kategoria: A600
[#91] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #90

Kostki pamięci są w drodze do Ciebie.
[#92] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@TUPCOM, post #91

Pewnie im więcej tym lepiej,a tak przy okazji, czy czasem o czymś nie zapomniałeś?
[#93] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #92

Wiem, wiem. Pamiętam. W piątek wracam do domu.
[#94] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@Benedykt Dziubałtowski, post #89

A cos takiego tez masz?
http://www.kodak.com/global/en/professional/products/printers/8660/specs.jhtml
Chodzi mi o to jaki ten sprzet ma procesor.
[#95] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #92

Rafgc bendę miał dla ciebie pod koniec tygodnia około 10 kostek. Chcesz wylutowane czy wolisz sam wylutować ?
[#96] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@SAAX, post #95

Dla mnie bez znaczenia, mogą być na PCB. Dobra starczy już tych kości, bo zaraz będę w nich tonął. Potrzebuję tylko 5 :) na próbę, później można by się zorganizować, jeden załatwiłby złącza PCI , drugi kości, trzeci by to składał. Myślę, że cena wersji Mini na warunkach amatorskich nie powinna przekroczyć 50zł/szt.

Przy okazji, kto z oferujących kostki tutaj, ma niepotrzebny napęd - może być nagrywarka - DVD slim na sprzedaż?
[#97] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #96

Jesli montaż bedzie wymagał tylko lutownicy i skilla to moge to składac.
[#98] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@tom256, post #97

Mogę lutować .
[#99] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@SAAX, post #98

To już się dogadacie między sobą, ja nie chce z tego nic, celem jest zbicie śmiesznej ceny rozszerzeń 1MB oscylującej wokół 120zł o połowę. Jak sobie zorganizujecie taką akcję, to już zostawiam do waszej dyspozycji. Montaż wymaga lutownicy, podstawowego "skill"a w lutowaniu SMD i uśmiechu na twarzy (może ktoś łaskotać z rodziny), jak ktoś chce to może być i piwo, tylko, żeby było równo polutowane.
[#100] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #99

Fakt ceny rozszerzeń są chore, widok miny spekulanta bezcenny. Posiadasz prawa autorskie projektu :D.
[#101] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@SAAX, post #100

Jakie prawa :), każdy może sobie coś takiego zrobić sam, bo to nie jest nic skomplikowanego. Ja po prostu daje gotowy druk, płytka jest mała, więc będzie tania. Nie wiem ,czy czasem nie jest to najmniejszy 1MB chip na świecie :)

Piggybackmodom mówimy NIE!

Sławek, rozumiem, że wysłałeś już mi te kości? Ile ich tam jest?
[#102] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #101

Jestem w posiadaniu sporej ilosci kostek 71V016 , nie da sie ich wykorzystac przypadkiem ?
[#103] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rs2008, post #102

Teoretycznie można jeśli dostęp jest mniejszy niż 40ns, ale układ będzie już bardziej skomplikowany, bo wyjście w slocie Amigi to szyna przygotowana do sterowania dramem, czyli multipleksowana szyna adresowa i odświeżanie, więc trzeba dorobić układ, który by demultipleksował taką szynę i ignorował odświeżanie. Dodatkowo ten SRAM jest na 3.3V, więc potrzeba jeszcze albo bufora dwukierunkowego albo układu PLD, z odpowiednią ilością wyprowadzeń.

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 19:26:01 przez rafgc
[#104] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #103

Swoją drogą, wydaje mi się, że A603 zbudowane było na pamięciach SRAM. Nie posiadam już tego rozszerzenia, ale z tego co pamiętam było tam 8 kostek 128x8 (oraz układ PLD).
[#105] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #104

No właśnie i cena wzrasta o układ PLD i o rozmiar płytki, bo będzie większa.
[#106] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #101

Chyba 4 były. Żonka wysyłała. Ja dopiero jutro wracam do domu.
[#107] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #69

Myślałem dziś chwilę nad wykorzystaniem tych linii clockportu w A600... Może np. dałoby się na płytce rozszerzenia od razu umieścić kontroler ethernet? Np. RTL8019AS, jego cena jest absurdalnie niska (15zł). Programowanie też nie jest bardzo skomplikowanie. Pytanie tylko na ile skomplikowane jest zinterfejsowanie tego układu z clockportem od strony elektronicznej?

Gdyby ktoś zbudował takie rozszerzenie mógłbym napisać do tego driver SANA2.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 19:17:19 przez strim
[#108] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #107

Musiałbym się przyjrzeć jakiemuś przykładowi. Czy 16 rejestrów wystarczy aby podłączyć sam kontroler bez dodatkowej logiki?

Tutaj jest jakiś przykład połączenia PICa i tego kontrolera http://140.138.40.170/OptimalWeb/articlesystem/article/compressedfile/%282006-09-01%29%20Chapter%203%20%20Design%20of%20the%20Distributed%20Data%20Server.aspx?ArchID=1407 i na oko wydaje mi się, że jest tam więcej połączeń niż 4 bity adresu i 8 bity danych, trzeba by się zagłębić w dokumentacje jak działa ten układ, aby stwierdzić, czy można tym prosto sterować, czy potrzeba jakichś bajerów w stylu wyślij polecenie do PLD i czekaj aż zrealizuje zadanie.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 21:07:45 przez rafgc
[#109] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #108

16 rejestrów z pewnością wystarczy w trybie kompatybilności z NE2000. Z pewnością jest też tryb, w którym wystarczy 8 bitów danych (w tym trybie układ RTL8019 pracuje np. w atarowskim kartridżu EtherNEC do ST). Nie wiem tylko jak z adresowaniem... linii adresowych jest więcej niż 4. Tak na szybko ciężko mi wywnioskować, czy wszystkie faktycznie są potrzebne.

Jeśli dobrze rozumiem co tutaj się dzieje na stronie 4, to w tym przykładzie wykorzystano tylko 4 linie adresowe.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 21:41:52 przez strim
[#110] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #108

Podziwiam waszą wiedzę i umiejętności. Skoro planujecie dodać takie cuda do tej płytki to może szarpniecie się na nowszą wersję PCB A600? Dodacie na płycie coś na wzór fast aty, szybszego procka 68000 itd. Czytałem na forum, że ktoś za granicą kombinował coś takiego z A1000, A4000. Do tego jakiś interfejsik i obudowa klawy od A600 (na styl infinitiv A1200). Tak sobie pomyślałem, ale to pewnie mało realne.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 21:37:18 przez Ender
[#111] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@Ender, post #110

Błagam, działajmy realistycznie, nie wchodźmy w strefę marzeń drunk.
[#112] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #111

No ja tylko tak sobie zamarzyłem.;)
[#113] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #108

W razie, gdyby RTL8019AS okazał się nieadekwatny, można też wziąć pod uwagę CS8900A. Ten układ na pewno nie wymaga więcej niż 4 bitów adresu i 8 bitów danych. Z resztą, okazuje się że był wykorzystany w rozszerzeniu RR-Net dla C64, które opiera się na... clockporcie . Minusem jest brak obsługi przerwań sprzętowych w trybie 8-bitowym, ale to nie jest jakiś wielki problem.

Niestety cena jest nieco wyższa (34zł przy zakupie 10 szt.).

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 22:07:12 przez strim
[#114] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #109

Tam wykorzystano 5 lini adresowych i pracuje w 8 bitach (IOCS16B), tabela 5.1.1 opisuje rejestry, przy 4 liniach adresowych maksymalny dostęp będzie do rejstru 0F, 0A i 0B to jakieś specjalne rejestry Realteca i można je remapować na coś innego, ale już trzeba wtedy mieć PLD. W tym EteherNECu też jest 5 linii adresowych.
[#115] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #113

Na tej karcie do C64 jest jakiś PLD przed układem, ale nie wiem w jakim celu on tam siedzi, czy generuje tylko IOR i IOW, czy może coś więcej.

Tu jest schemat innej karty C64, ale tam jest więcej linii adresowych. http://www.next.gr/computer/interfaces/ethernet-board-for-c64-and-sx-64-l7931.html

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 22:22:32 przez rafgc
[#116] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #115

Wydaje się, że PLD w RR-Necie jest potrzebny gdyż niektóre rejestry CS8900 są 16-bitowe i PLD pewnie "dzieli" je na 2 8-bitowe.

EDIT: Eh, nie, nie jest tak ;). Bzdury piszę.

EDIT2: Może to jeszcze coś podpowie...

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 22:31:31 przez strim
[#117] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #116

Jak dla mnie to ten PLD ma za mało portów IO aby móc przepuszczać i obrabiać 16 linii danych (IN oraz OUT), bo właściwie to ma tylko 16 linii, a w tym układziki zbyt wiele się nie zmieści, chyba, ze chodzi o adres rejestru, wtedy PLD musi otrzymać górny adres i dolny adres, dopiero wtedy rozpocząć cykl, czyli trzeba zmarnować ogólnie dwa cykle, aby wysłać adres rejestru.

Trochę dziwne jest to, że w linku podanym w poście #115 na schemacie jest 8 linii adresowaych natomiast w tekście poniżej są wspomniane tylko 4.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 22:37:15 przez rafgc
[#118] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #116

Czyli ogólnie oto chodzi, aby pozmieniać adresy rejestrów, by nie kolidowały z innymi urządzeniami?

Z tego dokumentu wynika, też, że potrzeba właściwie tylko 7 (14? - bo nie wiem, czy dobrze czytam) rejestrów do pracy, na C64 nie działa status przerwania, ale ciekawe, czy na amidze już tak.


Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 22:48:44 przez rafgc
[#119] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #118

Z tego dokumentu wynika, też, że potrzeba właściwie tylko 7 rejestrów do pracy, na C64 nie działa status przerwania, ale ciekawe, czy na amidze już tak.


Wg. mnie nie. Z któregoś application note na stronie cirrus wynika, że i tak trzeba pollować w trybie 8-bit.

Czyli ogólnie oto chodzi, aby pozmieniać adresy rejestrów


Szczerze mówiąc to nie jestem pewien o co chodzi, miałem nadzieje, że Ty będziesz .

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 22:49:31 przez strim
[#120] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #119

Nie wiem, co to jest pollowanie :), jeśli potrzeba tyllko 7 lub 14 rejestrów, to trzeba je tylko sobie wybrać i ten RTL tez powinien działać. Wychodzi na to, że wystarczy podpiąć go do clockportu i napisać sterownik.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 22:52:40 przez rafgc
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem