[#91] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #90

Ja poproszę wersję finalną - kiedy będzie gotowe?
[#92] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #90

To ja poproszę rev. D, przyciski: niebieskie, klawisze: jak prototyp
[#93] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@vojo, post #91

Wersja E to kwestia około 3 miesięcy, nie licząc opcjonalnych LED-ów. Oczywiście same płytki LED-ów są proste do zaprojektowania, ale trzeba im dodać jakiś kontroler, optymalnie – programowany z Amigi. To zostawiam sobie na później, albo wręcz samym użytkownikom, protokół komunikacji z programowanymi LED-ami jest ogólnie znany.

Żeby zakończyć kwestię LED-ów, planuję to rozwiązać tak, że te boczne paski, w prototypie wydrukowane z białego tworzywa, będą wykonane z mlecznego, półprzezroczystego plexi i domyślnie z góry pokryte folią w kolorze klawiszy funkcyjnych. Miejsce na paski LED będzie od razu przewidziane, po ich założeniu będzie można zerwać folię. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie opóźniam wypuszczenia produktu, a jednocześnie nie zamykam nabywcom klawiatury bez LED-ów drogi do ich zamontowania w przyszłości.

Co do wersji D zaś, planuję nie czekając zamówić zestawy jasnoszare i niebieskie przyciski, zakładam, że to będzie najpopularniejszy wybór. To oznacza, że złożę je mniej więcej w połowie października. Jeżeli ktoś wybierze inne zestawienie, dostawa klawiszy i/lub przycisków trwa około 20 dni.

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:25:10 przez Krashan
[#94] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #93


Oczywiście same płytki LED-ów są proste do zaprojektowania, ale trzeba im dodać jakiś kontroler, optymalnie – programowany z Amigi. To zostawiam sobie na później, albo wręcz samym użytkownikom, protokół komunikacji z programowanymi LED-ami jest ogólnie znany.



Eeeee.... Mam nadzieję że jednak będzie opcja z gotowymi LEDami :)
[#95] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@vojo, post #94

Eeeee.... Mam nadzieję że jednak będzie opcja z gotowymi LEDami.
Będzie, ale to chwilę zajmie. Najprostsze rozwiązanie to generowanie sygnałów sterujących bezpośrednio Amigą, ale to ma dwie wady: po pierwsze działałoby tylko pod systemem, po drugie w przypadku jakichś dynamicznych efektów obciążałoby procesor. Dlatego plan jest taki, żeby LED-ami bezpośrednio sterował mikrokontroler, z Amigi ładowałoby się tylko opisy sekwencji.
[#96] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #95

Ja che wersje E (Full) płytki LED
Kolor trzeba podać do kiedy ?
[#97] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Dorian3d, post #96

Kolor trzeba podać do kiedy?
Przy rev. E nie ma pośpiechu. Dam znać w tym wątku.
[#98] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #97



To wciąż wersja D, ale ma już zamontowane elementy z półprzezroczystego plexi, a pod nimi miejsce na pasek 8 programowalnych diod RGB z każdej strony. Jedna taka dioda na zdjęciu leży na Amidze, na razie wyłącznie dla ozdoby .

Diody będą połączone w jeden łańcuch sterowany kontrolerem podpinanym do portu zegara. Do tworzenia sekwencji kolorów będzie appka na Amigę. Wgrana do kontrolera sekwencja będzie całkowicie niezależna od systemu Amigi, a więc będzie działać również przy graniu w niesystemowe gry. Sekwencja kolorów będzie miała pełne 50 fps, każda dioda może zmieniać kolor niezależnie od pozostałych.

Prawdopodobnie dam też opcję podpięcia do sterownika diod sygnału audio, np. z Pauli. Wtedy diody będą służyły za wskaźnik poziomu dźwięku (z programowanymi kolorami oczywiście, w wyżej wspomnianej appce), a może nawet prosty analizator widma, o ile procesorek w sterowniku wyrobi.

A skoro będzie jeszcze parę wolnych pinów, to można dodać programowe sterowanie szybkością opcjonalnego wentylatora montowanego na górze.
[#99] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #98

Diody będą połączone w jeden łańcuch sterowany kontrolerem podpinanym do portu zegara. Do tworzenia sekwencji kolorów będzie appka na Amigę. Wgrana do kontrolera sekwencja będzie całkowicie niezależna od systemu Amigi, a więc będzie działać również przy graniu w niesystemowe gry. Sekwencja kolorów będzie miała pełne 50 fps, każda dioda może zmieniać kolor niezależnie od pozostałych.

Prawdopodobnie dam też opcję podpięcia do sterownika diod sygnału audio, np. z Pauli. Wtedy diody będą służyły za wskaźnik poziomu dźwięku (z programowanymi kolorami oczywiście, w wyżej wspomnianej appce), a może nawet prosty analizator widma, o ile procesorek w sterowniku wyrobi.

A skoro będzie jeszcze parę wolnych pinów, to można dodać programowe sterowanie szybkością opcjonalnego wentylatora montowanego na górze.


Ho, ho super koncepcja- jestem ciekaw jak to się będzie prezentować w akcji OK
[#100] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #98

Fajny i profesjonalny produkt.
Ja chciałem tylko napisać, że jeżeli chcesz naprawić swoją poprzednią klawiaturę, to są membrany do kupienia, np. tutaj:

https://amigastore.eu/en/682-keyboard-membrane-amiga-500-600-1200.html

Polecam ten sklep. Właśnie kupiłem u nich stację dyskietek, a wcześniej kilka innych rzeczy.
[#101] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Hexmage960, post #100

[#102] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Hexmage960, post #100

jeżeli chcesz naprawić swoją poprzednią klawiaturę, to są membrany do kupienia
Jeżeli chciałbym naprawić swoją poprzednią klawiaturę, to naprawiłbym swoją poprzednią klawiaturę.
[#103] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #102

Krashan - lepiej się pospiesz, bo Cię konkurencja ubiegnie: link :D
[#104] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Cedrat, post #103

Luzik, śledzę ten projekt od marca. Sporo rzeczy mam jednak zrobionych inaczej, poza tym autor nie bardzo liczy się z kosztami. No i pan Eberbach mieszka w Australii, więc import do Europy będzie kosztował.

Przecież Kipper2k też ma swój projekt i nie kryje się z komercyjnymi zamiarami. Wychodzę z założenia, że nie ten wygrywa, kto ma produkt pierwszy, tylko ten, kto ma produkt lepszy i w lepszej cenie.
[#105] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #104

Już chyba się liczy, bo ze względów osobistych (jak to tłumaczył) wycofał się na Amibayu ze sprzedaży karty z 030, a wystawił kartę z 060...
[#106] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@tbone, post #105

Nie w tym sensie się nie liczy. Po prostu nie stara się zbalansować kosztów produktu.

Co prawda pewnie mnie nie polubicie za krytykowanie konkurencji, ale zauważcie chociażby to, co się u niego dzieje po lewej stronie klawiatury. Poza tym na zdjęciach widać, że u niego dolne krawędzie klawiszy są wyżej niż obudowa Amigi, czyli obrazowo mówiąc klawiatura za bardzo „wystaje” do góry.

Niemniej, kto będzie chciał, kupi od niego, ba, on udostępnił projekt na GitHubie, więc samemu można sobie zbudować. Ja jestem przygotowany na wszelkie scenariusze, nawet na brak chętnych do zakupu, kredytu na projekt KA59 brać nie musiałem...
[#107] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #104

A propos kosztów - rozważałeś zaoferowanie wersji np. z przełącznikami Gateron?
[#108] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Cedrat, post #107

Względem Kailhów, które montuję, Gaterony są do kupienia o jakieś 40 zł taniej za komplet. Pytanie, czy są równie dobre.
[#109] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #108

A, rozumiem. Myślałem, że dajesz Cherry MX.
[#110] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Cedrat, post #109

Komplet Cherry to około 220 złotych. Kailhy można ogarnąć za 150, Gaterony widziałem za 110 zł mniej więcej. Zawsze jest opcja, że montuję przyciski klienta...
[#111] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #110

Jakiś ETA już jest?
[#112] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Kwahu, post #111

Plan jest taki:

Do zaprojektowania jest wersja „E” płyty klawiatury z dodanymi połączeniami dla LED, dodanymi otworami i połączeniami do opcjonalnego wentylatora wydmuchującego górą powietrze.

W tym momencie będę mógł zaproponować tę klawiaturę osobom, które nie chcą mieć LED-ów ani wentylatora, ale chcą mieć możliwość dodania ich w przyszłości.

Jest też możliwość zmontowania klawiatury na płycie w wersji „D” (mam 5 sztuk), ale wtedy dodanie LED-ów czy wentylatora wymagać będzie trochę kablowania i rzeźby. Odzewu na taki wariant nie było, więc zakładam, że płyty „D” pójdą w elektrośmieci. Chyba, że ktoś chce kupić samą płytę po kosztach + wysyłka i się pobawić, to zapraszam.

Na płytę „E” zakładam czas do końca listopada, bo nie wiadomo czy nie trzeba będzie robić jakichś drobnych poprawek...

Kolejnym krokiem będzie zaprojektowanie płytek z LED-ami. Raczej prosta sprawa.

Finalnie trzeba będzie wykonać sterownik LED-ów. To zadanie składa się z trzech części:
1. Zaprojektowanie elektroniki sterownika (schemat, płytka).
2. Oprogramowanie mikroprocesora.
3. Napisanie appki na Amigę.

Sterownik będzie też można kupić oddzielnie, jeżeli ktoś chce sobie diody umieścić w innym miejscu, albo w innym modelu Amigi. Appka i sterownik będą tak zrobione, żeby można było mieć łańcuch od 1 diody do iluś tam (64 powiedzmy chyba wystarczy...).

Na sterownik daję sobie czas do końca 1 kwartału 2020.
[#113] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #112

:( no pięknie, ja chcę rev. D. post #92

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:06:58 przez marpla
[#114] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #112

Spokojnie. Deklaruję kupno rev D.
[#115] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #106

Co prawda pewnie mnie nie polubicie za krytykowanie konkurencji


Fuszerka?
[#116] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #112

I ja chetny na D. Z tym ze same switche to ja mam nie mam przycisków.
Switche z demobilu innych klawiatur.
[#117] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@JacK_Swidnik, post #116

OK, ale ja nie mogę odpowiadać za jakość klawiatury zmontowanej z używek. Więc pozostaje zestaw do samodzielnego montażu.
[#118] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #117

No przeciez to ja wiem. Poskladam z tego co mam.
Można na to spojrzeć inaczej ja mam klawisze retro
[#119] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@JacK_Swidnik, post #118

Wszystkie płyty rev. D są już zarezerwowane. Poszły zamówienia na switche, klawisze i inne drobiazgi.
[#120] Re: Klawiatura mechaniczna w A1200

@Krashan, post #119

Projekt cały czas do przodu. Płyta rev. E w projektowaniu, tymczasem przyszła część zestawów klawiszy do zamówionych pięciu rev. D. Między innymi czarne. Czekam jeszcze na switche i stabilizatory, w międzyczasie dam Fn do wydrukowania (też już są).



Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 19:06:04 przez Krashan
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem