[#31] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #30

Ad. 1 - oprócz sterowania GOTEK'iem przychodzi mi do głowy twardy reset (vide piny w KA21) albo przełączanie kickstart'ów (jeśli kiedyś doczekamy się przełącznika dla A1200).

Ad.2 - a z tym C64, to nie żartuję; społeczność pewnie by to łyknęła: link

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 21:02:36 przez Cedrat
[#32] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #23

Jedno pytanie mnie nurtuje: Dlaczego klawisze funkcyjne mają mieszane kolory? Nie ma opcji, żeby wszystkie były szare? Takie 4+1(2)3+2 wyglądają cokolwiek dziwnie jak dla mnie.
[#33] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@recedent, post #32

Racja, to też wygląda nieciekawie...
[#34] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@recedent, post #32

Dlaczego klawisze funkcyjne mają mieszane kolory?

Z tej prostej przyczyny, że w klawiaturach PC klawisze funkcyjne są zgrupowane po 4 i te grupy mają kolor podstawowy/funkcyjny na zmianę. Czyli F1-F4 są białe, F5-F8 szare i F9-F12 znów białe.

Nie ma opcji, żeby wszystkie były szare?

Może wariant z tampondrukiem wypali, chociaż spodziewam się dość zaporowych cen, ze względu na to, że każdy z 10 klawiszy zostanie uznany za oddzielny projekt. Dodatkowo praktycznie każda drukarnia liczy sobie od 25 do 50% ekstra za druk na materiałach klienta.

Alternatywnie mogę brać zestaw klawiszy "wszystkie na biało" i problem się sam rozwiąże. Drugi taki zestaw to "wszystkie na czarno". Ale jeżeli mamy dwukolorowy to zawsze z funkcyjnymi będzie ten problem.

Otwarcie powiem, przywołano tu przykład klawiatury MechBoard64, która kosztuje 155 EUR, jako bardzo drogiej. Jak zacznę kombinować z drukowaniem klawiszy, dobieraniem itp. to mówimy o bardzo zbliżonej cenie. Jak wcześniej napisałem i bez tego poruszamy się w przedziale od 400 do 500 zł, raczej bliżej 500 niż 400...

Zapowiadana klawiatura kippera2k, w której klawisze są drukowane na zamówienie, dzięki czemu rozkład klawiatury jest w pełni oryginalny, kosztuje w USA w preorderze 189 dolarów (725 zł po aktualnym kursie), do których należy doliczyć koszt wysyłki z tego pięknego kraju i podatek VAT.
[#35] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Cedrat, post #33

Rozesłałem kilka zapytań, plan jest taki, żeby ściągnąć z Chin puste klawisze 1.25U na wagę i nadrukować na nich F1-F10. Wtedy wypadają FN i cała góra jest w jednym kolorze. Natomiast pusty klawisz między Del i Help zostawię i wyprowadzę go na piny. Taki firmowy ficzer. Oczywiście idea może upaść jak dostanę oferty i ceny mnie zrzucą z krzesła...
[#36] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #23

Jak byś zapodał docelowe wymiary tych zaślepek co planujesz zrobić to można by to wydrukować, białe bez problemu lub poszukać fiamentu zbliżonego kolorem do użytego zestawu klawiszy. Zaślepki mogły by mieć jakieś mocowania aby trzymały się klawiatury (były do niej przykręcone itp.).
[#37] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Adinfo, post #36

można by to wydrukować

Wymiary można łatwo określić, szerokość to jakieś 10 mm, długość to 4 rzędy klawiszy + mały naddatek czyli mniej więcej 90 mm. Mogłaby stać na słupkach, w które od spodu wkręcałoby się małe wkręty. Pytanie czy nie taniej i ładniej będzie dać tam pasek blachy oklejony folią w odpowiednim kolorze i zamocowany na tulejkach dystansowych. Blacha i tak jest potrzebna do zrobienia mocowań. A druk 3D tani nie jest...
[#38] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #37

Nie jest tak źle z drukiem. No to czas zwymiarować słupki do przykręcenia
[#39] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #5

Tak mi się wydaje z tymi maskownicami najbardziej rozsądnie. Zamiast bawić się w rozwiercanie CapsLock-a to moża by tę przestrzeń wykorzystać na umieszczenie w niej dodatkowych diód (od CL choćby ...)
[#40] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #1

Klawiatura ma typowe złącze IDC34 (takie samo jak w stacjach dysków) i standardowym kablem jest połączona z małą płytką wtykaną w gniazdo klawiatury na płycie.


Interesuje mnie właśnie ta płytka może była by możliwość zamiast złącza idc34 dać złącze klawiatury z Amigi i tam podpiąć taśmę na stałe a sama płytkę wpinać w gniazdo na płycie głównej.
Napewno zmniejszyło by to ryzyko wycierania taśmy klawiatury i zwiększyło by żywotność klawiatur oryginalnych.
[#41] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@k3ichi, post #40

Można takie coś zrobić oczywiście, ale złącza ZIF 31 są raczej trudne do zdobycia...
[#42] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #41

Kolega pong777 u siebie na alledrogo ma kilkanaście sztuk może ma dojście do większej ilości.
[#43] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #41

W mouser są 256 zł za 10 szt. jeszcze jest z 200 szt

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 21:03:36 przez MarekG1
[#44] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #35

Jest postęp w temacie, o ile próby nadruku wypadną dobrze, będę miał amigowe funkcyjne w jednym kolorze (więc dwa klawisze FN wypadną) oraz, jako że klawisze Amiga mają ten sam rozmiar, pokuszę się również o wydrukowanie ich, z klasycznymi literami „A”.

Prawdopodobnie wydrukuję też klawisz Help, ale w rozmiarze 1U i celowo pozostawię pusty klawisz pomiędzy Del i Help, wyprowadzony na piny do dowolnego użycia w jakichś projektach. Taki drobny ficzer.

Niestety ściągnięcie tych klawiszy od producenta potrwa ze 2 do 3 tygodni, a później trzeba też będzie zaprojektować nową płytę. W międzyczasie ogarnę temat diody CapsLocka i mocowania całości w Amidze, oraz maskownice.
[#45] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #44

Się nagle zrobił wysyp projektów klawiatur... link
[#46] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@MariuszK, post #45

Wszyscy czekali na kippera2k pewnie, ale ten raz że jak zwykle ma duże opóźnienia, dwa, że jak rzucił ceną na stół, to aż się blat ugiął. W preorderze u Amiga On The Lake jedyne 199,95 USD. W tej sytuacji trzeba wziąć sprawy we własne ręce, z tym, że podlinkowany przez Ciebie australijski projekt raczej się nie doczeka produkcji seryjnej. Takie mam wrażenie po lekturze wątku na EAB, z którego się kilka dni temu o nim dowiedziałem.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 18:42:42 przez Krashan
[#47] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #46

Krashan ile wchodzi tych switchy na całą klawiaturę? 102 szt czy więcej?
[#48] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@JacK_Swidnik, post #47

101, ale jak zrealizuję plan z amigowymi funkcyjnymi, będzie 99. Na razie klawisze do nadruku zostały wysłane z Chin, więc parę dni to jeszcze zajmie.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 21:29:54 przez Krashan
[#49] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #48

Dostałem puste klawisze 1.25U. Prezentują się następująco – dwa na środku pochodzą z zestawu, cztery po bokach z aktualnej dostawy:



Kolor co prawda zgadza się niemal idealnie, ale jest różnica w fakturze oraz w profilu klawisza. W optycznie wydzielonym bloku funkcyjnym nie powinno to się rzucać w oczy, ale postanowiłem zrezygnować z próby wydrukowania klawiszy "Amiga" (mają ten sam rozmiar). Znajdując się tuż obok innych szarych, nieprzyjemnie by się odróżniały.

Teraz pozostaje wykonać próby nadruku, planuję je zrobić w przyszłym tygodniu.
[#50] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #49

Temat już nadany w drukarni, ekipa jest dobrej myśli. Mniej więcej za dwa tygodnie powinienem mieć próbki klawiszy funkcyjnych z nadrukiem.
[#51] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #50

Czekamy z niecierpliwością :)
[#52] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Cedrat, post #51

W międzyczasie przeprojektuję blok funkcyjnych na płycie, wprowadzę inne drobne poprawki, które wynikły z testowania prototypu i wyprowadzę piny od klawisza, który u mnie będzie między Delete i Help. Postanowiłem go zostawić i zrobić z niego ficzer. Klawisz będzie można użyć np. do sterowania przełącznikiem kickstartów, czy czymś podobnym.
[#53] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Cedrat, post #51

Pierwsze zdjęcie, jeszcze nie moje, odbiorę klawisze w poniedziałek. Wygląda spoko, zobaczymy jak w zestawieniu z oryginalnym setem.

[#54] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #53

Rzeczywiście prezentuje się godnie, trzymam kciuki za projekt, chociaz sam raczej nie kupię, bo od pewnego czasu nałożyłem sobie ograniczenia finansowe na "ulepszanie" moich Amig
[#55] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #53

Kolejny raport, klawisze odebrane i można je zestawić z oryginałami. Nadruk wyszedł lekko ciemniejszy, ale to jest do skorygowania przy kolejnych wydrukach. Teraz mogę się zabrać za przeprojektowanie płytki: zmiana w sekcji klawiszy funkcyjnych, pusty klawisz między Delete i Help zostanie wyprowadzony na piny na krawędzi płytki. Pora też zająć się mocowaniem klawiatury w Amidze. Przy bardzo dużym szczęściu wersja 2 płyty może się okazać finalną, ale pewnie jeszcze nie.

[#56] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #55

super !
[#57] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #55

No i cóż, już jest wersja C płyty, która jeszcze nie jest ostateczna (wersja D jest już w produkcji, ale jeszcze jej nie mam), ale coraz bliżej do celu. "Amigowe" klawisze funkcyjne są już zamontowane, wykonałem też szereg prób montażu całości w A1200, z wynikiem pozytywnym. Na AmiParty planuję mieć tę klawiaturę normalnie zamontowaną w Amidze. To będzie prawie wersja produkcyjna (płyta rev. D to jeszcze kilka poprawionych detali).



[#58] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #57

super !
[#59] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #57

@Kraszan - wygląda bardzo ładnie Myślałeś może nad produkcją takich zewnętrznych z wyjściem USB, dla Amig NG? Domyślam się, że problem stanowiłaby obudowa zewnętrzna :/ Patrzyłem na oryginalną klawiaturę od A2000 ale... z tego co się zorientowałem nie ma możliwości prostego zaadoptowania takiej klawiatury dla złącza USB.

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 07:57:56 przez Slepaq
[#60] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Slepaq, post #59

Z Amigami NG działa praktycznie każda klawiatura na USB, a tych jest zatrzęsienie. Nie bardzo więc widzę tu jakiś rynek, choćby najmniejszy. Poza tym oba systemy NG robią użytek z klawiszy, których na tej klawiaturze nie ma (chociażby Insert, PageUp, PageDown, Home, End, F11, F12), nie robią zaś np. z dwóch amigowych pustych klawiszy.

No i dochodzi wspomniany przez Ciebie problem obudowy. Zrobiona technikami warsztatowymi będzie pracochłonna, droga i prawdopodobnie niezbyt estetyczna. Zrobiona profesjonalnie miałaby cenę z kosmosu przy spodziewanych ilościach.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem