[#361] Re: Electroman dla Amigi

@Dorian3d, post #360

Gra i tak jest polskiej produkcji.
[#362] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #361

Planujesz wydać w Box ?
[#363] Re: Electroman dla Amigi

@Dorian3d, post #362

Nie mam doświadczenia w oficjalnym wydawaniu gier. Całość mieści się w 800kB w pliku LHA, no ale jeśli dyskietka, to musiałaby być bootowalna żeby każdy mógł zagrać. Z drugiej strony jeśli by ktoś się znalazł, kto napisze skrypt dla Installera, to wtedy chyba 2- dyskietki będą jak dobrze pamiętam.

Moim zdaniem gra zasługuje na wydanie pudełkowe, ale jeśli za darmo jest na itch.io i chyba będzie na Aminecie, to raczej niewiele osób kupi takie wydanie.
[#364] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #363

pomysl z wydaniem komercyjnym ok, ale co z prawami do assetów? uważaj żebyś nie wtopił
[#365] Re: Electroman dla Amigi

@michal_zukowski, post #364

Gra może zostać wydana w takiej postaci jak teraz. Autor oryginału - Maciej Miąsik pisał mi, że gra jest na licencji CC-SA i może zostać wydana w takiej postaci, a jedyny warunek, to zamieszczenie informacji o tym, kto stworzył grę, grafikę i muzykę, czyli to, co jest w menu głównym po przescrollowaniu ekranu.

No i trochę miejsca zajmuje jeśli się nie spakuje:


Nie wiem, czy rozmiar na dysku się liczy, czy sam rozmiar, ale po spakowaniu do LHA to 800kB.

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 16:58:04 przez tukinem
[#366] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #365

używasz jakiegoś pakowania danych i rozpakowywania w kodzie gry?
[#367] Re: Electroman dla Amigi

@c64portal, post #366

Dane takie, jak MOD-y i IFFy są pakowane imploderem i kod je ładuje do chip ramu i rozpakowuje bezpośrednio.

Plik uruchamialny jest spakowany Stonecrackerem.

Cały katalog po spakowaniu do LHA zajmuje niecałe 800kB, a bez LHA tak, jak widać.
[#368] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #367

To wszystko powinno sie zmiescic na 1 dyskietce FFS. Najprostsze sa 2 metody:

1. Uzyta w Miecze Valdgira II, czyli pakujesz wszystkie pliki jakims dobrym packerem XPK.
2. Uzyta w Legion, czyli pakujesz wszystkie pliki z danymi Crunchmania, a glowny StoneCrackerem.

Musialbys zmodyfikowac kod gry, tak zeby nie depakowal sam plikow tylko je od razu ladowal, bo depakowanie odbywac sie bedzie automatycznie. Skoro i tak planowales wydac pierwotnie gre tylko w wersji na HD to pakowanie danych Imploderem nie ma wiekszego sensu. Oczywiscie najpierw zrob test czy wszystkie dane spakowane XPK lub Crunchmania zmieszcza sie na 1 dyskietce FFS, to jest bodaj okolo 880kB, zalezy ile plikow ma gra.
[#369] Re: Electroman dla Amigi

@Don_Adan, post #368

Dyskietka bootowalna zawsze ma mniej niż 880kB, bo część zajmuje bootblock.

W Blitzu właśnie mam do wyboru użycie biblioteki implodera lub crunchmanii, chociaż przyznam, że nigdy nie używałem tego drugiego. Najwięcej zawsze zajmują pliki z bankami shape'ów, bo ich nie pakuję przez to, że komenda LoadShapes ładuje je automatycznie do banku z grafikami do blitowania. Nie próbowałem kombinacji z pakowaniem tego, bo nie myślałem o wersji na FDD, tymbardziej że to będzie długo ładować każdy poziom przez ilość danych (pliki z danymi obiektów: laserów, pająków, teleportów i wszystkiego co się pojawia w grze). Każdy taki obiekt w grze to osobny plik (zapisana tablica danych komendą BSave).
[#370] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #369

ładowanie każdego pliczku, nawet najmniejszego oddzielnie to też jakiś narzut. bo stacja musi te pliczki odszukiwać na dyskietce, przesunąć głowicę itp.
ja robię w moim Robocie tak, że robię jeden większy plik binarny z wszystkimi assetami dla levela (klocki, mapa, tęcza do copperlisty, itp) i ładuję raz jeden plik średniej wielkości. cały plik jest spakowany.

Używam pakera RNC (który kiedyś był stosowany komercyjnie w grach) i daje zarąbiste efekty. depaker mam w asm. ale niestety rozpakowywanie w locie podczas ładowania (choć było by idealne) niestety wg mnie nie jest możliwe w Blitzu. tzn jest ale ktoś by musiał napisać taką bibliotekę ładująco-depakującą... a nie zapowiada się. ;)
[#371] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #369

Mnie kiedys uczono, ze k to 1000 a K to 1024, ale teraz kazdy uzywa jak chce. Wiec chodzilo mi o okolo 880.000 wolnych bajtow na dyskietce FFS. Crunchmania jest wydajniejsza niz Imploder. Legion uzywa zewnetrznego depakera w s-s, ktory paczuje wczytywanie danych w systemie. Ale jak Blitz ma wbudowany depaker to mozesz sprobowac. Metoda z Legion jest o tyle lepsza, ze wystarczy zdepakowac wszystkie pliki samemu lub przez HD Install, i wszystko wczytuje sie blyskawicznie z HD, a wolniej z dyskietki. Sam tak gralem w Legion na HD na 68000.
[#372] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #317

Jest i poziom 8 (dosyć trudny) na filmiku:
3
[#373] Re: Electroman dla Amigi

@Don_Adan, post #371

Chyba ma. Ami Blitz ma na pewno. Gorzej z samym spakowaniem pliju, bo tego już nie ma. Jedynie ma implodera, a imploder jest z tym fajny że można nim spakować MODy bo obsługuje algorytm delty (czy jakoś tak )
[#374] Re: Electroman dla Amigi

@zzielinski, post #372

Musi być trudny, bo ostatni

Nareszcie nie ma pod filmikiem komentarza, że coś źle działa heh. Starałem się dopieścić ten poziom.
[#375] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #363

Moim zdaniem gra zasługuje na wydanie pudełkowe, ale jeśli za darmo jest na itch.io i chyba będzie na Aminecie, to raczej niewiele osób kupi takie wydanie.


Fajnie jakby się znalazła na Aminecie, bo na razie jest nieściągalna z poziomu Amigi, a przynajmniej IBrowse sobie nie radzi z tamtą stroną (nic dziwnego)

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 07:51:37 przez Jacques
[#376] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #374

Jestem pełen podziwu dla Twojego zapału tym bardziej, że pracujesz non-profit. Wykonujesz pracę rzetelnie i jednocześnie w dosyć szybkim tempie. Uważam, że robisz świetną robotę dla środowiska amigowego, szczególnie patrząc na niektóre gry komercyjne i nie, stworzone w ostatnich czasach za granicą.

Jeśli nie w przypadku Electroman'a, tak jak Ci sugerowano, to uważam, że na poważnie możesz pomyśleć o wydawaniu gier komercyjnie. Niekoniecznie portów. Może stworzyłbyś coś fajnego z Koyot1222, np. coś w stylu Spelunky albo inną fajną platformówkę w pixelarcie.
2
[#377] Re: Electroman dla Amigi

@Don_Adan, post #371

Mnie kiedys uczono, ze k to 1000 a K to 1024


Dzisiaj częściej rozróżnia się "kibibajty" i "kilobajty" - odpowiednio KiB i KB, choć nadal się to słabo przyjęło - więcej o tym tu. Większość jednak polega na kontekście, że kilo w informatyce to 1024.

Co do głównego wątku - przed pakowaniem to ja bym się przyjrzał temu jak zorganizowane są dane - zrobił sobie rozpiskę co ile zajmuje i zastanowił się jak sprytniej trzymać grafikę, dane, czy cokolwiek innego się okaże, że zajmuje najwięcej danych. Skoszenie 1.2 mega do 800-paru kilo to na papierze dość duży wyczyn, ale w praktyce może wykonywalny niewielkim kosztem jeśli coś zajmuje bezsensownie dużo miejsca.

"Rozmiar na dysku" to to ile dane faktycznie zajmują na dysku - plik z 20 bajtami nadal waży 4k jeśli taka jest jednostka alokacji systemu plików. To samo będziesz miał na flopie amigowym - dlatego dużo małych plików waży więcej niż kilka większych z tymi samymi danymi, bo wyrównanie danych do jednostek alokacji zabiera lwią część pojemności.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 10:41:06 przez teh_KaiN
1
[#378] Re: Electroman dla Amigi

@teh_KaiN, post #377

Dziwi mnie tylko, że rozmiar na dysku mam mniejszy niż rzeczywisty rozmiar. Moim zdaniem najwięcej danych zajmuje grafika. Mógłbym spakować też pliki z tablicami map, które nie są pakowane, bo nie myślałem o oszczędnościach.

@Gordian: koyot1222 jest bardzo dobrym grafikiem, a ja jestem jedynie amatorem. Tu na forum jest sporo koderów którzy wiedzą o wiele więcej ode mnie. No i sam fakt, że własną grę żeby napisać to trzeba mieć mnóstwo pomysłów.
[#379] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #378

Tu na forum jest sporo koderów którzy wiedzą o wiele więcej ode mnie.

Z pewnością. Ale każdy ma taki zapał i jeśli dobrze myślę, zasób czasu jak Ty.
Powinieneś siebie bardziej cenić:)
[#380] Re: Electroman dla Amigi

@teh_KaiN, post #377

Użyłem w Tonym pakowania plików z shapami (grafikami bobów), których nigdy nie pakowałem przez to, że tam jest specjalna komenda do ładowania banku shapów. Udało mi się napisać równoległe ładowanie najpierw do zainicjowanego banku danych w fast ramie, następnie wypakowuję dane, przenoszę do chip ramu komendą DecodeShapes, czyszczę bank danych w fast ramie i dzięki takiemu zawirowaniu udało mi się zaoszczędzić 100kB w grze. Teraz zastosuję ten manewr w Electromanie. Ciekawe ile zaoszczędzę miejsca.
1
[#381] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #380

Popakowałem i wygląda to tak:


z czego SFX-y zajmują 269 KB, a nie pakowałem ich bo jednak to niewielka różnica przy formacie IFF 8SVX. Gdyby odpowiednio rozłożyć na 2 dyskietki, to gra byłaby możliwa do wydania na fizycznym nośniku, chociaż niespecjalnie jestem za tym.
[#382] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #381

Chyba problem "dymków" i bajerów się rozwiązał, bo gra nie uruchamia się na gołej A1200. Jednak minimum 1MB fast ramu potrzeba bo jak nie to nie ładują się grafiki kafelków. No trudno. Chyba nie będę się babrać z dyskietkami.
[#383] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #363

Moim zdaniem gra zasługuje na wydanie pudełkowe, ale jeśli za darmo jest na itch.io i chyba będzie na Aminecie, to raczej niewiele osób kupi takie wydanie.

A ja myślę, że "kilka" osób by się znalazło w PL i za granicą, która by chciała wersję fizyczną gry. Project RED ma doświadczenie w wydawaniu gier i pewnie mogliby Ci pomóc. Są tu na forum, może warto nad tym pomyślećOK.
[#384] Re: Electroman dla Amigi

@AD99, post #383

Na normalnych plikach z banków grafik przynajmniej odpalimy grę na gołym chip ramie:


Wczytując spakowane pliki, komenda DecodeShapes nie działa prawidłowo jeśli nie posiadamy fast ramu minimum 1MB.

Moje założenie od początku było takie, że po Tonym chciałem odreagować walkę z ograniczeniami rozmiarów plików/ADFów itd. Docelowo gra miała być w LHA. Jedyne, co słusznie można rozważyć, to strzelić do ADF-a plik LHA i skrypt rozpakowujący grę na HDD :P wtedy gra mieści się na 1 dysku. Kwestią będzie w DF0:C dołożyć plik lha, oraz napisać bootujący się skrypt, w którym podajemy ścieżkę do rozpakowywania pliku, ale za bardzo tego nie umiem zrobić :P
[#385] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #378

Wygląda na to że bardzo małe pliki mieszczą się w całości we wpisie opisującym plik w systemie plików i wtedy, poza tym wpisem na liście wszystkich plików, plik zajmuje zero bajtów. Więcej tu.

Nie chcę Cię jakoś cisnąć o schodzenie z rozmiaru, bo każdy poważny amigowiec ma dzisiaj w swoim sprzęcie dysk twardy, i mi by się kompletnie nie chciało w to bawić, o ile team/odbiorcy by się nie zaparła rękami i nogami, ale jeśli grafika jest największym problemem, to można by spróbować ją przejrzeć i trochę ściąć. Może część jest zduplikowana, może masz jakieś niepotrzebne puste przerwy w plikach. Może np jeśli masz kafle 32x32 to mógłbyś składać je najpierw trzymać na dysku jako 16x16 i z nich składać te większe przed rozpoczęciem gry.

Swoją drogą - ile zajmuje pecetowa wersja? ;)
[#386] Re: Electroman dla Amigi

@teh_KaiN, post #385

Pecetowa wersja to jedna dyskietka chyba. Na pewno pliki z grafiką mają luzy pomiędzy danymi, ale nie chce mi się w to bawić. Tak szczerze, to nawet po spakowaniu wszystkiego gra zajmowała bez levelu 0 o dźwięków 800KB, ale dźwięki muszą być. Tak, jak mówię 1 Adf z plikiem lha, skrypt rozpakowujący grę i sam archiwizer w Df0:C/

Tylko jeszcze napisać ten skrypt żeby można sobie było wybrać gdzie wypakować grę. Na sztywno nazwę pliku i ścieżkę do wypakowania stworzę w skrypcie IconX, ale żeby sobie samemu wybierać, lub wpisać ścieżkę to już nie tak łatwo.
[#387] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #386

Można spakować do SFX (LHA) jako samorozpakowujące się archiwum LHA bez dodatkowego oprogramowania.
[#388] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #384

Jeżeli nie będzie wersji fizycznej, to nie ma moim zdaniem sensu męczyć się i modyfikować grę. No chyba, że to konkurs na najmniejsze spakowanie gry. Jeżeli chcesz to dać w adf, to zrób na dwie dyskietki-adf.
[#389] Re: Electroman dla Amigi

@AD99, post #388

Bez pakowania danych wyjdą chyba 3 dyskietki. Tak, jak Norbert napisał, SFX to będzie najlepsze rozwiązanie. Zarówno gra pójdzie na gołej A1200 i będzie na 1 dyskietce. Muszę tylko ogarnąć ten SFX. To chyba jest jakiś Self-Extractor z LHA.
[#390] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #373

Imploder jest przecietnym pakerem jesli chodzi o wydajnosc. Dobre (tzn. wydajne i szybko depakujace) pakery to Arj7 oraz ZX0, ale zeby je uzyc w Blitzu potrzebujesz dodac depaker w ASM do kodu. Nie wiem czy to potrafisz. Dlatego mozesz uzyc Crunchmanii, jest na pewno lepsza niz Imploder. Ma 4 sposoby pakowania o ile pamietam to:
Huffman
Crunchmania
Huffman sample mode
Crunchmania sample mode
2 ostatnie sposoby sa do pakowania sampli i modow.
Tylko pakuj rozpakowane pliki, a nie spakowane Imploderem. Wedlug mnie moze to wystarczyc. Po prostu wybierasz najlepiej spakowany plik z 4. Podejrzewam, ze w wiekszosci Huffman i Huffman sample mode beda najlepsze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem