[#751] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Kefir_Union, post #750

Goscie sie nie dogadali ale jak kasa sie powiekszala na zbiorce, to sie kochali jak Brad Pitt i Angelina Jolie....



ehh co sie porobilo z ludzmi to jest szok... zobaczy jeden z drugim troche $$ i juz zachowuje sie jak typowy Smeagol.


1
[#752] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Drakon, post #748

Widzę głównie gdybania i domysły podsycane bluzgami


To chyba inne wątki czytamy, bo nie widzę zupełnie żeby te gdybania czy domysły były podsycane bluzgami. Podobnie jak kiedyś pisałeś o wątku na kickstarterze, gdzie podobno pełno było postów "dawaj kasę złodzieju" a ostatecznie chyba ustaliliśmy, że był tylko jeden... A reszta dyskusji na ks - podobnie jak w tym wątku - toczyła się raczej kulturalnie i do dzisiaj specjalnie się to nie zmieniło. Więc przeciwnie - wiele osób proponuje dopłaty, rezygnacje z dodatkowych bajerów, tylko że autorzy mają wszystkich w dupie. Możesz najwyżej usłyszeć że jesteś "impatient" ;)

Brak konkretów nie jest winą snujących domysły tylko autorów zbiórki. Domysły i gdybania wynikają z tego, że od momentu zakończenia zbiórki (lipiec 2022 r.) nikt z autorów nie raczył zabrać głosu i powiedzieć co się dzieje. Zgodnie z ich deklaracjami z kickstartera na etapie zbiórki, wszystko było dopięte na tip-top, tylko zlecać produkcję do fabryki, a od grudnia 2022 r. wspierający (w tym ja) - powinni już grać na nowych joyach. Tymczasem mamy politykę informacyjną na zasadzie - raz na 1-1,5 miesiąca powiemy że nic nie wiemy i może kiedyś coś będzie. Na razie sprawa jest delikatna, więc nie pytaj i spadaj.

To co mnie zaskakuje w Twoich postach to to, że dużo bardziej krytycznie oceniasz tych, którzy swoimi pieniędzmi umożliwili sfinansowanie tego projektu niż tych, którzy wzięli kasę i od 9 miesięcy milczą.

A podkreślę: autorzy zobowiązali się do określonych rzeczy zgodnie z regulaminem kickstartera. Na ten moment w mojej opinii go ewidentnie łamią (szczególnie punkt dotyczący szczerej i uczciwej komunikacji odnośnie stanu projektu).
15
[#753] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Kefir_Union, post #750

Jeżeli prawdą jest że się wspólnicy pokłócili, to jakiego komunikatu od nich byś oczekiwał? Opisania ze szczegółami jaki jest powód? Hipotetycznie załóżmy że chodzi o podział kasy, to jakich informacji byś w takiej sytuacji oczekiwał? "Wspólnik X chciał 70%, a Y 80% i się pokłóciliśmy". Czy to cokolwiek zmienia?
Goście się nie dogadali, szkoda że dopiero na takim etapie projektu. Teraz wspierający zbiórkę poczekają na komunikat: czy się porozumieli, czy któryś z nich sam kontynuuje prace czy też projekt zostanie zamknięty.


Czas na dogranie warunków współpracy był przed rozpoczęciem zbiórki. Zresztą wspólnicy na potrzeby tego projektu założyli spółkę (Uni-Joy), więc chyba w trakcie jej zakładania określili warunki funkcjonowania. Oczywiście rozumiem, że zawsze można się pokłócić: w życiu zdarzają się różne sytuacje, no ale please - tarcia między wspólnikami nie mogą polegać na tym, że się olewa swoje zobowiązania. Sprawozdań finansowych też spółka nie składa bo się pokłócili? Podatków też nie płaci bo się pokłócili?

To co, teraz powinniśmy czekać w nieskończoność aż się dogadają? Rok, dwa, pięć?

Komunikaty dla mnie akceptowalne i zrozumiałe są dwa:
1) dajemy sobie czas na dojście do porozumienia powiedzmy w perspektywie 3 miesięcy i robimy albo wspólnie albo samodzielnie ten projekt (przy uwzględnieniu możliwych cięć, itp.)
2) nie dogadaliśmy się i zwracamy pieniądze wspierającym

To co jest teraz to mydlenie oczu i gra na przeczekanie (być może wynikająca z okoliczności, w których pokłóceni panowie się znaleźli, ale nadal).
[#754] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Kefir_Union, post #750

jakich informacji byś w takiej sytuacji oczekiwał? "Wspólnik X chciał 70%, a Y 80% i się pokłóciliśmy". Czy to cokolwiek zmienia?


Zmieni o tyle, że wtedy wiemy już, że potrzebne jest 150% "piniendzy", żeby obydwaj wspólnicy osiągnęli satysfakcję jednocześnie. Rozwiązaniem jest wtedy dosypanie pieniędzy, albo przycięcie celu finansowego tak, żeby każdy swój wymarzony procent dostał.
Wprowadzenie sądu jako arbitra spowoduje zaś naprawdopodobniej tyle, że satysfakcję osiągnie (może) jedna ze zwaśnionych stron, uczestnicy zbiórki satysfakcji nie osiągną nigdy, zaś z całą pewnością usatysfakcjonowani będą prawnicy.
5
[#755] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Splavinho, post #752

To co mnie zaskakuje w Twoich postach to to, że dużo bardziej krytycznie oceniasz tych, którzy swoimi pieniędzmi umożliwili sfinansowanie tego projektu niż tych, którzy wzięli kasę i od 9 miesięcy milczą.


Możesz to tak odczytywać, oczywiście. Pomimo, że miałem prototyp u siebie w domu i używałem go, stoję bardziej po stronie tych, którzy włożyli swoje pieniądze, a teraz czekają.

Mimo wszystko (chodzi mi o zachowanie się nie fair autorów zbiórki), nie cierpię takiego gdybania. Rozumiem zniecierpliwienie. Natomiast dopóki autorzy nie określą się (a jak widzimy, określą się wtedy, kiedy będą chcieli), wszelkie fantazje i domysły wypadałoby odrzucić na bok, bo momentami jest tutaj jak na typowych grupach "madkowych". Lub pójść do sądu. To też jest jakaś ewentualność. Natomiast jęczenie i snucie domysłów nie prowadzi do niczego.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 12:39:57 przez Drakon
1
[#756] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@recedent, post #754

Jesli konflikt dotyczylby kasy ze zbiorki, to wiecej kasy byc moze rozwiazaloby problem. Ale jesli konflikt dotyczylby jak ma byc dzielona przyszla kasa ze sprzedazy dzojow to juz wiecej kasy nie rozwiazuje problemu. Bo np. jeden chce 55% zyskow, a drugi nie chce sie zgodzic na 45% wtedy. Bo jak wycenic co i ile jest warte, elektronika dzoja czy design dzoja? Normalnie to w przypadku dzentelmenow powinni sie zgodzic na rowny podzial po 50%. No chyba, ze jak na tym filmie komediowym, premia za pomysl, za inwestycje itp, czyli podzial kasy 3:1 albo 2:1.
1
[#757] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Drakon, post #748

No właśnie większość piszących w tym wątku ma problem z przyswajaniem faktów. Zrobił się z tego serial zupełnie jak "Złotopolscy" czy coś jeszcze gorszego. Widzę głównie gdybania i domysły podsycane bluzgami. Blisko 750 postów, z których nic nie wynika (i nie wyniknie)...


I bardzo dobrze ze temat nie cichnie. Niech wiedzą złodzieje ze nie ma tak ze oni zrobią wałek a za miesiąc nikt nie będzie pamiętał.
Ten radca prawny to pewnie jest po to aby obić sobie dupe blachą a nie po to aby pchnąć projekt do przodu.
8
[#758] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@druzil28, post #757

I bardzo dobrze ze temat nie cichnie.


Ale tu nie chodzi o to, że cichnie lub nie. Tu chodzi o to, że i tak nic z tego nie wyniknie.

Niech wiedzą złodzieje ze nie ma tak ze oni zrobią wałek a za miesiąc nikt nie będzie pamiętał.


Oni zapewne o tym wiedzą. Ale co z tego?
[#759] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Drakon, post #755

Rozumiem, cieszy mnie to, że jesteś po stronie tych którzy zainwestowali :)

Ja też nie przepadam, za jęczeniem, żalami czy tego klimatami. Różni nas zapewne to, że w ja w 99% postów w tym wątku tego nie widzę. Ludzie spekulują - a polem do spekulacji jest zachowanie autorów zbiórki i zerowa komunikacja z ich strony.

Do sądu można faktycznie pójść zawsze, ale moja optyka zawsze sugeruje mi w pierwszej kolejności szukać porozumienia. Inna rzecz, że kwoty za joystick są na tyle drobne, że więcej jest warty mój czas.
1
[#760] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Splavinho, post #759

Inna rzecz, że kwoty za joystick są na tyle drobne, że więcej jest warty mój czas.


Zapewne znalazłoby się kilka osób, które "zamówiły" kilka sztuk, a to już może boleć bardziej...
1
[#761] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Drakon, post #760

Jasne, oczywiście
[#762] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Splavinho, post #761

Inna rzecz - dołączenie do ewentualnego pozwu zbiorowego to pewnie też nie są duże koszty, ani duży wysiłek.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 14:11:29 przez Cedrat
[#763] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Cedrat, post #762

Tak, to jest jakieś rozwiązanie
2
[#764] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Kefir_Union, post #750



Jeżeli prawdą jest że się wspólnicy pokłócili, to jakiego komunikatu od nich byś oczekiwał?



1. Co jest przedmiotem sporu
2. Jakie rozwiàzania zawiodły
3. Jakie sà inne możliwości rozwiàzania sporu
4. Kiedy (data) spodziewane jest zamknięcie problemu (z takimi czy innymi konsekwencjami).

Mamy prawie maj, problem powstał co najmniej w styczniu. IMAO winni sà społeczności, która przekazała Im paredziesiàt tys. EUR takie info!!
1
[#765] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Kefir_Union, post #750

Jeżeli prawdą jest że się wspólnicy pokłócili, to jakiego komunikatu od nich byś oczekiwał? Opisania ze szczegółami jaki jest powód? Hipotetycznie załóżmy że chodzi o podział kasy, to jakich informacji byś w takiej sytuacji oczekiwał? "Wspólnik X chciał 70%, a Y 80% i się pokłóciliśmy". Czy to cokolwiek zmienia?
Goście się nie dogadali, szkoda że dopiero na takim etapie projektu. Teraz wspierający zbiórkę poczekają na komunikat: czy się porozumieli, czy któryś z nich sam kontynuuje prace czy też projekt zostanie zamknięty.


Jakiego komunikatu oczekuję? KONKRETNEGO! To znaczy:
- mamy projekt 3D i nic więcej, a dodatkowo mamy spór wspólników.
- mamy projekt 3D, odlewy podstaw, odlewy chwytów, brakuje nam elektroniki, a dodatkowo mamy spór wspólników.
- mamy projekt 3D, odlewy podstaw, odlewy chwytów, mamy elektronikę, nie ma nam kto tego poskładać, a dodatkowo mamy spór wspólników.

COKOLWIEK! Rozumiesz? :)
8
[#766] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Hypnotic, post #765

Popieram.
5
[#767] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Cedrat, post #762

Ale o co chcesz pozwać. W regulaminie Kickstartera jest, że projekt może się nie udać, a ty jako wspierający nie jesteś inwestorem i nie masz praw do udziałów w firmie. Jedynie możesz otrzymać "nagrodę" jeśli wszystko się uda. Były już projekty za miliony na tej platformie (jakiś dron zebrał równowartość 10mln PLN)i kasa przepadła.

Jak chciałbyś to podciągnąć pod KK to nawet art.286 byłby trudny do udowodnienia. Musiałaby być celowość czynu. Nawet kiepski prawnik sobie poradzi z takim zarzutem. Z drugiej strony jest to przestępstwo ścigane z urzędu, więc kilkanascie/kilkadziesiąt zawiadomień i coś by się ruszyło w sprawie. Istnieje też szansa na zabezpieczenie $$$ jesli jeszcze jest.

Spółka może sporzytkować pieniądze na "przygotowania" projektu, "reklame", podatki, pomoc prawną, wynagrodzenia i na końcu ogłosić upadłość. Titanic się rozbije, a góra lodowa roztopi. Nie ma statku, ani góry. Pozostaną tylko ofiary
[#768] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@snifferman, post #767

Ludzie czytajcie przepisy i regulaminy. Tyle osób już tu pisało bzdury (jak się okazuje), że sam wziąłem i sprawdziłem.

Na początek:

jest to przestępstwo ścigane z urzędu, więc kilkanascie/kilkadziesiąt zawiadomień i coś by się ruszyło


To się zdecyduj czy z urzędu (na wniosek prokuratora na wniosek Policji) czy "na wniosek".

Teraz regulamin KS. Tłumaczę DeepL żeby kilka osób nie musiało:

link

Gdy projekt zostanie pomyślnie sfinansowany, twórca musi dokończyć projekt i wypełnić każdą nagrodę.

(...)

Jeśli twórca nie jest w stanie ukończyć swojego projektu i zrealizować nagrody, nie wywiązuje się z podstawowych zobowiązań tej umowy. Aby to naprawić, muszą podjąć wszelkie rozsądne wysiłki, aby znaleźć inny sposób doprowadzenia projektu do jak najlepszego zakończenia dla wspierających.

Twórca w takiej sytuacji naprawia sytuację i wypełnia swoje zobowiązania wobec backerów tylko wtedy, gdy:

* zamieścił aktualizację, która wyjaśnia, jakie prace zostały wykonane, jak zostały wykorzystane fundusze i co uniemożliwia mu ukończenie projektu zgodnie z planem;

* pracują sumiennie i w dobrej wierze, aby doprowadzić projekt do jak najlepszego zakończenia w terminie, o którym poinformowali wspierających;

* są w stanie wykazać, że wykorzystali fundusze w odpowiedni sposób i dołożyli wszelkich rozsądnych starań, aby ukończyć projekt zgodnie z obietnicą;

* są uczciwi i nie złożyli żadnych istotnych fałszywych oświadczeń w komunikacji z wspierającymi; oraz

* zaoferują zwrot wszelkich pozostałych środków finansowych osobom, które nie otrzymały nagrody (proporcjonalnie do zadeklarowanych kwot) lub wyjaśnią, w jaki sposób środki te zostaną wykorzystane do ukończenia projektu w innej formie.



(...)

[I najważniejsze:]


Twórca jest wyłącznie odpowiedzialny za spełnienie obietnic złożonych w swoim projekcie. Jeśli nie będzie w stanie spełnić warunków tej umowy, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej przez wspierających.


NieMaZaCo
3
[#769] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@_DiskDoctor_, post #768

Czyli sprawa z powództwa cywilnego.
Najpierw wezwanie do oddania pieniędzy. Potem- jeśli pojawi się obietnica to dobrze żeby była z konkretną datą.
Jeśli nie odda to wtedy z KK286 par 1.
[#770] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@_DiskDoctor_, post #768

To się zdecyduj czy z urzędu (na wniosek prokuratora na wniosek Policji) czy "na wniosek".

Ja napisałem coś o wniosku? 286KK może być na wniosek pokrzywdzonego , ale to nie w tym domniemanym przypadku.

Aby coś było ścigane z urzędu, to urząd w jakiś sposób musi się o tym dowiedzieć. Zgłasza się wtedy możliwość popełnienia przestępstwa i wtedy urząd decyduje czy czyn zabroniony mógł mieć miejsce i idzie to dalej.

To, że spółka się zobowiązała do zrobienia czegoś, a jeszcze nie zrobiła może nie wystarczyć. Z drugiej strony jesli zgłosi się kilkuset poszkodowanych? Może to być impulsem do działania. Podobnie działa to na Alle.... jak na Policję zgłosi się kilkadziesiąt potencjalnie poszkodowanych, to szybciej działają. Policja i prokuratura lubi się też chwalić takimi akcjami.

Ludzie zapłacili i nie dostali towaru. Czy taki był zamiar? Czy da się udowodnić celowość takiej sytuacji? Przedstawiciele milczą. Ich prawnik działa i na pierwszym miejscu u niego raczej jest dobro ludzi, których reprezentuje

Może przejdźmy do weselszych tematów. Czy w kampani był też joy w kolorze Amber?
2
[#771] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@snifferman, post #770

Mnie się wydawało, że przepisy karne to zasadniczo albo
1 z urzędu
2 na wniosek pokrzywdzonego.

Albo.
[#772] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@snifferman, post #770

Amber przyciski i Gold pałka. ;)
1
[#773] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@ZbyniuR, post #772

Ptaszki cwierkaja o jakimś rebootcie Unithora
1
[#774] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@juen, post #773

Czyli co? ...nowa składka... rotfl język
2
[#775] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@RokiS, post #774

2
[#776] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@juen, post #773

https://www.kickstarter.com/projects/uni-joy/unithor-a-brand-new-joystick-for-retro-computers/posts/3849838

Drodzy Wspierający,
30 czerwca po długich i wyczerpujących staraniach nastąpiła zmiana u steru i na pokładzie! Sprawdzony w trakcie kampanii zespół jest znowu razem i zabiera się do pracy! Niestety forma prawna, pod jaką prowadzony jest projekt rządzi się swoimi prawami, (jest to spółka z o.o.) więc potrzebujemy chwili na załatwienie formalności i odgruzowanie. Przerwy w komunikacji, których doświadczyliście, były spowodowane brakiem porozumienia co do informacji, które mogą Wam być przekazywane. Dlatego kolejny raz możemy jedynie przeprosić za ciszę, ale mieliśmy po prostu związane ręce. Macie pełne prawo do złości i niezadowolenia, ale uwierzcie, że dzielimy te uczucia z Wami od miesięcy. Niezmiennie wierzymy w powodzenie Unithora, dlatego świadomi ogromu pracy i trudności podejmujemy rękawicę. Ponieważ projekt był przez tyle miesięcy w zawieszeniu w pierwszej kolejności wznawiamy rozmowy z dostawcami i podwykonawcami.

P.S. Zgodnie z prawem pieniędzmi spółki nie mogą być opłacane, i nigdy nie były, działania związane z personalnym sporem pomiędzy wspólnikami.

Załoga UNI-joy
3
[#777] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@juen, post #776

Ooo!

Czyli... jest jednak szansa!

[#778] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@_DiskDoctor_, post #777

A ja już myślałem, że to zdechło, a tu takie zaskoczenie. Oby im się udało.
1
[#779] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@diobou, post #778

Po poprzedniej akcji w nic już nie wierzę. Być może zmieni się to w momencie gdy w ręce będę trzymał dżoja na którego wyłożyłem ciężko zarobione pieniądze.......
[#780] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@juen, post #776

po długich i wyczerpujących staraniach nastąpiła zmiana u steru i na pokładzie! Sprawdzony w trakcie kampanii zespół jest znowu razem i zabiera się do pracy!


To ten sam zespół, czy inny? Bo nie do końca rozumiem.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem