Komentowana treść: Minimig konkurencją dla Natami?
[#121] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@krashan_, post #120

No, można się jeszcze jarać posiadaniem SuperAGA i 16-kanałowej Pauli


chyba nawet tym nie ma sie co jarac, wystarczy obsluga w emu karty graf. i audio, takze w wiekszosci operacji Natami odplynie. chyba najwieksza zaleta Natami jest to, ze bedzie to fizyczny sprzet skonstruowany z mysla o emulacji tylko Amigi z fiuczerami w AGA (SAGA) i jak twierdza tworcy, zawsze mozna przeniesc calosc do ASIC, co w przypadku UAE na razie nie jest mozliwe. ciekawe na ile programisci zainteresuja sie tymi fiuczerami zeby uzywac duzo asm, bo to ma byc podstawowy element developerki na natami, jak przypuszczam, po tym co czytam na forum.
[#122] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@Andrzej Drozd, post #119

no i to jest konkretny argument który ma sens OK

też bym sobie kupił NatAmi ale szczerze mówiąc nie stać mnie
[#123] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@Andrzej Drozd, post #116

Gdy UAE całkowicie przejmie kontrolę nad komputerem i AmigaOS będzie jedynym systemem odpalonym w danej chwili,

Pod jakimś systemem operacyjnym to UAE chyba musisz uruchomić...
[#124] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@Andrzej Drozd, post #119

Sprzęt to sprzęt OK Ja na emulatorze długo nie pogram (a gram b. rz. na emu), jakoś tak mnie zniechęca :)
[#125] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@XoR, post #118

trzeba się w ogóle nawet starać w żaden sposób bo żadna operacja I/O ani inny program nie zatnie komputera do tego stopnia aby zgubiło klatkę w emulatorze

..no nie tak do końca. Ostatnio emulowałem sobie CD-32 i udało mi się tak skonfigurować WinUAE, że na dwurdzeniowym Intelu 2.00 Ghz dostawał lekkiej czkawki!

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 14:42:04 przez BULI
[#126] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@krashan_, post #120

W temacie klasyka natomiast WinUAE jest szybsze w tej chwili, niż kiedykolwiek będzie NatAmi.

Tak, ale czy znasz jakiegoś dziwaka który odpala WinUAE do słuchania mp3 albo oglądania filmów?
Takie rzeczy po prostu robi się na Windows i... okazuje się że WinUAE służy w zasadzie tylko do grania (grania w gorszej jakości, przeważnie bez joysticka).
Co ja takiego ostatnio zrobiłem na WinUAE? Hmmmm...napisałem częściowo pewien opis pod CEDem, a resztę dokończyłem na prawdziwej Amidze. Zrobiłem na nim screeny do opisu i to chyba tyle. Nie lubię grać na WinUAE bo to katorga.

Ale za to na A1200 z Apollo040 i AGA często puszczam sobie mp3. Bez problemu działa na medium w 22,5 KHz i jeszcze w CEDzie można pisać albo...pisać na IRC. Tak, na tej Ami mam też internet. A ostatnio bawię się Shape Shifterem. Po prostu Amiga1200 jako sprzęt mnie kręci. Mimo że jest mniej wydajna to używam jej prawie na 100%. I to mi daje radochę.
Radochę daje mi to, że jest takim fajnym i samodzielnym komputerkiem, który nie potrzebuje Windowsa aby zrobić na nim wiele pożytecznych rzeczy. Podobnie będzie z Natami. :)

Oczywiście nie jestem przeciwnikiem WinUAE. Uważam że to świetne narzędzie i przydaje się w sytuacjach gdy naprawdę nie mamy dostępu do naszych klasyków.
[#127] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@Andrzej Drozd, post #126

Ale za to na A1200 z Apollo040 i AGA często puszczam sobie mp3. Bez problemu działa na medium w 22,5 KHz
normalnie prawdziwe Hi-Fi... nie...
[#128] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@XoR, post #127

Spokojnie, często "puszczam" - to nie znaczy że słucham płyt. Po prostu lubię ten komputer. :)
Muzykę słucham przeważnie na pececie i na drugiej Ami z PPC w trybach HiFi. Oba kompy mam podłączone do jednego tunera na osobnych wejściach.
A tutaj zrobiłem filmik z Apollo 040 i AGA, jak "puszczam" sobię muzykę. Ponieważ lubię.
Co do dźwięku, to mam strasznie badziewne głośniczki, dodatkowo moja kieszonkowa kamera nagrywa tylko w 96 kbps. Ważna jest jednak radocha, ponieważ..."Wszyscy jedziemy na tym samym wózku...". :)
Film na YouTube - http://tnij.org/qqzk

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 18:20:55 przez Andrzej Drozd
[#129] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@Andrzej Drozd, post #126

Tak, ale czy znasz jakiegoś dziwaka który odpala WinUAE do słuchania mp3 albo oglądania filmów?


nie znam tez dziwaka ktory odpala Amige do ogladania filmow czy nawet sluchania mp3 (tzn. poznalem wlasnie, jestes pierwszy dziwak na liscie dziwakow ;)), skoro pod reka jest glupi telefon za 1 zeta z ghz prockiem, audio 16/24bit itd. ktory poradzi sobie z tymi zadaniami o wiele lepiej i bez strachu o ew. usterke itd. :). Powiedzmy sobie szczerze. Amiga to dzisiaj swietna retro zabawka i super zabytek dla kolekcjonerow . Natomiast do wszystkiego innego uzywa sie wspolczesnego sprzetu lub z drugiej reki za grosze o sensownej jeszcze wydajnosci. Jak kogos interesuje zabawa w takie klocki pod Amiga to powinien skierowac sie w strone MorphOS, AROS, AOS4 tj. w strone obecnie rozwijanych systemow amigowych.
[#130] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@gx, post #129

Spoko, mam też najzwyklejszy telefon, taki starodawny LG K500. Nie lubię słuchać muzyki na słuchawkach, ale je noszę, ponieważ LG w górach już nie raz przydał się jako radio (słuchawki robią za antenę). :)
Osobiście bardzo lubię AOS4, ale jakoś wciąż nie widzę takiej konkretnej motywacji, aby kupić sobie Sam/AO500 za 3.5 tyś czy x1000 za 8 tyś. ;)
Ja właśnie lubię bawić się starymi Amigami, np. tak jak na tym filmie. To jest właśnie to.
Wielu miało taką kartę Apollo jak ja, ale nie potrafili opanować "priorytetów" i zrzędzieli "nieprawdę", że "sie nie da". Cóż, ja lubię używać, ponieważ wiem że się da. Dlatego jestem przekonany, że Natami mnie zaskoczy. Ponieważ tak mało oczekuję. :)
Hobby...czy mając takie hobby jestem dziwakiem? Pewnie tak. :)
Amiga RULEZ! :)
[#131] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@gx, post #129

Jak kogos interesuje zabawa w takie klocki pod Amiga to powinien skierowac sie w strone MorphOS, AROS, AOS4 tj. w strone obecnie rozwijanych systemow amigowych.

A po co komu nowe systemy, rdzenie, GHz i GB RAM do korzystania z netu, pisania programów na Klasyka, giercowania w retro, słuchania mp3 czy zabaw z grafiką? Które z tych systemów "cierpią" na zalew nowego jakościowo oprogramowania, niedostępnego na klasyka ? Czy korzystając z np. AOS4 znikną wszystkie niedogodności typowe dla amigowania ? Jedna przeglądarka wiosny nie czyni, tym bardziej, że często gęsto nie da rady z niej skorzystać np. na stronach bankowych.
A filmy to oglądam na dużekranowyn TV Full HD. YouTube też na TV z tunera telewizji N. Do tego komp mi niepotrzebny...

Do zastosowań stricte domowych i hobbystycznych Klasyk rules!
[#132] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@Andrzej Drozd, post #130

Nie lubię słuchać muzyki na słuchawkach


zawsze mozesz podlaczyc telefon do wzmacniacza :)

Osobiście bardzo lubię AOS4, ale jakoś wciąż nie widzę takiej konkretnej motywacji, aby kupić sobie Sam/AO500 za 3.5 tyś czy x1000 za 8 tyś.


rozumiem, bo do tych innych rzeczy uzywasz najczesciej Windows.

Dlatego jestem przekonany, że Natami mnie zaskoczy. Ponieważ tak mało oczekuję.


zobaczymy
[#133] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@Andrzej Drozd, post #128

Andrzeju, Andrzeju:
"Wszyscy jedziemy na tym samym wózku..."

Tak, mos- klasa 1,os4- klasa 2, aros- klasa 3, wszystkie klasyki- klasa towarowa
[#134] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@gx, post #129

Dziwactwo, czy nie, ale ja też odczuwam wielką frajdę gdy mogę coś zrobić na mojej Amidze (A1200) a nie na masowym sprzęcie dla idiotów. AOS4 się nie bawiłem, ale MOS PUP i AOS3.x tak i jak tylko jest choćby cień szansy pobawienia się czymś pod tymi systemami to korzystam i czasem się mile zaskakuję (a czasami nie ;)
To, że ktoś "wymyślił" nazwę "retro komputer" czy "oldschool" to nie znaczy, że sprzęt ma zbierać kurz lub być włączany tylko w przypływie sentymentalnego nastroju.
[#135] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@gx, post #132

zawsze mozesz podlaczyc telefon do wzmacniacza

Ale ja nie lubię Playera w telefonie. Jest brzydki i nawet myszki nie ma ;)


ozumiem, bo do tych innych rzeczy uzywasz najczesciej Windows.

No, na pececie oglądam czasami filmy, a raczej oglądam je w internecie. Na pececie bawię się video i programami muzycznymi - magnetofonami wielośladowymi. Chociaż ostanio pobawiłem się podobnymi programami muzycznymi na AOS4 i całkiem nieźle mi to wyszło. :)
Tak czy inaczej, Windows potrafi zastąpić AOS4, natomiast WinUAE, moim zdaniem nie potrafi zastąpić klasyków tak jakbym chciał. Dlatego jestem za Natami. :)
[#136] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@AmiChris, post #133

Tak, mos- klasa 1,os4- klasa 2, aros- klasa 3, wszystkie klasyki- klasa towarowa

Tak czy inaczej, ciągnie to jedna lokomotywa i klasyki nie są takie towarowe. :)
[#137] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@BULI, post #134

To, że ktoś "wymyślił" nazwę "retro komputer" czy "oldschool" to nie znaczy, że sprzęt ma zbierać kurz lub być włączany tylko w przypływie sentymentalnego nastroju.

Dokładnie. Gdy już pogram sobie w gierki na WHDLoad, to odpalam Aminet, sprawdzam nowości i staram się klasyka tak skonfigurować, aby jakoś radził sobie w tych czasach. W razie awarii pozostałych komputerów mam A1200 która na Apollo040 potrafi odtwarzać mp3? Mam. Czy mam tą Amigę w internecie? Mam. I o to właśnie chodzi. Niby retro, ale jednak w dużym stopniu użytkowe. :)
[#138] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@Andrzej Drozd, post #135

natomiast WinUAE, moim zdaniem nie potrafi zastąpić klasyków


mi zastepuje idealnie :)
[#139] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@gx, post #138

mi zastepuje idealnie

Aha, a jak odpalasz Super Froga z dyskietki i co robisz aby wyłączyć klik stacji dysków? :)
[#140] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@gx, post #138

"mi zastepuje idealnie"

A teraz przyjrzyj się takim miejscom ja allegro, zorientuj ile ludzi kupuje klasyki czyli ma inne zdanie i zastanów się co z tobą jest nie tak że tobie wystarcza emulator.
[#141] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@RadoslawF, post #140

A może to z ludźmi kupującymi retrozłom (moja żona mówi na to pieszczotliwie "badziew") jest coś nie tak?
Patrząc na iloraz możliwości/cena dla A4000 + 060 oraz dla "laptopa z Biedronki" można śmiało wysnuć taki wniosek.
Co nie zmienia mojego podejścia w tej materii - żona już przywykła.
[#142] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@RadoslawF, post #140

i mimo takich prohektów jak minimig/fpgaarcade czy natami ludzie dalej będą kupowali klasyki OK
[#143] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@XoR, post #142

to jak z instrumentami muzycznymi.
[#144] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@stachu100, post #141

Patrząc na iloraz możliwości/cena dla A4000 + 060 oraz dla "laptopa z Biedronki" można śmiało wysnuć taki wniosek.

Żona mówi ci praktycznie, użytkowo. Przecież o to chodzi aby komfortowo wyprać odzież, pozmywać naczynia, w najwyższej jakości oglądnąć film itd. itp. czyli ułatwiać sobie życie.

Ale hobby to hobby. To pasja, radocha.
Czy ktoś wędkarza pyta dlaczego jest taki głupi, wydaje kasę na te "kije" i zamiast spać do 8.00 to siedzi już od rana nad jakimś bajorem? Wyspałby się w sobote/niedzielę. Dlaczego on to robi? Przecież mółby sobieć kupić jakiś "emulator" wędkarza, na peceta z Biedronki. :)
Ja myślę że chce to przeżyć na żywo. Ja też nie używam emulatorów/symulatorów, tylko wolę prawdziwy sprzęt. :)
[#145] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@gx, post #121

A ten dalej z ta "emulacja Amigi przez Natami" ...jeszcze sobie ze 100 razy tak napisz, bo pewnie mimo powtarzanej przez ciebie tej kwestii setny raz, jeszcze nikt ze zwolennikow Natami nie doczytal, ze dla ciebie Natami to tylko sprzetowy emulator Amigi...

...normalnie jak dziecko w przedszkolu, albo autentycznie chory, zawistny czlowiek.

RadoslawF

"A teraz przyjrzyj się takim miejscom ja allegro, zorientuj ile ludzi kupuje klasyki czyli ma inne zdanie i zastanów się co z tobą jest nie tak że tobie wystarcza emulator."

- Z nim jest to nie tak, ze chyba sam nie wie o co chodzi w pasji bycia Amigowcem i powinien sie dobrze zastanowic co robi na takim portalu PPA. Skoro najwazniejsza jest praktyka i uzytkowosc przy jednoczesnym wstrecie do NATAMI, to juz dawno powinien darowac sobie Amige i zajac tylko i wylacznie WinXP czy Win7.


Stachu100

"A może to z ludźmi kupującymi retrozłom (moja żona mówi na to pieszczotliwie "badziew") jest coś nie tak? Patrząc na iloraz możliwości/cena dla A4000 + 060 oraz dla "laptopa z Biedronki" można śmiało wysnuć taki wniosek. Co nie zmienia mojego podejścia w tej materii - żona już przywykła."

Ale wlasnie to odroznia ludzi z pasja od konsumpcyjnych "terminatorow" (patrz swiadomy gx, nie, nie twoja zona ;) ), ze intryguje ich i pasjonuje to co jest teoretycznie slabsze, wolniejsze, ale ma jednak to "cos" czego nie zastapi ani WinUAE, ani wypasiony PC.

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 14:33:12 przez Duracel
[#146] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@Andrzej Drozd, post #144

"Przecież mółby sobieć kupić jakiś "emulator" wędkarza, na peceta z Biedronki."

hmm nigdy nie bylem pasjonatem lowienia ryb (no moze poza jednym razem kiedy zlowilem kilka ryb na "blache"), bo jestem z tych drugich, czyli pasjonatow zbierania grzybow (nie mylic z TYMI GRZYBAMI ;), ale tutaj by chyba bardziej pasowalo (analogia do Amiga vs szybki PC), zeby ten wedkarz zamiast siedziec z kijem w wodzie w smierdzacej sadzawce, poszedl sobie do sklepu kupic dobra, zdrowa, morska rybe albo zainwestowal w kuter i sieci ;)

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 14:39:24 przez Duracel
[#147] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@Duracel, post #145

...normalnie jak dziecko w przedszkolu, albo autentycznie chory, zawistny czlowiek.


oto czlowiek kurturarny z duzego miasta znajacy jezyki

Nie wiem o co chodzi z tym "cos" czego nie ma WinUAE, bo wg. mnie ma na ten czas wszystko wiecej i lepiej niz emulator wsadzony do Natami i co najwazniejsze JEST, i kazdy moze wyprobowac :)
[#148] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@gx, post #147

i kazdy moze wyprobowac

Chyba jednak nie każdy. My mamy na WinUAE AmigaOS, ale młodzi i nawet ci starsi już nie garną się tak bardzo do używania systemu. Zobacz jak ludzie się wycwanili - za pomocą tcUAE, czyli zmodyfikowanego WinUAE, tworzą tzw. "exeki". Sciągają sobie gry i odpalają tak, jakby były one dla Windows. Choć to gry Amigowe.
Wpisz sobie w Google - "exeki the comapany", ściągnij grę którą lubisz i graj. :)
Po naciśnięciu F12 zauważysz jednak że to emulator i możesz wyjść z gry do Windowsa.
Czy to jeszcze jest Amigowanie, czy już tylko odpalanie amigowych gier? ;)
[#149] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@Andrzej Drozd, post #148

Czy to jeszcze jest Amigowanie, czy już tylko odpalanie amigowych gier?


95%, jezeli nie wiecej, uzytkownikow "fizycznej" Amigi robilo dok. to samo na swoich Amigach, wkladali dyskietki z grami o systemie wlasciwie nic nie wiedzac... Dzisiaj nie potrzeba "fizycznej" Amigi skoro PC staly sie na tyle wydajne (przy tym tanie i dostepne) zeby emulowac bez duzego wysilku kazda Amige :). Pytanie, czy wtedy bylo to Amigowanie ?;)

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 23:51:25 przez gx
[#150] Re: Minimig konkurencją dla Natami?

@Duracel, post #146

Ja też nie znam się na łowieniu. Na grzybach słabo się znam. Ale za to znam się na górach.
Lubię oglądać filmy o górach, ale nigdy bym nie załączył emulatora chodzenia po górach. Na żywo jest najlepiej. Mimo że nogi bolą i człowiek jest wykończony, ale szczęśliwy. Zrobię takie zdjęcia jakie chcę i jeszcze nagram pamiątkowy film. :)
Podobnie Ty nazbierasz takie grzyby jakie lubisz, a najważniejsze jest to, że masz kontakt z przyrodą, lasem, przygodą. Czasami deszcz spadnie, czasami jakieś zwierze przebiegnie...
Tego nie ma na emulatorach. :)
Ale "emulującym" tego nie wytłumaczymy. :)
Emulator jest tylko dobry wtedy, gdy nie ma sezonu (czyt. zespuła się Amiga). :)
Emulator to zawsze jakaś namiastka prawdziwości, ale później słyszymy "cymbałkę" i widzimy dymek GaduGadu, że ktoś przeszkadza nam podczas emulowania...ooooo, windowsowa rzeczywistość. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem