Forum » AROS
  kategorie: Broadway, Icaros Desktop
[#121] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #1

Ja dzisiaj instalowalem na 2 lapkach, na jednym nie dziala a na drugim dziala calkiem spoko, teraz wlasnie z niego pisze, jak widac musze czcionki ogarnac, siec lata, grafa tez, ale z dzwiekiem mam klopot, wywalilem z ahi wszystkie drivery bo sie wieszalo, i wszystko co korzystalo z dzwieku sie wiechalo, teraz sie nie wiesza ale dzwiek tez nie dziala. Nie mam pojecia jaki sterownik zapodac i skad, gdzies w pciinfo pisze mi cos ze jest multimedia audio AMD, jak by mi dzwiek dzialal w arosie na tym lapku to by byllo fajnie bo lezala na szafie nieuzywany dlugi czas, jest to ProBook z HP 6475b. Jakby ktos wiedzial skad i jaki sterownik wrzucic to by bylo spoko.
[#122] Re: No co z tym Arosem :(

@QUAD, post #121

Ze specyfikacji producenta wynika że jest w tym HD audio. Więc taki sterownik powinien być. Ustaw progi głośności na wszystkich jednostkach muzycznych taki sam. A jak masz z grafiką? Podano że jest tam Radeon, więc tylko VESA? Czy masz inną grafikę w środku? Co do spolszczania i czcionek, poszukaj w którymś AmigaNG (chyba w 2 lub 3 numerze). Opisałem całą instalację wraz ze spolszczaniem i czcionkami.

Edyta: cytat z Aros Support:

Sound wise there are the

HDaudio for intel and AMD netbooks, ultrabooks, notebooks and motherboards
CMI8738 C-Media for PCI and PCI Express
for the semi professional some early VIA Envy24 pci family based sound cards
Creative cards based on EMU10K1 chips SBLive (early Sound Blaster Live)
Sound Blaster 128 aka SB16 PCI
some intel based AC97 codecs


Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 07:55:54 przez don_rafito
[#123] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #122

Jak chodzi o HD audio, to jak sterownik jest w devs/ahi i włączę cokolwiek co korzysta z dzwięku to mam zwieche :/
Grafikę sprawdzę i napiszę, na pewno jest natywna rozdzielczość monitora :)
Dzięki, zobaczę AmigaNG, poczytam bo dzisiaj na chwilę poklikałem i nic nie wskórałem.
a i w ahi widzi mi jeszcze void.audio (ale nie działa)


wlasnie sprawdzilem, dziala jako vesa w devs/monitors jest ati i inne stery ale nie widac w screenmode

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 08:20:13 przez QUAD
[#124] Re: No co z tym Arosem :(

@QUAD, post #123

Art o instalacji AROS-a jest tu:
AmigaNG3
Void.audio zawsze pokazuje nawet jeśli masz nieobsługiwaną kartę muzyczną. Jeśli w Screen Modes pokazuje Ci VESA to tak jak pisałem; Radeon jest obsługiwany tylko w tym trybie i masz dostępny tylko jeden tryb wyświetlania: maksymalny. Ładnie chodzi ale o wsparciu 3D możesz zapomnieć.
Wracając do dźwięku, tylko sterownik HD audio obsłuży dźwięk. Uruchom preferencje AHI zanim coś uruchomisz i spróbuj poustawiać kanały, jednostki muzyczne, bufory. Ewentualnie zajrzyj do BIOS-a może są tak jakieś ustawienia dotyczące dźwięku.
[#125] Re: No co z tym Arosem :(

@jarokuczi, post #116

@jarokuczi
Ad 1. udało mi się załatwić przy użyciu narzędzi z remusa (Make1MBRom)

moglbys sprawdzic czy mozna zmapowac aros.elf lub aros.hunk.gz z katalogu boot/amiga przypomocy acatune?
[#126] Re: No co z tym Arosem :(

@wawrzon, post #125

pawdopodobnie aros.hunk.gz trza by rozpakowac. chcialbym ominac koniecznosc remusa bo w ten sposob moglibysmy byc moze scryptem wykryc obecnosc aca spod s-s i wtedy mapowac gotowy obraz romu zamiast bootstapu i koniecznosci grzebania w tym dla uzytkownika.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 01:16:18 przez wawrzon
[#127] Re: No co z tym Arosem :(

@wawrzon, post #126

toni wilen mowi ze obydwa pliki 512k pliki arosowego kickstartu (boot/amiga) powinny funkcjonowac z aca remap tak jak sa.
[#128] Re: No co z tym Arosem :(

@wawrzon, post #127

Próbowałem ładować rozpakowany aros.hunk ale acatune wyrzucała błąd że plik ma zły rozmiar. Chyba podobnie próbowałem robić z elfem ale nie jestem w 100% pewny. Co do mapowaniu dwóch plików rom i ext niestety nie wiem jak takie coś osiągnąć. Przynjamniej nie znajduje odpowiedniej opcji w dokumentacji ACATune. Jeśli toni wilen zna inny sposób mapowania z chęcią go poznam, choć używanie toola z remusa to dosc prosta sprawa i mozna by go oskryptowac w startup-sequence:
IF EXISTS c:acatune
  If NOT EXISTS sys:boot/amiga/aros-1mb.rom
    Make1MegROM STD=sys:boot/amiga/aros-rom.bin EXT=sys:boot/amiga/aros-ext.bin OUT=sys:boot/amiga/aros-1mb.rom MACHINE=A500
  Endif
 c:acatune maprom sys:boot/amiga/aros-1mb.rom
ELSE
  boot/amiga/AROSBootstrap ROM  boot/amiga/aros.hunk.gz
ENDIF
[#129] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #124

Kombinowałem z biosem noc to nie daje, dźwięku nadal nie ma, wystarczy że jest sterownik hdaudio w devs/ahi i jak próbuję odpalić konfig ahi to jest zwiecha :(
[#130] Re: No co z tym Arosem :(

@jarokuczi, post #128

@jarokuczi

shk po prostu uzywa joina by zrobic z obydwu plikow ks 1mb.
akcel ten sam co twoj.
ponizej link do jego obrazu ktory mozna po prostu rozpakowac na nosnik, nie przygotowujac go poprzednio.

https://www.dropbox.com/s/zzud88wkky1pxq5/ArosCF_ACA020.7z?dl=0

tak doladnie o czyms takim jak twoj skrypt myslalem..
[#131] Re: No co z tym Arosem :(

@QUAD, post #129

Jak dla mnie dość nietypowa sytuacja. Miałem IcarosDesktopa od wersji 1.2 (chyba, na pewno coś około) na 5 różnych komputerach (wliczając w to dwa obecne) i w życiu czego takiego nie spotkałem. Jak rozumie to: otiwerasz katalog Prefs, klikasz na AHI i zwis?
Może tak, ściągnij ISO ze w wcześniej wersji (proponuję 2.2.5) i zagraj z niej AHI i sterowniki. Jak to nic nie da, to przeinstaluj AROS-a instalując właśnie wersję 2.2.5. Dlaczego akurat ta: miałem pewne kłopoty z wcześniejszymi, ale od 2.2.5 jest ok. Teraz robię tylko aktualizacje. I wszystko śmiga. Jak to się potwierdzi daj mi znać (dam znać Paolowi, mam z nim kontakt, co prawda nie jestem jego beta-testerem, ale właśnie zgłosiłem mu zauważone błędy przed 2.2.5 i on je uwzględnił).
[#132] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #1

AROS chyba rzeczywiście się zwija. Próbowałem wejść na [url=aros-exec.org]aros-exec.org[/url], żeby sprawdzić co słychać - i przekierowało mnie na Aminet :/ Na [url=aros.sf.net]aros.sf.net[/url] ostatni news jest z 2016. Niby są jakieś commity, ale linki nie działają - chyba zamknęli repozytorium, i nie jest już publiczne :(

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 10:14:53 przez Cedrat
[#133] Re: No co z tym Arosem :(

@Cedrat, post #132

aros exec przemigrował pod nowy url był nawet o tym news. Sam aros powoli prze do przodu. Programiści programują to na co akurat mają ochotę, niestety mało kto zaprząta sobie głowę stroną i jej aktualizacją.
[#134] Re: No co z tym Arosem :(

@Cedrat, post #132

Ta strona już znikała w przeszłości, wiem ze jest działające lustro, ale nie mam linka pod ręka.
Aktualne repozytorium jest tutaj:
http://archives.aros-exec.org
[#135] Re: No co z tym Arosem :(

@adam_mierzwa, post #134

zasadniczo jest spora hustawka z tym arosem. glowne repozytorium, a przynajmniej trac interfejs wydaje sie nieosoagalny. byc moze sa to konsekwencje ostatniej klotni na licie developerskiej. faktycznie dalszy rozwoj przeniosl sie prawie w calosci na kilka repozytoriow githubu i na kanal slacka. aktywnosc jednak nie slabnie a nawet sie chyba wzmaga. zwlaszcza w temacie platformy amigi-m68k, vampira itp.
[#136] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #131

Dzięki za info, spróbuję tak jak mówisz, a przy okazji, nie wybierasz się na retronizacje?
[#137] Re: No co z tym Arosem :(

@QUAD, post #136

Blisko mam, ale jestem w robocie akurat
[#138] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #137

https://www.facebook.com/groups/42651330981/permalink/10157757854650982/

Dyskusja nt. przyszłości AROS-a na platformach 64-bit.
[#139] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #138

https://dl.amigadev.com/nightly/aros/2019/05/13/

tu znajdziesz tez obecna x64 kompilacje, mysle ze wkrotce tez smp. nie mam facebooka wiec nie ma co nudzic dluzej..
[#140] Re: No co z tym Arosem :(

@wawrzon, post #139

Ma ktoś zainstalowanego arosa na jakimś thinkpadzie? Jak tak to jakie distro I jaki thinkpad
[#141] Re: No co z tym Arosem :(

@Pico121, post #140

A jakiego masz?
[#142] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #141

I nastała cisza a chciałem coś doradzić. Mniejsza, szykuje się aktualizacja IcarosDesktopa do 2.2.8.
[#143] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #142

Sorki że nie odpisywałem po prostu zapomniałem o tym wątku co do laptoka to mam t450 natomiast kolega ma sporo starszych modeli od x60 w górę i myślałem żeby coś od niego odkupić żeby mieć na czym arosa odpalać
[#144] Re: No co z tym Arosem :(

@Pico121, post #143

Rozejrzę się. Póki co możesz posprawdzać, parametry.
Najważniejsze 3 rzeczy musi mieć:
Intel Gma 450
Wifi na karcie Atheros
Dźwięk na HD Audio lub AC97
Wtedy masz wsparcie dla 3D i wszystkich trybów graficznych, sieć i dźwięk.

Ja osobiście polecam notebooki Acer Aspire One (mam ZG5). Działa idealnie.
Tu masz bardzo ładny egzemplarz. A sposób instalki z pendrive znajdziesz w sieci, w AmigaNG lub na blogu IcarosDesktop. Ewentualnie mogę też pomóc.

Co do dyspozycji: jak chcesz komplet to IcarosDesktop. Jak chcesz tylko OS, to IcarosDesktop w wersji light, lub Aspire OS

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 15:28:30 przez don_rafito
[#145] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #1

Jeśli ktoś mało wie o AROS-ie lub nie chętnie podchodzi do tego systemu (niechęć rodzi się ze strachu, strach rodzi się z niewiedzy, niewiedza rodzi się z niechęci, czy jakoś tak, , jak zwał mawiać mistrz Yoda), mniejsza.
Tu bardzo fajny blog o AROS-ie. Polecam.
[#146] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #145

Znowu sobie popisze sam ze sobą

Kolejna aktualizacja systemu IcarosDesktop do
2.2.8

brawo!
[#147] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #146

Rafito, mam taką małą Toshibę z Intelem core2duo 7300u, 2gb ramu, SSD i karta na atherosie
Jak myślisz icaros będzie na tym znośnie działać ?
Grafika to Intel gma950. Wbudowana w chipset.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 14:13:04 przez mielcu3
[#148] Re: No co z tym Arosem :(

@mielcu3, post #147

Wydaje mi się że tak. Ale Icarosa zassaj (wczoraj testowałem Aros ONE i AspireOS i tak słabo wypadają przy dystrybucji Paola). Masz tam napęd DVD, jaki to model?

Edyta: Na Aros Support są jakieś Toshiby Satellite które są wspierane. Ale przy większości brak danych. Najprościej wypał płytę i załaduj. Będziesz wiedział.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 14:39:05 przez don_rafito
[#149] Re: No co z tym Arosem :(

@don_rafito, post #148

Kurcze teraz Ci nie napiszę, bo nie jestem przy niej. To jakiś stary model z core2duo w wersji ultra low voltage. Jakieś core2duo 7300u . Jak wrócę z urlopu to postawie icarosa i zobaczymy co z tego wyjdzie. Zależy mi na starszych gierkach, żeby coś pograć na tym
[#150] Re: No co z tym Arosem :(

@mielcu3, post #149

Oki. Daj znać jak Ci poszło.
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem