@Andrzej11, post #360
@Ocelot, post #363
@sanjyuubi, post #365
@Andrzej11, post #360
@scdg2015, post #366
@sanjyuubi, post #369
@sanjyuubi, post #370
@sanjyuubi, post #370
@Daclaw, post #368
Notabene duże Amigi, dla których przewidywano poważniejsze zastosowania, modulatorów TV nie miały. Akurat ten element nie był zbyt kosztotwórczy, więc raczej nie chodziło tu o cięcie kosztów, tylko o przekonanie o braku potrzeby.
@XoR, post #373
[quote]gry na amigę nie mają żadnego przeplotu, to są tryby progresywne 288p50 i 240p60, jak sama nazwa wskazuje nie ma tam żadnego przeplotu. Telewizory obsłgują takie tryby bez problemu dlatego komputery osobiste i konsole używały ich zamiast trybów z przeplotem bo dawały stabilniejszy i lepszy obraz
PAL details
1. CCIR/PAL standard video signal has 625 lines/frame and it repeats @ 25 frames/sec.
2. Each frame is split into 2 fields; - each consisting of 312.5 lines, called odd and even fields. Thus field rate is 50. i.e. CCIR /PAL std has 50 fields/sec rate .
3. 3. Interlacing: The lines of odd-even field lie alternately . This method of scanning is called interlacing. This interlaced scanning is used to reduce flicker while displaying the image on a monitor.
Interlaced scanning process is shown below
Progressive scan is used for most Cathode ray tube (CRT) computer monitors, all LCD computer monitors, and most HDTVs as the display resolutions are progressive by nature. Other CRT-type displays, such as SDTVs, typically display interlaced video only.
One example of a computer that was capable of producing an interlaced image is the Commodore Amiga. The Amiga's default video mode is PAL or NTSC
@sanjyuubi, post #375
@sanjyuubi, post #375
@cholok, post #376
Daje to stabilny obraz, ponieważ parzyste i nieparzyste linie są identyczne (są jakby podwojone), a więc progresywny.
W trybie nolace jest wyświetlane 50 klatek, ale 312 linii.
W trybie lace jedna półramka jest przesunięta o pół linii
@Daclaw, post #377
@sanjyuubi, post #375
Siadaj pała. Większych herezji w życiu nie słyszałem. Widać, że nawet nie wiesz o czym piszesz, skoro nie masz bladego pojęcia, że przeplot jest cechą sygnału PAL/NTSC od początku istnienia telewizorów kineskopowych. Proponuję się dokształcić w temacie sygnału PAL oraz wyświetlania obrazu w telewizorze i dlaczego w TV kineskopowych istnieje w ogóle coś takiego jak przeplot i nie wprowadzać czytelników w błąd. Przy przeplocie każda lina też jest kreślona dwa razy, tylko co drugą klatkę, w trybie Interlace Amigi wykorzystano zjawisko przeplotu do zwiększenia rozdzielczości pionowej. Policz sobie nawet, że przy 15kHz nie jest możliwe wyświetlenie 50 klatek w trybie progresywnym przy 625 liniach.
Jak chcesz sobie dalej szerzyć dezinformację, to podpieraj się dowodami. To że nie widzisz przeplotu, nie znaczy, że go nie ma. I muszę ciebie rozczarować, ale większość TV CRT nie potrafi wyświetlać obrazu w trybie progresywnym, a nawet gdybyś wyświetlił taki tryb przy 15kHz, to nie wiem co by prędzej wysiadło przy 25Hz, żołądek, czy oczy.
@XoR, post #380
Standard standardem a komputery używają trybów bez przeplotu bo z przeplotem to byłaby migająca sieka.
@Daclaw, post #353
Różnica (w przypadku każdego sprzętu) wynika z częstotliwości pionowej i poziomej oraz z obecności lub braku interlejsu. Jak stacjonarny odtwarzacz DVD podłączysz do monitora VGA, to będziesz miał piksele, a jak do telewizora (CRT, 50Hz), to nie. Co to ma wspólnego konkretnie z Amigą?
@sanjyuubi, post #381
@Duracel, post #383
@sanjyuubi, post #378
@sanjyuubi, post #381
@sanjyuubi, post #386
Fakty są takie, że pikseloza lub jej wrażenie nie ma nic wspólnego z samym komputerem.