Co to jest pamięć RAM i jakie są jej rodzaje?

RAM (Random Access Memory) - pamięć o dostępie swobodnym, do którego procesor posiada swobodny, bezpośredni dostęp, w który możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis oraz odczyt danych. W przypadku Amigi i procesorów MC68xxx wyróżnia się jej kilka rodzajów: Chip, Fast i Slow.

Pamięć Chip adresowana jest $000000 do $1FFFFF (2 MB). Oczywiście, wszystko uzależnione jest od modelu Amigi i dla przykładu w Amidze 500 pamięć Chip znajduje się w obszarze od $000000 do $07FFFF (512 kb). Jest ona najważniejszą pamięcią Amigi, gdyż to bezpośrednio z nią łączą się układy specjalizowane i mogą z niej wyświetlać obraz, odtwarzać dźwięk, wykonywać operacje na blitterze.

Pamięć Fast adresowana jest od $200000 do $9FFFFF (8 MB). Kości specjalizowane (chipset) nie mają do tej pamięci dostępu, co jednak nie oznacza, że jest bezużyteczna. Jest niezależna, posiada własne kanały DMA, dzięki czemu dostęp procesora do niej nie może zostać spowolniony przez układu specjalizowane (chipsety odpowiedzialne za dźwięk i obraz korzystają z Chip i robią to całkowicie innymi drogami).

Pamięć Slow (niesłusznie w większości przypadków nazywana również pamięcią Fast) adresowana jest od $C00000 do $DBFFFF (1,8 MB). Jest to rodzaj pamięci montowany pod przysłowiową "klapkę". Wykorzystuje te same drogi komunikacji z układami specjalizowanymi co pamięć Chip (te same kanały DMA) i głównie z tego powodu jest przez te same układy spowalniana. Łatwo można się o tym przekonać wykorzystując dowolny menadżer plików do jej zapełnienia jakimiś plikami. Wkrótce można będzie dostrzec jej powolność.
  • Szukaj w dziale

  • Menu PPA.pl

  • Amiga Friendship #3

  • Forum

Trinity 1200 - nowe tu... (83) »
Zapowiedzi nowych gier... (5707) »
GCC-Pack (6) 
TOSEC - archiwizacja i... (3) 
Gielda sprzetu kompute... (54) »
Benchmark w emulowanym... (175) »
Indivision AGA MK3 for... (317) »
Quake Clickboom proble... (26) 
100 zestawów nowych kl... (688) »
Terrible Fire 1232 (17) 
  • Imprezy

kalendarz imprez

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem