Komentowana treść: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem
[#1] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem
Jest czym sie "jarać".
Oczywiscie trzeba brac poprawke i nie leciec za wysoko w chmury, ale jestem podjarany tym projektem.
Prawdziwy nastepca Amigi 68k z lat 90-tych. To brzmi dumnie. Prawie po 20-latach moga spelnic sie marzenia wielu z Nas. :)
[#2] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@Andrzej Drozd, post #1

Po 25:), mily prezent na rocznice, nie moge sie doczekac kiedy ja to cudo w lapki dostane:)
[#3] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@fazior, post #2

Po 25, mily prezent na rocznice


No zależy jaką datę przyjmiesz ;) NatAmi to następca A1200, a nie A1000 :D

A1200 miała premierę dokładnie 17 lat i 8 miesięcy temu (21.10.1992 wg Wikipedii)
[#4] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@Andrzej Drozd, post #1

Jest czym sie "jarać".


No i to jest podstawowa różnica między Natami a X1000 - nawet jeden filmik pokazujący klasyczne gry w akcji na Natami potrafi dać więcej radochy niż wszystko, co kręci się wokół X1000 od samego początku. Poza tym goście z Natami Team niczego nie ukrywają, nie robią żadnych tajemnic ani zagadek i dają wystarczający wgląd w postęp prac nad projektem, wokół którego odczuwa się atmosferę wspólnoty i tworzenia czegoś nowego, pisania kawałka historii - nawet jeśli się nie jest członkiem tej grupy.

BTW kiedy przeczytałem ten wątek na forum Natami, to od razu naszło mnie skojarzenie ze sceną z Robocopa podczas jego "narodzin" :)
[#5] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@snajper, post #4

Zupełnie nie mogę pojąć tej wojny, nie dość że MOS vs AOS, to teraz wychodzi nowa X1000 vs Natami. Jestem amigowcem sprzed lat wielu i nie mogę tego zrozumieć jak tak mały obecnie światek Amigi może się dzielić jeszcze bardziej. Czy wszyscy Amigowcy tęsknią po prostu za walką z PC-towcami ale że nie mają już z kim walczyć to walczą sami ze sobą? Czy też chodzi o coś zupełnie innego. Dziwne.
[#6] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem
Ile może wg Was kosztować taka płyta główna?
Trzymam kciuki za ten projekt.
Ciekawe co dalej... Obsługa kart PPC? Coldfire?
Pozostaje jeszcze kwestia systemu operacyjnego. Projekt NatAmi jest dobrym pretekstem, by wrócić do pomysłu AROS-a 68k.

Ostatnia edycja: 21.06.10 22:48:02
[#7] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@skipp, post #3

A1200 miała premierę dokładnie 17 lat i 8 miesięcy temu (21.10.1992 wg Wikipedii)

Na 20 lecie wypuszczenia A1200 powinna być już w sprzedaży. :)
[#8] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@Amnes, post #5

A mnie się wydaje, ze żaden prawdziwy amigowiec nie może być wrogiem projektu NatAmi. Może traktować go z przymrużeniem oka ale wojna przeciw NatAmi? Przecież to zupełnie inny target niż np. OS4/X1000.
[#9] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@FOrest, post #6

A po co Ci PPC?
[#10] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@parallax, post #9

A po co były karty turbo z PPC na pokładzie?
[#11] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@FOrest, post #10

Tam ty procek będzie ponoć szybszy. No chyba, że zależało by Ci na uruchomieniu kilku programów, tak?
[#12] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@parallax, post #11

Wszystko zależy od tego, czy NatAmi ma pozostać nostalgiczną zabawką, czy ma być także "komputerem domowym" np. z nowoczesną przeglądarką www i powstajacymi nowymi aplikacjami. O ile się orientuję to prcesor 68060 zakończył linię 68k.
[#13] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@Amnes, post #5

No i dlatego X1000 jest złe. Bo dzieli światek Amigi. Trzeba je zniszczyć. gitara
A na poważnie, to co tu się dziwić - w świecie PC też są wojny - nVidia vs ATI, Intel vs AMD... Windows vs Linux. Firefox-Opera-Chrome-IE-Safari. Grunt to mieć trzeźwe spojrzenie i rozeznanie na kilku frontach, wiedzieć, czego się oczekuje, i dokonać wyboru według własnych potrzeb.
A mój post (przynajmniej tutaj) nie miał na celu atakowanie X1000, tylko ukazanie cech właściwych środowisku Natami, a wpływających w znacznym stopniu na pozytywne nastawienie do całego predsięwzięcia. A że są do tego odwrócone o 180 stopni od X1000 - konkluzja nasuwa się sama.
[#14] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@FOrest, post #12

Nie bój żaby. Jakby co, to się odpali emulator PC i Windows 7. gitara
[#15] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@snajper, post #14

Uważasz, że NatAmi nie ma szans ewoluować w kierunku nowoczesnego komputera?
[#16] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@FOrest, post #15

Łel... wydawało mi się, że to jasne - twórcy zaznaczyli w Q/A, że Natami to nie jest konkurencja dla dzisiejszych PC-tów. Pytanie - czy to w ogóle będzie ewoluować? Czy będą jakieś przyszłe wersje? Osobiście życzę projektowi wszystkiego najlepszego, niech wyprowadzą Amigę z ciemności i niech slogan "Amiga - The Survivor, Natami - The Future" stanie się ciałem. :) Ale to póki co pozostaje bardziej w sferze marzeń. Aczkolwiek nie wykluczam, że stanie się cud, płyty (komputery) zejdą jak świeże bułeczki i rozkręci się na tym większy biznes. :) Wtedy dopiero można zacząć myśleć o dalszym ciągu.
[#17] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@snajper, post #16

Akurat ja nie wątpię w sukces NatAmi - idę o zakład, że sprzeda się tego wielokrotnie więcej niż X1000. Pomijając cenę, która będzie o wiele niższa, chodzi o linię rozwoju - nowe procesory z rodziny 68k (68050/68070 w FPGA) mają swój urok, niektórzy naprawdę lubią programować pod 68k (w asemblerze, na przykład) - vide klasykowa demoscena.

W tym upatruję głównego rynku zbytu, i nie widzę przeszkód w rozwijaniu dalej tej wskrzeszonej "Amigi". FPGA daje duże możliwości, sama implementacja SuperAGA już sama w sobie jest swego rodzaju "rozwojem". Ludzie zainteresowani tylko odpalaniem starych gier raczej nie będą przykładać wagi do nowych możliwości, które z kolei zainteresują ludzi pragnących dalej programować pod 68k.
[#18] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem
NatAmi z internetem. Świetnie! Będzie można zrobić SuperFroga z high scores na serwerze albo multiplayer. Będzie można też ściągnąć z sieci nowe gradienty do DeluxePainta.

A tak na serio to przy okazji newsów o X1000 i NatAmi po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że w tej chwili sprzęt nie ma dla mnie już żadnego znaczenia i wartości. Ma po prostu być wystarczający do zastosowań i być jak najtańszy. 50% wartości ami-platformy to system i 50% soft. Nowy sprzęt (niezależnie od ceny) ze starym systemem i brakiem nowego softu interesuje mnie tyle co Atari XL/XE. No a jeżeli ten system nie ma jeszcze szans na rozwój to taka maszyna interesuje mnie jeszcze mniej niż wspomniane Atari. Po prostu NatAmi znudziłoby mi się po godzinie. Po prostu klasyczne klimaty mnie zupełnie nie kręcą, a jak widzę AmigaOS 3.1 ze wszystkimi łatami to robi mi się słabo. Prędzej zupełnie porzuciłbym zabawę w nietypowe platformy (albo pewnie przesiadł się na MacOSX) niż wrócił do klasycznych klimatów.

Życzę powodzenia NatAmi. Żeby wszystkie SuperFrogi działały bez problemu i wszystko wyglądało jak 15 lat temu (bo chyba o to chodzi). Trzymam kciuki za powodzenie projektu ale jarał się nie będę, bo byłoby to fałszywe.
[#19] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem
NatAmi stanie się interesująca, gdy w roli procesora wstawią tam coś, co osiągnie moc hipotetycznej 68060 200 MHz. Bo na razie to jest po prostu remake wypasionego klasyka i trochę dla mnie jako programisty nie będzie przez to warta spodziewanej ceny. DB3 możnaby pewnie zoptymalizować pod nią, skoro będzie 16-bitowy dźwięk, ale inwestycja zakupu się prawdopodobnie nie zwróci.
[#20] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@Andrzej Drozd, post #1

Sukcesem NATAMI bylo by umieszczenie jwj w bialej obudowie z klawiatura ...z ktora kazdy kojarzy Amige...

"jara sie oczami..."
[#21] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem
ciekawe kto na to bedzie pisac programy
[#22] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@HOŁDYS, post #20

bialej obudowie z klawiatura ...z ktora kazdy kojarzy Amige...

Czyli w czymś czego od zawsze próbowałem się w Amidze classic pozbyć. :) Jak mnie wkurzała ta obudowa, rety. Zawsze chciałem mieć dużą Amigę ale ze względu na cenę nigdy jej nie kupiłem.

Zresztą ja bym nawet i taką klasyczną obudowę przeżył gdyby tylko system się na rozwijał. Jak sobie pomyślę o AmigaOS 3.x to mam mroczki przed oczami. Nie wiem czy jest system, który bardziej mnie odrzuca niż AmigaOS 3.x. :) To chyba jakaś trauma z czasów Classica, tych wszystkich gryzących się ze sobą nakładek, zupełnego braku przyszłości, tych FastATA, walących się filesystemów, MUI niezgodnego z 24-bit, kombinacji z GUIem. Matko, jaki to był śmietnik. :) Ja zapłacę żeby tylko nie musieć więcej tego oglądać. Taki reset w postaci MorphOS 2.5 czy AmigaOS 4.1 jest jak maksymalna ulga. Znów chce się żyć i coś robić. :) Znów człowiek ma radochę z używania, które nie polega na ciągłym upiększaniu systemu i przestawianiu nakładek.
[#23] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@rzookol, post #21

Jak to kto? Wszyscy! Przecież będzie można edytor AMOS-a odpalić :).
[#24] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@MDW, post #22

Używanie na NatAmi gotowej dystrybucji AmiKit lub AmigaSYS mogłoby być całkiem miłe. Obsługa kart turbo dałaby z kolei możliwość zastosowania MorphOS-a i OS4. Jeśli NatAmi będzie w pełni kompatybilna z klasykiem to istniejące wersje tych systemów powinny zadziałać?
Pewnie i deweloperzy AROS-a zauważyliby wtedy ten sprzęt.
Tak sobie teoretyzuję tylko

Ostatnia edycja: 22.06.10 09:13:04
[#25] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@HOŁDYS, post #20

ze znaczkiem commodore...
http://www.commodoreusa.net/amigo.html
[#26] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@FOrest, post #24

raczej nie widze możliwości uruchomienia morphosa i os4
[#27] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@FOrest, post #25

ze znaczkiem commodore...



WOW! Commodore AMIGO :) Ja chcę coś takiego!! Ile kosztuje i gdzie kupić? :) Serio pytam
[#28] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@Andrzej Drozd, post #1

Zastanawia mnie tylko czemu na tych wszystkich screenach z działania Natami rozdziałki są takie "klasykowe" przecież siedzi tam podobno niejaka SuperAGA, do tego mogliby nieco podbajerować Workbencha, bo to co tam widać wygląda jak goła A1200 2MB Chip OS3.0.
[#29] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@FOrest, post #24

No tak ale to nie tędy droga. Nie chodzi o to żeby trickiem odpalić OS4 czy MOS. To ma być oficjalna wersja stworzona przez Hyperion, MOSTeam, a nie jakieś kombinacje alpejskie. Wszelkie karty, dodatkowe tricki mnie nie kręcą. Tylko oficjalne rozwiązania i wsparcie ze strony oficjalnych autorów. Wtedy nie ma problemów i naprawdę można się zająć tym co się lubi, a nie wiecznymi kombinacjami. Po prostu jestem chyba za stary na ciągłe przysłowiowe dociskanie FastATY. :)
[#30] Re: NatAmi uzyskuje kontakt ze światem

@FOrest, post #15

zalezy co uznajesz za nowoczesne. 68k 050 i super aga "nowoczesne" ... nie bylyby nawet 15 lat temu
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem