kategorie: A1200, A4000, A500, A600, CD32, Sklepy, Sprzęt
[#1] Dystrybucja sprzętu IC w Polsce
Witam, ostatnio chodzi mi po głowie szalony pomysł

Mianowicie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, chciałbym rozpocząć sprzedaż nowego sprzętu do klasyków. Na początek rozważam dystrybucję sprzętu od Individual Computers (z czasem, jeżeli pomysł by wypalił, ofertę bym poszerzył o innych producentów).

Jestem po wstępnych rozmowach i znam już mniej więcej warunki jakie stawia Jens.

Wydaje mi się, że dla Amigowców w Polsce korzyści były by takie:
- możliwość zakupienia nowego sprzętu w Polsce za złotówki lub EUR;
- gwarancja 2 lata na zakupiony sprzęt, realizowana w kraju (nie trzeba sprzętu słać samemu za granicę), być może rozważyłbym również realizowanie gwarancji sprzętu kupionego wcześniej za granicą;
- paragon lub FV na zakupiony sprzęt;
- możliwość zakupu na raty poprzez Santander lub Żagiel;
- prawdopodobnie możliwość zostawienia starego sprzętu w rozliczeniu;
- niewykluczone promocje przy "zakupach zbiorowych";
- stworzenie e-sklepu, gdzie można by dokonywać zamówień sprzętu;

Minusy:
- jako, że zakupy będą robione w EUR, ceny mogą być różne, w zależności od kursu w dniu zakupu sprzętu;

Pragnął bym poznać Waszą opinię na ten temat, jak również ew. zapotrzebowanie na sprzęt [co będzie pomocne, przy robieniu pierwszego zamówienia].

Na koniec prośba do osób, które posiadają EUR i były by chętne do wymiany na PLN. Jako, że pierwsze zamówienie musi być dosyć konkretne (wymóg Jensa), musiałbym zgromadzić sporą ilość waluty. Wymiana poprzez PayPal lub bank jest droga i generuje dodatkowe koszty, zatem jeżeli uda mi się zebrać pieniądze po korzystnej cenie, wówczas ceny nie będą windowane w górę przez koszty zakupu EUR.

Oczywiście jestem otwarty na wszelkie sugestie oraz propozycje.
[#2] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #1

Jestem zdecydowanie "za". Pytanie tylko jakie byłyby ceny w porównaniu do kosztów zakupu za granicą oraz terminy dostaw, chyba wszystko od tego zależy.
[#3] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@xtrend, post #2

Koszty zakupu z tego co porównywałem były by bardzo zbliżone do zagramanicy. W większości kilka, kilkanaście złotych drożej. W kilku była to różnica kilkudziesięciu, ale jest to do zniwelowania.

Dla przykładu wstępne wyliczenie dla ACA1232-33 incl. 128M, 68030, 33MHz, które za granicą kosztuje średnio 149,90 EUR, to byłby wydatek rzędu 650 złotych (kurs EUR liczony po 4,2121 w zakupie). Przypuszczam, że w tej cenie, w ramach promocji, mogła by być już darmowa wysyłka pocztą polską.

Należy wziąć pod uwagę, że mamy w kraju VAT 23%, a za granicą jest to przeważnie 19% (Niemcy) - 20%(UK) - i to ma również - niestety negatywny - wpływ na ceny.

Co do terminów, to wszystko jest kwestią dostępności w IComp, jednak zalecenie "z góry" jest takie, aby na stanie mieć zawsze kilka sztuk najpopularniejszych produktów. Dostawa to zapewne 3 - 4 dni, od zamówienia i zapłaty do dostarczenia do mnie i potem wysyłka do klienta. Myślę, że spedycja z Niemiec powinna działać dosyć sprawnie.

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 23:33:30 przez ITU
[#4] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #3

Co z cłem?

Benedykt Dziubałtowski
[#5] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@Benedykt Dziubałtowski, post #4

W obrocie towaru w krajach Unii Europejskiej nie ma cła.
[#6] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@glichtanski, post #5

nie ma cla to wymyslono akcyze ;)
[#7] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #1

Czyli plusy dla mnie to:
- możliwość załatwienia tego w Polsce i w ty języku i ewentualnie W PLN- zarówno zakupu jak i gwarancji?
- o ile sprzęt będzie na stanie- realizacja od ręki
- niższe koszty przesyłki

Na pewno będę zainteresowany, ale będą to raczej zakupy okazjonalne- 1 góra 2 zakupy na rok?!
[#8] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@BULI, post #7

Wszystko się zgadza.

Co do częstości zakupów, to zdaję sobie sprawę z tego, że to będzie detal w bardzo wąskim zakresie :), ale ja utrzymuję się z czego innego, a to ma być dodatek do mojego hobby, który ułatwi (mam nadzieję) fanom Amigi w Polsce dostępność do sprzętu.
[#9] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #8

Pomysł ciekawy. Byłyby dwa sklepy w Polsce.
I rzeczywiście lepiej nie nastawiać się na kokosy.
Sugerowałbym też dodanie usługi montażu i konfiguracji.
Produkty Jensa mają to do siebie że dość często potrzebne są "fixy" aby całość działała poprawnie.
No chyba że lubisz w sobotnie popołudnia telefony w stylu "Panie zamontowałem i się Amiga wiesza! Bubel panie mi sprzedałeś!".
[#10] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #1

!!!!!!!!!!!!!!!! SUPER
[#11] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@stachu100, post #9

Jens również o tym wspomina w korespondencji. To chyba jedna z większych bolączek, ze względu na mnogość możliwych konfiguracji i ewentualne konflikty sprzętowe. Wg niego pomoc techniczna generuje spore koszty dla sprzedającego i bywa dosyć uciążliwa. Ale od czego jest PPA i wszystkie mózgi tutaj? Mam nadzieję, że w razie czego znajdę tu pomoc i wsparcie OK

W sumie, to nie myślałbym o tym całym "interesie", gdyby w drugim sklepie była możliwość zakupu nowego sprzętu z IComp (i innych producentów). Ale, że nie ma tam aktualnej oferty, zamierzam skoncentrować się przede wszystkim na tym, by zapełnić tę lukę. Używany sprzęt będzie tylko dodatkiem, jeżeli ktoś będzie chciał go zostawić w rozliczeniu.
[#12] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #11

Dobry pomysł , efunzine się ostatnio wykrusza sklep się po prostu wypala o co za pytam niema na stanie polski rynek będzie chłonny na nowe gadżety amigowe na początku interes możesz mieć całkiem spory sam jestem już chętny na jedna kartę
[#13] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@marcin1982, post #12

Jeżeli jest zapotrzebowanie, to piszcie tu od razu, bo będę wiedział na co się nastawić przy pierwszym zamówieniu. Lepiej dobrze ulokować pieniądze, niż zamrozić kasę w sprzęcie, który będzie wieki czekał na kupca.
[#14] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #1

Byłbym Twoim stałym klientem, po drugie możesz sprzedawać towar na allegro. Jak już pisałem wiele osób nie wie o sklepach amigowych, tak zwani zimowi Amigowcy wydają na amigi i kart y turbo duże kwoty, a jak się zbliża lato to sprzedają i tak w koło . Nie można z tego co wiem sprzedawać rzeczy nowych w Polsce bez polskiej instrukcji obsługi.
[#15] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@Dorian3d, post #14

Można !! Nieraz kupowałem sprzęt audio za bardzo duże kwoty i bez instr pl instr dawaja w media markt ale już w salonach audio specjalizujących się w drogie audiofilskie zabawki instrukcji mozesz nie zobaczyć chociaż jak pytałem to oferowali ksero kopie ale nie we wszystkich przypadkach
[#16] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@marcin1982, post #15

Fast do 1200 , ACA1220 z 128 ramu na taka zabawke bede chetny po nowym roku
[#17] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@Dorian3d, post #14

Instrukcje nie są zbyt obszerne. Na szybko można pojechać translatorem i potem zrobić korektę "głupot". Albo poświęcić więcej czasu i zrobić od podstaw ręcznie. Być może znajdzie się ktoś chętny do pomocy, za jakiś mały rabat OK
[#18] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #13

Jeżeli jest zapotrzebowanie, to piszcie tu od razu, bo będę wiedział na co się nastawić przy pierwszym zamówieniu

Ja często potrzebuje różne pierdółki do moich Amig, kabelki, przelotki, adaptery itd. Klientem pewnie będe, bo potrzeba mi na już kicka 3.1 do A600, taśm do HD2.5" , niedługo pewnie kart do mojej A500 i drugiej A600 itd :)
[#19] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #17

Być może znajdzie się ktoś chętny do pomocy, za jakiś mały rabat

Jeżeli są po angielsku, mogę pomóc od czasu do czasu. Jeżeli po niemiecku, niestety brak umiejętności...
[#20] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@marcin1982, post #15

Nie, nie można. Jest ustawa bodajże z 1995 roku. Firma sprzedaje sprzęt to musi być dołączona do niego instrukcja PL.

Benedykt Dziubałtowski
[#21] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@Benedykt Dziubałtowski, post #20

Tak??? To znajdz w internecie kontakt do sklepu np audioplaza , audiostrefa , w poznaniu powiedz że chcesz kupic yamahe rx-a3020 i spytaj się o instr pl wspomniana yamaha to koszt rzedu 8 tys zl
[#22] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@Olo, post #18

link

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:40:19 przez Dorian3d
[#23] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@marcin1982, post #21

Panowie, proszę nie robić off-topa. Instrukcje nie będą problemem. Przetłumaczę na polski i po sprawie. Na szczęście jest dostępna wersja w j. ang. co mocno ułatwia sprawę.

Jak wspominałem na początku, na starcie będę zamawiał sprzęt z oferty Jensa. Później, jeśli będzie zainteresowanie, mogę spróbować dogadać się z innymi producentami sprzętu amigowego.

Poniżej wklejam wstępną ofertę cenową. Pierwsze pozycje to sprzęt jaki zamierzam zamówić na stan. To co jest pod kreską, również mogę wrzucić w zamówienie, tylko nie wiem czy będą na to chętni. Np. słabsze karty ACA, które w zakupie nie dają wielkiej oszczędności, a nie wiem jak wydajnościowo wypadają in minus.

Indivision AGA MK2 A4000D/CD32 - 899 zł
Indivision AGA MK2 A1200/A4000T - 699 zł
Indivision ECS - 439 zł
A604 chipmem expansion w/ RTC - 219 zł
ACA1220-25 incl. 128M, 68020, 25MHz - 479 zł
ACA1232-25 incl. 128M, 68EC030, 25MHz - 529 zł
ACA1232-25 incl. 128M, 68030, 25MHz - 569 zł
ACA1232-33 incl. 128M, 68030, 33MHz - 659 zł
ACA620 inkl. 16M Ram - 449 zł
Lyra 2 for A1200 - 129 zł
Lyra 2 „bigbox" - 129 zł
BigRamPlus incl. 256MByte RAM - 439 zł
-----------------------------------------------
CDTV remote control - 55 zł
ACA1220-16 incl. 128M, 68020, 16MHz - 399 zł
ACA1220-20 incl. 128M, 68020, 20MHz - 439 zł
TrueIDE - 175 zł
Catweasel MK2 anniversary edition - 215 zł
A500 clockports - 129 zł
RTC module w/o battery - 85 zł

Mam już potwierdzenie z Żagla, że sprzedaż na raty będzie możliwa i w sumie procedura nie jest zbytnio uciążliwa. Formalności będzie można załatwić w trzy dni.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:43:50 przez ITU
[#24] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@marcin1982, post #21

Zawsze możesz napisać skargę do UOKiK. Wygraną masz w kieszeni. A UOKiK może na sprzedawcę/dystrybutora nałożyć karę.
[#25] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #23

kupuje
A500 clockports - 129 zł



Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:45:15 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:46:01 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:45:15 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:46:01 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:45:15 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:46:01 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:45:15 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:46:01 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:45:15 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:46:01 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:45:15 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:46:01 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:46:22 przez Dorian3d
:)

100 x Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:46:35 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 11:47:23 przez Dorian3d
[#26] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #23

ACA1232 25 EC030 na to jestem chetny jak za nowa karte dobra cena
[#27] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #23

Myślę, że możliwość zakupu na raty może okazać się hitem.

/ potencjalnie zaintresowany Indivision AGA MK2 A1200/A4000T /
[#28] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #23

Puściłem również zapytanie do E3B, zobaczymy co odpowiedzą na propozycję współpracy.

Mam jeszcze prośbę do kogoś, z dobrą znajomością angielskiego. W korespondencji Jens użył sformułowania "This is full warranty without the 'reversal of the burdon of proof'". Nie rozumiem o co chodzi z tym "reversal of the burdon of proof"?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 12:22:58 przez ITU
[#29] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #23

Mocno przyszłościowo też mam w planach kupić Indy do A1200 i kartę 1232-33 i może na końcu Indy ECS do A3000
[#30] Re: Dystrybucja sprzętu IC w Polsce

@ITU, post #28

Ja jestem za. Interesująca jest możliwość kupna na raty, co bardzo by ułatwiło kupno wielu drogich rzeczy na których mi zależy, a na które obecnie mnie nie stać. Jak zapatrujesz się na współpracę z A-Cube? I ew. firmami tworzącymi obudowy pod nowe amigowe płyty (Sam) takie jak x550 czy te które są w x1000 w wersji dla Sam sorry nie pamietam nazwy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem