Wątek zamknięty
[#871] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Don_Adan, post #866

Czuba licencję odsprzedał na ct63 :)
Teraz będziemy mieli zmodernizowaną wersję karty ct63, nazywa się to ct60e.

W końcu będzie tam można zamontować chłodzenie po ludzku (nie przyklejać radiator-a do procka jak to robił czuba).
Projekt powoli idzie do przodu..
http://jil.guru/32bit/CT60e/images/20150629_155114.jpg

Oczywiście nie omieszkam się pochwalić jak przejdę przez barierę 120mhz w 060 Falconie.

p.s.
Świat falcona ma się dobrze, mały to świat, ale cały czas się coś tam dzieje .:.
[#872] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@BULI, post #868

BULI - Czy używałeś kiedyś Workbencha w HAM lub w HAM8 ?
Jeśli tak to jak długo? 10min? miesiąc? rok?

Albo trybu z interlace na PAL-oskim a nie VGA-oskim wyświetlaczu?
Jeśli tak to jak długo? 10min? miesiąc? rok?



Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 17:12:22 przez ZbyniuR
[#873] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@ZbyniuR, post #872

Czy używałeś kiedyś Workbencha w HAM lub w HAM8 ?


A to się da?
[#874] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@jubi, post #864

Ale do czego ty tu porównujesz, do euforii w środowisku pecetów? Przypominam że tytuł wątku jest vs Atari Falcon, co było w 1999 w środowisku użytkowników Falcona? Jak nazwiesz stan już po ostatecznym upadku, bo ten dokonał się w przypadku Falcona dużo wcześniej?

Atarowców przynajmniej nikt nie zwodził, nie obiecywał gruszek na wierzbie, tam nie czekano na powtórne przyjście w chwale i na triumf mitycznego PPC, które będzie sądzić żywych i umarłych. Ludzie nie zbierali kasy na niespełnione obietnice, nie inwestowali wyżyłowanych kwot w masakrycznie przereklamowany sprzęt. Czysta sytuacja: jest to co jest, cieszmy się tym.

Efekt: przeciętna reakcja na słowo Atari jest mniej-więcej taka: "no był sobie taki całkiem porządny komputer". Przeciętna reakcja na słowo Amiga oscyluje zaś pomiędzy śmiechem a agresją. Ta sytuacja nie ma miejsca bez przyczyny.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 17:10:04 przez Daclaw
[#875] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@as..., post #871

Generalnie świat Atari ma się świetnie.
To co dziś wyprawa się na konsolach, od A2600 do Jag'a czy różnorakich komputerach jest pewnie mokrym snem wszystkich innych retro społeczności.
Chwila na Atari Age, Atarionline.pl czy innym sajcie i człowiek po prostu jest pod wrażeniem tego jak świetnie przędzie retro scena Atari.
Coś wspaniałego!

Edit
przeciętna reakcja na słowo Atari jest mniej-więcej taka:




Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 17:13:09 przez michalmarek77
[#876] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@jubi, post #827

Tak tak, przypominam że mówimy o 1992 czyli roku premiery A1200, druciarstwo i syf to było dopiero na IBM PC pod dosem.


Dokładnie.

Mam wrażenie, że szanowne towarzystwo wieszające psy na Amidze, zapomniało jakie były standardy wtedy i chcąc nie chcąc porównują to do dzisiejszych standardów.

Mówi się, że mało kogo było stać na używanie na Amidze Workbencha z dyskiem, ale na PC też bardzo długo standardem był np. monitor mono z Herculesem, PC Speakerem i Norton Commanderem.

Nie zakłamujmy rzeczywistości. Długo Amiga miała możliwości o których PeCetowcy mogli pomarzyć, albo m usieli wydać furę pieniędzy aby osiągnąć standard dźwięku czy grafiki Amigi. Kwestie dogodności używania PC z jego wspaniałym DOS'em, to kolejna sprawa.
[#877] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@as..., post #871

Tak, pisal mi o tym ze jakis hardware maniak z Atari wykupil licencje i zamierza sprzedawac ct po zdaje sie 150 Euro, bez procesora 68060, o ile dobrze cene pamietam.
Szkoda, ze ten ktos nie planuje wersji dla Amigi.
[#878] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Don_Adan, post #877

Ten ktoś to jest gość :)
ha ha!
[#879] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Don_Adan, post #877

Szkoda, ceny Cyberstormów, Blizzardów i Apollo z 060 spadły by na łeb.
[#880] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@waldiamiga, post #879

Raczej by nie spadły, podobnie jak np. Blizzardów 1230.
[#881] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@as..., post #878

Widac Atari ma lepszych gosci od sprzetu niz Amiga, i to jest jego przewaga.
[#882] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@waldiamiga, post #879

Raczej na pewno, bo ct jest duzo lepsze od tych kart.
Byc moze jedynie ceny kart z PPC by sie utrzymaly, ogolnie dla mnie liczy sie stosunek cena do mozliwosci i w przypadku kart z phase 5 czy apollo jest on dosc niski.
[#883] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@pabloz, post #869

Miałem przyjemność pracować na tym gównie, na prawdziwym Atari TT... pamietam: nie dotykaj ikonki trzeciej na lewo... o kurva, 32 bomben. Jeśli w oprogramowaniu jest oskar za druciarstwo, to Calamus otrzymuje dwa!
[#884] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@ZbyniuR, post #865

na 040 25MHz nie da się słuchać mp3 stereo high quality połowa częstotliwości normalnie bez rwania.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 22:23:57 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#885] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #884

A np. na 030/50MHz da się słuchać 22 kHz mono przy 128 kbps (otwarzacz: Prayer2).
Za to do stereo faktycznie już absolutnie nie ma podejścia.

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 07:21:06 przez Jacques
[#886] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #884

Dokładnie, koledze znowu się wydaje, jeśli rzeczywiście słuchał mp3 tak jak piszecie, na 040/25 tylko w MONO ok, racja
[#887] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Don_Adan, post #881

Po pierwsze - nie "gości" tylko jednego gościa, Czuba mastah :) Po drugie - wątpię że jest lepszym szpecem od naszych "rodzimych" techników-magików. Po prostu - zaprojektował kartę według współczesnych sobie technologii. Trochę jakbyś twierdził, że sprzętowcy ACube są lepsi niż Dave Haynie, bo w SAM zastosowali DDRy, a Haynie w A4000 - marne SIMMy.
[#888] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@recedent, post #887

Pierwszy to Czuba a drugi to ten maniak co wykupil licencje i karte modernizuje, wiec gosci a nie goscia. Po drugie nie chodzi tutaj tylko i wylacznie o rodzaj uzytej pamieci, tylko o mozliwosci danej karty, czyli np. programowalna zmiane czestotliwosci CPU czy sloty PCI. To moglo byc pewnie rowniez zrobione w kartach Phase 5 20 lat temu a nie bylo. Jesli chodzi o sama pamiec to glownie chodzi o jej ilosc a pozniej o jej szybkosc, obsluga 512 MB czy 128 MB to zadna roznica dla bootromu karty. Twierdzenia, ze wiecej niz 128 MB by kolidowaly z czyms w Amidze3000/4000 tez byly bzdurne, bo Commodore przewidywalo obszar 0.5GB pod takie karty juz przy tworzeniu A3000.
[#889] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #884

wątpię aby to było w stereo

Falcon obsługiwał 16bit 44KHz Stereo i miał wyjście faktycznie 16bit
Nawet jak ktoś przesiadł się na PC a miał Falcona to mógł na nim bez problemów słuchać muzyki, ot bo był
[#890] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #884

Puszczałem MP3ki programem SongPlayer i nie pamiętam by tam była taka opcja jak "quality". Choć może była ale widać przy niej nie grzebałem skoro tego nie pamiętam. A już na pewno nie ustawiałem tego na maksa będąc świadomym ograniczeń posiadanego procka.

Na mojej 030/42MHz - MP3-ki chodziły w 11kHz mono w ok 70% procka przy 128kbps, przy 192kbps potrafiło przekroczyć 80%.
A MP2-ki działały w tym ustawieniu poniżej 30% procka, ale dawały też radę w 11kHz stereo lub 22kHz mono. Ale to zużywało ponad 80% i rzadko to włączałem, bo nie warto było przestawiać dla tych nielicznych MP2 które miałem.

A na pożyczonej 040/25MHz (ok 5 razy szybsza od mojej) - puszczałem 22kHz stereo, co mnie bardzo cieszyło bo w takiej postaci czasem nagrywałem muzę na kasety. A na moim procku aby to zrobić to musiałem je wpierw rozkompresować do WAV, a to wymagało więcej czasu i miejsca na twardym. Pamiętam też że na 040 procenty się bardziej wahały niż na 030, zapewne przez słabszy transfer z HDD niż w 030.
[#891] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@as..., post #871

Szczesciarze :P

BTW autor mogl juz zrezygownac z gniazda SDR SDRAM i wrzucic kosci na PCB.


Tak ciekawosta,z tego co czytalem mozliwe jest skonfigurowanie procesrow do pracy dwuprocesorwej. Tylko Pewnie kernel bylby do przepisania. Commodore kiedys eksperymentowalo z kartamia 2xMC68030.


http://www.bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=224

Arbitrem miedzy procesorami byl chyba superbuster

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 15:37:51 przez tom256
[#892] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@tom256, post #891

Commodore kiedys eksperymentowalo z kartamia 2xMC68030.

Pytanie czy docelowym systemem dla tej karty był AmigaOS czy też może port Systemu V od AT&T.
[#893] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@tom256, post #891

Arbitrem miedzy procesorami byl chyba superbuster


Układ 4145R0 to FatBuster więc możliwe, że pełnił rolę o jakiej piszesz.
[#894] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@waldiamiga, post #892

Zapytałem u źródła :)
It was intended to be used in AmigaOS. The idea was that the card processors would run a special version of Exec, essentially a "headless" version, and basically function as networked processors. We had some trouble with the new Buster prototype these required (new chip process at CSG), and by the time they were fixed, no one had any time left for the Gemini project
[#895] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@SuperBuster, post #894

https://www.youtube.com/watch?v=ZiW2wmFe2qo

Atari do dnia dzisiejszego nie wie kto zrobił falcon-a….
Nagle się po prostu znalazł a nie był to ste z doczepionym falconem..

https://www.youtube.com/watch?v=AMSe21uMgD4

Jak to gra na Falconie…
[#896] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@as..., post #895

A tak gra Voyager!!!
https://www.youtube.com/watch?v=kXzMkO83jA8
a tu przykład 505
https://www.youtube.com/watch?v=GVyS68DjQXQ

niestety to tylko joutuby!!!
[#897] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@as..., post #896

a jak gra amiga???
[#898] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@as..., post #897

nie spamuj. Jest opcja edytuj posta. Ostrzyżenie.
[#899] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@snajper, post #898

piszesz nie na temat!!
edit,
Yerzu lecisz tu?

Dzisiaj mam ciekawy dzień, weź zapodaj swój kawałek w dhs tracker, wiesz który ten 10 kanałowy….
https://www.youtube.com/watch?v=RnGtNYdeRxQ
wiesz ten lepszy…!


Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 00:48:28 przez as...

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 00:58:39 przez as...
[#900] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@as..., post #899

A jak gra amiga?
https://www.youtube.com/watch?v=eclMFa0mD1c
to jest dobre, później zapytam o nazwy kawałków + skąd to sciągnać na amisię!!



Szaf i mat
demo na falcona 4mb nie wymaga nawet fpu i działa z dyskietki.!. (hdd też nie potrzebne jest!)
https://www.youtube.com/watch?v=fyFDD-U_c9c

he he

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 01:19:16 przez as...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem