kategoria: PowerMac
[#61] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #60

Wrzuć co masz, chętnie spojrzę. Spodziewam się, że nie jest to dwukrotna prędkość 9800pro, ale ja mam na pokładzie chyba 9600 i zastanawiam się czy zawracać głowę Architect2000 o przeflaszowanie mojej x800xt...
[#62] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@mallorn, post #61

Zrobiłem pełny test GfxSpeedem i 9800pro dostała 12493 punkty, a X800XT - 8651 szeroki uśmiech

Przykładowe wyniki (niebieski: 9800, pomarańczowy: X800):



Jedyna konkurencja, w której X800 rozkłada 9800 Pro to rysowanie linii do RAM (118 tysięcy vs 30). Zresztą - masz tu wyniki, możesz sobie wczytać.

Ale! X800 zamontowałem do PowerMaca Dual 2,0 GHz, a 9800 mam w PowerMacu Dual 2,7 GHz. Nie sądzę, żeby to miało jakieś znaczenie, ale zrobię jeszcze test w tym drugim (tym bardziej że ma lepszy monitor i pójdzie też ostatni test na bitmapie 1024x1024).
[#63] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #62

Dziwne, w teorii X800XT jest szybszy od 9800PRO. Z tego co pamiętam to X800 ma 12 potoków vs 8 w 9800PRO, X800 ma szybszy zegar GPU i szybsze pamięci . Może MorphOS nie potrafi "wykorzystać" tej karty ? . Sprawdzałeś może pod MacOS X w jakiejś grze
[#64] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@trOLLO, post #63

Nie. Nie sprawdzałem też gier pod MorphOS, tak jak mówiłem - dane są mocno niekompletne. Co więcej - nie wiadomo czy nieoficjalny flasz nie podcina karcie skrzydeł. Dlatego przydałby się ktoś z oryginałką do testów porównawczych.
[#65] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #64

To rzeczywiście rysuje się nieciekawie dla x800.
Ciekaw jestem wyników pod OSX bo jak twierdzą tutaj, procek ma dziwne znaczenie.
Może sprawię sobie macowską x800 ale to dopiero za kilka miesięcy, jak spieniężę PPC z bvision i jedną A1200 dla której nie mam już czasu...

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 01:16:37 przez mallorn
[#66] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #62

Przykładowe wyniki dla X1950XT na PowerMac G5 11,2 2 GHz

[#67] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@michal_zukowski, post #66

Ładnie. No, ale to już nawet nie MorphOS 3.10 tylko ciut wyżej, zda mi się. A tymczasem zrobiłem benchmark X800XT na moim Dual 2,7. A było to tak:

  • Wypiąłem Radeona i wpiąłem X800, dokładając mu zasilanie z napędu DVD.
  • Podłączyłem Apple Cinema Display przez przelotkę ADC->DVI.
  • Próba włączenia komputera przez przycisk z monitora nie powiodła się.
  • Komputer włączony "z obudowy" ruszał, ale nie pokazywał obrazu (monitor nie dał się włączyć, tylko migał na chwilę diodą)
  • Nie zrażony sytuacją podłączyłem do karty (przez zwykłe D-SUB, nie odłączając jednak ACD wpiętego przez przelotkę) drugi monitor (jakiś Szajsung, którego miałem pod ręką). Poszło, obraz się wyświetlił (dziwacznie, bo próbował wyświetlić 1920x1200 na monitorze, który ma 1366x768). Ale benchmarki zrobił.
  • Przepiąłem z powrotem kartę pierwotną (Radeon 9800), poskładałem wszystko do kupy i....


Panie i Panowie... wbudowany w ACD dwuportowy hub USB przestał działać! Hurraa, nawet nie wiem jak i kiedy usmażyłem huba w monitorze wariat? głową w mur
Zanim spytacie - mysz i klawiature podpięte pod dowolny port komputera działają. Nie wiem, nie wiem, diabli mnie biorą, ale na dzisiaj odpuszczam. Za to macie tu wyniki benchmarku GfxSpeed wykonanego na Dual 2,7. Karta zdobyła na tej konfiguracji 11533 punkty (pewnie dlatego, że wyniki dla 1024x1024 były niezerowe), ale to i tak ciupkę mniej niż 9800.

Screenshot:



Pliczek porównywawczy:

link
[#68] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #67

Aktualizacja: Sprawdziłem z drugim Cinema Display - też nie działa hub. Czyli to karta graficzna nie daje sygnału USB.
[#69] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #68

Sprawa się "chiba" wyjasniła. Przełożyłem kartę graficzną (Radeon 9600) z drugiego komputera i USB działa bez problemów. Co więcej - okazało się, że na moim "starym" Radeonie (9800) nagle gry w 3D wyglądają dziwnie, albo nie odpalają się wcale. Myślałem, że może się przegrzewa, ale wymieniałem niedawno układ chłodzenia i wszystko (nadal) działa. Wyciągnąłem kartę, przyjrzałem się z bliska... OMDG!



Wygląda na to, że jedna ze ścieżek "dodatkowych" pinów (tych od AGP Pro) postanowiła wystrzelić. Nie mam pojęcia skąd jej ta myśl wpadła, ale wygląda na to, że karta została poprawnie usmażona.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 13:01:48 przez recedent
[#70] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #69

O ile dobrze widzę to od Vcc 3.3V, ale ścieżki od zasilania tak bez przyczyny nie wywala
Piny od USB w tym złączu to:
USB D- #A4
USB D+#B4

Choć to wielowarstwowa pcb i sprawdzenie gdzie idą dalej może nie być łatwe gołym okiem.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 13:10:48 przez Architect1200
[#71] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@Architect1200, post #70

Przyjąłem taką roboczą hipotezę, że być może coś (urwany kondzior z X800, który przeoczyłem?) zwarło sąsiadujące piny i zrobił się pierdut? Zaglądałem do złącza, podświetlałem ale nic tam nie zaobserwowałem, niestety. Poczekamy - zobaczymy. Jeśli 9600 też walnie, znaczy że płyta pali karty wariat?
[#72] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #71

Zaczynam się zastanawiać... Radeon 9600 działa, ale czasem (np. przy przeglądaniu stron na OWB) przydarzy się tyci-tyci artefakcik. Odpaliłem Quake i niczym nie sieje. Włączyłem podgląd zajętości VRAM - nie brakuje. To co jest?
[#73] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #72

Zimny lut na karcie?
[#74] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #72

Nie do końca doskonałe sterowniki?
[#75] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@pamp3rs, post #74

Nie przypominam sobie, żeby na 9800 tak było, a skoro na 9800 tak nie było to czemu miałoby być na 9600? Spróbuję jeszcze powyłączać "ficzersy" typu zaawansowane wyświetlanie, triple buffering itp. i zobaczę o co cho. A w międzyczasie - czy jakiś zdolny amator lutowania, tudzież ratowania zabytkowego elektrosprzętu wyposażony w PowerMaca z AGP na potrzeby testów podejmie się zdiagnozowania i naprawy mojej nieodżałowanej R9800 Pro? Architect się bardzo dobrze sprawdził, ale nie ma sprzętu do testów. Co innego wymiana ROMu we flaszce "na ślepo" a co innego naprawianie uszkodzonej PCB...
[#76] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #75

Co ciekawe - podłączyłem tą 9600XT do tego samego monitora przez drugie złącze (DVI) i oryginalną applowską przelotkę DVI->ADC (A1006) i działa bez żadnych artefaktów. Czary normalnie...

EDIT: Na Amigowisku próbowaliśmy reanimować 9800 "omijając" przerwaną ścieżkę ale jedyny efekt jest taki, że z tak "uratowaną" kartą PowerMac nawet się nie uruchomi (tylko "kliknie" zasilaczem i koniec). Pech.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 18:16:49 przez recedent
[#77] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #76

Na Amigowisku próbowaliśmy reanimować 9800 "omijając" przerwaną ścieżkę ale jedyny efekt jest taki, że z tak "uratowaną" kartą PowerMac nawet się nie uruchomi (tylko "kliknie" zasilaczem i koniec). Pech.
Bo masz definitywnie zwarcie na linii 3.3V przez to zabezpieczenie działa w zasilaczu. Trzeba przelecieć całość linii zasilania i szukać gdzie zwiera do masy.
Sprawdź jaka masz rezystancje pomiędzy linią 3.3V a GND.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 22:32:43 przez Architect1200
[#78] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #76

Z tego co wiem, to w karcie AGP Pro, te dodatkowe piny odpowiadające za Pro służą tylko i wyłącznie do zasilania karty i do niczego więcej. Czyli dzięki temu karta może pobrać do 210 W a zwykła karta AGP tylko 25 W. I tylko te karty tym się różnią.

Ponieważ w komputerach PC złącza AGP Pro zdarzały się rzadko to producenci mocniejszych kart do PC zamiast rozszerzenia Pro zaczęli stosować dodatkowe zasilanie w formie gniazda MOLEX lub od stacji dyskietek. I cała filozofia.

Czyli mi się zdaje, że ta usmażona odnoga może dochodzić do zwykłej części złącza AGP a nie do tego dodatku PRO - no chyba, że przez złącze Pro poszło za dużo prądu no i tak się zrobiło.

Jeszcze inna opcja karta była wyciągana lub wkładana przy nie odłączonym kablu zasilającym od zasilacza.
[#79] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@Architect1200, post #77

masz definitywnie zwarcie na linii 3.3V przez to zabezpieczenie działa w zasilaczu. Trzeba przelecieć całość linii zasilania i szukać gdzie zwiera do masy.
Sprawdź jaka masz rezystancje pomiędzy linią 3.3V a GND.




Kichnęłaś, sowo, kiedy to mówiłaś hide2
OK, pierwsze zdanie zrozumiałem. Z pozostałych zaś tyle, że:
  • muszę zanabyć miernik
  • wypada gdzieś coś nim zmierzyć, przykładając takie śmieszne szpilki w różne miejsca na płytce
[#80] Re: Radeon X800XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #79

wypada gdzieś coś nim zmierzyć, przykładając takie śmieszne szpilki w różne miejsca na płytce

Przyłóż język, włącz komputer jak coś poczujesz to może być wspomniane przebicie/zwarcie (sorki nie mogłem się przed głupawką powstrzymać), z doświadczenia Ci napiszę, że szkoda czasu na oddawanie do serwisu PC, bo nie dadzą rady.
[#81] Re: Radeon X1950XT (było: X1650Pro)

@michal_zukowski, post #28

flashowalem X1950xt dla maca pci-e


Drogi rzookolu! Załóżmy, że posiadam Maca G5 PCI-e, lub ze gotów jestem go posiadać w każdej chwili, jeśli tylko nowy MorphOS się nań pokaże. Czy wskazałbyś mi miejsce, gdzie leży oryginalny makowy ROM dla X1950XT? Bo to co znalazłem to są wersje EFI, które zadziałają jedynie w PC, intelowym Maku i (jak mniemam) pod MorphOSem.
[#82] Re: Radeon X1950XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #81

U mnie na dysku :D

Poza tym MorphOS działa na karcie z biosem pecetycznym. Na razie nie działa na karcie z biosem pod maka.
[#83] Re: Radeon X1950XT (było: X1650Pro)

@michal_zukowski, post #82

A z ciekawości zapytam jeszcze o jedno: Komputery PowerMac z PCIe mają bodaj cztery sloty PCIe: 16x, 8x i 2*4x. Co się stanie jeśli w slot 16x włożę kartę pecetyczną, a w slot 8x makową? OSX będzie chodził pod swoją, a MorphOS pod swoją?
[#84] Re: Radeon X1950XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #83

tak wlasnie będzie
[#85] Re: Radeon X1950XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #83

A dwie karty razem, czyli crossfire zobaczy?
[#86] Re: Radeon X1950XT (było: X1650Pro)

@KM, post #85

CrossFire na PowerMacu G5? Chyba nie bardzo, to raczej tylko na x86/x64 i Windows
[#87] Re: Radeon X1950XT (było: X1650Pro)

@waldiamiga, post #86

Ale za to można zainstalować kartę, która zajmuje dwa sloty :)
[#88] Re: Radeon X1950XT (było: X1650Pro)

@waldiamiga, post #86

Nawet gdyby spróbować CrossFire (i gdyby ktoś to oprogramował pod MorphOSem) to PowerMac G5 PCIe ma sloty ułożone na przemian czyli (licząc od dołu):

1. 16x
2. 4x
3. 8x
4. 4x

Z czego wynika, że musiałbyś tego CrossFire włożyć albo w konfiguracji 16-4 albo 8-4 i jakiegoś kosmicznego przyrostu wydajności z tego nie będzie. Krótko mówiąc - gra nie warta świeczki raczej.
[#89] Re: Radeon X1950XT (było: X1650Pro)

@recedent, post #88

A MorphOS obsługuje już PM G5 z PCIe?
[#90] Re: Radeon X1950XT (było: X1650Pro)

@KM, post #89

Wersja, którą rzookol ma na dysku - tak. Czy oficjalnie będzie kiedykolwiek obsługiwał - nie wiadomo.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem