halucynacje wzrokowe podczas leczenia. Te halucynacje to była rzecz najgorsza, ale właśnie powoli mija, z czego jestem najbardziej szczęśliwy.

Liczę na Waszą wyrozumiałość.

Dla pokazania postępu w mojej pracy i zdrowieniu wklejam obrazek co robiłem w roku 2012. Myślę, że kontrast jest bardzo widoczny.



Liczę na to, że w przeciągu paru miesięcy wyzdrowieję, choć nie mam pewności. Do lekarza na kolejną wizytę idę dopiero w lipcu.
[#141] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@MarcinLP, post #138

Przeciez amigowcy uwielbiaja czekac. Czekanie na cokolwiek, to glowne zajecie amigowcow
[#142] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #140

Zgadza sie postep bardzo duzy w stosunku do tego co tworzyles jeszcze pare lat temu. Tylko ze, za bardzo skupiasz sie na najwiekszych obrazkach, ktore pochlaniaja mnostwo czasu, moglbys zabrac sie za mniejsze grafiki do gry, ktore latwiej sie rysuje a najwieksze zostawic sobie na koniec. ok, racja
[#143] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@selur, post #142

Cieszę się jednak, że udało mi się coś dużego namalować, to z mniejszymi grafikami będzie jeszcze lepiej.

Obrazek planety jest właściwie ukończony. Nie ma już dużych niedociągnięć. Całkiem ładnie mi to wyszło. Mogę spokojnie zajmować się innymi grafikami, zobaczymy jak mi pójdzie.

Z innych grafik to największe problemy to ja miałem ze zrobieniem terenu do gry strategicznej. Niby mała forma, ale dość trudna. Ciekawym czy teraz, po nabraniu pewnej wprawy, pójdzie mi to lepiej.

Myślę, że praca nabierze coraz większego tempa i uda mi się do października na RetroKomp przygotować jakieś sensowne demko. Ale do czerwca mam też inne zajęcia.
[#144] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #140

Dwie małe uwagi odnośnie księżyców:
1. są one pozbawione atmosfery/nie występuje erozja, więc powinny być widoczne kratery.
2. w książce jest mowa o tym, że większy księżyc posiada charakterystyczną plamę, podobną do ludzkiej pięści.
[#145] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@recedent, post #144

Dziękuję za przytoczenie opisu z książki, postaram się wziąć to pod uwagę przy ostatecznych poprawkach księżyców.
[#146] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #145

Dla mnie najfajniejsza jest pierwsza ver. z postu 104.Potem wyprowadzili cie na manowce "wujkowie dobra rada"
[#147] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Aniol, post #146

Każdy ma swój gust i prawo do własnej oceny. Mi, jako autorowi, teraz najbardziej podoba się wersja najnowsza.

Nie znaczy to, że obrazek z postu #104 jest zły. Można go wykorzystać w innym celu (np. jako inną planetę, dajmy na to mroczną Giedi Prime).
[#148] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Hexmage960, post #147

Chodzi mi tylko o to, ze Twoje obrazki w pierwszych ver. maja zawsze swoj charakter. Potem go juz nie widze

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 20:52:20 przez Aniol
[#149] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Aniol, post #148

No jest w tym coś... Baron Harkonnen w pierwszej wersji do dziś śni mi się po nocach
[#150] Re: Grafika w DPaincie i innych programach

@Aniol, post #148

@Anioł
Ciekawe spostrzeżenie.

Niemniej z reguły pierwsze wersje są bardzo słabe i znośny rezultat osiągam dopiero wprowadzając zmiany i poprawki (nie tylko zaproponowane przez kolegów).

Przesyłam wersję z poprawionymi księżycami. Prócz tego ta flara została wzbogacona.

Jeden z księżyców rzuca cień.

Próbowałem coś grzebać przy cieniowaniu planety, ale nie byłem zadowolony z wyników i cofnąłem te zmiany.

Faktura wyszła naprawdę dobra i moim zdaniem nie ma sensu jej tykać.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem