[#631] Re: Uni-Joy Kickstarter rusza DZIŚ (środa, 22062022)

@karolb, post #629

Dzięki, bardzo ciekawa interpretacja. Natomiast pytanie co w sytuacji, gdy dobro nigdy nie zostanie wydane?
A inna kwestia, to czy taką interpretację zastosowali zamykając rok 2022 autorzy z Unijoya.
[#632] Re: Uni-Joy Kickstarter rusza DZIŚ (środa, 22062022)

@Splavinho, post #628

Niekoniecznie, może się okazać, że panowie zamówili formy, wydali kasę, ale coś tam poszło nie tak i zwyczajnie nie pykło (COVID/wojna/itd). W takiej sytuacji pozostaje jedynie zwrot z tego co zostało, bo nie można mówić o defraudacji i wszystko jest lege artis. Kickstarter zalicza się do tych biznesów, gdzie przy nieudowodnieniu winy twórców, z zapisów umów wynika niemożność odzyskania kasy. A więc winę trzeba udowodnić.
Jak jest - miejmy nadzieję pokaże przyszłość.
[#633] Re: Uni-Joy Kickstarter rusza DZIŚ (środa, 22062022)

@snifferman, post #630

Nie będę tutaj spekulował, bo nie znam sytuacj, ale takie "drobne" jak 200k euro czy 400k euro to łatwo da się legalnie wydać w spółce.


Wiesz, wiadomo że każdą kasę da się wydać. Ale podstawą prowadzenia spółki jest gospodarność. Mogą sobie przyznać i po 200k np. nagrody za 2022 r. Ale: jeśli np. 90% przychodów rocznych spółki pochodzi z kickstartera i w ten sposób doprowadzą do sytuacji, że nie będą mieli za co wyprodukować joysticków to to jest skrajna niegospodarność. Spółki z o.o. nie chronią członków zarządu przed odpowiedzialnością karną za takie działania. Czyli generalnie - możesz sobie we własnej spółce ustawić dowolnie wynagrodzenie, premie, usługi obce. Ale nie możesz zachowywać się skrajnie niegospodarnie. Jeśli nie masz zabezpieczonych i w miarę powtarzalnych przychodów z innych źródeł, to nie możesz wydać środków z kickstartera na kaprysy, samoloty, itp
1
[#634] Re: Uni-Joy Kickstarter rusza DZIŚ (środa, 22062022)

@wali7, post #632

Tak, w takiej sytuacji sprawa jest czysta, pod warunkiem posiadania umów i innych dokumentów potwierdzjacych zlecenie i wykonanie określonych prac. I wtedy rzeczywiście powinni refundować proporcjonalnie to co zostało.

A to jak jest, to faktycznie pokaże przyszłość. Mi by też zależało żeby była raczej jaśniejsza. Już mam totalnie gdzieś ten joystick i swoją kase, ale nie chciałbym kwasu i smrodu wokół tego i żeby się to negatywnie nie odbijało na innych inicjatywach społeczności retro.
1
[#635] Re: Uni-Joy Kickstarter rusza DZIŚ (środa, 22062022)

@Splavinho, post #634

ale nie chciałbym kwasu i smrodu wokół tego i żeby się to negatywnie nie odbijało na innych inicjatywach społeczności retro.


Do tego potrzebny byłby chyba wehikuł czasu. Smrodu, który się rozniósł już nie "pozbierasz".
[#636] Re: Uni-Joy Kickstarter rusza DZIŚ (środa, 22062022)

@recedent, post #635

To prawda, ale nawet jeśli by to się skończyło umiarkowanie dobrze (czyli np. niepełnym refundem) to szkody by były mniejsze niż jak autorzy znikną i już się nie odezwą :)
2
[#637] Re: Uni-Joy Kickstarter rusza DZIŚ (środa, 22062022)

@Don_Adan, post #620

A tutaj sa przykladowe ceny (sprzed roku) roznych form, nie wiem ktora z nich bylaby najblizej formy dla dzoja:

link
[#638] Re: Uni-Joy Kickstarter rusza DZIŚ (środa, 22062022)

@michal_zukowski, post #523

Wysłałem, pare dni temu. Ale przestał się logować.
1
[#639] Re: Uni-Joy Kickstarter rusza DZIŚ (środa, 22062022)

@recedent, post #635

Wszystko przez amiskarpetki, które były kiedyś w sprzedaży. Uciskają stopy, (czasem głowę, jeśli ktoś na nią je założył) i w połączeniu z gazami z amicoli, potęgują wzdęcia amigowców w wątkach na portalach amigowych. Ciężki dzień dziś przede mną, sorki za zwichrowane poczucie humoru.szeroki uśmiech
7
[#640] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Cedrat, post #20

Po tym, co odwalił np. Phil, mam poważne opory przed wsparciem czegokolwiek na Kickstarterze.

Oj tam, bez obaw.
Będzie dostępny do normalnego zakupu?

Będzie dostępny do normalnego zakupu już za chwileczkę. Tylko niech się konflikt skończy i pandemia, bo jeszcze sprężynek nie dowieźli. My ten tego w między czasie jeszcze przesmarujemy fajery, naciągniemy przewody bo za krótkie wyszły i se kupisz pan. Coś pan taki nerwowy!
2
[#641] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@amikoksu, post #640

7
[#642] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@KM_Ender, post #641

Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać

A ktoś ma jakiś kontakt prywatnie do tych kolesi? Jakiś Discord, cokolwiek? Oni przecież nie pojawili się znikąd, żeby nie można było ich złapać.

Tyle że ta cisza po takiej ilości rozgoryczonych komentarzy za dobrze nie wróży. Przypomina trochę "wyjście" z rynku A2.
[#643] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@amikoksu, post #640

Tylko niech się konflikt skończy i pandemia, bo jeszcze sprężynek nie dowieźli.

Czyżby? A co było w Arturówku.

[#644] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@mccnex, post #642

No to chyba do przewidzenia ze zapadli sie pod ziemię. Gdybym był na ich miejscu i poczytał chociażby ppa to tez bym się chował. Z drugiej strony mogą sobie wypocząć gdzieś za nasze pieniądze i poczekać aż wszystko przycichnie.
[#645] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@mccnex, post #642

A ktoś ma jakiś kontakt prywatnie do tych kolesi? Jakiś Discord, cokolwiek? Oni przecież nie pojawili się znikąd, żeby nie można było ich złapać.


Oczywiście, że się da ich złapać. Informacje z KRS o spółce UNI-joy są jawne. Przynajmniej o jednym można łatwo znaleźć informacje w Google, jaki jeszcze biznes w swoim mieście prowadzi. Nie będę wklejał, bo nie wiem, jak moderatorzy się na to zapatrują - niektórzy wymyślili na to słowo „doxing” i banany wlepiają. Byłbym też ostrożny w robieniu czegokolwiek „sprytnego”, bo można zostać oskarżonym o jakiś stalking czy inne nękanie. Najlepiej byłoby chyba iść do prawnika…
[#646] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Cedrat, post #645

Nie chodzi mi o KRS itd tylko czy ktoś ich zna prywatnie, jako kolegów.

O żadnym "łapaniu" innym niż kontakt nie ma mowy, zwłaszcza na publicznym forum

No ale skoro nie ma od nich wieści to mówi samo za siebie...
[#647] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@mccnex, post #646

Oni są na rozdrożu, rozumiesz?
Wchodzą, czytają, ale nie są w stanie napisać zdania. Byłeś kiedyś na rozdrożu????

Taki był plan lub coś musiało pójść nie tak. Czy jedno czy drugie, raczej pisać o tym nie będą. Na pewno ciężko pracującymi nad projektem i do końca uczciwymi ludźmi to raczej każdego kolejnego dnia milcząc, udowadniają że już nie są.
Czekam na zrobienie z siebie ofiary :)
Niestety, ktoś w naszym życiu prywatnym okazał się nieuczciwy, byliśmy łatwowierni. Choruję na alkoholizm, hazard i teraz zdałem sobie sprawę. Rynek krypto się zawalił i większość waszych pieniędzy poszła… ale ogólnie, to nic nie da się zrobić

Myślałem że to projekt jak CSLabs, a to jakaś zwykła patola.
Jeszcze niech tylko szary wilk włączy się do wątku i equilibrium zostanie zachowane.
6
[#648] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Ralpheeck, post #647

Myślałem że to projekt jak CSLabs, a to jakaś zwykła patola.


Porównujesz firmę, która działa na rynku i zajmuje się sterownikami CNC do nowo założonej spółki, której kapitał zakladowy jest mniejszy niż cena jednego dobrego modułu do CNC
Zrobili pare modeli i druków 3D i moduł autofire? To nie ta liga

Spółka Uni-Joy znajduje sie w PL wiec łatwo podjąć kroki prawne. Płakanie na forach nic nie da. Ta firma i tak ma reputację 0.
Musicie się skrzyknąć i może ktoś ma w rodzinie wujaszka z kancelarią Ja odpadam, bo jakoś od wtopy z klawiszami nie inwestuje w firmy krzak.(klawisze i obudowy jakieś były więc reputacja była lepsza)
3
[#649] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@snifferman, post #648

Nie. Nie porównuję. Chodziło mi o pasjonacki projekt retro.
Cslabs mogli mieć wywalone na jakieś karty dokładnie z tych powodów które wymieniłeś. A jednak dociągneli to do końca. Te patałachy jak zobaczyły kasę, to już nawet przestali pisać na forach. Porównywałem pasjonackie zaangażowanie w projekt, a nie jakieś kapitały zakładowe czy dorobek.
2
[#650] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Ralpheeck, post #649

Z chłopakami z Unijoya zasze rozmawiałem na AmiParty i widać było że poświęcili kupę czasu i własnych pieniędzy (przed zbiórką) na dopracowanie tych joystików. To naprawdę nie wyglądało jak projekt z dykty, mchu i paproci.
5
[#651] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@snifferman, post #648

Niech ktoś zrobi zbiórkę na Kickstarterze na prawnika.
9
[#652] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@snifferman, post #648

Porównujesz firmę, która działa na rynku i zajmuje się sterownikami CNC do nowo założonej spółki, której kapitał zakladowy jest mniejszy niż cena jednego dobrego modułu do CNC

30 lat doświadczenia autora w sprzedaży, serwisie i produkcji to nie w kij dmuchał.
today it's been nearly 30 years of hardware sales, service and production. This is the man behind the joystick’s hardware concept




To naprawdę nie wyglądało jak projekt z dykty

No żeby. Jako tłuczek do mięsa się ten joy dobrze sprawdzał i może
tak powinno zostać.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 20:51:23 przez mmarcin2741
[#653] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@mmarcin2741, post #652

30 lat doświadczenia autora w sprzedaży, serwisie i produkcji to nie w kij dmuchał.

No ja też znam kogoś kto ma 50 lat takiego samego doświadczenia.
Sprzedawał plony rolne, serwisował maszyny rolnicze i był producentem mleka. Tłuczek do mięsa też by zrobił. Lepszy kandydat?

Co innego zrobić modele 3D i sobie wydrukować na drukarce a co innego zrobić formę i uruchomić produkcję.

Akurat o Joy'u i obudowach do Amigi rozmawiałem kiedyś ze znajomymi z branży CNC w PL i kilkanaście lat temu uruchomienie produkcji kosztowałoby jakieś 30k-40k zł.Tylko Ci ludzie zajmowali się obróbką metalu i formami na codzień i maszyny mieli "pod ręką".
Jak się nie siedzi w tej branży, to trzeba mieć zaufaną firmę co się tym zajmie.

Pamiętam jak widziałem filmiki z przygotowań do produkcji obudowy do A1200 i te ich "profesjonalne" pomiary i "nowoczesne" maszyny. Dla kogoś, kto się tym zajmuje wyglądalo to zabawnie. Ja rozumiem, że to nie branża kosmiczna czy wojskowa, ale pomiary manualną suwmiarką noname i nazywanie tego dokładnym to lekkie naciąganie faktów Temu zamówiłem w drugiej zbiórce no i niespodzianka

Bardzo słabe jest to, że rzecznik prasowy Uni-Joy się schował. Aktywność była przy zbieraniu $$$. Teraz cisza
10
[#654] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@snifferman, post #653

czas pokaże czy się z nami rozliczą, myślę że trzeba im dać jeszcze czas
jak po roku nic się nie będzie działo w tym temacie można by coś podziałać
zawsze mogą wziąć kredyt i oddać nam kasę i by z twarzą wyszli do ludzi
jak to faktycznie nie wypaliło to chciałbym kasę spowrotem ale wiadomo że to zbiórka była z ryzykiem utraty kasy. spróbować zawsze można
A2 to całkowicie inny temat, ja swoje pieniądze w końcu odzyskałem
1
[#655] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@JacK_Swidnik, post #654

Ja uważam, że skoro to była zbiórka, w której istniało ryzyko, że coś może się nie udać, ale była to jedyna realna (teraz to już inaczej brzmi, wiem wiem) możliwość na wyprodukowanie tego joya to autorzy powinni przedstawić poniesiony faktyczny koszt (faktury, rachunki które zostały zapłacone itd), odjąć to od zebranej sumy i resztę oddać wpłacającym. Według mnie jest to jedyna możliwość na wyjście z tego z honorem, nawet jeśliby zwrócone pieniądze nie były jakieś duże. Oprócz tego udostępnić to co zostało już zrobione, czyli de facto pozostałą część wpłacający odzyskaliby w tym, że projekt miałby szanse zostać ukończony w jakiś inny sposób.

Osobiście, jestem bardzo zdziwiony, że to im nie pykło, bo na tego typu sprzęt jest całkiem spora nisza i dziwi mnie, że nie mieli źródeł finansowania, żeby to jednak doprowadzić do końca i zarobić nie tylko na zbiórce, ale i na późniejszej sprzedaży.
7
[#656] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@luk, post #655

Co by im tu napisać...


A idę pobiegać
9
[#657] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@amikoksu, post #656

ja na ich miejscu bym się nie ciszył, póki co ja czekam na informacje jak wszyscy a potem zobaczymy tak za parę miesięcy co dalej, wpłacających jest ponad 700 osób i myślicie że to ot tak przejdzie bokiem? moim zdaniem nie.
ostatnia informacja jest z 26 stycznia, więc cierpliwie czekamy
4
[#658] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@JacK_Swidnik, post #657

I co? Już marzec i dalej nic nie wiadomo.
4
[#659] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@diobou, post #658

https://www.kickstarter.com/projects/uni-joy/unithor-a-brand-new-joystick-for-retro-computers/posts/3750606?ref=ksr_email_backer_project_update_registered_users

Dear Backers,

For a long time now we have been trying to solve the difficulties that hit UNITHOR from an unexpected side. We understand that you deserve an explanation, but for various reasons we cannot go into details. However, everything indicates that we will be able to inform you about what's next quite soon. We know you're all waiting for this. At the same time, we would like to reassure you and deny rumors that the collected funds have been wasted on trips to the tropics or a new fancy car. No one has the right to spend your money unjustifiably. We know that you are impatient, but we try to choose what will be best for both you and the project. We are very sorry and we ask you, once again, for a little more patience.
1
[#660] Re: Nowy joystick do Amigi na DB9 i USB

@Mir3k, post #659

Znowu mowa trawa. Skoro nie mieli nic do zakomunikowania to po co piszą już teraz? A zapewnianie o tym ze nie przewalili kasy do mnie nie trafia.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem