[#301] Re: CD32-AKIKO

@mschulz, post #288

"Assembler powinien byc stosowany tylko i wylacznie tam, gdzie jest to absolutnie konieczne"

Panie profesorze, zapomnial pan dodac na koncu zdania "... w PC'tach", bo niestety Amiga to nie PC.
W Amidze to przede wszystkim ASEMBLER a pozniej cala reszta.

Dziekuje Dobranoc ok, racja
[#302] Re: CD32-AKIKO

@selur, post #301

Post z godziny 16 z groszami a Ty dobranockujesz ?
Chodzimy spać z kurami ?
[#303] Re: CD32-AKIKO

@mikecios, post #302

Lepsze juz towarzystwo kur hodowlanych niz profesorow z PPA.
Tak, wole spac z kurami
[#304] Re: CD32-AKIKO

@selur, post #303

Zoofilia to przestępstwo ścigane z urzędu
[#305] Re: CD32-AKIKO

@mikecios, post #304

Zoofilia to przestępstwo ścigane z urzędu

ciekawa projekcja, zwłaszcza, że Twoja
[#306] Re: CD32-AKIKO

@polutuje, post #305

[#307] Re: CD32-AKIKO

@mikecios, post #306

Grubo- o kur..ka
[#308] Re: CD32-AKIKO

@BULI, post #307

W sumie to się trochę napaliłem na tego Doom'a dla CD32 z Akiko i zamówiłem sobie Amigę CD32 z ProModule. Na razie czekam aż przyjdzie, ale już mam pytanie. Czy ten Doom CD32 to jest gotowa płyta do uruchomienia w Amidze, czy też jedynie te pliki startowe a resztę trzeba mieć z oryginalnej wersji Doom czy też pliki startowe już z plikami Doom'a ( chyba WAD się nazywają )? Idąc dalej, czy do tego Doom'a CD32 trzeba mieć system zainstalowany na dysku/karcie CF?
[#309] Re: CD32-AKIKO

@AmmigaCDTV, post #308

Zasysasz iso, wypalasz na dobrej płycie max x4 i wkladasz do czytnika. To wszystko.
[#310] Re: CD32-AKIKO

@mikecios, post #309

Dzięki, to w sumie proste. Tym bardziej nie mogę się doczekać mojej Amigi :D
[#311] Re: CD32-AKIKO

@AmmigaCDTV, post #308

A tak z ciekawości - to gdzie można zamówić sobie CD32 z ProModule?
[#312] Re: CD32-AKIKO

@vojo, post #311

Sorki, może trochę źle się wyraziłem, bo zabrzmiało to jakbym sobie ze sklepu zamówił. Po prostu kupiłem na OLX od prywatnej osoby. Chyba ktoś tam jeszcze ma taki zestaw ( ja kupiłem osobno Ami i osobno ProModule ). W sumie to zamówiłem dwie takie Amigi bo te CD32 bardzo rzadko się pojawiają na Allegro a teraz jak ruszyło z tym TF328 oraz może niedługo Wicher CD32 wyjdzie, to coś czuję że standardem stanie się CD32 + FAST RAM i po prostu ceny komputerów będą szły w górę bo jest ich ograniczona ilość. Jak mi padnie jedna to będę miał drugą. Ludzie na tym forum abime.net robią fajne składanki na CD lub porty gier i coraz częściej w komentarzach pojawiają się sugestie, żeby robić też wersje wykorzystujące FAST RAM, stąd powstał DOOM na FAST + Akiko ( do tej pory przy portach gier 2MB było sporym ograniczeniem i za niektóre gry nie chcieli się brać bo bardzo mało osób ma/miało jakiekolwiek rozszerzenie do tej Amigi ).
[#313] Re: CD32-AKIKO

@AmmigaCDTV, post #312

stąd powstał DOOM na FAST + Akiko


Port Dooma ze wsparciem dla c2p Akiko, który jest na CD powstał 20 lat temu. Moim zdaniem wypalanie tego na CD i granie z CD mając możliwość podłączenia "wydajnego" dysku jest bez sensu.
[#314] Re: CD32-AKIKO

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #313

No no, pewnie jest w tym trochę prawdy, tylko że kiedyś wyposażenie CD32 w FAST RAM to było wyzwanie, a dzisiaj jest trochę łatwiej. Zresztą CD32 to była zawsze moja ulubiona Amiga ze względu na rozmiary. Szkoda, że nie da rady zrobić karty turbo tak łatwo jak rozszerzenia pamięci ( taka karta 68030/50MHz jak w SX32 Pro to byłoby coś, a jeszcze jakby Spidi się za to wziął to można by ją pewnie podkręcić to 150MHz :D ).
[#315] Re: CD32-AKIKO

@AmmigaCDTV, post #314

Z tym pędzeniem 030 nikt raczej nie da rady nawojować ale jakaś kartavz 030 albo nawet 020 tak jak w aca z nowymi szybkimi kosciami pamięci to byłby soczysty kąsek.
[#316] Re: CD32-AKIKO

@mikecios, post #315

No właśnie może nasz magik Spidi cośwykombinuje, bo nawet jakby się udało zrobić kartę na ec020 pogonioną na 33MHz jak w Furii to byłoby już rewelacyjnie.
Sam także do swojej CD32 kupiłem TF328 z Riserem Kipper2k v6 z amibay za uczciwe 75Funtów z przesyłką śledzoną i jestem bardzo zadowolony, ponad 2 krotny kop w stosunku do gołej konsoli to już sporo. Po niedzieli wyślę jeszcze swoją amige na recap i będzie maszynka na kolejne lata.
JAk widać są jeszcze ludzie co oferują amigowy sprzęt za uczciwe pieniądze....
Nim kupiłem na amibay to szukałem u nas kogoś kto by sprzedał złożony zestaw TF328 + Riser i dostałem co prawda kilka ofert i jedna osoba nawet sobie życzyła za taki zestaw 800PLN co było już grubą przesadą ok, racja
W porównaniu do takiego Promodule,SX1,SX32/SX32Pro cena rewelacyjna i nie wystaje z d*py konsoli wielki pustak jak SX1 czy nie rozłącza się co chwile jak Promodule gdy poruszymy konsolą, no i dodatkowy port PS2 do klawiatury i wyjście RGB rónież są bardzo przydatne. Co prawda posiadacze A3k i A4k mogą podłączyć klawiatury bezpośrednio do Amigi, jednak na rynku jest ich mało a i ceny wahają się w granicach kompletnej amigi 500 czy nawet 600.
Ciekawe że mimo iż amig CD32 było mało bo wyszło ich ok 100-150 tysięcy (różne źródła, różne liczby) a do dzis zostało sprawnych zostało może w porywach połowa z tego to ceny tej amigi są znacznie mniejsze niż A1200.
Udało mi się kupić świetny rozbudowany zestaw(cd32,pad honeybee,ok 30 CD z grami,Toms32 z klawiaturą mechaniczną Din5) za niecałe 8 stówek.
Nie jestem pewien dlaczego u nas CD32 nie są tak poszukiwane i cenione jak A1200 (o big boxowych amigach już nie wspominam) ale za granicą średnie ceny są ok 1,5-2 krotnie wyższe niż w Polsce.
Szkoda wielka że Commodore zaraz padło po wypuszczeniu CD32 bo rozwinięcie pomysłu Akiko mogło pomóc amigom w rozwijajacej się erze gier 3D.
A propos TF328 to Dan Wood wypuścił właśnie nowy filmik na ten temat :

[#317] Re: CD32-AKIKO

@FeRu, post #316

Nie śledzę rynku bardzo uważnie, ale wydaje mi się, że jeszcze w zeszłym roku można było kupić CD32 za 500zł z oryginalnym padem, zasilaczem, 2 lub 3 grami i czasami z przejściówką do klawiatury. Teraz o takich cenach można zapomnieć. Ktoś wystawił CD32 za 740zł na OLX, napisałem, okazało się że już sprzedana, nie wiem ile dni było to ogłoszenie, ale szybko poszła. Ostatnio na Allegro poszła CD32 bez pada za 720zł. Teraz też jest jedna, 4 dni do końca aukcji i już jest 515zł a dodatkowo Amiga jest pęknięta z tyłu. Dlatego jak widzę co się dzieje to kupiłem sobie 2 Amigi, bo nie wiadomo do jakich kwot dojdzie jak ktoś zrobi turbo do CD32.

Według mnie wzrost cen spowodowany jest tym, że teraz jest łatwiej niż kiedykolwiek zrobić z niej prawie pełnoprawną Amigę 1200. Takie minusy jak brak IDE, brak możliwości rozszerzenia pamięci, brak ( taniej ) możliwości podłączenia klawiatury, można teraz rozwiązać za pomocą 320zł ( chyba tyle kosztuje TF328 ). Czyli kupując CD32 za nawet 800zł, dodając TF328 za 330zł, do tego adapter i karta CF za 100zł, mamy prawie Amigę 1200 + 8MB Fast RAM + dysk twardy + CD-ROM za 1230zł. A do tego jest Akiko, które jednak coś tam daje. Zapytałem pana, który zrobił Wolf'a 3D dla CD32, czy w związku z wzrastającą popularnością rozszerzeń pamięci dla tej Amigi, mógłby zrobić wersję z większym ekranem podczas gry ( FAST RAM dużo przyspiesza działanie Akiko ) to napisał, że jak już ogarnie te tytuły które ma na warsztacie obecnie to weźmie się za Wolf'a bo rzeczywiście coś jest na rzeczy.
[#318] Re: CD32-AKIKO

@AmmigaCDTV, post #317

w oryginale AWolf3D korzysta z BlazeWCP, czyli jak korzysta z sytemowych funkcji (BlazeWCP podmienia na swoje szybkie) to teoretycznie na CD32 chyba powinien korzystać bez modyfikacji z Akiko? Może autor portu Mariusz się tutaj wypowie? Wiem, że czyta forum szeroki uśmiech
[#319] Re: CD32-AKIKO

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #318

Nie śmiejcie się ale wreszcie załapałem skąd się wzięła ta nazwa Akiko. ;)
https://www.youtube.com/watch?v=xbIPH8rmMBE
[#320] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: CD32-AKIKO
[#321] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: CD32-AKIKO
[#322] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: CD32-AKIKO
[#323] Re: CD32-AKIKO

@BULI, post #9

Bach ! odświeżam :>

Pokusiłem się o samodzielne sprawdzenie czy Microcosm korzysta z Akiko.
Jak już wiadomo gry korzystające z Akiko gryzą się niemiłosiernie z datacache procka 030, co kiedyś pokazałem na filmie.
Bez większych ceregieli odpaliłem Microcosm z 030, gdzie podczas gry nic się nie kwasiło na ekranie, tak jak to było w przypadku Glooma, a jedyny mankament jaki występuje to to że podczas odtwarzania intro kaszani się ścieżka audio.

Wniosek - Microcosm nie korzysta z Akiko.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 22:24:22 przez mikecios
[#324] Re: CD32-AKIKO

@mikecios, post #323

To jeszcze nie jest żaden wykładnik, jeśli programiści pomyśleli o rozszerzeniach, to gra może wyłączać DATA CACHE. Ktoś tu pisał, że odpalał tę grę na emulatorze CD32, pytanie brzmi, czy emulator emuluje Akiko, czy też nie, z drugiej strony do czego takie Akiko w Microcosm byłoby potrzebne, bo chyba nie do odtwarzania tego filmu w tle, tutaj bardziej przydaje się DMA.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 22:36:13 przez sanjyuubi
[#325] Re: CD32-AKIKO

@sanjyuubi, post #324

Myślisz ?
Gra na CD32 wyszła w 1994 a pierwsza turbina z 030, czyli SX32 Pro w 1996r.
[#326] Re: CD32-AKIKO

@mikecios, post #325

To się nazywa "myślenie", konsola ma port rozszerzeń, więc nawet jeśli na ten moment nic nie ma, to nie znaczy, że za pół roku też nie będzie.

Oczywiście, to stwierdzenie nic nie potwierdza i niczemu nie zaprzecza, myślenie w przód w świecie Amigowych programistów gier lat '90 należy do rzadkości, stąd whdload korygujący ułomność starych czasów.

To, czy dana gra używa AKIKO, czy nie, można by sprawdzić bez znajomości assemblera, instalując na karcie TURBO diodę, która zaświeca się przy dostępie do rejestrów odpowiedzialnych za C2P (nie wiem tylko, czy na TF są wolne piny na taki "ficzer"). Twój wniosek jest na pewno jakąś wskazówką, pytanie, czy decydującą, ale osobiście uważam, że nie widzę powodów, dla których w tej grze potrzebne by było C2P. Pytanie brzmi, skąd wzięło się przekonanie, że ta gra używa AKIKO C2P, jest to gdzieś napisane na pudełku?

P.S. Wszystko używa AKIKO, bo tam jest kontroler CD i CIA :)

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 22:54:32 przez sanjyuubi
[#327] Re: CD32-AKIKO

@sanjyuubi, post #326

Microcosm raczej z Akkiko nie korzysta (w sensie obsługi C2P).
Na emulatorze CD32 pod gołą A1200 Microcosm zapitala jak trzeba ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 23:11:33 przez BULI
[#328] Re: CD32-AKIKO

@sanjyuubi, post #326

Niestety nie mam TF tylko antyk ;) i tu nie ma ficzera ;)
[#329] Re: CD32-AKIKO

@BULI, post #327

I teoretycznie to mozna uznac za dowod ;)
[#330] Re: CD32-AKIKO

@sanjyuubi, post #326

że ta gra używa AKIKO C2P, jest to gdzieś napisane na pudełku?


Sprawdziłem. Na pudełku nie ma słowa o Akiko.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem