kategorie: Komputery, Płyty główne
[#121] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@Amigo-A1200-040, post #120

Wylewy widać gołym okiem czy dopiero pod lupą.?
[#122] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@adammis56, post #121

Jak w około kondensatorów luty są szare/matowe albo gorzej wpadają w kolor zielonkawy, to czas najwyższy zrobić recap.
[#123] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@MariuszK, post #94

Kupiłem 2 szt. nowych tych układów który z 4 wymienić jako pierwszy,który najczęściej się psuje.?
[#124] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@adammis56, post #123

Czym ten serwisant myje w 20 minucie filmu.?link
[#125] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@marcinm, post #124

Najprawdopodobniej izopropanolem
[#126] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@_Skiba, post #125

Dzięki.
[#127] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@marcinm, post #124

Ocet
[#128] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@sq7bti, post #127

Jabłkowy czy spirytusowy.?
[#129] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@marcinm, post #128

Taki który ma pH poniżej 7, żeby zniwelować zasadowy wyciek.
[#130] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@sq7bti, post #129

Każdy kwas ma pH poniżej 7. Co do wyboru spirytusowy czy jabłkowy, to oczywiście spirytusowy, bo jest bardziej czysty.
[#131] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@wali7, post #130

Jabłkowy ma więcej witamin.
[#132] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@wali7, post #130

cytrynowy nie ma ostrego zapachu, a dziala równie dobrze i równie łatwo dostępny

Taki który ma pH poniżej 7, żeby zniwelować zasadowy wyciek.

Ale jednocześnie nie przepali na wylot PCB,rąk,podłogi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 20:44:57 przez snifferman
[#133] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@mikecios, post #131

Przecież to do czyszczenia płyty i układów więc witaminy zbędne.
[#134] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@snifferman, post #132

Ciekawe czy sok z cytryny też by wymył.?
[#135] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@snifferman, post #132

Tak, myślę  że cytrynowy też się sprawdzi. Zadanie kwasu polega na rozpuszczeniu tlenków i wodorotlenków metali, z tym sobie radzą nieźle nawet słabe kwasy.
W zasadzie żaden z pospolicie używanych kwasów (nawet mocnych, jak siarkowy(VI)) nie da rady PCB (przynajmniej w krótkim czasie), miedź ma zaś dodatni potencjał standardowy, co także oznacza że żaden czysty kwas nie da jej rady (chyba że jest jeszcze dodatkowo utleniaczem, to wtedy tak). A co do rąk... :) to też różnie bywa. Najgorsze działanie na nasze ręce mają wodorotlenki, czyli przeciwieństwo kwasów. Ale więcej o tym, gdy admin przeniesie wątek za oftop :)
[#136] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@wali7, post #135

Izopropanol.
[#137] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@yashin, post #136

Hej,
poleci Ktoś serwis lub osobę w Warszawie, która zrobi recapping płyty, karty i zasilacza, okazuje się że wcale tak łatwo nie da się znaleźć..
[#138] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@yashin, post #136

Izopropanol jest super do wszelkich tłustych i innych bardziej hydrofobowych zanieczyszczeń (np. resztki kalafonii). Niestety w alkoholach znacznie gorzej rozpuszczają się sole, kwasy i wodorotlenki, a nimi możesz spotkać się w elektrolitach z wylanych kondensatorów, czy baterii. Tutaj bardziej sprawdzi się coś bardziej polarnego: woda, najlepiej z jakimś detergentem, albo (w przypadku wylewów z baterii alkalicznych) słaby kwas np. cytrynowy, czy octowy.
[#139] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@wali7, post #138

"Kwas(ek)" cytrynowy to zasada
Ale dzięki temu faktycznie nadaje się do neutralizacji kwasu z baterii, ważne, żeby potem jeszcze to wszystko umyć, żeby nie zostało ani jedno, ani drugie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 13:21:17 przez Jacques
[#140] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@Jacques, post #139

"Kwas(ek)" cytrynowy to zasada
Nie.
Ale dzięki temu faktycznie nadaje się do neutralizacji kwasu z baterii
Nie.

Z baterii wycieka płyn o odczynie silnie zasadowym. A kwasek cytrynowy to kwas.
[#141] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@Krashan, post #140

Racja OK Coś pomieszałem.
[#142] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@Jacques, post #141

Woda + szare mydło + szczoteczka szeroki uśmiech
[#143] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@mateusz_s, post #137

Witam,

Mogę wykonać recap.
O jakim sprzęcie mowa?

Pozdrawiam,
Stacho
[#144] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@stachu100, post #143

hej, a jesteś z Warszawy - to w razie czego bym się zgłosił? a mowa o A1200, karta rozszerzeń i przy okazji zasilacz, do A1200 zamówiłem już sobie komplet zamienników wiec mniej roboty by było..
[#145] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@mateusz_s, post #144

Ok, szczegóły na priv.
[#146] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@stachu100, post #143

Witam chciałbym wymienić kondensatory w A600 + ogólny przeglad plyty. mam już zakupione... Ile mniej wiecej taka usługa by kosztowała?? Jestem z Częstochowy. Pozdrawiam
[#147] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@mateusz_s, post #144

Witam

Szukam magika do wymiany kondensatorów w mojej a1200 TRÓJMIASTO
[#148] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@stachu100, post #143

Witam.

Od 10 lat posiadam Amigę 1200 w następującej konfiguracji: Amiga 1200 2mb+gotek+CF+zestaw TOMS w którym znajduje się CD-ROM i stacja dyskietek.

Mam problem, od pewnego czasu amiga nie chce startować z karty CF za pierwszym razem, dopiero po odczekaniu 20 minut(włączony komputer) i ponownego uruchomienia następuje boot z karty -podejrzewam problem z układami na płycie -wcześniej nie było tego problemu.
Kolejną rzeczą jest to, że nie mogę podłączyć CD-ROM z zestawu TOMS(podłączenie przez Przelotka kątowa CF do IDE 44, dodatkowe wejście IDE). Może to problem braku sterowników, system nie widzi dysku.
Ogólnie
Przyda się wymiana kondensatorów , ustawienie pracy CF i CD-ROM i sprawdzenia podzespołów . Czy mogę liczyć na pomoc? Mieszkam w Warszawie. Dziękuję za odpowiedź.
[#149] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@LexLuthor9, post #148

Odezwij się na pm to coś postaram się pomóc, ale skoro masz takie objawy że dopiero po 20min płyta wstaje to jak dla mnie recap musi być grany...
[#150] Re: Serwisanci Amig i Magicy Lutownicy

@MariuszK, post #149

Witam.

Szukam magika do wymiany kondensatorów w mojej A 600 z okolic Chrzanówa Małopolska. Mogę podjechać +- 50km.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem