kategoria: Programy
[#61] Re: Biblioteki by Cosmos

@Mordimer, post #58

Czyli wychodzi na to że nowa layers.library działa z Birdie tylko pod AGA (z kartą gfx już nie)
[#62] Re: Biblioteki by Cosmos

@Pawelek, post #61

U mnie działa z birdie (P96, VooDoo) ale jeszcze sprawdzę, czy nie pomieszałem wersji.
[#63] Re: Biblioteki by Cosmos

@_arti, post #62

Chodzi o layers.library 45.19 (nie mylić z intuition.library), jest dużo zgłoszeń że Birdie nie działa z nowym layers na karcie graficznej, Birdie musiałoby zostać poprawione, ale od lat nie ma nowszych wersji i pewnie nie ma też kontaktu z autorem.
[#64] Re: Biblioteki by Cosmos

@Pawelek, post #63

Potwierdzam, nie działa.
[#65] Re: Biblioteki by Cosmos

@Pawelek, post #29

ramlib 41.0, trackdisk.device 40.2


Co one konkretnie dają i skąd je pobrać?
[#66] Re: Biblioteki by Cosmos

@_arti, post #65

ramlib 41.0 (DonAdan) - przede wszystkim podnosi stos do 8KB,
archiwum WT31.lzx ze strony DonAdan link
To samo robią MCPRamlibPatch, StackAttack, romfixes - więc trzeba z nich zrezygnować
Opis poprawek przez DonAdana:
"Using SBMR V1.0 for recompiling ramlib, gained some bytes, Amiga can be a few (~1%) fastest now (but it needs more tests to confirm, due it can be longword aligned code reason too), enhanced stack to 8KB for poor written in C libs and devs, applied (?) stack signal usage fix, I'm not sure if correctly, but it seems that works."

"...Najczestszym problemem jest za mala ilosc stosu w ramlib. Domyslnie bylo 4kB, co starczalo z nadwyzka w dobie 1.x czy 2.x. W dobie systemow ktore otwieraja duza ilosc programow w tym samym czasie, okazalo sie ze ta ilosc stosu jest niewystarczajaca. Dlatego napisano rozne latki itp. wynalazki aby zwiekszyc pamiec stosu do 8 czy 16kb.
Bez zmiany tego juz podczas inicjalizacji kart ppc (pup) czesto nastepowaly zawieszenia..."


trackdisk.device 40.2 - wyłącza klikanie stacji dyskietek
Download
w archiwum będzie też wersja ramlib ale od Cosmosa też podnosi ten stos do 8KB.

Mając wszystkie nowsze elementy kickstartu można albo nawet należy zrezygnować z wielu różnych łatek np. z modułu romfixes Blizkicka, ponieważ niepotrzebnie dublujemy poprawki.


Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 19:27:55 przez Pawelek
[#67] Re: Biblioteki by Cosmos

@Pawelek, post #66

Rozpakowałem to i jest kupa plików. Jak je ładować? LoadModule/LoadResiedent normalnie?
[#68] Re: Biblioteki by Cosmos

@BULI, post #60

Oto filmik - https://www.youtube.com/watch?v=PzZEscDf9EU (niecierpliwi mogą przewinąć filmik do poz. 7:20)

Przyspieszenie widać przy wielu otwartych oknach - im więcej tym gorzej wypadała stara biblioteka. Jak miałem jeszcze w 1999 A1200 z Blizzardem MK-IV +16MB to mnie to wkurzało...

Na demonstracji widać ponad 100x przyśpieszenie dla ponad 111 okienek. Podejrzewam, że na klasyku wystarczy kilkanaście okienek do mocnego zamulenia.

Skrypty do testowania:

s:layersbench
etime -d test

rx s:DrawersBenchmark.rexx

rx s:CountDrawers.rexx

rx s:CloseAllDrawers.rexx

etime test


s:CountDrawers.rexx
/*
   $VER: CountDrawers.rexx 1.0

  closes all drawers except root.
*/

options results

address WORKBENCH

GETATTR WINDOWS STEM WINDOW

SAY "You have" WINDOW.count-1 "opened dravers..."


s:DrawersBenchmark.rexx
/* Test */

options results

address workbench


Do tego ostatniego doklejasz listę katalogów:
dd -ad -L "WINDOW '%s' OPEN" >>s:DrawersBenchmark.rexx

Powyższe polecenie doda wszystkie katalogi z aktualnej ścieżki i podkatalogi.

W edytorku można skrócić listę do odpowiedniej ilości. Na real klasyku na pocżątek dałbym max 20 pozycji.

Skrypt s:CloseAllDrawers.rexx jest częścią AmigaOS 3.9 (3.5?).

Do pełni potrzeba jeszcze dwóch programików z Aminetu:
[#69] Re: Biblioteki by Cosmos

@radekcz, post #68

Ja zrobiłem zaś kilka testów, nazwijmy to, zgodnościowych. Spatchowałem sobie najnowsze: scsi.device, intuition.lib, exec.lib, layers.lib, icon.lib i dos.lib. Wszystko ładnie chodzi na A4k/P96 i OS3.9 zaś na A1200/AGA z OS3.1 biblioteka icon.library 46.4 wydaje się gryźć z intuition.library - po prostu po załadowaniu WB wskaźnik myszki jest cały czas "zajęty" i wszystko stoi. Gdy wyłącze nowe intuition albo icon.library wszystko wraca do normy. Jutro spróbuję ze starszą wersją jednej i drugiej.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 22:48:11 przez _arti
[#70] Re: Biblioteki by Cosmos

@radekcz, post #68

Filmik jest z emulatora (WinUAE)?

Dzisiaj postaram się zrobić testy na real hardware BPPC + Voodoo 3.
[#71] Re: Biblioteki by Cosmos

@Pawelek, post #63

Chodzi o layers.library 45.19 (nie mylić z intuition.library), jest dużo zgłoszeń że Birdie nie działa z nowym layers na karcie graficznej, Birdie musiałoby zostać poprawione, ale od lat nie ma nowszych wersji i pewnie nie ma też kontaktu z autorem.

Ja nie mam gfx i też mi nie działa na layers z BB2.
[#72] Re: Biblioteki by Cosmos

@BULI, post #70

Tak z WinUAE ale nagrywany zewnętrznym programikiem.
[#73] Re: Biblioteki by Cosmos

@radekcz, post #72

Zrobiłem testy (otwieranie X okien itp) i pod A1200 Apollo060/ BPPC + Voodoo 3 (Mediator)
i nowa LAYERS.library nie jest szybsza pod P96!
[#74] Re: Biblioteki by Cosmos

@BULI, post #73

A wyłączyłeś fastlayers.library?
[#75] Re: Biblioteki by Cosmos

@radekcz, post #74

Oczywiście.

Ten test u Ciebie pokazuje różnicę na AGA? Bo na P96 nie powinno być tak wolno!
[#76] Re: Biblioteki by Cosmos

@BULI, post #75

Na P96 ze specjalną biblioteką rtg dla winuae.
[#77] Re: Biblioteki by Cosmos

@BULI, post #73

Ja dzisiaj po 16-stej na podobnym sprzęcie porównam wydajność dwóch layers i podam wyniki.
[#78] Re: Biblioteki by Cosmos

@BULI, post #73

A1200 Blizzard 1260/50Mhz - Mediator 4xPCI ver1.0 - Radeon 9250 - otwieranie okien z dysku SCSI DMA

layers.library 45.19 - (fastlayers.library oczywiście wyłączona)
Otwarcie i zamknięcie 68 okienek: 00:00:28 s

layers.library 40.1
Otwarcie i zamknięcie 68 okienek: 00:06:36 s (sześć minut, 36s.)
- zamuliło się mocno w około połowie, a poźniej zamykanie koszmarnie wolno się zaczęło
I co?, nie jest szybsza? Mogę zrobić film dla niedowiarków :)


Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 19:06:15 przez Pawelek
[#79] Re: Biblioteki by Cosmos

@Pawelek, post #66

ramlib 41.0 (DonAdan) - przede wszystkim podnosi stos do 8KB,
archiwum WT31.lzx ze strony DonAdan link
To samo robią MCPRamlibPatch, StackAttack, romfixes - więc trzeba z nich zrezygnować


zapytalem don adana i jego ramlib podnosi stack tylko dla sterownikow (device) i bibliotek a wiec programy takie jak stackattack2, minstack nadal moga buc potrzebne dla zle napisanych programow
[#80] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #79

znów aktualizacja intuition.library 40.86 beta 7
[#81] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #80

Świetnie, za chwile testujemy, tym razem wyrzucił wsparcie 68000, beta 7 wymaga CPU 020+ tak trzymać :)
readme
[#82] Re: Biblioteki by Cosmos

@Pawelek, post #81

Osoby używające exec.library od Cosmos proszę sprawdzić prędkość usuwania dużych plików np. mp3 z RamDisku. U mnie z exec.library 45.20 (OS3.9) usuwanie następuje błyskawicznie.
Z exec 45.25.xx cosmosa strasznie wolno...
[#83] Re: Biblioteki by Cosmos

@Pawelek, post #82

ja uzywam prawie samego eksperymentalnego oprogramowania i jestem zdziwiony ze to dziala stabilnie. Jesli chodzi o kasowanie to pod diropusem magelanem 5.91 kasuje normalnie.
[#84] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #83

Na filmach można zobaczyć wykryty przeze mnie bug.
Film z exec.library 45.23.28-1 działający dobrze:
link


Film z najnowszym exec.library v45.25.21, który ma jakiegoś bug'a:
link

Szukamy z Cosmosem teraz od której wersji wewnętrznej zaczął się błąd.
Sprawdzam po kolei wersje exec.library_45.24-01, 45.24-02, 45.24-03 itd.,
aż trafie na nie działającą.

Wcześniej pomogłem usunąć innego wykrytego buga, exec nie działał poprawnie gdy był zbudowany w oparciu o niego ROM programem Remus. Działał tylko wczytywany loadmodule albo blizkickiem.


Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 19:24:27 przez Pawelek
[#85] Re: Biblioteki by Cosmos

@Pawelek, post #84

a czy z ramlib 41.0 i ram-handlerem 44.24 jest to samo? czy to jest tylko pod golym os3.9 czy tez z menagerami plików typu filemaster ?

ps nie dziala mi link z filmem pokazujacym ten bug (zabroniony dostep)

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 20:09:02 przez HanSolo
[#86] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #85

Nie ma znaczenia czym usuwam pliki z ramdisku - zachowanie jest takie samo (czy też w shellu poleceniem delete, czy też w filemasterze) .
Za chwilę będzie poprawka exec'a bo już wiadomo od którego momentu to się zaczęło.
Poprawiłem uprawnienia do linku teraz film będzie dostępny.

- Nie dość że strasznie wolno usuwał z ramdisku to jeszcze nie przekazywał wartości zwalnianej pamięci co widać na górnej belce Workbencha

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 20:20:37 przez Pawelek
[#87] Re: Biblioteki by Cosmos

@Pawelek, post #86

potwierdzam nie zwalnia pamieci mimo skasowania pliku z ram dysku
[#88] Re: Biblioteki by Cosmos

@Pawelek, post #84

Właśnie edytowałem kickstarta 3.1 aby załadować exec.lib 45.25 (07.07.14) i pod A600 mam pink screen podczas startu Amigi. W readme jest napisane, że powinno działać na 68000, ale po co każe paczować wersję exec'a z kick 3.1 z 1200????
[#89] Re: Biblioteki by Cosmos

@QkiZ, post #88

To jest wersja exec jedna wspólna dla wszystkich modeli Amig, na bazie kicka 3.1
[#90] Re: Biblioteki by Cosmos

@Pawelek, post #89

Na bazie kicka z 1200. W każdym bądź razie po edycji w Remusie nie działa (Amiga nie bootuje się). Jak dam jako LoadModule a potem version exec.library dostaje wersję starą, z kicka.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem