kategoria: A600
[#121] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #120

Właśnie studiuje istniejący driver dla tego RTLa, ale niestety wygląda na to, że wyższe rejestry też będą potrzebne :/.

Rzuć proszę okiem na stronę 11 datasheetu CS8900A. Tam jest użyty zewnętrzny dekoder adresów, może taką funkcję pełni właśnie PLD w RR-net?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 23:09:05 przez strim
[#122] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #121

A co oznacza LA na szynie ISA? Ten dekoder ma jedno wyjście prowadzące do Chip Select, a chip select to to samo co WYBIERZ w kontekście układu z którym chcemy się w danej chwili komunikować. Myślę, że jak podłączysz pod to SPARE_CS albo NET_CS, to będzie to samo.
W tej karcie do C64 z postu #115 CHIPSEL jest na stałe podłączony do masy, czyli układ cały czas reaguje na polecenia.


Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 23:25:22 przez rafgc
[#123] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #122

Latch Adress? Jest też chyba jako ALE - adress latch enable. Tak jakoś mi się kojarzy - o ile dobrze pamiętam do wyższych niż 16 bit adresów.
[#124] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #122

Znalazłem jeszcze jeden układ - Davicom DM9000B. Wydaje się, że pasuje do clockportu idealnie, bo z punktu widzenia hosta wymaga tylko dwóch rejestrów (index i data). Wymaga też tylko 8 bitów danych. Niestety najgorzej jest z jego dostępnością. Jest jakiś niemiecki importer, ale nie ma ceny na stronie.
[#125] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #122

Jeszcze jeden pomysł - kontroler USB SL811HST. Interfejsowanie od strony sprzętowej wydaje się proste (może ktoś to potwierdzi, ja tam widzę tylko linię A0 i 8 bitów danych :P). Programowanie raczej trudne, ale wykonalne. Cena bajecznie niska ;). Gdyby ktoś zbudował dla mnie płytkę (pod clockport, lub pod złącze krawędziowe A600) z tym układem mógłbym spróbować coś podziałać...
[#126] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #125

Może wcześniej nie napisałem tego, ale przyznaję, że moje umiejętności w dziedzinie elektroniki są zbyt kiepskie bym sam zaprojektował i polutował taką płytkę. Co prawda mam lutownicę i nawet w podstawowym zakresie się nią posługuje, ale lutowanie elementów SMD jest daleko poza tym zakresem...
[#127] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #125

Czy sygnał przerwania to jest wejście w slocie Amigi? Ten kontroler USB rzeczywiście wygląda na prosty do podłączenia, ale do elementu SMD potrzeba zrobić płytkę, jeśli to jest PLCC, to można zrobić w pająku, bo do tqfp trzeba użyć przejściówki.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 00:53:06 przez rafgc
[#128] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #127

Czy sygnał przerwania to jest wejście w slocie Amigi?


Tak, to jest pin INT6 .

do elementu SMD potrzeba zrobić płytkę


Jaki byłby m/w koszt takiej płytki?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 00:55:14 przez strim
[#129] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #128

Jak robiona w płytkarni to pewnie coś około 50zł przy jednej sztuce. Jak chcesz na clockport, to pewnie potrzebna by była tasiemka, ale jak masz A604, to widzę, że tam można sobie elegancko to wpiąć w ten slocik na subway, pewnie taka karta będzie od subway wolniejsza. A tak w ogóle, to najpierw będzie trzeba sprawdzić, czy ten clockport w ogóle będzie działać.

Szkoda, że mi nie przyszło do głowy, żebyś spisał też podstawkę pod scandoubler z A603.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 01:07:21 przez rafgc
[#130] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #129

Jak robiona w płytkarni to pewnie coś około 50zł przy jednej sztuce.


Rozumiem, że to tylko koszt produkcji zaprojektowanej płytki. Ale co z projektem?

Jak chcesz na clockport


Dla mnie z pewnością byłoby to wygodniejsze, bo mógłbym podpiąć do A1200 czy nawet A3000. Nie ma znaczenia czy z tasiemką czy bez.

pewnie taka karta będzie od subway wolniejsza


Z pewnością, ale ma tą przewagę nad Subway'em, że może zostać wyprodukowana . A na następną partię Subway'a się nie zanosi.

Szkoda, że mi nie przyszło do głowy, żebyś spisał też podstawkę pod scandoubler z A603.


Mogę spisać z A604 jak będę w domu - powinna być taka sama .
[#131] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #130

Rozumiem, że to tylko koszt produkcji zaprojektowanej płytki. Ale co z projektem?
tzn? płytka + scalak + stabilizator? jak się robi więcej płytek, to wychodzi taniej za sztukę, trzeba liczyć, ze wyjdzie gdzieś w granicach 100zł za prototyp, a ile tych prototypów będzie to nie wiadomo.

jestem ciekaw tylko, czy obsługa sygnałów bezpośrednio przez clockport nie będzie za wolna dla tego układu, na subway widzę jeden PLD i tez nie wiem za co odpowiada :)

Spisanie podstawki z A604 może być problemem, widzę na zdjęciu jakieś dodatkowe układziki względem A603, na A603 wyglądało to tak jakby podstawka była podłączona do slotu bezpośrednia a tutaj Jens mógł to puścić przez jakieś bufory, co na pewno utrudni rozszyfrowanie połączeń.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 10:37:36 przez rafgc
[#132] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #131

Czy w Sybway jest zaprogramowany ten cały stos USB?
[#133] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #131

na subway widzę jeden PLD i tez nie wiem za co odpowiada


Z tego co pamiętam z rozmowy z Michaelem Bohmerem, układ PLD odpowiada za maskowanie przerwań i obsługę linii RESET układu UHC124 (dzięki temu można resetować układ programowo). Nie wiem czy pełni jeszcze jakieś funkcje...

a tutaj Jens mógł to puścić przez jakieś bufory


Na A603 też był układzik PLD, ale nie wiem czy podstawka była do niego podłączona, wydaje mi się, że nie, bo na niej potrzebne są tylko te linie, które normalnie są dostępne w podstawce układu Denise (i to pewnie nie wszystkie).

Czy w Sybway jest zaprogramowany ten cały stos USB?


Nie, Subway jest oparty na układzie UHC124, który pełni tylko rolę interfejsu hosta USB (analogicznie jak SL811HST, tyle że UHC124 wydaje się prostszy w programowaniu). Stos USB działa na poziomie systemu operacyjnego (Poseidon).

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 11:42:24 przez strim
[#134] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #133

No dobra, na czym polega to maskowanie przerwań i czy jest ono potrzebne? Ciekawi mnie na jakiej zasadzie Subway jest szybszy o 60% na tym dedykowanym clockporcie, czy to zasługa sterownika, czy lina NET_CS może być obsługiwana szybciej?

Rozumiem, że chcesz sam napisać ten stos (dlaczego stos)?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 12:26:12 przez rafgc
[#135] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #134

na czym polega to maskowanie przerwań i czy jest ono potrzebne?


Cholera wie tak do końca jak ono działa, nie analizowałem tego układu PLD. Pewnie chodzi o to, żeby UHC124 nie rzucał przerwaniami do Amigi, dopóki stos na poziomie systemu operacyjnego nie będzie działał. Ale to tylko moje domysły.

Ciekawi mnie na jakiej zasadzie Subway jest szybszy o 60% na tym dedykowanym clockporcie


Chyba wynika to z faktu, że na SPARE_CS są inne wait states (jak to się na polski tłumaczy?): 3 na read i 4 na write, a na NET_CS jest 0 na read i na 1 write.

Rozumiem, że chcesz sam napisać ten stos (dlaczego stos)?


Na pewno na początku bym eskperymentował pod NetBSD, bo tam mam już działający stos USB pod m68k, który jest integralną częścią systemu. Jak tam zadziała to można zacząć się martwić jak to zrealizować pod AmigaOSem. Można pisać samemu ale to nietrywialne zadanie, można próbować przeportować stos z NetBSD, można próbowac uzyskać licencję na któryś z istniejących stosów dla AmigaOS.

A dlaczego stos to nie wiem, tak to się nazywa .

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 13:52:43 przez strim

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 13:55:36 przez strim
[#136] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #135

Blokowanie przerwań można zrobić na przerzutniku, np sygnał przerwania będzie blokowany póki nie pojawi się pierwszy rozkaz dla układu, czyli powiedzmy NET_CS pierwszy raz od resetu stanie się aktywny (o ile oczywiście sam system sam nie sprawdza, czy pod tym sygnałem coś siedzi).
[#137] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #136

Przydałby się adapter taki jak to: http://www.ebay.com/itm/TQFP-LQFP-48-Adapter-DIP-PCB-PINS-PCB-TQFP-48-DIP48-GREAT-EDU-/160662126019

Pytanie, kto z forumowiczów trawi płytki i mógłby wytrawić jednostronną płytkę z tqfp48 (potrafi ktoś dwustronne?)?
[#138] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #137

Może coś takiego by wystaczyło, można to kupić w PL.

EDIT: Ta cena nie może być prawdziwa... Już taniej chyba zrobić płytkę

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 15:01:29 przez strim

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 15:05:42 przez strim
[#139] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #138

To jest adapter do programatora, nie płytka tylko sama podstawka jest aż taka droga.
[#140] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #139

A co sądzisz o tym module?

Tu dokładniejszy opis.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 15:38:48 przez strim
[#141] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@strim, post #140

Ciekawe, scalak od razu z płytką, praktycznie wyjdzie taniej niż kupno scalaka i zamawianie płytki osobno. wystarczy tylko podstawka i przewody do clockportu.

I nawet opis IO jest całkiem jasny np do czego służy wejście A0.
Napisz mi na maila jak chcesz dalej ciągnąć ten temat z tym układem, jak będzie coś się działo w temacie konkretnego, to wtedy się tutaj coś napisze.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 15:46:41 przez rafgc
[#142] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #141

Ok, puściłem Ci maila.
[#143] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@TUPCOM, post #106

Sławek, czym żona wysłała te kostki? Zwykłym ekonomicznym? Jeszcze do mnie nic nie doszło.
[#144] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #143

Dostałem karty graficzne od kolegi SAAX z odpowiednimi kostkami i już jedna prototypka poszła do niego do testów z możliwością odkupienia za bajecznie małe w porównaniu z Allegro pieniądze, będę miał jeszcze dwie takie płytki, chociaż obecnie jeśli ktoś jest głodny testów, mogę wysłać jedną. Ostatnia czeka na kostki 1MB od kolegi TOM256, jeśli da rade z nich skorzystać, to zmodyfikuję jeszcze płytkę aby można było korzystać z dwóch rodzajów kości. Mówimy oczywiście o gołym rozszerzeniu bez RTC, sam CHIP, taki jest najbardziej potrzebny i do niego podam później Gerbery (ani mi się ważyć sprzedawać to za więcej niż za 60zł), projekt rozszerzenia z RTC i clockportem zostawiam na razie w swojej strefie.
[#145] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #144

Palec do budki, bo za minutki...
[#146] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #145

Cześć, mogę jedną pobrać do testów .
[#147] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #145

Również zgłaszam się na ochotnika do testów :)
[#148] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #145

Witam!
Na testowanie się nie załapię, ale jako pospulstwo chętnie bym załapał się na płytkę, zestaw elementów do montażu lub gotową pamięć.
Fajnie że ruszyłeś temat pamięci do A600.
[#149] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rabble, post #148

Testerów mam że tak powiem zaj.....ch, biorą za darmo płytkę i siedzą cicho, więc więcej testerów nie będzie, gerbery zostaną udostępnione, każdy będzie sobie mógł zrobić na własne ryzyko.
[#150] Re: Pospolite ruszenie (pamięci do A600)

@rafgc, post #149

Skoro mowa o testowaniu, to może ruszyłeś temat clockportu, o którym rozmawialiśmy? gwizdanie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem