[#31] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@HOŁDYS, post #29

Ale tu nie chodzi o modę. Ja chcę używać nowych wersji AmigaOS/MorphOS a nie grać w NDOS-owego SuperFroga. Mnie w Amidze nie kręcą stare układy elektroniczne tylko nowy AmigaOS/MorphOS. Niezależnie od tego co tam ma być modne jak używam i używał będę możliwie najnowszej Amigi dlatego, że chcę jej używać, a nie uruchamiać w niedzielę żeby godzinę pograć w SuperFrog-a czy pooglądać Technological Death. Do staroci to ja mogę sobie za grosze jakieś A1200 kupić ale nie żeby tego używać. Jak ktoś na codzień używa Windowsa, a Amiga dla niego niedzielna zabawka to pewnie, że ma w nosie jej rozwój.

[#32] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #30

jestes wrozka? =)

tak

w sierpniu byl zaprezentowany sprawny prototyp na ktorym dzialaly aplikacje Amigi. wiec istnieje juz sprawna plyta glowna, a nie jest jakas tam opowiadana bajka. jak widac powstalo juz takie cudo jak MiniMig, wiec czemu nie Natami?


link, w słowne zapewnienia w amiswiecie nie wierzę

uklad graficzny SuperAGA ktory obsluguje wspolczesne rozdzielczosci, 24-bit, sprzetowa akceleracje 3D oraz dekodowania filmow. obsluga pamieci DDR2

to jakie to daje większe możliwości w porównaniu do mojej amigi ppc z bvision ?

a ilez to oprogramowania powstaje na pega?

niewiele, przy około 50 programistach, teraz sobie policz ile programistów kupi natami ? 4, 10 ? i ile powstanie programów

najprostrzy przyklad: Linux Debian pod rodzine 68k
bszytfa się ostszy
po to mam kupować amigowe natami żeby uruchomić pospolitego debiana?
to już ciężkie zboczenie
juz wolę go miec u siebie na ultrasparcu

[#33] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@rzookol, post #32

w sierpniu byl zaprezentowany sprawny prototyp na ktorym dzialaly aplikacje >> Amigi. wiec istnieje juz sprawna plyta glowna, a nie jest jakas tam opowiadana bajka. jak widac powstalo juz takie cudo jak MiniMig, wiec czemu nie Natami?
> link, w słowne zapewnienia w amiswiecie nie wierzę
>> uklad graficzny SuperAGA ktory obsluguje wspolczesne rozdzielczosci, 24-bit, sprzetowa akceleracje 3D oraz dekodowania filmow. obsluga pamieci DDR2
> to jakie to daje większe możliwości w porównaniu do mojej amigi ppc z bvision ?

wejdz sobie moze w koncu na oficjalna strone i poczytaj.

>> najprostrzy przyklad: Linux Debian pod rodzine 68k
> bszytfa się ostszy
> po to mam kupować amigowe natami żeby uruchomić pospolitego debiana?
> to już ciężkie zboczenie

nie. to byla tylko odpowiedz na twoje stwiedzenie ze nie jest mozliwe wykorzystac open source ;) podalem przyklad ze jest mozliwe. tak mozna wlasnie zrobic z aplikacjami.
nie powiesz mi tez, ze peg nie wykorzystuje wogole open source?

[#34] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #30

kolejnym krokiem jest opracowanie nowoczesnego procesora w pelni zgodnego z 68k. jak widzielismy w przypadku MiniMiga, jest to do zrobienia. roznica jest tylko taka, ze N070 ma byc kilkaset razy szybszy.

Powiedz, czym to się będzie różniło od emulacji która jest zaszyta w MOSie czy innym OS4 w celu zachowania kompatybilności wstecz? Co za różnica, gdy de facto program emulujący procesor jest kostką krzemu?

[#35] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@MinisterQ, post #34

ja równiez znam bardzo duzo ludzi chocby u mnie w takim malym gnieźnie ludzie kupili by amisie w nowej formie aby pokazac swoim dzieciakom ktos powie moga kupic na allegro uzywke ale jednak co nowe to nowe ja tam czekam na klasyka i sporo osob rowniez nawet nie po to aby byly jakies nowe softy itp ale po to aby powspominac czasy spedzone przed telewizorem/monitorem emulacja nie daje mi takiej frajdy niewiem nie ma duszy :) jak amisia :) a co do oprogramowania nowej amisi sadze ze moze znalezili by sie zapalency popatrzcie ile osob wraca do korzeni u nas w biednej polsce sadze ze kazdy kto mial amisie wrocilby do niej tak dla samej satysfakcji duzo osob ktore udzielalo sie na scenie i woogle mialo do czynienia z amisia w latach 1990-do np 1997 ma teraz po 30 moze wiecej latek wiec i fundusze maja na zakup maszynki ja licze ze klasyka może zadziwic nawet samych producentow to samo ewrazenie mam jesli chodzi o konsolki mamy ps3 i x a ja wam powiem ze choc grafa w wii nie jest rewelacyjna to ja osobiscie bardziej wole na niej mlucic :) a nikt nintendo nie dawal zadnych szans z gigantami z extra grafa i mozliwosciami a jednak ladnie sie sprzedaje wii niesadzicie wiec moze pora na amisie i inne retro maszynki moze wrescie zakopiemy topor z atari i polaczymy sily dla retro maniakow i powstanie tak jak ktos wspomnial kombajn retro :)

[#36] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@francdt, post #35

to powiedz im, ze za taka Amige beda musieli wydac ze 3x wiecej niz za PS3.

[#37] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #36

wlasciwie to za sama plyte glowna , do tego dolicz obudowe,pamieci ,dysk twardy,stacje dyskietek,klawiature etc....bedzie to skrzynia jak kazdy pc...w niczym nie przypominajaca amisi.....za ta kase juz lepiej kupic samante z os4 i uzywac tego jak czlowiek ...niewiem czy nawet w ogolnym rozrachunku samanta nie bedzie tansza :P
[#38] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@MinisterQ, post #34

>> Powiedz, czym to się będzie różniło od emulacji która jest zaszyta w MOSie czy innym OS4 w celu zachowania kompatybilności wstecz? Co za różnica, gdy de facto program emulujący procesor jest kostką krzemu?

a jaka roznica czy masz emulator UAE wbudowany w system czy jako osobna aplikacja?
jak bys sie uparl, to przeciez UAE tez mozna by wbudowac w Windows. i co? tez nazwalbys wtedy PCta Amiga?

przypomnialo mi sie, jak z dwa lata temu uruchamialem MacOS X dla intela na PC, ktory wyciekl do internetu. czyzby PC byl teraz takze Macintoshem?



Ostatnia modyfikacja: 15.01.2009 05:01:49
[#39] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #38

pytanie na dokladke. do uzytkownika ktory twierdzi ze peg jest prawdziwa Amiga.
sercem klasycznej Amigi byly uklady specjalizowane, tak? jakie uklady masz w pegu? te same pospolite Ati, co w PC. W Natami wystepuje sprawna juz SuperAGA, zgodna sprzetowo z prawdziwa AGA, i oczywiscie pozostanie ikona tylko tego produktu.

[#40] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #39

sercem klasycznej Amigi byly uklady specjalizowane

A sercem Audi 80 z 1979 roku był jakiś biedny silnik 1.6. Czy to oznacza, że nowe Audi Q7 to już nie Audi, bo nie ma tego silnika?

Poza tym co mnie to obchodzi, że w jakimś tam modelu kiedyś coś tam było. Kiedyś było Zorro, potem przyszła kolej na tańsze i szybsze PCI. Mi nie tylko nie zależy na kompatybilności z AGA ale wręcz jeżeli miałbym wybierać to bym wybrał maszynę, która nie ma tego śmiecia na płycie głównej. Ja nie gram w SuperFrog-a. Nie grałem w niego nawet na Classicu. Zrozumcie, że niektórzy używają swoich Amig do czegoś innego.

Poza tym sercem Amigi jest system operacyjny. Sprzęt to tylko środek do uruchomienia tego co najważniejsze. Sprzęt ma umożliwiać szybkie działanie systemu. Układy specjalizowane Amigi nigdy nie zapewniały sprawnego działania AmigaOS. Wolę Radeona od AGA-ty, bo jest tańszy, tysiące razy szybszy i można go wymienić.

Przecież gdybym ja miał Amigę dla Blittera, Pauli i Coppera to bym ją sprzedał po roku używania. To były dla mnie zawsze największe wady tego komputera. Przez te cholerne AGAty i Paule profejonalny soft przestał się rozwijać i zaczęli od Amigi odchodzić kreatywni ludzie.

Jeżeli Amiga to układy specjalizowane to bardzo się cieszę, że to na czym uruchamiam MorphOS-a nie jest Amigą. Przynajmniej jakoś chodzi i da się tego używać do czegoś więcej niż granie w SuperFrog-a.



Ostatnia modyfikacja: 15.01.2009 07:40:33
[#41] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@Benedykt Dziubałtowski, post #17

Zapotrzebowanie na klasyczną Amigę jest uważam spore jeśli nie ogromne jak na Amigowe realia. Nie wierzysz ? Poczytaj moje wywiady.

Prawdę mówiąc to 90% wywiadowanych osób nie ma pojęcia co się dzieje z Amigą i niektórzy są wręcz zdziwieni, że ona w jakiejś formie żyje. Skończyli z nią dawno temu i nie zamierzają do tego wracać. A już na pewno nie zamierzają kupować nowego sprzętu. Takie odnoszę wrażenie po (fajnych zresztą) wywiadach. Świetnie, że się pojawiają na PPA ale tak naprawdę to pokazują jak ci wszyscy ludzie daleko odeszli od Amigi. Do tego stopnia, że przez ok. 10 lat w Google nie wpisali "Amiga". Gdyby wpisali to wiedzieliby co się dzieje.


Punk Widzenia zależy od punktu siedzenia drogi przyjacielu.

Ja nie mam nic przeciwko różnym mutacjom Classica. Jak dla mnie to powinien nawet wyjść klon Atari XL/XE. Tylko nie chcę żeby to chamowało rozwój normalnej linii, która podlega normalnym prawom tego świata. Nowych Classiców jest wystarczająco dużo (NatAmi, MiniMig) i ja domagam się żeby przynajmniej tyle samo było nowych Amig. Mnie po prostu klasyczna linia od mniej więcej 10 lat nie interesuje. To cudowna historia ale dla mnie historia. Classic nic poza SuperFrog-iem mi nie zaoferuje. Gdybym go używał to myślę, że po kilku dniach przestałbym go włączać. No bo niby do czego skoro na tym się nic normalnego zrobić nie da?


Miałem Amigę z mediatorem +ppc no i ok. Pograłem sobie w caputr de flag na Amigg i pogadałem z kumplami na quake. Ale radochy mi to nie dawało.

W Quake nigdy nie grałem. Ani na Amidze ani na PC. Amiga nigdy nie służyła mi do grania. Jeżeli komuś do tego służy to rzeczywiście nie ma sensu mieć nic nowego. Do grania w starocie są stare maszyny, a w nowości PC/PS3/XBox360/Wii.

[#42] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #36

Czyli około 4k , chyba przesadziłeś ?

[#43] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@DRACOX, post #37

za ta kase juz lepiej kupic samante z os4 i uzywac tego jak czlowiek

Jej już się nie da "używać jak człowiek", bo chociaż sprzęt jest lepszy od np. Efiki to i tak jest za słaby żeby tego używać.

[#44] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@francdt, post #35

nie po to aby byly jakies nowe softy itp ale po to aby powspominac czasy spedzone przed telewizorem/monitorem

No i w tym miejscu rozchodzą się drogi dzisiejszych Amigowców od wczorajszych Amigowców. Do łechtania waszych wspomnień wystarczą Amigi Classic dostępne na Allegro/eBay. Są tanie, cały stary soft chodzi, a nowego nie będzie. Macie wszystko czego dusza zapragnie. Zazdroszczę. Moje ambicje i oczekiwania odnośnie Amigi (tak nazywam AmigaOS/MorphOS/AROS i sprzęt niezbędny do ich uruchomienia) są zupełnie inne. Ja w tym widzę nadal komputer, a nie zabawkę służącą do odpalania SuperFrog-a. Moim zdaniem takie spłycanie roli Amigi bardzo ją obraża. Jay Miner (chyba można go uznać za prawdziwego Amigowca) nigdy nie widział Amigi jako konsoli do gier. Niestety względy komercyjne sprawiły, że tak to cudo skończyło. :(

[#45] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@francdt, post #35

francdt napisał(a):

> ja również znam bardzo duzo ludzi chocby u mnie w takim malym
> gnieźnie ludzie kupili by amisie w nowej formie aby pokazac
> swoim dzieciakom

Tak mówią ? Patrz cena sam440ep w efunzine: 2649 zł.
IMHO, szkoda wydawać kupę kasy, w celu pokazania dziecku.

> sadze ze kazdy kto mial amisie wróciłby
> do niej tak dla samej satysfakcji dużo osob ktore udzielalo sie
> na scenie i woogle mialo do czynienia z amisia w latach
> 1990-do np 1997 ma teraz po 30 może wiecej latek wiec i
> fundusze maja na zakup maszynki

Nostalgia - ok. Dla takich weteranów zapału wystarczy akurat na przeglądanie PPA/EXEC w internecie. Powód jest prozaiczny -
beztroskie czasy szkoły skończyły się, teraz większość tych 30latków
ma inne zajęcia: praca/rodzina etc...
[#46] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@MDW, post #43

Oglądając filmiki na Yt , można odnieść inne wrażenie ..

[#47] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@Benedykt Dziubałtowski, post #17

Zapotrzebowanie na klasyczną Amigę jest uważam spore jeśli nie ogromne jak na Amigowe realia.

Dobrze, że to dodałeś. Amigowe realia są jednak takie, że nawet ogromne zapotrzebowanie nie obniży kosztów produkcji do rozsądnej ceny. Nie sądzę, aby jakaś szczególnie wielka rzesza była w stanie zapłacić niebagatelna kwotę za sprzęt na poziomie technologicznym sprzed ponad 10 lat.

Przenośny klasyk? Laptop z WinUAE.

[#48] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #38

Nie rozumiem o co Ci chodzi z tym UAE wbudowanym w system. Morphos nie ma nic wspólnego z UAE (ani niczym podobnym)... no chyba, że sobie zainstalujesz E-UAE i pograsz w TurricanaII na Pegu (jak np. ja :) )
Zdaje się, że podobnie jak kilka innych osób (o czym przekonałem się na ostatnich Amizaduszkach) nie wiesz jak zbudowany jest Morphos i czemu zawdzięcza kompatybilność z AmigaOS3.1
[#49] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #25

speedy napisał(a):

> Ja tez czekam na Natami, ktore jest natywnie zgodne. W dodatku
> jest rozwojowe dla Amigi,

Bo jest bardziej zacofane technologicznie niż najnowszy obecny na rynku model Amigi sprzed kilku lat?

> poniewaz oprocz kompatybilnosci
> wstecz, bedzie posiadalo nowe rozwiazania

Które same się oprogramują oczywiście.

[#50] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@Benedykt Dziubałtowski, post #17

Zapotrzebowanie na klasyczną Amigę jest uważam spore jeśli nie ogromne

...wśród tych, którzy kiedyś jej używali, a teraz sfrustrowani pracą, gderającą żoną i upierdliwymi bachorami odbywają sentymentalne podróże do klimatów z dzieciństwa. Na tym się rynku nie zbuduje. Dla młodszych komputer jako taki jest sprzętem AGD, oczywistym elementem rzeczywistości - oni nie mają i nie będą mieli sentymentów w jego kierunku.
[#51] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #39

>W Natami wystepuje sprawna juz SuperAGA, zgodna sprzetowo z prawdziwa AGA<
Sprzętowo? Znaczy mogę ją wyciągnąć z NatAMI i wsadzić do A1200?
Nie drogi kolego, coraz częściej pisze się o SPRZĘTOWEJ ZGODNOŚCI z czymś tam, a tak naprawdę jest to robione "naokoło" drogą programową, czy to w sercu systemu, w sterowniku, czy w samym układzie (takim np. FPGA lub gdzie jest SRAM, FLASH itp. i uzyskujemy pewną *programowalność wewnętrzną* układu).
[#52] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@abcdef, post #51

Jeden pies jak to sie odbywa, grunt ze podobno dziala i jest zgodne.

[#53] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@wali7, post #48

a jakiz to rozwoj oferuje peg? nawet te 1 GHz z 1 GB RAM to jest nowoczesna maszyna? takie parametry mial moj PC 8 lat temu, a dzis mozna go kupic za mniej niz 100 pl, podczas gdy pegi lataja powyzej 1000 pln. jeszcze gorzej jest z oprogramowaniem. nie oszukujmy sie, ilez jest tego softu ktory zapewnia rozwoj pega? juz lepiej miec PC za grosze, postawic XP i mozemy wiele. kazdy z was i tak ma PCta. dlaczego? wy juz znacie odpowiedz. zatem prosze mi nie opowiadac o rozwoju, bo z pegiem nie jest rozowo. przez kilka lat nie wiele sie zmienilo, wiec przez nastepne pewnie takze sie nie zmieni. nie ma przyszlosci i taka jest rzeczywistosc.

przykro mi ze musze uzywac tak gorzkich slow na temat pega, ale sami ostro atakujecie inna alternatywe, choc wasza ma te same wady, tylko moze w mniejszym stopniu. peg istnieje i jego sytuacja jest jaka jest. Natami jeszcze w produkcji nie ma, ale juz nalezy powrozyc i skreslic z gory. pegowi sie nie udalo, wiec innemu tez ma sie nie udac. takiego projektu jeszcze nie bylo, i moze sie jednak okazac ze tedy droga. oryginalne pomysly czasem oznaczaja sukces. nie raz byla taka historia, ze wbrew oczekiwaniom, pesymistycznym wrozbom ekspertow, final byl inny. wiem ze brzmi to jak utopia, ale pamietacie np jak w ostatniej chwili w Amige zainwestowalo Commodore? Ilez bylo na prototyp tego oprogramowania? konstruktorzy sie nawet zgodzili ze soba ze Amiga ma archaiczne rozwiazania. inny przyklad, ktory ktos tu przytoczyl to konsola wii. kazdy wie jakie ma mozliwosci w stosunku co konkurencji, i co? okazuje sie ze jest najlepiej sprzedajaca sie konsola na swiecie.

co do emulacji w MOSie. to wasz kolega stwierdzil w swoim pytaniu, czym rozni sie "zaszyta w systemie emulacja" od tej w krzemie, wiec spytajcie jego co mial na mysli. tak czy owak. zgodnosc, czy to wbudowana czy jako dodatkowa aplikacja, wystepuje w postaci emulatora UAE, bo inaczej technicznie sie nie da (procek niezgodny, uklady specjalizowane niezgodne).

na czym polega ta kontynuacja OS-a? bo ma taka sama nazwe i nowy numerek, czy moze graficznie taka sama belke?

[#54] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #38

a jaka roznica czy masz emulator UAE wbudowany w system czy jako osobna aplikacja?

Taka że ostatecznie ten wbudowany w system jest transparentny, i "nie czujesz" jego działania w taki sam sposób jak tego odpalanego jak osobna aplikacja?

jak bys sie uparl, to przeciez UAE tez mozna by wbudowac w Windows. i co? tez nazwalbys wtedy PCta Amiga?

Naciągasz swoją teorię. Nie chodzi o to jak się co nazywa, tylko jak działa.

[#55] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #53

No, wreszcie trochę sensu :)
Oczywiście, że Peg jest maszyną przestarzałą. Ale i tak jest najbardziej zaawansowaną (jeśli stopień zaawansowania mierzyć wydajnością obliczeniową, bo koncepcyjnie i technologicznie Efika i Samantha są dalej) maszyną w świecie okołoamigowym. Więc skoro Peg jest taki zły i przestarzały, to dlaczego przekonujesz nas do sensowności używania komputera z 10x słabszym procesorem, 100x wolniejszymi układami specjalizowanymi i wciąż niepełną zgodnością sprzętową? Na Pegu przynajmniej można oglądnąć KAŻDY film na DVD czy DiVX, posłuchać z normalną jakością MP3 albo internetowego radia, pogadać na GG, odebrać i wysłać maile, korzystać z 95% stron www (reszta to produkcje w 100% zależne od flasha). Czyli można robić 80% tych rzeczy których wymagam od współczesnego komputera. Natami na to będzie za słaba (to nie wróżenie z fusów - specyfikacja sprzętowa Natami jest ogólnodostępna). Te 20% czego nie mogę zrobić na Pegu, to głównie możliwość przetwarzania tekstów i arkuszy kalkulacyjnych używając chociażby formatu odt - pod OS4 można (podobno) robić i to, mam nadzieję, że i pod MOSem się doczekam. Ponadto na takim Pegu można zainstalować linuksa i cieszyć się 99% zgodnością z resztą komputerowego świata. Wiem, że na PC będzie 10x taniej - ale Natami nie zaoferuje nawet tego, a posiadacz Pega ma zawsze jakąś alternatywę (gdy wysiadł mój PC do pracy, przez pół roku z powodzeniem korzystałem z Linuksa na Pegu).
Ale co do tego UAE, to rzeczywiście nieźle pojechałeś ;) Otóż zgodność MOSa z AmigaOS3 nie ma nic wspólnego z UAE. Wynika ona z tego, że MOS zbudowany jest podobnie do AmigaOS3, oferuje to samo (chociaż znacznie rozbudowane) API - oznacza to, że każdy program OS3 odpalony pod Morphosem korzysta z funkcji Morphosa dokładnie tak, jakby to były funkcje OS3 a od strony Morphosa traktowany jest tak, jakby był natywnym programem dla MOSa. Widać to wyraźnie, gdy odpalisz jakiś program OS3 - otworzy on okno, identyczne, lub bardzo podobne do tego jak na Workbenchu w A1200 (a sam program widziany jest jako osobny task MOSa, może też on wywołać kolejne taski). Jednak gdy np. otwierasz nim jakiś plik, to pojawiający się requester jest dokładnie taki sam jak plikowe requestery MOSa - gdyż program wywołuje tylko funkcję biblioteczną OS (np. asl.library) która obsługiwana jest natywnie przez MOS. Jedyne co MUSI być emulowane, to jest CPU - Trance tłumaczy w locie program dla 68k na kod PPC. Dokładnie tak samo zrealizowana jest obsługa programów OS3 w OS4, czy OSX PPC pod OSX x86. Dzięki temu można pod MOSem używać specjalizowanych programów z OS3 np. do monitorowania funkcji systemowych. Do takich programów można zaliczyć SnoopDosa, albo Scouta (z tego ostatniego b. często korzystam - mimo istnienia wersji PPC dla MOSa wolę wersję 68k dla OS3, bo jest bardziej funkcjonalna).
UAE działa zupełnie inaczej - tam emulowany jest cały komputer na poziomie rejestrów układów specjalizowanych, gdzie wywoływane programy korzystają z oryginalnych elementów AmigaOS (o ile jest to program systemowy) działających na emulowanej maszynie, CPU tez musi być emulowany. Cała taka wirtualna maszyna widziana jest jako jeden task w systemie, nie daje żadnego dostępu do zasobów OS.
Inną ciekawą sprawą jest fakt, że w Natami pierwotnie miał być użyty 68060, jednak b. wysoka cena tego procesora, oraz zupełnie nieprzystające do tej ceny osiągi spowodowały zmianę specyfikacji na użycie procesora EMULOWANEGO w układzie programowalnym. Zresztą słusznie. Jednak nie liczyłbym na to, że taki emulowany 68k przegoni 7447 1 GHz.
[#56] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #53

a jakiz to rozwoj oferuje peg? nawet te 1 GHz z 1 GB RAM to jest nowoczesna maszyna?

To żadna nowość. To wręcz żałosny sprzęt. Ale w porównaniu z NatAmi to absolutna rewelacja. Maszyna, która pracująca pod kontrolą MorphOS 2.x sprawia, że można tego jakoś używać.


pegowi sie nie udalo, wiec innemu tez ma sie nie udac.

Pegasosowi się udało świetnie. Po średnio udanym pierwszym modelu wyszła dwójka, która sprawuje się bardzo dobrze jak na amigowe platformy. Gdyby nie Pegasos dzisiaj na pewno nie używałbym już platform amigowych. To tchnęło kupę życia w połowę srodowiska, które pod koniec czasów skanapkowanego Classica bardzo mocno się rozpadło. A o tym, że nie widać na horyzoncie Pegaososa 3 zadecydowały względy ekonomiczne. Ami-maszyn nie opłaca się produkować. Dlatego dobrym rozwiązaniem na czasy przejściowe byłby MiniMac z MorphOS/AmigaOS4.


na czym polega ta kontynuacja OS-a? bo ma taka sama nazwe i nowy numerek, czy moze graficznie taka sama belke?

Na tym, że siedząc przy MorphOS-ie 2.x nie chce mi się tak wymiotować jak to robiłem przy wiecznie patchowanym AmigaOS 3.x. Tu się coś dzieje, rozwija. Nowy system ma nowe wersje wielu elementów. Tego jest już tyle, że nawet gdyby mi płacili to nie byłbym w stanie wrócić do AmigaOS 3.9. Po prostu nie miałbym co robić na AmigaOS 3 i skończyłoby się na tym, że przestałbym uruchamiać Amigę. Powtarzam - ja nie gram w SuperFroga.

Ja może nie robię nic wielkiego ale fakt jest taki, że na najlepszej Amidze Classic nie mógłbym robić NIC z tego, bo albo prędkość maszyny (procesor, akcelerator 3D) jest za słaba, albo system nie ma odpowiednich elementów (np. TinyGL), albo nie ma odpowiedniego softu (np. Blender), albo jest w kulawej wersji (SDL). Nawet od strony użytkownika szlag by mnie trafiał jakbym miał przekodowywać godzinami film żeby go obejrzeć. No i czym niby obejrzeć? Nie ma MPlayer-a czy VLC, a czysto amigowe playery (Frogger, AMP) przestały być rozwijane. Nierozwijany Workbench czy Magellan też coraz bardziej zaczynały mnie denerwować. MUI4 dopiero teraz wygląda i działa tak jak MUI powinien wyglądać (nareszcie go trochę posprzątano). O sprzęcie już nawet nie mówię, bo to szkoda gadać. Tak na piewszy rzut oka niby wiele się w systemie nie zmienia. Ale spróbuj wrócić do AmigaOS 3.x po np. roku używania Pegasosa z MorphOS 2.x. Nie da się.



Ostatnia modyfikacja: 15.01.2009 11:25:39
[#57] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #53

#! tylko klasyk, whdload, modki, scena
takie parametry mial moj PC 8 lat temu


z Ciebie jest amigowiec jak z koziej dupy trąba, rozumiem że czujesz nostalgię za jakąś wymarzoną amigową krainą ale proszę Cię, nie oceniaj ludzi którzy z amigowych rozwiązań korzystają na codzień i wybierają je do pracy/zabawy nad pc debiany i windowsy razem wzięte.

Poużywaj amigi i tylko amigi przez jeden miesiąc nie korzystając z pc i wtedy pisz o słabości pega, słabym rozwoju mosa i ogólnie o ludziach którzy poswięcają swój czas oraz pieniądze by robić cos dla amispołeczności

[#58] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #30

speedy napisał(a):

> >> jak powstanie Natami i dodatkowo zaoferuje nowe mozliwosci,
> to na pewno znajda sie tacy ktorzy beda na to robic
> oprogramowanie,
> > nie zgadzam się w całej rozciągłości, nikt na to nie bedzie
> robić oprogramowania
>
> jestes wrozka? =)

Lepszy nie jesteś, również napisałeś "na pewno" ;P

[#59] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@speedy, post #38

speedy napisał(a):

> a jaka roznica czy masz emulator UAE wbudowany w system czy
> jako osobna aplikacja?

Co to znaczy UAE wbudowany w system? W jakim systemie jest on wbudowany?

> jak bys sie uparl, to przeciez UAE tez mozna by wbudowac w
> Windows. i co? tez nazwalbys wtedy PCta Amiga?

Nie. Pecet jest amigą w równym stopniu, co NatAmi, czyli w zerowym.

[#60] Re: AMIGA wznowienie produkcji ????

@francdt, post #1

Generalnie jestem za Classic. Czemu?
Bo do pracy używam PC. Gdybym chciał używać Sam czy Pega, kosztowałoby mnie to dużo więcej.
Co to za zaleta SAM, że moge na niej film w DIVIX obejrzeć?
Mogę na dvd za 50 zł.
Mogę na PC za 100 zł.
Więc jak dla mnie PC do pracy, Amiga i konsole do zabawy.
I nic mnie nie przekona, żeby AMIGI używać do tego, do czego używam PC-ta bo kasa mi z nieba nie spada ;)

I tak ogólnie to WY - używający "potworów obliczeniowych" takich jak PEG czy SAM jesteście w krainie marzeń, jeśli chcecie aby wasze maszynki mogły robić przyjamniej część z tego co robia PC/MAC :)



Ostatnia modyfikacja: 15.01.2009 12:23:53
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem