[#1] AMIGA wznowienie produkcji ????
hmmm dzisiaj sie zastanawiałem tak tylko czysto teoretyczne czy jest mozliwe jesli przyjac ze mialoby sie odpowiednie fundusze wznowienie produkcji klasycznych amig 500 ,600 ,1200 ile trzeba by miec nakładów finansowych aby takie coś pociagnac i czy woogle jest to mozliwe ?????

[#2] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@francdt, post #1

Może już trochę zdziczałem, ale uważam że żeby zarobić na tym biznesie trzeba by było dotrzeć do większej rzeszy ludzi. Innymi słowy KLASYCZNE bebechy Amigi w konfiguracjach 030 / 040 / 060 jako notebook. Uważam pomysł za naprawdę trafiony no i produkt nie tylko "dla nas" bo "nas" jest garstka jak wiadomo.

Choć w dobie dzisiejszego taniego sprzętu wydaje się to nie realne, chyba że promocja miałaby by być ukierunkowana na przedstawienie produktu jako luksusowego i elitarnego. Pomijam brak nowego softu, gier itp.



Ostatnia modyfikacja: 13.01.2009 22:49:44
[#3] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@Hypnotic, post #2

Człowiek jest tak skonstruowany, że nie przepuści żadnej okazji do zarobkowania. Odkryto na ten przykład, że można zarobić mocząc panienki w błocie (fetysz "wet and messy"), więc się je moczy w najlepsze, choć większości świata może się to strasznie głupie wydawać. Tak więc gdyby dało się na amigowym biznesie zarobić, produkcja by szła pełną parą.

I tyle na ten temat. Dalibyście już sobie spokój...
[#4] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@Daclaw, post #3

nie chodzi tu tylko i wyłacznie o zarobek tak tylko sobie "marze" ile musialbym wpompowac w to kasy aby uruchomic produkcje amisi czy bylyby firmy w dzisiejszych czasach ktore zrobilby obudowy plyte glowna itp nie chodzi tutaj o zarobek :) bo nas amigowcoiw jest malo :) ciekawi mnie czy daloby rade cos takiego zrobic i ile potrzeba na to zielonych ew eurasow :)

[#5] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@francdt, post #4

Kto i po co miałby kupować ten przestarzały sprzęt?

[#6] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@francdt, post #1

Dla mnie osobiście, jedyne realne "wskrzeszenie" klasycznych Amig to Natami (http://natami.net) - a więc dostosowane do dzisiejszych czasów (USB, PCI itd) nowoczesne rozwiązanie z akceleratorem grafiki 3D, jednocześnie zgodne z linią m68k... Na to czekam z niecierpliwością.

Inna opcja wskrzeszenia klasycznej linii to rozwiązanie w stylu netbook - mała, przenośna Amiga z lekkim systemem i małym poborem mocy - nie jest to niemożliwe, ale tu w grę wchodziłyby chyba tylko procesory PowerPC?

[#7] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@MinisterQ, post #5

Otóż kupowano by to tak sprawnie jak C64 DTV - czyli całkiem nieźle myślę.
[#8] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@Voyo, post #7

Być może, ale w zasadzie mamy już takie rozwiązanie - MiniMig - ale to się tylko do gier nadaje. Amigi dają jednak trochę więcej możliwości niż C64. Swoją drogą, gdyby ktoś zrobił porządny komputer z MiniMiga - tzn. w jednej, ładnej obudowie z klawiaturą to jej sprzedaż na pewno byłaby lepsza. A tak, trzeba kombinować z samą płytą i dokupowaniem dodatków, co jest opcją nie do przyjęcia dla "zwykłych" użytkowników. Pamiętacie, jak Amigi można było kupić w każdym sklepie RTV/AGD? O tym mówię.

[#9] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@francdt, post #4

ile potrzeba na to zielonych ew eurasow

Rząd wielkości byłby ten sam, jak w przypadku kosztów wdrożenia produkcji nowoczesnego sprzętu. I tu jest właśnie pies pogrzebany. Wyobraź sobie, że wznawiasz produkcję Syreny. Wszyscy oczekiwaliby, że taki samochód będzie bardzo tani (bo to tylko Syrena), tym czasem koszty jego produkcji nie będą znacznie niższe, niż koszty wyprodukowania współczesnego samochodu; przy małoseryjnej produkcji mogą być nawet wyższe.
[#10] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@francdt, post #1

Raczej malo osiagalna perspektywa, o ile wykonanie plyty zlecic bys mogl jakiejs firmie i tu cena pewnie uwarunowana by byla iloscia zamowien szt. Przy min 200 tys lub 500 tys ale powiedzmy 1 mln, 2 mln to juz by bylo to, cena pojedynczej sztuki mogla by oscylowac w cenie dzisiejszych nowoczesnych plyt. Problemem powaznym bylo by zdobycie wszystkiego co jest przylutowane na plycie bo albo jest juz nie produkowane albo nawet zamiennikow juz nie ma a te co sa to juz nie pasuja. Nawet gdyby do tego doszlo to i tak zeby to sprzedawac musialbys miec licencje na produkcje tego sprzetu, a w chwili obecnej nie bardzo wiem od kogo bys ja kupil i za ile, ale znow jesli by sie to stalo to koszt rozlozony na wszystkie szt zmontowanych plyt glownych mocno by sie raczej zmienil/podrozal.

[#11] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@Koyot1222, post #10

Bezproblemowo możnaby przenieść całość logiki amigi (włącznie z CPU) do jednej kości (policzcie ile tranzystorów mieszczą w sobie współczesne CPU lub GPU). Tego typu operację wykonano w przypadku Sony Playstation, gdzie przektycznie całą logikę jedynki umieszczono w małej kostce na płycie dwójki, co zapewnia wysoką zgodność dwójki z grami na jedynkę. Ale:
- trzeba dysponować schematami kości Ami (ma ktoś? ;) )
- zaprojektować layout chipu który ma to pomieścić
- mieć kasę na zlecenie produkcji chipu w jednej z fabryk chipów
- nie wiem jak wygląda sprawa praw autorskich.
Tyle strony technicznej, bo pozostaje ekonomiczna strona przedsięwzięcia.

Oczywiście mozna przytoczyć przykład minimiga albo natami, ale to są przykłady backengineringu, gdzie twórcy nie mając dostępu do oryginalnych schematów odtworzyli działanie układu na podstawie UAE. Stąd ich kompatybilnośc jest ograniczona.
[#12] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@wali7, post #11

Pewnym wyjściem byłoby pewnie skontaktowanie się z Jensem Schoenfieldem z Individual Computers i wykupienie Clone-A (jak już go ukończą). Potem "tylko" sprawa Kickstartu (ponoć są jakieś zamienniki, gdyby Amiga Inc się nie zgodziła) i obudowy stylizowanej na klasyczną.

A co do reprodukcji oryginału w dokładnie tej samej formie to dochodzi jeszcze (nawet gdyby się wszystkie chipy udało dostać) sprawa Rohs - czyli trza by replikować te układy w nowej technologii. Moim zdaniem awykonalne, jeśli chodzi o koszty.
[#13] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@recedent, post #12

Skoro całą logikę umieszczono by w jednym chipie, to RoHS nie jest żadnym problemem, bo przecież byłby to chip zaprojektowany od nowa (mówimy o layoucie, bo schemat logiczny byłby stary) i produkowany we współczesnej technologii.
[#14] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@wali7, post #13

Rozpatrywałem dwa przypadki - pierwszy (łatwiejszy) z Clone-A, a drugi (hardkorowy) z odbudowaniem wszystkiego dokładnie tak, jak było.
[#15] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@skipp, post #6

Inna opcja wskrzeszenia klasycznej linii to rozwiązanie w stylu netbook - mała, przenośna Amiga z lekkim systemem i małym poborem mocy - nie jest to niemożliwe, ale tu w grę wchodziłyby chyba tylko procesory PowerPC?

Dla kogo i do czego?
[#16] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@francdt, post #1

Jest to możliwe i nawet zostało już zrobione. Nazywa się MiniMig. To jest właśnie takie wznowienie starego sprzętu w nowym wykonaniu. Możliwości niemal identyczne, ale sprzęt nowy i z dzisiejszych podzespołów. Kompatybilność podobno ogromna. Swego rodzaju kontynuacją klasycznej linii jest Natami. Tak więc nostalgicy mają dwa idealne rozwiązania. A że nie ma na to chętnych zbyt wiele to już inna bajka.

Normalnym Amigowcom, którzy używają Amig jak normalnego sprzętu (a nie tylko do grania w SuperFroga w niedzielę po mszy) zależy na rozwoju Amigi, a nie kopiowaniu rozwiązań z 1985 roku. Mamy nadmiar zbyt ubogich rozwiązań: MiniMig, Natami, Efika, SAM. Nam trzeba kontynuacji Pegasosa 2 i AmigiONE.

[#17] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@MDW, post #16

Punk Widzenia zależy od punktu siedzenia drogi przyjacielu. Miałem Amigę z mediatorem +ppc no i ok. Pograłem sobie w caputr de flag na Amigg i pogadałem z kumplami na quake. Ale radochy mi to nie dawało. Wyciągnąłem więc z szafy Amige tysiąc dwieście z pamięcią fast i zacząłem grać :) MOrtal Kombat, Legion, Rycerze Mroku :) Kurde pałer na 102. Nawet dziewczyna kumpla do mnie przychodzi(oczywiście z kumplem) pograć w super froga . Klimat zabawa i pełne majtki radochy.

Ja sie już NatAmi doczekać nie mogę. Podobnie jak paru innych ludzi. Zależy mi na rozwoju Amigi i nie mam klapek na oczach. Chcesz używać Pega2 używaj. A1, samantha, efika. No problem. Będzie os4 na NatAmi? Jak będzie to kupie. Mało stabilny klasyk według mnie i tylko mnie nadaje się już tylko do whdload. A1 i inne wynalazki raz, że są z prawdziwą Amiga niekompatybilne to i zbyt drogie jak na moją kieszeń.


Zapotrzebowanie na klasyczną Amigę jest uważam spore jeśli nie ogromne jak na Amigowe realia. Nie wierzysz ? Poczytaj moje wywiady.



Benedykt Dziubałtowski

[#18] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@wali7, post #11

A 330.000 komórek logicznych wystarczyłoby, żeby upchnąć w tym 'strukturę' NatAmi ?

http://www.xilinx.com/products/devices.htm


:)



Ostatnia modyfikacja: 14.01.2009 16:08:41
[#19] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@Benedykt Dziubałtowski, post #17

trza bylo wtedy brac bvizje jak byla okazja to bys mial wieksza radoche.

[#20] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@francdt, post #1

Teoretycznie wszystko jest możliwe. Ale trzeba by się zastanowić czy aby na pewno jest możliwe produkowanie klasycznych Amig w niezmienionej formie. Odpowiedź brzmi: jest to bardzo mało prawdopodobne. Dlaczego? Choćby ze względu na gabaryty. Jest możliwość zmieszczenia elektroniki A500 np w jednym układzie elektronicznym, ale nie będzie to już klasyczna Amiga w dosłownym tego słowa znaczeniu, nawet gdybyśmy zapakowali ją do identycznej jak oryginał wielgaśniej (jak na dzisiejsze standardy) obudowy. Ale z drugiej strony robienia klonów Amigi w innej formie prawdopodobnie nic nie jest w stanie powstrzymać.. Wystarczy zobaczyć że dziś konsola Nintendo NES (której popularny w Polsce klon nazywał się Pegasus - właściwie był to klon nie tyle NES'a, co Famicona, ale to już szczegół techniczny) jest produkowana w formie przenośnych konsolek z kolorowym ekranem LCD, można je kupić choćby na allegro.
Gdyby chcieć uruchomić produkcję Amig klasyków będących kubek w kubek identycznymi z oryginałem, obojętnie legalnie czy nie, taka produkcja z pewnością nie opłaciła by się. Zważywszy że oryginały nie kosztuja więcej niż 200-300zł w przypadku A1200 w dobrej kondycji.



Ostatnia modyfikacja: 14.01.2009 16:22:41



Ostatnia modyfikacja: 14.01.2009 16:30:40
[#21] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@C2H5OH, post #20

Ja mam lepszy pomys produkcja l 3 w jednym :)

W standartowej obudowie np A1200 zmiescic AMIGA/ATARI/MAC
mysle ze postep elektroniczny pomoglbym temu przedsewzieciu.
wtedy by jeden produkt trafil do szerszej grupy osobo RETROZBOKOW :D

popyt jest ..popatrzcei aukcje allegro .. 1550 zl Azzorek za 060 he he he
szatan :D do tej pory tazam sie ze smiechu

[#22] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@wali7, post #11

wali7 napisał(a):

> Bezproblemowo możnaby przenieść całość logiki amigi (włącznie z
> CPU) do jednej kości (policzcie ile tranzystorów mieszczą w
> sobie współczesne CPU lub GPU). Tego typu operację wykonano w
> przypadku Sony Playstation, gdzie przektycznie całą logikę
> jedynki umieszczono w małej kostce na płycie dwójki, co
> zapewnia wysoką zgodność dwójki z grami na jedynkę.

ta mala kostka to procek ps1 przniesiony 1:1. zatem gry ps1 sa odpalane na tym samym procu, ktory normalnie za jakies IO czy inne cos robi. wiec w naszym przypadku mislabys dodac gdzies 68000
[#23] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@Valwit, post #22

http://pl.wikipedia.org/wiki/Motorola_Dragonball w tej, a i pewnie w bardziej normalnej formie musi być do dostania (IMHO), tak samo jak Z80.
Problemem sa układy specjalizowane, nie procesor. Tzn o tyle problemem że trzeba je odtworzyć ( i sa tacy co już to zrobili).



Ostatnia modyfikacja: 14.01.2009 17:56:20
[#24] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #19

i jeszcze pełniejsze majtki :D

[#25] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@Benedykt Dziubałtowski, post #17

100% racji. ilu jest entuzjastow prawdziwej Amigi, a ilu pegasosa? liczby same mowia za siebie, ile by bylo chetnych. nie wiem czy nawet polowa uzytkownikow prawdziwej Amigi dziala na PPA, bo ja znam duzo osob ktore jest nadal Amigowcami, a z PPA wogole nie korzystaja. kolejna sprawa jest taka, ze zauwazylem ostatnio duzy nawrot ludzi do klasyka. poznalem niedawno w moim rejonie dwie osoby ktore nagle po 10-15 latach przerwy, zainwestowaly w stara dobra Amige. to jest na razie Polska. a popatrz na takie forum jak eab.abime.net. znam tam kupe ludzi, i oni o zadnych wynalazkach niezgodny z prawdziwa Amiga (bo triki w postaci UAE to przeciez zadna zgodnosc) wogole nie chca slyszec ;)

Ja tez czekam na Natami, ktore jest natywnie zgodne. W dodatku jest rozwojowe dla Amigi, poniewaz oprocz kompatybilnosci wstecz, bedzie posiadalo nowe rozwiazania (proba odpowiedzi na pytanie, co by powstalo gdyby Commodore nadal istnialo i mial pojawic sie kolejny model). Niestety, ale stare Amigi ze wzgledu na swoj wiek kiedys przestana dzialac. Z tego powodu bardzo sie ciesze ze w koncu powstal taki projekt jak Natami.

[#26] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #25

a ci amigowcy nie z ppa/execa robią coś dla amigi ?
może jakies programy/gry z drugiego obiegu, ciekawe wywiady ? czy etam?

nie musisz odpowiadać



Ostatnia modyfikacja: 14.01.2009 21:10:06
[#27] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@rzookol, post #26

nie chodzi o to czy cos robia.
pozatym, jedni juz maja swojego pegasosa, reszta nie jest nim zainteresowana z wiadomych wzgledow, i czeka na cos zgodnego natywnie. sa tacy ktorza chca cos takiego miec, a nie macintosha z emulatorem UAE.
jak powstanie Natami i dodatkowo zaoferuje nowe mozliwosci, to na pewno znajda sie tacy ktorzy beda na to robic oprogramowanie, tak jak to ma miejsce w przypadku niszowego przeciez pega. wiele aplikacji open source mozna przeciez przekompilowac (lub oprzec sie na nich czesciowo, tak jak np sputnik bazuje na gotowym silniku) na dobry poczatek.

zeby byla jasnosc. ja do pega nic nie mam. lubie egzotyki, niszowe technologie i systemy. chcialbym aby peg rozwijal sie wlasna droga i mial swoich zwolennikow. jednak ja osobiscie w komputerze w ktorym emulator zapewnia zgodnosc, nie czuje Amigi. kazdy ma inne wymagania. nie ma co kogo przekonywac do swojego gatunku muzyki, jesli on lubi sluchac czegos innego i sprawia mu to radosc. nie widze tu powodow do wszczynania bojki.



Ostatnia modyfikacja: 14.01.2009 21:35:24
[#28] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #27

jak powstanie Natami i dodatkowo zaoferuje nowe mozliwosci, to na pewno znajda sie tacy ktorzy beda na to robic oprogramowanie,

nie zgadzam się w całej rozciągłości, nikt na to nie bedzie robić oprogramowania

jak powstanie Natami
jak powstanie ....


i dodatkowo zaoferuje nowe mozliwosci,
jakież to możliwości może zaoferować natami

to na pewno znajda sie tacy ktorzy beda na to robic oprogramowanie
ale to oprogramowanie moze juz powstać teraz na klasyka ?
czemu nie powstaje ?

wiele aplikacji open source mozna przeciez przekompilowac
nie zgadzam się, aplikacje raczej są nie do ruszenia

tak jak np sputnik bazuje na gotowym silniku
i trzyletniej pracy marcika


po głębokim zastanowieniu moge uznać, że jest szansa by natami się stał nową maszynką do dem. ale scena jest dość nieprzywidywalna więc lepiej niechby się wypowiedział ktoś kto lepiej ode mnie jest w temacie



Ostatnia modyfikacja: 14.01.2009 21:46:57
[#29] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #25

Moda na retro nieuchronnie nadciaga ..tak jak kryzys :D

retro bedzie w modzie Amiga jako komputer z mlodosci :P

[#30] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@rzookol, post #28

>> jak powstanie Natami i dodatkowo zaoferuje nowe mozliwosci, to na pewno znajda sie tacy ktorzy beda na to robic oprogramowanie,
> nie zgadzam się w całej rozciągłości, nikt na to nie bedzie robić oprogramowania

jestes wrozka? =)

>> jak powstanie Natami
> jak powstanie ....

w sierpniu byl zaprezentowany sprawny prototyp na ktorym dzialaly aplikacje Amigi. wiec istnieje juz sprawna plyta glowna, a nie jest jakas tam opowiadana bajka. jak widac powstalo juz takie cudo jak MiniMig, wiec czemu nie Natami?

>> i dodatkowo zaoferuje nowe mozliwosci,
> jakież to możliwości może zaoferować natami

uklad graficzny SuperAGA ktory obsluguje wspolczesne rozdzielczosci, 24-bit, sprzetowa akceleracje 3D oraz dekodowania filmow. obsluga pamieci DDR2. i tak dalej... wszystko jest na stronie projektu. i powtarzam, jest juz prototyp ktory zostal przetestowany w praktyce.

>> to na pewno znajda sie tacy ktorzy beda na to robic oprogramowanie
> ale to oprogramowanie moze juz powstać teraz na klasyka ?
> czemu nie powstaje ?

a ilez to oprogramowania powstaje na pega? ;)

>> wiele aplikacji open source mozna przeciez przekompilowac
> nie zgadzam się, aplikacje raczej są nie do ruszenia

co ty wygadujesz ;)
najprostrzy przyklad: Linux Debian pod rodzine 68k. fakt ze nie jest juz kontynuowany, ale po plycie glownej Natami, kolejnym krokiem jest opracowanie nowoczesnego procesora w pelni zgodnego z 68k. jak widzielismy w przypadku MiniMiga, jest to do zrobienia. roznica jest tylko taka, ze N070 ma byc kilkaset razy szybszy.

>> tak jak np sputnik bazuje na gotowym silniku
> i trzyletniej pracy marcika

yeap

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem