kategoria: PowerMac
[#181] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@michal_zukowski, post #179

Ja mam kilka x1950 pod pcie, niestety jedna się zepsuła przy nadpisywaniu biosu, ta z niebieskim laminatem. Jedna niby działa, ale mam problemy z kolorowymi artefaktami. Nie wiem tylko czy to wina komputera czy karty.
[#182] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #180

Ależ bydlę wielkie - trzeba będzie zmienić ten radiator, bo mi do obudowy nie wejdzie...

[#183] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@SuperBuster, post #181

Karty x1950 były często przegrzewane ( mała obudowa, overclocking, itp ) i te kolorowe artefakty to efekt "puszczających" punktów lutowniczych. Może przelutowanie głównego czipa by coś pomogło.
[#184] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@RAL, post #183

Tylko te artefakty występują pod OSX. Na Windowsie tego nie było. Zresztą, wszystkie karty jakie miałem, nawet GF6600 zaczął wyświetlać artefakty po przeflashowaniu z powrotem na bios dla Powermaca

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 09:39:36 przez SuperBuster
[#185] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #177

redrumloa odpisał, że u niego na G5 2,7 GHz pod MorphOSem działa karta od Sapphire. Zasugerował jeszcze, żeby sprawdzić kontakt, bo "za pierwszym włożeniem" karta też nie chciała mu odpalić. Zrobię jeszcze mały myk z zasilaniem (pociągnę od portu SATA zamiast od napędu optycznego, tylko muszę trochę kabelek "wydłużyć"). No i potestuję tego HD 3850, ciekawe ile morphosowa wersja Tower57 na tym wyciągnie...
Tyle rzeczy do zrobienia, a tak mało czasu, ech.
[#186] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #182

Wreszcie znalazłem czas, żeby zdjąć ten potworny radiator i założyć coś mniejszego (mam nadzieję, że wystarczająco wydajnego) od Zalmana. Niestety, kolejny problem to zasilanie 3 pin dla wentylatora i 8 pin dla karty (a przygotowałem sobie wcześniej SATA->6pin, bo tyle miały te X1950). Teraz trzeba zmajstrować dwie kolejne przejściówki .
[#187] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #186

Jakiś czas temu czytałem Wasze wypowiedzi o NG i były informacje, że jest mało prawdopodobna obsługa kart PCIe, a teraz widzę, że jednak jakaś nadzieja istnieje. Mam sprawną kartę Gigabyte 2400XT (pasywne chłodzenie).

Ciekawe czy "kiedyś" będzie ją można użyć pod MorphOS.
[#188] Re: Radeon HD 3850 AGP

@Adinfo, post #187

To "kiedyś" jest już od pewnego czasu:



2400 spokojnie powinna zadziałać na obecnych sterownikach (z overlayem i akceleracją 2D, na razie bez 3D). Tylko sprzęt ze slotami PCIe jest słabo przystępny cenowo póki co :)

Inna rzecz, że - kolokwialnie mówiąc - ten 2400 d*py nie urywa. No, ale jest cichy i żre mało prądu. Przy czym pasywny Radeon HD 5450, którego mam gdzieś w pudle też jest cichy i energooszczędny, a zeżre tego 2400 na śniadanie. Nie wiem czy czasem zwykły X1950 nie zeżre.
[#189] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #188

Dzięki za wyjaśnienia.
Mam też Sapphire HD4870 512MB, ale karta raczej się "dopala" bo ostatnio miałem z nią problemy (artefakty) a ostatnio nie wstała, w wolnej sprawdzę ją ponownie. Tylko zużycie prądu przez 4870 już jest spore.
[#190] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #188

Pewnie że x1950 go zje. MAm ta karte od 2006 roku pracująca w moim drugim PC d otej pory i karta jest bardzo wydajna. Jest szybsza od HD 3650 i HD 465 i odrobinę wolniejsza od HD4670. HD3850 i HD3870 są juz spor oszybsze
[#191] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #186

Kurczę pieczone w pysk... Założyłem nowe (mniejsze) chłodzenie na tego 3850, podpiąłem zasilanie z wolnego złącza SATA, przerobiłem zasilanie wiatraka z 3-pinowego na 2 pin. Montuję do Power Maca... i dupa.

Nakrętki mocujące zalmanowski radiator do karty graficznej są zbyt duże i zahaczają o aluminiową przegrodę, oddzielającą "przedział kart rozszerzeń" od "przedziału CPU". Teraz znowu szukaj mniejszych nakrętek, ech... głową w mur

Przy okazji przetestowałem te pozostałe Radeony (X1950) i po raz kolejny przekonałem się, że nic nie widać. Ale - ciekawostka - wygląda na to, że pod jednym z nich system wstaje (bo np. działa wysuwanie tacki napędu przez wciśnięcie przycisku na klawiaturze), tylko z jakiegoś powodu "widzę ciemność".
[#192] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #191

To ja tylko spieszę donieść, że udało mi się (jakiś czas temu) kupić pecetycznego X1950 GT na AGP (dokładnie takiego jak ten tutaj) a dzisiaj zdobyłem się na zamontowanie go w moim G5. Voila, zadziałał od strzałą! Puściłem szybko systemowy gfx benchmark... Hmm. X850XT miał w nim wynik ok. 11000, a X1950GT - ok. 14000. No, ale syntetyczne benchmarki syntetycznymi, a my sobie odpalimy Quake 3. I tu niespodzianka - Quej pomyka w rozdziałce 1600x1200 z prędkością 149 FPS (na X850XT było ok. 74 FPS). "No, kopa to ona ma". Wydaje się również, że scrolling w OWB też nabrał trochę żwawszego tempa. To tyle na świeżo. Jak macie jakieś pomysły co by tu jeszcze to dajcie znać.
[#193] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #192

Quej pomyka w rozdziałce 1600x1200 z prędkością 149 FPS (na X850XT było ok. 74 FPS).

Bardzo ładnie, RTCW ma FPS countera? Jeśli tak to zrób test i zapodaj wynik.
A Tower 57 ile robi klatek? Tak, zdaję sobie sprawę że Daytona optymalizował tego szpila pod AmigaOS4x.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 18:28:39 przez waldiamiga
[#194] Re: Radeon HD 3850 AGP

@waldiamiga, post #193

A Tower 57 ile robi klatek? Tak, zdaję sobie sprawę że Daytona optymalizował tego szpila pod AmigaOS4x.


To jest oczywiście nieprawda, zresztą sam Daytona ten zarzut dementował. Daytona optymalizował tę grę jedynie pod kątem jednostki SPE dla procesora Tabora innych specjalnych optymalizacji dla AmigaOS 4 nie było.
[#195] Re: Radeon HD 3850 AGP

@waldiamiga, post #193

Niestety, musiałem przerwać testowanie. Postanowiłem przymknąć obudowę i albo coś zwarłem, albo to przypadek, ale w tym momencie pojawił się siwy dymek. Po zerknięciu do środka obudowy okazało się, że kabelek rozdzielający Molexa na trzy (dwa z których były podpięte do Radeona a jeden - do napędu optycznego) się trochę przysmażył. Konkretnie - czerwony kabelek (czyli +5V o ile się nie mylę). Muszę poszukać lepszego kabla - albo rozdzielającego na dwa, albo w ogóle dającego zasilanie Molex z wolnego złącza SATA.

Ale oczywiście przetestuję zarówno RTCW jak i Tower57 jak tylko skołuję nowy kabelek.
[#196] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #192

@Recedent znaczy, że nie misiałeś go flashować i zadziałała czy ów etap jest na tyle oczywisty, że celowo go pominąłeś?
[#197] Re: Radeon HD 3850 AGP

@MUFA-amigaone-pl, post #194

Daytona po prostu nie optymalizował gry dla sprzętów z AGP co nie jest problemem dla OS4 bo pewnie już większość starych Amigaone padła, ale jest problemem dla MorphOSa (gdzie też dużo archaicznego sprzętu nie jest działająca, ale dość szybkie PoweMaki G5 i Powerbooki G4 też mają AGP i jest bieda. Rozwiązaniem jest skorzystanie z Overlaya i z tego co się orientuję to Frank Mariak miał przygotować jakiś przykładowy kod pod Overlaya z cgxa i podesłać Daytonie. Z overlayem powinno być podbicie fpsów koło 2x no i skalowanie jest za darmo i nie żżera mocy cpu.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 19:58:28 przez michal_zukowski
[#198] Re: Radeon HD 3850 AGP

@RadziN, post #196

Kart Radeon bazujących na chipsetach od R5xx w górę nie trzeba flashować dla MorphOSa. A dla OSX i tak się nie da, bo nie ma odpowiednich wsadów. Czyli - krótko mówiąc - tracimy Open Firmware, tracimy OSX, a zyskujemy szybszą kartę.
[#199] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #198

Żeby nie było, że ściemniam - oto zdjęcie rzeczonego kabelka:

[#200] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #199

ło panie - ale smażalnia. to raczej nie zwarcie a przegrzanie.
[#201] Re: Radeon HD 3850 AGP

@Kwiatki, post #200

No, tak sobie pomyślałem że chyba przeciążyłem tą linię +5V, robiąc z jednego Molexa trzy (z czego dwa wpiąłem do Radzia). Teraz mam taką koncepcję, żeby jednego Molexa rozdwoić (jeden na Radeona, a drugi do nagrywarki DVD), a drugiego Molexa zrobić z kabla zasilającego dysk SATA. Innych opcji raczej w PowerMaćku nie ma.
[#202] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #199

No niestety - dzisiejsze druty/kabelki z Chin nie są robione z miedzi!
Najczęściej jest to aluminium, lub w najlepszym razie aluminium powlekane cienką warstwą miedzi. Tak zwane CCA.
link
Ale co się dziwić - prawa rynku.
[#203] Re: Radeon HD 3850 AGP

@stachu100, post #202

A wiesz - zaciekawiłeś mnie. Mam trochę przewodów z rozbiórki PowerMaca G5 (zasilanie do dysków - idzie pod płytą główną, więc kilkadziesiąt cm tego jest) i na pewno są miedziane. Gdybym zrobił chamski przeszczep do tego Molexa to wtedy na miedzi miałoby prawo działać?
[#204] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #203

Na miedzi jak najbardziej tak.
I użyj starych złącz MOLEX
Nowe złącza zamiast z porządnego mosiądzu są wykonane z g (ó ) wnolitu.
Cena....
[#205] Re: Radeon HD 3850 AGP

@stachu100, post #204

I użyj starych złącz MOLEX


Łatwo powiedzieć... Gdybym wiedział że będą mi potrzebne to nie wywalałbym tego starego zasilacza ATX. A żeński Molex? Chyba, że zrobię wylut z jakiejś szrotowej grafy.
[#206] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #205

Raczej męski, są w przelotkach molex->sata
[#207] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #198

Aaa to jest ciekawe... bo wczoraj wrzuciłem X1550 Saphire i system się załadował (był dźwięk startu) ale obrazu monitor nie pokazał...
[#208] Re: Radeon HD 3850 AGP

@RadziN, post #207

A jesteś pewien, że karta jest sprawna?
Ja też tak miałem z jedną z moich (czterech już) X1950. Myślałem, że uwalona.
[#209] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #205

Ile tych molexów chcesz? Wyślę Ci.
[#210] Re: Radeon HD 3850 AGP

@waldiamiga, post #209

Myślę, że wystarczą w zupełności dwa żeńskie i jeden męski. Chyba, żebyś miał jeszcze jednego żeńskiego, to możesz dołożyć. Dzięki.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 15:42:49 przez recedent
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem