Komentowana treść: Historia PowerPC w amigowym ujęciu
[#181] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@adam_mierzwa, post #177

Jest jakieś obsesyjne przekonanie niektórych osób że miłośnicy amigi nowej generacji dyskryminują "klasykowców". Nie jest tak. Nigdy nie było konfliktu między "klasykowcami" a środowiskiem AmigaOS 4.x.


Mufę masz w zablokowanych i go nie czytasz czy on jest poza klasyfikacją ?
[#182] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@RadoslawF, post #181

Nie widze związku - raz ze go tu nie ma na tym forum (chyba? conajmniej dwa razy kasował tu konto), a dwa - nie przypominam sobie jakichś antywystąpień. Jeśli masz jakieś prywatne wojny z nim to nie dorabiaj ideologii dla wszystkich.
Oprócz ciebie jeszcze hextreme i dosłownie kilka osób ma ciągle jakies ale o dyskryminacje której nie ma. Wejdż na forum Mufy czy eXeca i zobacz sam że klasykowcy mają tam swoje działy, i tocza się normalne dyskusje w nich, i nikt nie jest tam dyskryminowany.
Jeżeli sa jakieś kłótnie to nie na tym podłożu (ideologia) tylko jakieś pyskówki w breniowątkach z cyklu "co jest a co nie jest". To stały folklor, i nie sądzę żeby poza małą grupka wytrwałych ktos miał siłe to czytać.
[#183] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@jubi, post #174

A co jeśli Amiga jest jednocześnie "komputerem z systemem MorphOS" albo "komputerem z systemem AmigaOS 4" albo komputerem "trzy w jednym"?

A czy użytkownicy "komputerów z systemem ...", posiadający jednocześnie klasyczną Amigę lub kilka (a tak jest zapewne w niemal 100% przypadków), liczą się w tej klasyfikacji podwójnie?

Czy posiadacz Amigi, której UNIKALNY CHIPSET służy wyłącznie do generacji ciepła, bo zastępują go karty graficzna i dźwiękowa, nadal jest użytkownikiem Amigi?

Ciekawy z ciebie człek. Siedzisz w środowisku, które z różnych powodów jest wyjątkowo barwne i różnorodne, a starasz się udowodnić, że jest ono czarno białe. Dziwne to...
[#184] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@rwks, post #165

Myślę że bardzo trafnie podsumowałeś w tym poście sytuację. Ja bym się założył że grono fanów tych drogich bebechów z PPC ani tych starszych Maków z MOSem nie zwiększą swej liczebności w następne 10 czy 20 lat. Owszem paru przybędzie ale paru innym się znudzi lub z racji jakiś zmian w życiu nie będą mieli na to czasu no i zaczną odchodzić do krainy wiecznego Amigowania. Za to ostatnio zaczynam wierzyć że fanów klasycznych Amig przybędzie z pokoleń które narodziły się dekady po jej latach świetności, dzięki retro imprezom i artykułom w gazetach o historii komputerów. A że o prawdziwą Amę łatwiej nie będzie (nooo ewentualnie jakiegoś miniacza) to najpopularniejszym sposobem Amigowania będzie emulator na x86 i/lub ARM. A jeśli AOS czy MOS nie zostaną na te platformy przeportowane to nie zaistnieją w tym retro nurcie nawet w śladowych ilościach. Choć cała ta retro zabawa pozostanie niszą.

Wśród współczesnych giercmanów na popularnych dziś platformach zdarzają się tacy co gdy już przemielą wszystkie tytuły w swoim ulubionym gatunku we wszystkie możliwe strony i z nudów szukają źródeł, czyli tytułów na nieistniejące już platformach (bo oni tak to widzą) z czasów formowania się gatunku gier które lubią by poczytać i pograć w nie na emulatorze. To coś jak młodzi fani X muzy, którzy sięgają po filmy np Kurosawy bo wyczytali że to klasyka. I będą to oglądać na AVI/DVD a nie na celuloidzie. :) A po neo-Amigi sięgać nie będą.

Wiem że to czy PPC jest właściwym i sensownym kierunkiem "rozwoju" Amig to temat dla niektórych drażliwy, dlatego nie chcę tego oceniać ani tym bardziej komukolwiek bronić iść tą drogą, ani rozwodzić się nad powodami takiego wyboru. Chcę tylko zauważyć że zwolennicy PPC nie byli, nie są i nie zanosi się na to by się mieli stać głównym nurtem Amigowania, mimo że niektórzy w przypływie megalomani widzą to inaczej i myślą że są lokomotywą która ciągnie całe środowisko. :P Falcona zdaje się że sprzedano ok 1/10 tego co A1200, więc dlatego jest ich mniej a nie dlatego że nie mieli PPC. To co OSy do PPC proponują nie jest kuszące nawet dla większości Amigowców a co dopiero dla ludzi spoza tej grupy.

A pro po jubigowego torta, to nie zapominajmy o użytkownikach UAE którzy bardziej są zainteresowani grami z A500/A1200 niż dyskusjami na ppa. ;)

Nie wiem co za problem przejść na inną platformę, pisze się emulator i już, po co każdy sterownik i program na nowo pisać? - Przecież sterowniki do bebechów to wynalazek z kompów składanych z różnych kart do kupy, a na świecie jest to tendencja wypierana przez komputery jedno-płytowe. Dziś się wszystko przez USB podłącza a nie przez szeregowy czy równoległy więc i tak starsze sterowniki do urządzeń zewnętrznych się nie przydadzą bo już ich nie da się podłączyć bez względu na wybrany procesor, a stare nośniki są już tylko wirtualne. Jeśli jakaś retro maszyna jest tego warta to emulator i inny dodatkowy konieczny soft by poszło na nowszych urządzeniach ktoś napisze, a jak nie to nie.

Myślę że aby jakaś Ama się zaczęła dobrze sprzedawać to musiałaby mieć wbudowane kupę starych gierek tak by użytkownik nie musiał nic instalować i kombinować jakie to ma wymagania. Coś jak Atari Flashback. ;)



Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 19:23:12 przez ZbyniuR
[#185] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@ZbyniuR, post #184

AROS działa już na ARM jako Linux-hosted
myślę, że to kwestia czasu, gdy ktoś po prostu z nudów zrobi jakąś hybrydę Linuksa i Arosa 68k

(w sumie jak dobrze poszukać jest już http://www.aeros-os.org/)

dlaczego w trybie Linux-hosted, bez portowania, nie mógłby zostać odpalony na tanich (i nowych) ARMach czy chociażby Intelach np. MorphOS?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 19:54:09 przez rwks
[#186] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@adam_mierzwa, post #182

Nie widze związku - raz ze go tu nie ma na tym forum (chyba? conajmniej dwa razy kasował tu konto), a dwa - nie przypominam sobie jakichś antywystąpień. Jeśli masz jakieś prywatne wojny z nim to nie dorabiaj ideologii dla wszystkich.


Nie mam z nim prywatnych ani służbowych wojen. Ale to on jest świetnym przykładem osobnika dyskryminującego "klasykowców" z powodu wybrania "staroci" a nie jedynie słusznego następcy Amigi.
[#187] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@rwks, post #185

w zasadzie gdyby MOS poszedł tą drogą to wystarczyłoby zrobić taki sam emulator dla binarek PowerPC jak jest dla M68K a cały sprzęt brać z Linuxa np. OpenGL i dźwięk szedłby przez Linuxa.

wiele rzeczy by to ułatwiło ale to byłby w zasadzie bardziej emulator MOSa działający na ARMie niźli normalny system

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 20:13:55 przez XoR
[#188] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@XoR, post #187

pamiętajmy po co pisze się systemy - dla użytkownika

jeśli takie rozwiązanie działałoby dobrze to czemu nie
[#189] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@rwks, post #188

Bo Ci co używają AOS/MOS, czy też klasyka, nie chcą emulować, wolą wolniej, ale bez emulacji na swoim wybranym ulubionym sprzęcie.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 21:07:10 przez flops
[#190] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@rwks, post #188

dlatego nie bo takie rozwiązanie byłoby niekoszerne ...
[#191] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@XoR, post #187

jakos ciezko to widze w przypadku OpenGLa ?
[#192] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@sigma2pi, post #191

działałoby to tak samo jak w AROSie hosted czy jak np. VirtualBox gdzie system gościa używa OpenGL z systemu hosta.

Trzeba by w MOSie zaimplementować jakiś Gallium3D czy coś podobnego najpierw aby to działało
[#193] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@XoR, post #192

Generalnie jeśli mamy zajmować się tu historią Amigi to moim zdaniem zamiast trwonić czas na historię PPC którego znaczenie w dziejach Amigi było marginalne, lepiej poczytać o historii procesorów rodziny M68000 w amigowym ujęciu z dobrego źródła.



Magazyn Amiga 02/1992



Warto pamiętać, że w pierwszej połowie lat 80tych MC68000 to był zdecydowanie procesor high-end, i można go spotkać zarówno w stacjach roboczych Sun jak i w pierwszych stacjach graficznych Silicon Graphics:

http://en.wikipedia.org/wiki/Silicon_Graphics#Motorola_68k-based_systems

Jak widać, pierwsza Amiga z 1985 roku miała taki sam procesor jak high-endowe stacje graficzne z roku 1984, i to jest moim zdaniem historia dużo ciekawsza i o dużo większym kalibrze.





Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 11:23:10 przez jubi
[#194] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@jubi, post #193

O, jubi, a mógłbyś z Magazynu Amiga przy okazji przytoczyć artykuł o historii PPC? To by było nawet na temat
[#195] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#196] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#197] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#198] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#199] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#200] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#201] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@recedent, post #194

No no, ja temu Amigowcowi pożyczę MA bo może mu się numery skonczyły jak i skonczył amigowanie ze swoją jedyną i oryginalną Amigą 1000
[#202] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@jubi, post #174

SI-SO. Ja mam 2 kompy z MOS-em i z 8 Amig. Przyczym Amiga sensowna jest jedna, reszta to gole czy lekko rozszerzone 500, 600 i 1200. I teraz te 8 praktycznie nieuzywanych Amig leci w 80%?
[#203] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu
Szyk pisze: "... jak Power5 od IBM (nie wiem czy popełnili coś nowszego)."

http://en.wikipedia.org/wiki/POWER8

cafe
[#204] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #203

Czyli jak to (nie) powiedział Mark Twain:
Plotki o śmierci PowerPC są mocno przesadzone OK
[#205] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #203

Z tym, że po POWER5 nic juz na deskopy "nie przerabiali" i G6 już nie znajdziesz.
[#206] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@wali7, post #204

OK
[#207] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@wali7, post #204

watpie, nasze oczy tego nie ujrza
[#208] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@wali7, post #204

Plotki o śmierci PowerPC są mocno przesadzone

Dokładnie tym bardziej że projekt openPOWER się rozkręca. Do IBM, nVidii,Google czy Tyan dołączył Samsung. Miejmy nadzieję że nie będą to tylko procesory do drogich serwerów.
[#209] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@waldiamiga, post #208

[#210] Re: Historia PowerPC w amigowym ujęciu

@adam_mierzwa, post #209

nie podali spec. zasilacza

To wszystko mrzonki. Prawda jest taka, ze PPC nie doscignie juz Intela, pod wzgledem wydajnosci, technologii itp., a przede wszystkim, ceny i dostepnosci. Mowiac krotko, Hasta la vista, bejbe :)

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 22:48:54 przez sigma2pi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem