@mastaszek, post #119
Wszyscy redaktorzy ówczesnych pism growych byli oczarowani, a gracze oszaleli
@Cezarykl, post #120
@mastaszek, post #119
Nie trzeba być fanatykiem Dooma, że dostrzec jaki miał wpływ na świat gier komputerowych.
@mailman, post #1
@Cezarykl, post #120
@Sventevith, post #99
Komputery Amiga były innowacyjne i przez pewien czas cieszyły się dużą popularnością, zwłaszcza w latach 80. i na początku lat 90. Jednakże, kilka kluczowych czynników przyczyniło się do ich upadku i utraty popularności wśród użytkowników:
Czynniki technologiczne
Niewystarczające aktualizacje sprzętu: W miarę jak konkurencja (głównie komputery PC i Mac) wprowadzała coraz bardziej zaawansowane technologie, Amiga pozostawała w tyle. Modele takie jak Amiga 1200 i 4000, choć zaawansowane w momencie premiery, szybko stały się przestarzałe.
Brak wsparcia dla nowych standardów: Amiga z opóźnieniem wspierała nowe technologie, takie jak CD-ROM, akceleratory graficzne 3D, oraz nowe standardy pamięci i dysków twardych. To opóźnienie utrudniało konkurencję z PC, które szybko adaptowały się do nowych wymagań rynku.
Czynniki rynkowe
Konkurencja ze strony PC: Wzrost popularności komputerów PC, wspieranych przez firmy takie jak IBM, Microsoft i Intel, przyczynił się do spadku sprzedaży Amigi. PC stały się standardem w biznesie i domu, oferując szeroki wybór oprogramowania i bardziej wszechstronne możliwości.
Zmieniające się preferencje użytkowników: W miarę jak rynek komputerów domowych dojrzewał, użytkownicy zaczęli preferować systemy, które były bardziej uniwersalne i miały lepsze wsparcie producentów oprogramowania i sprzętu.
Czynniki biznesowe
Złe zarządzanie przez Commodore: Firma Commodore, producent Amigi, miała problemy z zarządzaniem, co skutkowało niewłaściwymi decyzjami biznesowymi, marketingowymi i strategicznymi. Nieumiejętność odpowiedniego promowania Amigi oraz problemy finansowe firmy doprowadziły do jej upadku.
Brak wsparcia i inwestycji: Po bankructwie Commodore w 1994 roku, Amiga przeszła przez ręce kilku firm, które nie były w stanie zapewnić jej odpowiedniego wsparcia ani inwestycji w rozwój. Kolejne próby ożywienia marki Amiga były krótkotrwałe i nieprzekonujące.
Czynniki oprogramowania
Brak rozwoju AmigaOS: AmigaOS, mimo swojej innowacyjności, nie rozwijał się w tempie potrzebnym, aby sprostać nowym wymaganiom rynku. W rezultacie, użytkownicy mieli ograniczone możliwości w zakresie nowoczesnych aplikacji i gier.
Ograniczone wsparcie deweloperów: W miarę jak platforma traciła na popularności, coraz mniej deweloperów było zainteresowanych tworzeniem oprogramowania dla Amigi, co tworzyło błędne koło – mniej użytkowników prowadziło do mniejszego wsparcia deweloperów, co z kolei prowadziło do jeszcze mniejszej liczby użytkowników.
Podsumowanie
Upadek Amigi był wynikiem kombinacji czynników technologicznych, rynkowych, biznesowych i związanych z oprogramowaniem. Niewystarczające aktualizacje sprzętowe, rosnąca konkurencja ze strony PC, złe zarządzanie firmą Commodore, brak wsparcia po bankructwie oraz niewystarczający rozwój AmigaOS przyczyniły się do tego, że Amiga przestała być atrakcyjnym wyborem dla użytkowników i straciła swoje miejsce na rynku komputerów osobistych. Pomimo tego, Amiga pozostaje ważnym symbolem w historii komputerów, a jej innowacje miały wpływ na rozwój technologii komputerowych w późniejszych latach.
@Daclaw, post #124
@Rafael/ARMO, post #127
A co na temat upadku Amigi ma do powiedzenia najnowszy ChatGPT?
@Marcin27411, post #129
@Hexmage960, post #128
Dzisiaj mamy nawet Amiga One X5000 z PowerPC i 4 rdzeniami.
A mimo to dla wielu osób nadal to mało! I napiszą, że ich PC obsłuży jeszcze więcej.
@amikoksu, post #134
@Marcin27411, post #123
Doom a wcześniej Wolf3d pokazały, że pc jest sensowną platformą do gier.
@rbej1977, post #132
Wow. Prawdziwy potwór prędkości. Raspberry Pi i telefony komórkowe drżą ze strachu przed tą mocą.
@kempy, post #136
@sopel, post #131
Ta "yntelygnecja" aż się wylewa z tego bełkotu
@Rafael/ARMO, post #139
Wzrost popularności komputerów PC, wspieranych przez firmy takie jak
IBM, Microsoft i Intel, przyczynił się do spadku sprzedaży Amigi.
@amikoksu, post #134
@Marcin27411, post #140
Generalnie to tekst pełen sloganów, który dosyć ciężko się czyta. Bym powiedział,
że to taki komputerowy bambinizm.
Argumenty o braku wsparcia akceleratorów 3d czy cd-romu przez Amigę
nietrafione.
@wali7, post #142
Właściwie wszystko co tam jest napisane wydaje się prawdziwe.
Brak wsparcia dla nowych standardów: Amiga z opóźnieniem wspierała nowe technologie, takie jak CD-ROM, akceleratory graficzne 3D, oraz nowe standardy pamięci i dysków twardych.
@Marcin27411, post #143
@mastaszek, post #144
@Daclaw, post #146
@Marcin27411, post #143
Co jak co, ale Amiga CDTV już w 1991 miała cd-rom, akceleratorów nie było a dysk twardy był jak najbardziej w zgodzie z obowiązującymi standardami.
@Marcin27411, post #143