kategoria: PowerMac
[#1] Readon X1650 Pro
Warto grafikę Readon X1650 Pro 256 MB PC AGP prze fleszować na Macową jeśli tak to ma ktoś program i bios Makowy do tej karty.
[wyróżniony] [#2] Re: Readon X1650 Pro

@marcinm, post #1

nie warto, dla agp tylko x800
[#3] Re: Readon X1650 Pro

@michal_zukowski, post #2

Dziękuję za informację a do tej x800 na AGP ma kolega może bios Makowy?
[wyróżniony] [#4] Re: Readon X1650 Pro

@marcinm, post #3

Spróbuj tutaj.
[#5] Re: Readon X1650 Pro

@recedent, post #4

Dziękuję kolegom za pomoc teraz pozostało nabyć tą grafikę bo tą co mam to zostawię za radą kolegi w PC.
[#6] Re: Readon X1650 Pro

@marcinm, post #5

W drodze testów zanabyłem odpowiednią kartę, wydobyłem z "pudła-które-już-dawno-miałeś-zawieźć-do-elektrośmieci-Konrad" starą płytę od PC, wyciągnąłem procesor z pudłełka z klockami w pokoju dzieci, poodginałem mu nóżki, zamontowałem go w sockecie (nawet nałożyłem nową pastę pod radiator!), znalazłem w tym samym pudle (z elektrośmieciami, nie z klockami) zasilator - którym, nota bene, zasilałem pompę napełniającą układ LCS w PowerMacu - pospinałem wszystko "na pająka", nagrałem AtiFlash na bootującego z FreeDOS pendrajwa, podpiąłem klawiaturę, włączyłem i...

off... ta płyta ma jakiś dziadowski BIOS i nie odpali z USB, a stacja od PC, którą również wygrzebałem nie potrafi poprawnie sformatować dyskietki.

[#7] Re: Readon X1650 Pro

@recedent, post #6

O to można jeszcze zastosować bootującą płytę CD-ROM. Taka płyta odpala kompa z USB nawet gdy bios nie ma opcji startu z USB. Niestety nie pamiętam jak to się nazywa :]
Przy okazji sprawdzę nazwę jak będę miał dostęp do kompa z taką CD.
[#8] Re: Readon X1650 Pro

@ede, post #7

Nie nada. W międzyczasie albo znajdę działającego flopa, albo przejdę się do domu rodzinnego gdzie stoi drugi zabytkowy pecet :)
[#9] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Readon X1650 Pro
[#10] Re: Readon X1650 Pro

@Voyox, post #9

Może jest opcja bootowania przez lan ?
[#11] Re: Readon X1650 Pro

@RAL, post #10

Może i jest. A co to da, zabootuję do jakiegoś MS-DOSa/FreeDOSa (program flaszujący jest DOSowy) przez LAN?
[#12] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Readon X1650 Pro
[#13] Re: Readon X1650 Pro

@recedent, post #11

Powinno się tak dać zrobić.
[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Readon X1650 Pro
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Readon X1650 Pro
[#16] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Readon X1650 Pro
[#17] Re: Readon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #11

To tak - najpierw próbowałem zrobić coś z tej stacji dysków - ponieważ zwracała mi błąd "dyskietka zabezpieczona przed zapisem" to stwierdziłem, że może ma popsuty mikroprzełącznik na mobo. Rozkręciłem ustrojstwo, zlutowałem przełącznik na sztywno... kicha. Ten sam błąd. Stacja powróciła do pudła z elektrośmieciami, tym razem na dobre.

Następnie wyciągnąłem ten nieszczęsny CD-ROM (właściwie to DVD-ROM) z półki, wyciosałem dla niego zasilanie, podpiąłem na taśmie do tej płyty (która zaczyna coraz bardziej przypominać pająka), wypaliłem ISO FreeDOSa, wystartowałem z płyty i...

kupa. FreeDOS nie widzi żadnych urządzeń USB typu masstorage (także pendrajwa sformatowanego i przygotowanego jako FreeDOSowy bootujący pendrajw). Próbowałem zainstalować dziada na dysk twardy (kolejny szrot, kolejna taśma, kolejny kabel zasilający), ale chyba jestem głupszy od niego bo mimo zainstalowania nie startuje (komputer usilnie próbuje bootować z płyty).

Głupi niedźwiedziu, było edytować ISO i powrzucać tam te AtiFlashe i ROMy. A tak - to musisz się kopsnąć po kolejną pustą płytę.
[#18] Re: Readon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #17

Spróbuj włożyć pendrajwa przed włączeniem zasilania kompa. Miałem tak że pendrajwy były widziane tylko tak. Jeżeli najpierw zabootowałem z płyty a potem włożyłem pendrajwa to go nie widział komp.
[#19] Re: Readon X800XT (było: X1650Pro)

@TomK, post #18

No, pendrajw siedział w porcie od przedwczoraj, więc to nie to. I - uprzedzając pytanie - USB nie było zablokowane w BIOSie w żaden sposób.
[#20] Re: Readon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #19

To możesz jeszcze sprawdzić czy masz najnowszy BIOS do płyty bo może botowanie z USB dodali w ktrórejś aktualizacji?
[#21] Re: Readon X800XT (było: X1650Pro)

@TomK, post #20

Możliwe. Tylko jak zaktualizować BIOS? Bootując update przez USB?

Spróbuję jeszcze z drugą płytą CD, tylko tym razem ze spersonalizowanym ISO - dorzucę tam potrzebne do flaszowania pliki - najbardziej rozsądne rozwiązanie jak się wydaje. Oprócz oczywiście znalezienia działającej stacji, tudzież działającego komputera PC z AGP i bez dziadowskiego BIOSa.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 19:19:12 przez recedent
[#22] Re: Readon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #21

Przecież BIOS płyty można zaktualizować pod systemem. Ech już nie pamiętam kiedy aktualizowałem jakiś BIOS w inny sposób.
A nie lepiej mieć płytkę CDRW? Można wtedy eksperymentować do bólu.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 03:01:57 przez TomK
[#23] Re: Readon X800XT (było: X1650Pro)

@TomK, post #22

kufa... Nie miała baba kłopotu...

Udało mi się spreparować to .iso, odpaliłem AtiFlash i okazuje się, że nie widzi żadnej karty ATI w jakimkolwiek slocie (komunikat: Adapter not found). Ale ja go flasznę. Flasznę, choćby to miała być ostatnia rzecz w moim życiu! Wściekły
[#24] Re: Readon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #23

Moze zbyt stara wersja ATIflash, chociaż karta karta też stara.
[#25] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@waldiamiga, post #24

No właśnie użyłem 4.17, czyli nowej. Następnym razem spróbuję z 3.10 (czyli tą, o której piszą w guidzie na stronie podanej w jednym z pierwszych postów).

Zastanawia mnie jeszcze jedno - czy można flaszować kartę, która jest aktualnie używana, tzn. idzie przez nią obraz na monitor? Czy nie jest ona w jakiś sposób "zablokowana" co uniemożliwia programowi flaszującemu dostęp? W tutorialach nie znalazłem odpowiedzi.
[#26] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #25

Ja zawsze flashowałem nieużywaną, na czas flashowania podpinałem jakieś S3 na PCI.
[#27] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #25

Niemal czuję fizyczny ból czytając Twoje zmagania.
Nienawidzę takich sytuacji, kiedy odnoszę wrażenie, że wszystkie siły sprzysięgły się przeciwko mnie głową w mur
Powodzenia !
[#28] Re: Readon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #23

nalezy sprawdzac różne opcje atiflash oraz różne jego wersje. sam mialem problem jak flashowalem X1950xt dla maca pci-e
[#29] Re: Readon X800XT (było: X1650Pro)

@michal_zukowski, post #28

A przeflaszuje przy aktywnej karcie, czy trzeba startować z drugiej?

Pozostałych opcji nie ma co testować jeśli nie widzi karty (zawsze zwraca ten sam komunikat). Zamierzam sprawdzić inną wersję programu, a jak nie pójdzie w ten sposób to zainstaluję kadłubkowy system i spróbuję flaszować z poziomu windy. Albo w innym komputerze, ale strasznie nie chce mi się jeździć z tą kartą po mieście.
[#30] Re: Readon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #29

Ja flashowalem aktywna karte R6970M w Alienware M15x, innej ten notebook nie mial.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem