kategoria: Sprzęt
[#31] Re: VBS Video Backup System - nie działa

@sq7bti, post #29

Sondy są skompensowane. Niebieska jest ustawiona przełącznikiem na x1 a żółta x10. Tak samo ustawione w menu oscyloskopu.



No i do generatora nie mam przewodu koncetrycznego więc puścilem sygnał przez tą sondę x1 niebieską.
Jak połącze niebieską z żółta razem i połącze ich masy ze sobą oraz niebieską podepnę pod wyjście gen1 to przy 1MHz prostokątnym mam to:


Jak połącze sondy przez opornik R43K to mam to:






Tak ma być? Jestem początkującym amatorem z podstawowym sprzętem i nie wiem czy to normalne.

Myślałem że polutuję to i najwyżej dobiorę inne oporniki a tu kicha.
No może przy okazji nauczę się czegoś nowego.

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 11:22:51 przez mailman
[#32] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@snifferman, post #26

Muszę sprawdzić to na innym wzmacniaczu, bo będę teraz szukał swojego błędu, a później okaże się, że Te TL082 to jakiś bubel.
Może tak być. W temacie półprzewodników, AliExpress to królestwo podróbek i odrzutów z linii produkcyjnych. Trochę się dziwię, że kupowałeś tam takie tanie i łatwo dostępne układy.
1
[#33] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@Krashan, post #32

Ja je zamawiałem z 10 lat temu i to chyba przy okazji innych układów. Już nie pamiętam po co. Chyba do naprawy magnetofonu do C64. Nie pamiętam czy je użyłem. Tak sobie leżały aż się przydadzą.

Trochę się dziwię, że kupowałeś tam takie tanie i łatwo dostępne układy.

W każdym z nas drzemie mały Januszek, który czasem doradzi wbrew rozsądkowi.

Zamówię legitne i przy okazji LM311.

Przy okazji możesz mi wyjaśnić zagadkę z opornikiem z postu 31?
[#34] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@snifferman, post #33

możesz mi wyjaśnić zagadkę z opornikiem

Stawiam na niedopasowanie impedancji. Generator ma wyjście 50Ω? Sondy 1MΩ? Wejścia w oscyloskopie także? Ustawienie przełącznika "x1/x10" także zmienia impedancję sondy - sprawdź w ulotce. Tam też znajdziesz jaką pojemność przedstawiają dla obwodu.
[#35] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@snifferman, post #33

Przy okazji możesz mi wyjaśnić zagadkę z opornikiem z postu 31?
Chyba mogę, ale nie wiem czy poprawnie. Tak jak to połączyłeś, powstaje obwód szeregowy. Na początku jest generator ze swoją rezystancją wyjściową. Typowo 50 albo 75 omów, można pominąć. Potem jest rezystancja samej sondy w trybie 1x. Wziąłem sondę od Rigola, zmierzyłem, stałoprądowa jej rezystancja to około 200 omów, też można pominąć. Potem jest Twój opornik 43k i na końcu impedancja wejściowa oscyloskopu (z sondą). Jak podaje Rigol, będzie to (przy sondzie ustawionej na 10x) 10 megaomów + 10 pikofaradów. Wydawałoby się, że to na układ nie wpłynie, ale policz sobie impedancję pojemności 10 pF przy częstotliwości 1 MHz. O ile się nie walnąłem we wzorze, wychodzi 16 kiloomów. Więc podstawowa częstotliwość przebiegu z generatora dostaje się de facto na dzielnik napięcia prawie przez trzy (43 kiloomy do 16 kiloomów). Porównaj amplitudy przebiegów, wszystko się zgadza. Dla trzeciej harmonicznej masz dzielnik 43:5,3, dla piątej 43:3,2 i tak dalej. No i widzisz trójkąt...
[#36] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@Krashan, post #35

Dobrze. A co z sytuacją jak wyrzucilem wszystko co było podłączone do pinu 3 wzmacniacza i podałem tam sygnał z generatora. Na wyjściu też mam pochylone zbocza. Sondy pomiarowe ustawione na X10 a sonda podająca sygnał z generatora X1.

Jak taki sygnał ma być odczytany przez serial Amigi. Przy wyższej częstorliwości sygnału z composite robi się sieczka. Chyba że to ma za zadanie przeksztalcenie tego sygnału na niską częstotliwośc tak aby serial i Amiga miała możliwośc odczytania danych z mniejszą częstotliwością. Tylko jak ten sygnał ma wyglądać i na jakiej działce czasowej to mierzyć.












Ostatnia aktualizacja: 28.09.2024 14:48:00 przez snifferman
[#37] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@snifferman, post #36

To wynika z właściwości wysokoczęstotliwościowych wzmacniacza. Są one zamiennie opisane dwoma parametrami: maksymalna szybkość narastania napięcia na wyjściu oraz iloczyn pasmo-wzmocnienie. Pierwszą posługujemy się gdy pętla ujemnego sprzężenia zwrotnego jest otwarta. Drugą - gdy jest zamknięta. W tym układzie jest zamknięta i wzmocnienie wynosi 9,3. Z danych katalogowych, iloczyn pasmo-wzmocnienie (oznaczony literą B) tego wzmacniacza to 5,25 MHz. Stąd możemy wyliczyć jego pasmo przenoszenia w tej konfiguracji: 5,25 MHz / 9,3 = 562 kHz. Z tego wynika, że już podstawowa częstotliwość przebiegu 1 MHz jest wzmacniana słabiej, nie mówiąc o harmonicznych. Dlatego obserwujesz pochylenie zboczy.

Czy to oznacza, że ten wzmacniacz jest tu źle dobrany i trzeba wziąć inny, o szerszym pasmie przenoszenia? Myślę, że nie. W jednej linii obrazu VBS umieszcza 32 bity, czyli mamy z grubsza 2 mikrosekundy na bit. W najbardziej "pasmowo" niekorzystnym przypadku 10101010... to jest przebieg o częstotliwości 250 kHz. Zbocza nie muszą być bardzo strome, bo i tak w Amidze trafia to na komparator. Z drugiej strony napinanie się się na szybki wzmacniacz operacyjny powoduje zwiększoną emisję zakłóceń przez układ, oraz zwiększa szanse na wzbudzenie się wzmacniacza.
[#38] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@Krashan, post #37

Przy działce 10us sygnał teraz wygląda tak
Żółty sygnał wyjściowy VBS na serialu. Fioletowy sygnał video.

Na sygnale Video można wyszczególnić bity. Na sygnale seriala już nie bardzo. Chyba że sonda oscyloskopu daje dodatkowe zniekształcenia. Tylko wtedy jak mam to poprawnie zmierzyć, abym widział to co naprawdę idzie do seriala i nie wprowadzał dodatkowych zniekształcen












Ostatnia aktualizacja: 28.09.2024 15:36:08 przez snifferman
Nie powinno to wyglądac jak dla TL082N



Ostatnia aktualizacja: 28.09.2024 15:49:10 przez snifferman
[#39] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@snifferman, post #38

Nie bardzo już wiem co tu jeszcze można wymyślić. Przede wszystkim po prostu nie rozumiem idei tego dziwacznego układu wejściowego. Przy takich parametrach sygnału video jakie pokazałeś (pierwszy post, pierwsze zdjęcie, różowy przebieg) żadna z tych dwóch diod się nie włączy. Ktoś powie, że tam jest "masa pozorna" na pinie 3, ale ja się z tym nie zgadzam, bo "masa pozorna" to skrót myślowy sytuacji, gdy dodatnie wejście wzmacniacza jest rzeczywiście podłączone do masy (galwanicznie, albo przynajmniej przez kondensator będący "zwarciem" dla częstotliwości roboczych). Wtedy na ujemnym wejściu jest "masa pozorna" i można w ten sposób analizować pracę układu.

Na ile jestem w stanie zrozumieć całą ideę, chodzi o wzmocnienie tego sygnału do takiego poziomu, żeby prawidłowo sterował komparatorem wejściowym odbiornika RS-232 w Amidze. Do tego wystarczy sygnał o amplitudzie +/- 5 V względem masy. Może to naiwne podejście, ale podałbym sygnał (pozostawiając dopasowujący rezystor 75 omów) poprzez kondensator 68 nF prosto na pin 3 układu, bez tych diod i oporników. Nie wiem jaką inną rolę te diody mogą tam pełnić. Może jakieś zabezpieczenie przed uszkodzeniem wzmacniacza, ale to by musiały być impulsy o amplitudzie większej niż zasilanie wzmacniacza... Impulsy, bo stałe napięcie i tak nie przejdzie przez kondensator.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2024 16:52:48 przez Krashan
[#40] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@sq7bti, post #2

Próbowałeś zamienić R3 z R4?
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2dmtYrAEVeA&t=277s[/youtube]

Zapomniałem o tym! To jest też ważna wskazówka.

Obejrzałem jeszcze raz ten filmik i autor używa VBS1.2 . Ta wersja "wykrywa" prawidłowe podłączenie VBS i mu to przechodzi. Ta weryfikacja polega na wyswietleniu czarno-bialych pionowych pasów. Tylko przy zamianie tych rezystorów miejscami stopień wzmocnienia będzie bardzo mały? Czy coś znowu źle rozumiem?
Autor filmiku miał Video read error ale może to wynikac z zakłuceń sygnału z taśmy i ogólna kondycja odtwarzacza.


Krashan:
Sprawdzę bez tych rezystorów i diód.

Sq7bti:
Zamienie miejscami te oporniki i podmienie 24k na 1.2K żeby wzmocnienie pozostało takie samo. Sprawdzę te dwie opcje.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2024 17:36:19 przez snifferman
[#41] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@snifferman, post #40

Może Grzegorz ma rację, że autor metodą prób i błędów przez modyfikacje doszedł do takiego schematu. Mam taką teorię, że zaczął od prostego układu ze wzmacniaczem (takim, jaki akurat miał w szufladzie), który tylko formuje przebieg, by był "zrozumiały" dla RS232, natomiast na wejściu jest zabezpieczenie z kondensatorem odcinającym składową DC i z dwoma diodami zabezpieczającymi podłączonymi równolegle do masy. Potem okazało się, że z powodu ograniczenia pasma chciał "podbić" jedno zbocze kosztem drugiego, a z powodu tego, że sygnał CVBS ma impulsy synchronizacji poniżej poziomu czerni o amplitudzie mniejszej niż połowa maksymalnej amplitudy dla bieli (-40% vs. +100%), to żeby zsymetryzować "pozorną masę" na wejściu wzmacniacza zastosował sumowanie o takim ważeniu jak rezystory R2 (43k) i R3 (24k).

Ta pozorna masa to napięcie odniesienia, względem którego napięcie na wejściu op-ampa jest wzmacniane przez "dźwignię" R4/(R4+R5). To by tłumaczyło, dlaczego tak jest skonstruowany układ wejściowy: Napięcie na wejściu "+" op-ampa zmienia się między dwoma potencjałami o przeciwnych znakach, by potem być wzmocnione do wartości nadających się dla RS232 (czyli przynajmniej poza przedział -3V ... +3V). Wzmocnienie jest tutaj potrzebne: R4 i R5 muszą mieć taki iloraz jak na schematach: 1k2 i 10k.

Poza sprawdzeniem alternatywy ze wzmacniaczem (albo komparatorem), który by mniej "obcinał" w.cz. nie wiem, co jeszcze poradzić.
[#42] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@snifferman, post #40

Autor filmiku miał Video read error ale może to wynikac z zakłuceń sygnału z taśmy i ogólna kondycja odtwarzacza.
Ale potem w tym filmie on robi to co Ty - używa drugiej Amigi jako źródła sygnału. I też mu nie działa.
1
[#43] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@sq7bti, post #41

żeby zsymetryzować "pozorną masę" na wejściu wzmacniacza zastosował sumowanie o takim ważeniu jak rezystory R2 (43k) i R3 (24k).
Ja może myślę schematycznie, ale jeżeli chcemy po przejściu przez kondensator sprzęgający ustawić sygnałowi poziom składowej stałej to dajemy dzielnik rezystancyjny od plusa do minusa zasilania... Podobny jak przy asymetrycznym zasilaniu wzmacniacza operacyjnego.

A tak w ogóle to tam powinien być komparator, bez ujemnego sprzężenia. Tak mi się wydaje. Niech buja tym prostokątem od szyny do szyny. Trzeba tylko ustawić próg mniej więcej w połowie między poziomem bieli i czerni.
[#44] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@Krashan, post #43

ustawić sygnałowi poziom składowej stałej to dajemy dzielnik rezystancyjny od plusa do minusa zasilania


No i tak właśnie tutaj mamy. Tylko że napięcie progowe przełączania jest na masie, a sygnał CVBS jest nieco asymetryczny to dzielnik symetryzuje tę składową DC. Potencjały na diodach "dobijają" do maksymalnych które w obu polaryzacjach osiągną, tzn -40% i +100% i stąd ta asymetryczna ważona suma.


tylko ustawić próg mniej więcej w połowie między poziomem bieli i czerni.

Ten próg musiałbyś ustawić w każdym egzemplarzu uruchamianego urządzenia. A tak masz prosty dzielnik z dwoma stałymi rezystorami.

Zgadzam się co do dobijania do szyny, i widzę że nie boisz się już o EMC?
[#45] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@sq7bti, post #44

Ten próg musiałbyś ustawić w każdym egzemplarzu uruchamianego urządzenia.
Dlaczego?
Zgadzam się co do dobijania do szyny, i widzę że nie boisz się już o EMC?
Bardziej mi chodziło o wzbudzenie się wzmacniacza, bo sam miałem taki przypadek gdzie - z racji na niewielkie zastosowane wzmocnienie w układzie, wzmacniacz operacyjny miał spory zapas pasma. Przez to wzbudzał się na częstotliwości znacznie ponad górnym kresem pasma użytkowego. A EMC... trzeba robić to co zawsze, kondensatory na zasilaniu blisko układu, szerokie ścieżki / płaszczyzny masy i zasilania i układ jak najmniejszy (w SMD to się wszystko zmieści w normalnej wtyczce DB25 i to chyba nawet z wszystkimi elementami z jednej strony).

Chyba zaczynam rozumieć jak działa ten cały układ wejściowy. Trzeba było pomyśleć "po radiowemu" i wyobrazić sobie, że to są dwa detektory szczytowe. Jeden dla szczytów górnych, drugi dla dolnych. I potem połączone dzielnikiem rezystorowym. I do tego "dziwnie" narysowane. Ale ok, jeżeli ten układ, podpięty do dodatniego wejścia wzmacniacza, automatycznie wyznacza nam "zero sygnału", to czy sam sygnał nie powinien być podany na wejście ujemne?
[#46] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@Krashan, post #45

Dlaczego?

Przeczytałem między wierszami, że chcesz tam potencjometr do ręcznej regulacji.

czy sam sygnał nie powinien być podany na wejście ujemne?

Ten układ spełnia właśnie tę funkcję. On ten sygnał polaryzuje (biasing) do takiego poziomu, żeby op-amp miał potencjał masy jako graniczny.
[#47] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@sq7bti, post #46

potencjometr do ręcznej regulacji

Przypomina mi się magnetofon, który miałem do c64. Śrubką regulowało się, żeby szlaczek był
jak najwęższy. Wygląda, że vbs to podobna technologia.
[#48] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@sq7bti, post #46

Ale my tu gadu gadu, a układ nie działa. Zrobiłem eksperyment myślowy... To co my sobie na schemacie zaznaczamy jako "masa" jest kwestą dość umowną. To po prostu jeden z obwodów układu, którego nie rysujemy liniami. Zazwyczaj ten, którego nie rysowanie liniami istotnie upraszcza schemat. To ja sobie wyobraziłem, że "masą" jest środkowy pin wejściowego RCA i wyszło mi coś takiego.



Ten schemat rozumiem znacznie lepiej, chociaż warto zauważyć, że kondensatory filtrujące zasilanie w tym momencie tworzą z rezystancją wyjściową źródła filtr dolnoprzepustowy o częstotliwości granicznej 30 kHz... Wychodziłoby na to, że należy je połączyć z... środkowym pinem RCA video. Kto wie, może ktoś, kto zrysowywał schemat z oryginalnego VBS (albo jakiegoś klona) odruchowo stwierdził, "aha, kondensatory filtrujące zasilanie, no to do masy".

Ot takie rozważania przy sobocie. Nie wiem ile warte. Ale co nam pozostaje? Hipoteza o oszukanym chińskim wzmacniaczu.
[#49] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@Krashan, post #48

Hipoteza o oszukanym chińskim wzmacniaczu.

Bardzo łatwo (przynajmniej dla DC) obalić prostym testem na płytce stykowej.

kondensatory filtrujące zasilanie w tym momencie tworzą z rezystancją wyjściową źródła filtr dolnoprzepustowy o częstotliwości granicznej 30 kHz

Z tym że ten filtr nagle znalazł się w obwodzie sprzężenia zwrotnego wzmacniacza.

Nie zapominaj, że dla składowej zmiennej wszystkie szyny zasilające są zwarte. Kondensatory C3 i C4 nagle stają się zwarciami dla AC między -12V i +12V a wejściem?
[#50] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@sq7bti, post #49

Z tym że ten filtr nagle znalazł się w obwodzie sprzężenia zwrotnego wzmacniacza.
Nie, nie znalazł się.
Nie zapominaj, że dla składowej zmiennej wszystkie szyny zasilające są zwarte. Kondensatory C3 i C4 nagle stają się zwarciami dla AC między -12V i +12V a wejściem?
Szyny są zwarte, ale same kondensatory zwarciami nie są. Kondensator 100 nF przy częstotliwości 250 kHz ma impedancję 6,3 oma. Wobec 75 omów rezystancji wyjściowej źródła sygnału to już nie jest "zwarcie". Dlatego właśnie napisałem że rezystancja wyjściowa źródła wraz z rezystorem R1 i tymi dwoma kondensatorami (połączonymi równolegle dla składowej zmiennej) staje się filtrem dolnoprzepustowym. Przesymulowałem sobie go w Spice (nie chciało mi się liczyć na piechotę, rezystor R1 komplikuje wzór) i przy 30 kHz jest spadek o 6 dB. To by wyjaśniało oscylogramy sniffermana, moim zdaniem. Zresztą wystarczy na próbę wyjąć te dwa kondensatory z układu.
[#51] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@Krashan, post #50

Nie, nie znalazł się.

A czym nazwiesz połączenie rezystora R1 z katodą diody D2? Skoro to już nie jest masa, to musisz brać tę gałąź do obliczeń. Przez to, że filtr dolno-przepustowy znalazł się w sprzężeniu zwrotnym - cały obwód stał się znowu filtrem górnoprzepustowym - czyli tym co widać bez tej zmiany.

Te dwa kondensatory odsprzęgające C3 i C4 może są dobrym tropem w poszukiwaniu "pasożytniczej pojemności" o której wcześniej wspomniałem. Tak naprawdę to one "konkurują" o ładunek z obwodami filtru, czyli C1 i C2: z kondensatorami o połowę mniejszej pojemności - a przez to jeszcze, że działają tylko w "swoich" połówkach a C3 i C4 są zwarte przez zasilania równolegle, efekt ich działania będzie większy. Ale z drugiej strony spełniają w tej części obwodu rolę do której zostały tam włączone - odsprzęgają ten węzeł do masy "prawdziwej" czyli przez AC do szyny zasilania +-12V

Nie rozumiem w jaki sposób ta "sztuczka" z zamianą polaryzacji wejścia miałaby ułatwić zrozumienie tego obwodu. Dla mnie łatwiej się czyta ten obwód złożony z dwu części : filtra i bufora.
[#52] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@sq7bti, post #51

Sztuczka mi ułatwiła zrozumienie działania tego układu ustalania składowej stałej. Niemniej, moja teoria, że błąd jest w schemacie upadła. Zasymulowałem cały oryginalny układ w Spice (używając modelu TL082, żeby uwzględnić jego właściwości częstotliwościowe) no i w symulacji działa z grubsza dobrze.



To jest przebieg po 800 mikrosekundach pracy układu, jak się pokaże całe 900 mikrosekund widać, jak układ polaryzacji ściąga przebieg wyjściowy w dół. Chociaż jeszcze nie jest symetryczny względem zera, ale to może wynikać z tego, że to nie jest prawdziwy sygnał video, tylko prostokąt z wypełnieniem 67% od -0.4 do +0.6 V.

Czyli raczej schemat jest dobry, pozostaje pytanie czemu u sniffermana działa źle.


Ostatnia aktualizacja: 28.09.2024 23:46:36 przez Krashan
[#53] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@Krashan, post #52

Czyli raczej schemat jest dobry, pozostaje pytanie czemu u sniffermana działa źle.

U autora filmiku na YT też działa źle.
Ty zrobiłeś symulację, a ja chyba nawet przetestowałem cały układ z generatorem. W sumie to powinienem robić screeny na oscyloskopie i je opisywać, niż robic fotki z odbiciami światła. To zdjęcie najprawdopodobniej przedstawia VBS z generatorem

źółty - wyjście
niebieski- sygnał na pinie 3 wzmacniacza
fioletowy- wejście video gdzie podłączyłem generator
nie pamiętam teraz czy podmieniłem tutaj opornik z 24k na 1.2k. W każdym razie nie przetestowałem czy odczytuje dane


Hipoteza o oszukanym chińskim wzmacniaczu.

Nie jednym. Mam ich z 20 albo i więcej i sprawdziłem przynajmniej 10. Na każdym oscylogram wyglądał tak samo. Chociaż może sam oscyloskop wprowadza te zniekształcenia. Tego jeszcze nie wiem. może podłączę się pod Paulę i sprawdzę co do niej dociera. Zamówie też legitne wzmacniacze i może komparatory. Mam jakeiś TL084, ale w SMD i musiałbym do tego adapter lutować. Jednak wole zamówić nowe.

Bardzo łatwo (przynajmniej dla DC) obalić prostym testem na płytce stykowej.

Tylko, że akurat w tym projekcie potrzebny sygnał AC.

Ale potem w tym filmie on robi to co Ty - używa drugiej Amigi jako źródła sygnału. I też mu nie działa.

Tylko on zamienił na tym etapie 24K z 1.2K (R3 z R4).Zmniejszył tym samym wzmocnieine z 9.3 na 1.4. Co dziwne soft zaczął reagować na sygnał Video. Może zamiast zamieniać lepiej zostawić stopień wzmocnienia w spokoju a zająć się filtem z diodami i albo go wywalić albo zmodyfikować. Muszę potestować różne opcje. w sumie tam jest kilka elementów, więc złożenie nowego porotoypu na stykówce to kilka minut. Narazie zbieram pomysły, a później przysiąde i potestuje.

Rozmawiałem kiedyś z autorem softu do VBS i to było też z 15 lat temu. Z tego co pamiętam on zajmował się softem a hardware zrobił "kolega". Nie potrafił mi wtedy nic powiedzieć na temat działania tego kabla. Przy okazji powiedział, że to wykrywanie sygnału było po to, aby nie można było nagrywać kaset bez kabla. Dyskietkę łatwo spiracić, ale kabel trudniej polutować. Później ktoś skrakował soft i omijało sprawdzanie obecności kabla. Autor sam później dorobił opcję wyłączenia tego, bo już i tak istaniała wersja "złamana" i drugi problem polegał na tym, że nie wszyscy mieli odtwarzacz kaset, co dało się podłączyć tak, aby to sprawdzenie obecności sygnału zapewnić. Powstały chyba wersję Scard jeszcze i inne.

sq7bti
Te dwa kondensatory odsprzęgające C3 i C4 może są dobrym tropem w poszukiwaniu "pasożytniczej pojemności" o której wcześniej wspomniałem. Tak naprawdę to one "konkurują" o ładunek z obwodami filtru, czyli C1 i C2: z kondensatorami o połowę mniejszej pojemności - a przez to jeszcze, że działają tylko w "swoich" połówkach a C3 i C4 są zwarte przez zasilania równolegle, efekt ich działania będzie większy. Ale z drugiej strony spełniają w tej części obwodu rolę do której zostały tam włączone - odsprzęgają ten węzeł do masy "prawdziwej" czyli przez AC do szyny zasilania +-12V

Do C1 i C2 dolutowałem równolegle po 470nF. nic to nie dało.


W sumie ja tego VBSa nie potrzebuję. Nie mam już nawet swoich kaset. Ciekawi mnie tylko dlaczego nie działa.

Niedziela na przemyślenia. W poniedziałek potestuję dalej.
[#54] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@snifferman, post #53

Żeby tylko wyeliminować wątpliwości:
źółty - wyjście

Czy oscyloskop podłączony bezpośrednio czy przez rezystor 43k? Tak jak kiedyś pisałeś, gdzie podłączałeś generator (wyjście 50Ω) przez rezystor. Tam były podobne "trójkąty".

Tylko, że akurat w tym projekcie potrzebny sygnał AC.

Ustalenie, czy masz "malowankę" można też zacząć od sprawdzenia, czy napisy są prawdziwe: porównaj ze zdjęciami z net'a. Sprawdź czy można zmyć acetonem, etc.
Od DC na pewno trzeba zacząć. Tak naprawdę ten obwód przełącza się między dwoma stanami DC, więc jeśli upewnisz się że oba punkty pracy dają poprawny poziom sygnału na wyjściu, masz gwarancję, że pod względem DC masz działający op-amp.
Najprostsze będzie podłączyć jeden dla testu w układzie wtórnika ("-" na masę, "+" do potencjometra, a mierzyć woltomierzem wyjście stan ustalony).
Szczegółowe badania możesz kontynuować przez pomiar napięcia niezrównoważenia: zmierz napięcie między wejściami w układzie ze sprzężeniem zwrotnym: w/g noty powinno być niższe niż 15mV.
Statyczne pomiary poboru prądu zasilania też muszą się zgadzać z notą. To są wszystko pomiary dla stanów ustalonych.
Następnie możesz kontynuować dla odpowiedzi impulsowej, i pomiary dla przebiegów AC. Jeśli wyniki są w granicy błędu pomiaru zgodne z notą, to masz pewność, że nie zostałeś oszukany.

NB. Ostatnio kupiłem kilka SO42. Na szczęście struktura jest w nich dość prosta i uznano zwrot, bo pokazałem, że oporność pomiędzy odpowiednimi pinami nie zgadzała się z oczekiwaną wartością.

Wracając do samego układu, osobiście skupiłbym się na analizie obwodu jako dwu osobnych prostych pod-układów, bez niepotrzebnych sztuczek z "upraszczaniem" by łatwiej zrozumieć.

Słabo obciążony filtr górnoprzepustowy z kondensatorów C1/C2/R2/R3 nie powinien deformować przebiegów w sposób jaki widać na "trójkątnych" wykresach. Po dodaniu diod masz wyłącznie "clipping".


to wykrywanie sygnału było po to, aby nie można było nagrywać kaset bez kabla.

To wymaga w Twoim setup'ie przełączenie kabli na bieżąco, bo masz ze sobą podłączone dwie Amigi. Chyba że podłączysz drugą Amigę razem z VBS'em pierwszej, ale tak masz dwa R75 podłączone równolegle. Masz buforowany rozdzielacz CVBS?
Jeśli nie to usuń R75 na wejściu, by nie obciążać podwójnie wyjścia sygnału z pierwszej Amigi.

Ciekawi mnie tylko dlaczego nie działa.

Też tak mam.



Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 10:09:55 przez sq7bti
[#55] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@sq7bti, post #54

Ustalenie, czy masz "malowankę" można też zacząć od sprawdzenia
Nie traciłbym na to czasu. Do kosza i kupić w dobrym źródle.
1
[#56] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@Krashan, post #55

Byłaby to strata czasu gdyby nie dała mu doświadczenia.
1
[#57] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@sq7bti, post #54

Czy oscyloskop podłączony bezpośrednio czy przez rezystor 43k? Tak jak kiedyś pisałeś, gdzie podłączałeś generator (wyjście 50Ω) przez rezystor. Tam były podobne "trójkąty".

Oscyloskop podłączony bezpośrednio do wyjścia wzmacniacza (pin1). A wejście generatora do wejscia Video VBS. I tam jest rezystor R1 R75 zgodnie ze schematem. Generator ma 50. Nie uwzględniłem tego. Ale to nie o to chodzi tylko o to, że da się rozróżnić poszczególne bity przy 136KHz. Sygnał z VBS ma chyba koło 400KHz a przynajmniej tyle widzę na swoich wykresach.


To wymaga w Twoim setup'ie przełączenie kabli na bieżąco, bo masz ze sobą podłączone dwie Amigi.

Myślałem raczej o podłączeniu wszystkiego do jednej Amigi czyli VBS do seriala i jego wejscie sygnału Video do wyjścia composite Amigi. Obraz na TV po RGB żebym widział co sie dzieje. Czy wtedy mam usunąć R1 75? W takiej konfiguracji nic nie zgram ale sprawdze czy widzi sygnał weryfikacji. Jak będzie widział to mogę użyć wersji VBS 3.1, w ktorym można sprawdzanie wyłączyć i użyć 2 Amig.


Druga opcja to próba naciśnięcis start na obu Amigach w tym samym czasie. Nie wiem tylko czy potrzebna jest dobra synchronizacja. Ten obraz pasków jest wyświetlany dość długo. Chyba na tyle, że da się to zsynchronizować ręcznie


Ustalenie, czy masz "malowankę" można też zacząć od sprawdzenia, czy napisy są prawdziwe: porównaj ze zdjęciami z net'a. Sprawdź czy można zmyć acetonem, etc.

Mam układy pamięci do A500 i widać, że są nieorginalne. Mają różne obudowy i widać na nich ślady szlifu. Napisy nie schodzą bo są chyba wypalone laserem. Aceton potwierdzi malowankę lub pozostawi stan nieznany.

Układy i tak muszę zamówić bo chce sprawdzić czy komparator coś poprawi. Czy LM311 to dobry wybór do eksperymentów? Jest do 30V i powinien generować ładne zbocza w skali ns a nie us.

Na PPA znalazłem taki wpis
Ten schemat widzialem kiedys w MA. VBS zrobiony wg tego schematu dzialal mi bez problemowo. Ech, stare czasy... ;)

Tylko tam użyto komparatora trochę innych pojemności kondensatorów na wejściu i rezystora R120 zamiast R75.
link
[#58] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@snifferman, post #57

Przypomniało mi się, że kiedyś oglądałem filmik o VBS na YT gdzie gościu pokazywał PCB z bliska.
Widać tam chyba jeszcze jakiś tranzystor. Z tego co widzę jest to chyba oryginalny egzemplarz. Może da się z tego filmiku pozyskać jakieś wskazówki. Mam podejrzenie, że schematy, które są dostępne, to nie do końca to, co było w prawdziwym sprzęcie.

Prośba do pong777 aby zobaczył jak wygląda jego egzemplarz i podzielenie się fotkami co jest w środku. Fajnie jakby było na nich widać kody paskowe oporników.






Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 23:52:11 przez snifferman

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 23:53:28 przez snifferman
[#59] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@snifferman, post #58

Pogrzebałem trochę głębiej w czeluściach internetu i znalazłem jeszcze to.
Ja miałem wersję z jednym przewodem z chinchem w latach 90tych i ona działała.

Link do źródła zdjęcia

oraz to










Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 01:42:19 przez snifferman
[#60] Re: VBS Viedo Backup System - nie działa

@snifferman, post #59

Opis wraz ze schematem był chyba także w magazynie Amiga. Mogę poszukać który to numer - miałem spis ciekawszych artykułów.
Kolega zrobił na jego podstawie kilka sztuk i mi to działało.
Niedawno chciałem coś z tych kaset zgrać ale już chyba obraz stracił jakość i niestety są tylko błędy. Mam tego że 3-4 kasety.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem