[#451] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #449

Ja też wybrałem peceta, ale z perspektywy bardzo żałuje że zrobiłem to kosztem Amigi. Dziś bym sobie zostawił moją CD32+Promodule/4MB Fast + FPU, a do tego dokupić PC.

Dziś Amiga którą mam daje mi dużo frajdy, znacznie więcej niż 4-rdzeniowe pecety. Aż się śmieszne wydaje iż wydajność 50 MHz 030 Motorolki daje tyle "funu".

Co do wydajności PA Semi, przy 2-rdzeniach powinna zadowolić wszystkich. Ale brak optymalizacji i wykorzystania obu rdzeni nie sprzyja zadowoleniu klientów.
[#452] Re: wydajność procesorów

@Wojox, post #451

Co do wydajności PA Semi


ale to jest dobry procesor, caly czas zwracam uwage, ze ma TDP na poziomie 6-7W, a porownuje sie do prockow wykonanych czasami w lepszym wymiarze technolog., sporo mlodszych i TDP nawet 95W czy wiecej..

PA6T powstawal z mysla o laptopach i gdyby Apple nie zmienilo kierunku na x86 to z tym procesorem mieliby laptopa ktory mogl spokojnie konkurowac wydajnoscia z pierwszymi Core, bo wszystko inne jest juz lepsze...

Gdyby wspolpraca ulozyla sie pomyslnie to tylko mozna snuc wizje jaki moglby z tego procesor na desktopa w kolejnych swoich odslonach gdzie TDP nie stawia juz takich ograniczen...
[#453] Re: wydajność procesorów

@XoR, post #448

A ja dorzuce test z tego laptopowego cieniasa http://ark.intel.com/products/41498/Intel-Celeron-Processor-900-1M-Cache-2_20-GHz-800-MHz-FSB (TDP 35W)

LAME 3.99.5 - 7s

wynik raptem o 2s gorszy od core i7-870 2.93Ghz (5 sekund), ten i7 to musi byc jakas straszna popelina ;)

[#454] Re: wydajność procesorów

@gx, post #452

TDP w X1000 chyba nie ma nic do rzeczy. Wszakże to sprzęt stacjonarny, a nie mobilny i nie trzeba iść na takie ustępstwa kosztem mocy przerobowej.

Niemniej jednak należy pamiętać, że produkt P.A. Semi to procesor dwurdzeniowy - AmigaOS wykorzystuje zaledwie połowę jego mocy, tak więc wydajność na poziomie G4 nie jest taka zła. Do tego jest jeszcze Xena, a to ona stanowi główną siłę nowego komputera. To dwurdzeniowy, 16-wątkowy koprocesor pracujący praktycznie w trybie rzeczywistym - została zaprojektowana jako układ do obliczeń równoległych.

Myślę, że gdyby AmigaOS 4.x został zoptymalizowany (że o dodaniu obsługi drugiego rdzenia nie wspomnę) bądź - co wyszłoby mu na lepsze - napisany od nowa, a oprogramowanie wykorzystywało wspomniany wyżej układ, to mogłoby konkurować z o wiele nowszymi rozwiązaniami.

Nie taki głupi sprzęt - koszt porównywalny z iMakiem, chociaż, biorąc pod uwagę popularność i ilość/jakość softu, i tak jakoś 4x za droga.

Nawiasem mówiąc - czy ten nieszczęsny AmigaOS 4.x w ogóle jest 64-bitowy?

Co do Linuksa...

albo działa albo nie działa

Ke?

producenci olwają Linuxa bo
1. mały rynek
2. brak standardów
3. jak coś działa w jednej wersji jądra to niekoniecznie musi działać w następnej co wynika z punktu nr 2


No proszę Cię. Bądź co bądź Linux to nie tylko rynek domowych pecetów. W rozwiązaniach serwerowych góruje nad innymi rozwiązaniami popularnością - podobnie z urządzeniami mobilnymi. Tylko na serwery Google codziennie zgłasza się ponad 500 000 nowych urządzeń z Androidem.

Wydanie Windowsa Visty przyspieszono, bo Microsoft obawiał się, że producenci sprzętu zaczną preinstalować open source na nowych, 64-bitowych maszynach.

Fakt, że coraz więcej placówek państwowych przesiada się na Linuksa pomijam, a od kiedy rozwijany jest Steam - popularność tych systemów w domach powinna wzrastać - proponuję poczytać o planach Valve dot. stworzenia dedykowanej, gamingowej platformy sprzętowej.

Co do punktu trzeciego - wierutna bzdura wynikająca z nieznajomości systemu oraz przyświecających mu idei:
Krótkie wyjaśnienie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 00:18:27 przez Geekboy68k
[#455] Re: wydajność procesorów

@Geekboy68k, post #454

TDP w X1000 chyba nie ma nic do rzeczy. Wszakże to sprzęt stacjonarny, a nie mobilny i nie trzeba iść na takie ustępstwa kosztem mocy przerobowej.


w przypadku X1000 nie ma, ale przy porownywaniu do wazne, sadze, bo ucieka wazny szczegol... Ten procesor powstal z mysla o systemach mobilnych, ale takze klastrowych (cale to connexium), sa przeciez stare juz konstrukcje laczace nawet 8 x PA6T na jednej plytce.
[#456] Re: wydajność procesorów

@Geekboy68k, post #454

Niby kompatybilność jest, ale ciągłe braki zależności zniechęcały do instalacji softu przez apt-get.
[#457] Re: wydajność procesorów

@kjb666, post #456

Wszystkie posty o Linuksie - tutaj.
[#458] Re: wydajność procesorów

@mailman, post #457

Wydajność w Lame to dla mnie żaden argument, działam w 3D oraz pakiecie Adobe i tam procesor i7 (używam dwóch Xeonów opartych na tej architekturze) zmiata wszystko na swojej drodze.
A używanie w desktopie procka rodem z tabletu nie ma żadnego sensu, tutaj TDP na poziomie 100 W nikogo nie przeraża więc jego obniżanie nie ma sensu, szczególnie kosztem wydajności.
Co do Xeny i podobnych, Commodore też miało magiczne układy specjalizowane (jak Akiko) i tak naprawdę nikt z nich nigdy nie korzystał.
Budowanie systemu na jakichś egzotycznych prockach nie ma sensu, nawet Apple już tego nie robi a nikt jakoś nie narzeka że system się bardziej wiesza na Intelach niż robił to na motorolach, wystarczy dopracować system.
W tej chwili Amiga klasyczna jest w ciemnej dupie bo osprzęt kosztuje krocie w stosunku do jego wartości, a dodatkowo wszelkie projekty typu X1000 też zabijają ceną nie oferując niczego w zamian.
Kto przy zdrowych zmysłach kupi Mediatora za 1100 zł i super kartę PCI Radeona 9200 za ponad 300 zł jeśli taka sama kosztuje na Alledrogo 50 zł ?
http://retroami.com.pl/product.php?id_product=26
http://allegro.pl/karta-graficzna-ati-radeon-9200-128-mb-pci-i2909212112.html
Jak to nie jest strzyżenie baranów to nie wiem już co nim miałoby być.
I to właśnie chciwość i nieudolność właścicieli zawsze wykańczała Amigę, niestety historia znowu się powtarza.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 13:04:48 przez marcolini
[#459] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #458

Wydajność w Lame to dla mnie żaden argument, działam w 3D oraz pakiecie Adobe i tam procesor i7 (używam dwóch Xeonów opartych na tej architekturze) zmiata wszystko na swojej drodze.


lame niewiele decyduje, to prawda...., a co do reszty to sie zagalopowales, bo akurat przy liczeniu grafiki tzw. trojwymiarowej to max. TDP jest b.wazne., bo tu decyduje liczba CPU i rdzeni... max. TDP 100W to stanowczo za duzo na jeden CPU (nawet 4 rdzeniowy), jezeli chcesz zmiescic sie w 2kW, bo raczej wiecej na dom nie wchodzi w gre :)... o odprowadzaniu ciepla nie wspomne

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 13:31:37 przez gx
[#460] Re: wydajność procesorów

@gx, post #459

No nie do końca, używam dwóch 12 wątkowych Xeonów o TDP równym 95 (według Intela).
Tymczasem jedna karta NVidii pobiera mi pod obciążeniem około 150 W, a mam dwie czyli razem 300 (też dane producenta).
Razem daje to około 500 W, a mój zasilacz ma ponad 1 KW mocy więc rezerwa jest ;)
Tak więc 100 W to wcale nie tak dużo jak na procesor, ważne żeby to nie były puste waty tak jak to było w Pentium 4/D na przykład.
Niestety jak chcemy robić tego typu rzeczy to bez dobrego sprzętu daleko nie zajedziemy, był to zresztą powód dla którego wybrałem PC zamiast inwestowania w Amigę, po prostu wychodziło wtedy dużo taniej przy jednocześnie znacznie większej mocy obliczeniowej PC.
Nie stać mnie było na 060 i A4000 z kartą grafiki bo miałem w kieszeni 5000 raptem, a taki zestaw to było ponad 8000 o ile pamiętam.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 13:46:09 przez marcolini
[#461] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #460

TDP 95W, ale na jeden Xeon, a masz 2, wiec razem 190W, ale trzeba liczyc na system 250W max. TDP, masz NVidie, powiedzmy 300W, ale system max. TDP 350W.. Razem wychodzi mi 600W, choc mysle, ze trzeba liczyc 700W dla bezpieczenstwa, czyli masz najwyzej zapasu na raptem drugi taki system, trzeci to juz jednak ryzyko przeciazenia domowej sieci energetycznej przy max. obciazeniu... Za wiele wydajnosci toto tez nie ma, tyle co kot naplakal, co najgorsze, za bardzo jej nie powiekszysz, bo polaczenie sieciowym kabelkiem to nie jest dobre rozwiazanie, generalnie lipa ok, racja, do gier okej

Powinines raczej pomyslec o np: IBM Flex System.. itp., a do pracy to wystarczy zwykly laptop z i3-i7 itd.. :)

PS. AOX1000 to pewnie 20-30W bez grafiki :)

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 15:20:22 przez gx
[#462] Re: wydajność procesorów

@gx, post #461

Ja wiem że rezerwa musi być, jednak nie przesadzajmy.
Nawet jak wymienię Xeony na ośmiordzeniowe to i tak pobór wzrośnie o raptem 100-150 W, ale na razie robić tego nie zamierzam.
Gier praktycznie nie używam, czasem jak wyjdzie nowe Call of Duty to lubię sobie pograć, ale to tyle, ten komp jest do pracy i niczego więcej.
No i nie wystarczy mi laptop bo moja praca wymaga czasami wielogodzinnych obliczeń nawet na takim sprzęcie jak mój, jestem grafikiem 3D (robię też montaż, motion graphic itp)
Tak więc nie generalizujmy że każdemu do pracy wystarczy byle jaki laptop bo tak nie jest.
Dla mnie moc obliczeniowa to podstawa, ale muszę mieć też system na który jest soft 3D, także żaden Flex System nie zaspokoi moich potrzeb.
I nieważne jaki procek będzie miała Amiga w bebechach, ważne żeby był szybki i był na niego soft który tę szybkość wykorzysta.
A na razie ludzie jarają się Timberwolfem, co jest żałosne delikatnie mówiąc, szczególnie jak przypomnimy sobie że Amiga kiedyś dominowała w grafice i animacji.
[#463] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #462

Hehe widze,ze teraz ciebie dopadl nasz forumowy omnibus ;) Good Luck OK Ja tam sobie go wylaczylem pomysł
[#464] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: wydajność procesorów
[#465] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: wydajność procesorów
[#466] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: wydajność procesorów
[#467] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: wydajność procesorów
[#468] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: wydajność procesorów
[#469] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: wydajność procesorów
[#470] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: wydajność procesorów
[#471] Re: wydajność procesorów

@Geekboy68k, post #454

Z tego linku o Jaworznie podobał mi się taki urywek :
Władze miasta wraz z ekspertami uznały, że Linux jest systemem bezpieczniejszym i może pracować na słabszych komputerach

Uznajmy że głównie połapano się w jednym, MicroSoft to hiena oraz Korporacja. Nienasycona żądza tej firmy powoduje brak myślenia i rozwoju alternatywnych rozwiązań. Brawo za taką inicjatywę. Dlaczego polskie miasta mają płacić haracz dla MS.
Każdy chyba logicznie umie myśleć że MONOPOL nigdy nikomu na dobre nie wyszedł.

Kiedy wrócą czasy aby już na poziomie sklepu był wybór maszyny z takim czy innym systemem.OK
[#472] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: wydajność procesorów
[#473] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: wydajność procesorów
[#474] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: wydajność procesorów
[#475] Re: wydajność procesorów

@Wojox, post #471

Wracając do tematu, w tej chwili najlepszy stosunek ceny do wydajności mają procki x86, tak więc najlepszym rozwiązaniem dla Amiga OS byłoby przepisanie kodu na platformę x86.
Za kwotę 1000-1500 zł można by wtedy mieć sprzęt znacznie szybszy od x1000.
I nie ma że się nie da bo Maca jakoś się dało, po prostu nie leży to w interesie firm które przejęły resztki po Commodore, Amiga Tech. i innych padakach bo nie mogłyby one sprzedawać komputerków o wartości 100 funtów za cenę 2500.
Tyle w temacie.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2012 22:59:19 przez marcolini
[#476] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #475

Sądzę, że przyczyna jest inna - brak mocy przerobowych wspomnianych firm. System sam się na x86 nie przepisze. Apple ma dużo kasy i dużo inżynierów. Cały amiświatek (ludzie od AOS4, MOS i AROS razem wzięci) nie ma nawet dziesiątej części możliwości Apple.
[#477] Re: wydajność procesorów

@wali7, post #476

Jakby uwolnić kod to programiści by się też znaleźli ;)
[#478] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #477

AROS ma uwolniony, ehh.
[#479] Re: wydajność procesorów

@wali7, post #476

Przepisać, napisać sterowniki, zabezpieczyć przed piractwem.
Potem zachęcić użytkownika aby mając na tym samym kompie windowsa, częściej odpalał postamigowy system :) Czyli uzupełnić braki w oprogramowaniu..

MacOSX jest pod x86, ale nie wiem czy to coś zmieniło dla użytkowników MacOSX.....
[#480] Re: wydajność procesorów

@kjb666, post #479

Przeklepywanie kodu z procka A na B to bylaby tutaj sztuka dla sztuki. Sam bylem kiedys tego zwolennikiem, ale jak to mowia, tylko krowa nie zmienia pogladow . Tak naprawde nic to tutaj nie da, poza zadowoleniem dzieci benchmark.pl krotszymi slupkami itp. dyrdymalami. PPC G4/G5 ma wystarczajaco mocy do wszystkiego... a sprzet G4 mozna miec nawet za 50 zl. Wazniejsze rzeczy sa do zrobienia.

Amiga to byl zawsze zamkniety sprzet. Wada to i zaleta. PPC nie zdechnie z powodu zmiany polityki Apple, a obecnie zadnej amigowej firmy nie stac na masowa produkcje nowego taniego sprzetu dla mas pracujacych miast i wsi, wiec pozostaje wykorzystac co jest i byc moze bedzie (jakies nowe "efiki" sie szykuja), byle bylo to w pelni obslugiwane. Pozostaje wiec tylko wyczekiwac lepszych czasow dla rozwoju amigowego sprzetu i rozwijac OS oraz soft...

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 01:24:27 przez gx
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem