Forum » AROS
  kategorie: Broadway, Icaros Desktop
[#91] Re: No co z tym Arosem :(

@Pawelek, post #90

Czy nie byłoby teraz łatwiej napisać nowy sterownik biorąc jako szablon źródło jakiegoś sterownika sieciowego już gotowego i tylko zmodyfikować w odpowiednich miejscach co trzeba.


No mniej wiecej do tego sie to sprowadza. Problem polaga na tym ze szablonu (uniwersalnego kodu) jest bardzo malo, a tego co trzeba "tylko" zmodyfikowac jest niestety bardzo duzo.
[#92] Re: No co z tym Arosem :(

@mschulz, post #91

przydaloby sie troche podokanczac te sterowniki ktore sa. na przyklad malo ktory ster siciowek arosa dziala na big endian, testowane pod emulacja sam pos qemu.
[#93] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #62



Dla tych, którzy myślą, że dobieranie sprzętu pod AROS-a jest bezcelowe i kosztowne. AsusP5Q, wraz dokupieniem obsługiwanych kart PCI, jakieś 600 PLN. Acer Aspire One 150 PLN. Amiga NG, w pełnej krasie. Jak kogoś stać, proszę bardzo, Power Mac pod MOS-a, o Amidze X1000/5000 i AOS4, nie wspominając. Ja wybrałam AROS-a. I jak ktoś mowi że się nie da, to ja mówię że się da szeroki uśmiech
[#94] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #93

Ja mojego arosboxa złożyłem za 200 pln (poleasingowy komputer typu desktop firmy fujitsu z core 2 duo). Musiałem jedynie dołożyć kartę graficzną na szczęście takową akurat miałem (GF8400 GS). Mając 600 zł można śmiało kupić powermaca/powerbooka + licencje dla MorphOS.
[#95] Re: No co z tym Arosem :(

@jarokuczi, post #94

Mając 600 zł można śmiało kupić powermaca/powerbooka + licencje dla MorphOS.


Masz rację. Ale po pierwsze nie mam warunków lokalowych żeby trzymać dwa desktopy/stacjonarki(choć może Powerbooka może bym wciśnął gdzieś), ale z założenia miał być pod AROS-a, ale przy okazji miał służyć do innych, bardziej powszechnych prac. Choć jak teraz patrzę, to częściej siedzę na notebooku (często mnie nie ma w domu, a tam gdzie mogę używać AROS-a, to właśnie wyciągam Acera.
[#96] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #95

Tak mnie właśnie tknęło. Mam leżące odłogiem Rasperry 3 i netbooka HP Mini 210. Może postawić Arosa? Komuś udało się to na takim sprzęcie? Widziałem filmiki z malinką ale nie znalazłem jakiegoś tutoriala jak to ogarnąć.
[#97] Re: No co z tym Arosem :(

@mareq, post #96

Z Malinką Ci nie pomogę, jedynie polecę link dystrybucji ABIv1:
tu
Ale podejrzewam, że niewiele na to będzie. Lepiej zainstalować Amibiana i zrobić z tego wypasionego Klasyka.
Co do HP-ka, ma dość zbliżone parametry do Acer Aspire One. Można by spróbować.
[#98] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #97

No co z tym Arosem... widzę światełko w tunelu

Mam Acera Aspire One, leży odłogiem, nie pamiętam dokładnego modelu ale wizualnie jest taki sam jak ten Twój, więc jest duża szansa, że AROS na tym poleci.

Mam pytanie, bo nie bardzo widzi mi się "praca" na 10 calowym ekraniku... Mianowicie, czy jak podłączę do tego netbooka normalny monitor przez wyjście VGA, myszkę, klawiaturę na USB to Aros to obsłuży?
[#99] Re: No co z tym Arosem :(

@mccnex, post #98

Szkoda że nie zajrzałem tu wczoraj, sprawdził bym. Dziś wieczorem sprawdzę.
[#100] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #99

Spoko nie pali się, bo w domu będę dopiero za dwa tygodnie.
[#101] Re: No co z tym Arosem :(

@mccnex, post #100

Mam dobre wieści.
Po podłączeniu nic, ale po resecie, Icaros przełączył się na monitor. Mało tego, sterownik IntelGMA, prawidłowo rozpoznał monitor, ukazując wszystkie dostępne tryby dla niego, w ScreenModePrefs.

Klawiatura, po wpięciu od razu została wykryta przez Posejdona, i od razu można z niej korzystać.

Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie aby zaistalować na tym IcarosDesktopa. Będziesz mógł używać jak stacjonarki, a po odłączeniu zabierać ze sobą, gdzie Ci się żywnie podoba.szeroki uśmiech

Edit: Myszki usb używam cały czas (bezprzewodowej z odbiornikiem), więc o niej zapomniałem, bo to że ona jest, stało się dla mnie oczywistą oczywistością

Edit2: Mój to ZG5, a listę obsługiwanych Acer'ów znajdziesz tu

https://en.wikibooks.org/wiki/Aros/Platforms/x86_Complete_System_HCL#Acer_Netbooks


Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 22:52:27 przez don_rafito
[#102] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #101

Super, to już mam trzeci projekt komputerowy na powrót do domu. Dziękuję Ci bardzo!

Amiga x86 rulez!
[#103] Re: No co z tym Arosem :(

@mccnex, post #102

Coś tak tu ucichło. A tu następna aktualizacja Icaros'a się szykuje.
Super, to już mam trzeci projekt komputerowy na powrót do domu.

I jak poszło?
[#104] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #103

Właśnie, wraz z jeszcze następną aktualizacji wyjdą sterowniki do VMWara
[#105] Re: No co z tym Arosem :(

@jarokuczi, post #94

Jakby coś to zapraszam po PowerBooka A1139 17" na tutejszą giełdę ;)
[#106] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #103

Coś tu zaś cicho. Na szczęście Paolo pracuje na pełnych obrotach. Kolejna aktualizacja systemu, do 2.2.7.
1
[#107] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #106

Za około dwa tygodnie można spodziewać się public release :)
Czy aktualizowałeś już ZG5?
[#108] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #103

Nie poszło. Cały tamten wolny czas włożyłem w starego peceta i małe Atari. Laptop pod Arosa leży i czeka na swoją kolej. Na pewno się odezwę jak wrócę do tematu. Co się odwlecze...
[#109] Re: No co z tym Arosem :(

@mccnex, post #108

108 post był mój, a więc szczęście

No dobra, na "wolnym" czasu mi nie starczy na zrobienie tego Acera ale chcę go zabrać ze sobą na puszkę.

To jest Acer Aspire One D255-2DQkk. Co potrzebuję do niego, jaki dokładnie soft mam sobie ściągnąć i przygotować, żeby potem się z tym uporać?
[#110] Re: No co z tym Arosem :(

@mccnex, post #109

Pobrać livecCD ze strony IcarosDesktop i przygotować z ISO bootwalny pendrive z systemem. Na stronie IcarosDesktop jest tutorial jak to zrobić. Potem startujesz z pendrive instalujesz system i już.
[#111] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #110

Dzięki. Wiem, że to niby oczywiste ale wolę teraz spytać niż potem dowiedzieć się, że muszę coś tam jeszcze pobrać, a nie będę miał dobrego netu do takich zabaw. Jak ruszę dalej to będę pisał ;)
[#112] Re: No co z tym Arosem :(

@mccnex, post #111

dla zainteresowanych tu powstaje lekka dystrybucja arosa na amigi, zwlaszcza takie z wampirami, ale nie tylko:
https://dl.amigadev.com/nightly/aros/2019/04/13/amiga-m68k-6.5.0-2.32/
[#113] Re: No co z tym Arosem :(

@Pentanteles, post #107

Nie miałem czasu ostatnio na AROS-a. Właśnie nadrabiam (aktualizuje).

Skończyłem, wygląda spoko

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 10:36:25 przez don_rafito
[#114] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #113

w ciagu nocy kalamatee zaktualizowal nasza wersje gallium/mesy z wersji 7 do 19. nie wiem jednak czy bedzie to mialo wplyw na abi v0 czyli istniejace dystrybucje i386. racze nie sadze bo ktos musialby sie tym zajac.
[#115] Re: No co z tym Arosem :(

@wawrzon, post #112

Zainteresowałem się i odpaliłem na A600 z ACA620. System odpala :) niestety Wanderer jest nieużywalny na tym konfigu a Workbook jest nie używalny z braku funkcji. Sam system chodzi dość ciężko. W związku z powyższym mam dwa pytania.
  • 1. Chciałem skorzystać z funkcji maprom karty aby wgrać kicka do zarezerwowanego obszaru na karcie żeby nie marnować cennego fast ramu. Niestety nie wiem jak połączyć ext i main rom w 1mb mapowalny obraz ktoś coś? Dodam że próbowałem po prostu połączyć dwa pliki w jeden bez pozytywnych rezultatów.
  • 2. Czy jest jakis tutorial (w miare łatwy) opisujący jak zacząć udoskonoalać np. takiego Workbooka (chciałbym chociaż zaimplementować brakujące funkcje z menu jak shell itd.)

Na koniec muszę przyznać że niezłą radochę mi dało odpalenie systemu NG na A600 OK dobra robota



Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 22:41:43 przez jarokuczi

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 22:59:12 przez jarokuczi
[#116] Re: No co z tym Arosem :(

@jarokuczi, post #115

Ad 1. udało mi się załatwić przy użyciu narzędzi z remusa (Make1MBRom)

Dodatkowo po zmniejszeniu ilości kolorów na wb do 4 wanderer stał się bardziej responsywny chociaż i tak nie ma mowy o wygodnej pracy.

[#117] Re: No co z tym Arosem :(

@jarokuczi, post #116

68020 to naprawde niska polka, ale jak jest taktowany? 28mhz? w kazdym razie shell powinien byc uzywalny, z wandererem moze byc gorzej. planuje w tej dystrybucji ewentualnie zastapic wanderera scalosem. to ma pewne plusy ale problem w tym ze w tle pozostaje na razie otwarte okno pozerajace chip albo vram.

pozatym musze wykonac w koncu niskokolorowy zestaw ikon w formacie iff a nie png.

gratulacje w odpaleniu ksickstartu arosa z flasha, jesli dobrze rozumiem, robil to dotad najwyzej toni jak wiem.

jak masz lcd to powinienes sprobowac pewnie trybu highres interlace jako ze podwoi ci to rozdzielczosc w pionie do w miare uzywalnej. miganie ekranu nie powinno juz tak przeszkadzac.

jezeli jestes programista i znasz angielski, podaj mi twoj mail i zapraszam na naszego slacka. tam mozesz dowiedziec sie szczegolow od koryfeuszy arosa i amigi a ja moge pomoc ci w kompilacji i wprowadzaniu zmian do repozytorium.
[#118] Re: No co z tym Arosem :(

@wawrzon, post #117

na szybkensa zrodla workbooka sa tutaj:
https://trac.aros.org/trac/browser/AROS/trunk/AROS/workbench/system/Workbook
nie przestrasz sie brakujacego certyfikatu, nie bedziesz musial podawac numerow konta;)
[#119] Re: No co z tym Arosem :(

@wawrzon, post #117

Moja Amiga ma zegar 16 MHz. Shell dziale elegancko podobnie jak editor ;).

Kickstartu nie flashowałem tylko mapowałem przy użyciu Acatune. Ale wiem że działa bo zastąpiłem bootstrap aros na początku sekwenscji startowej właśnie mapowaniem romu a Aros odpala bez problemu. Funkcja mapowania w ACA wykorzystuje normalnie niedostępny dla systemu obszar pamięci karty na zapisanie tam rom co owocuje sporym przyspieszeniem w porównaniu do standardowego romu, choć w przypadku arosa przyspieszenia nie ma ponieważ i tak kickstart arosa siedział w fascie, jedyny zysk to wolna pamięć.

Tryby highres laced na ECS to już w przypadku workbencha mordęga więc odpuszcze je na arosie całkowicie.
[#120] Re: No co z tym Arosem :(

@jarokuczi, post #119

a tak, mam tendencje do zapominania o tym. mam tu jedynie kompy z aga i pozyczona szescsetke z wampirem i sporo sie nadziwilem czemu aros nie daje ustawic wiecej kolorow zwlaszcza na interlejsie az przypomnialem sobie ze to ecs ;)

powiem tyle, ze odpalalem juz arosa na golym 68000 (po wyjeciu wampira) a co za tym idzie i po usunieciu paru modulow nawet na 2mb pamieci, ale twoj konfig to wlasciwie jest low end, wiec jesli uwazasz ze takie proste elementy/narzedzia jak shell i edito,r ktore nie korzystaja z mui/zune, dzialaj ok to jest bardzo dobrze, bo wlasciwie malo kto pracuje nad arosem pod katem tak minimalnej konfiguracji.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 22:06:30 przez wawrzon
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem