Komentowana treść: Pierwsze zdjęcia Natami MX
[#1] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX
Świetna wiadomość OK
[#2] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@parallax, post #1

To t MX ma już procek M68k w tym układzie programowalnym czy jeszcze trzeba do tego dorzucić własny 68060 ?
[#3] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Sventevith, post #2

mam nadzieje ze cena nie bedzie z kosmosu.
[#4] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@SzaryWilk, post #3

Sądzę, że wątpię.
[#5] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX
Fajnie ze jest, ale wyszlo nie tak fajne jak moglo by byc. Dlaczego procesor jest na oddzielnej plytce?? Podnosi to cene koncowego produktu.

Ostatnia edycja: 13.02.11 16:49:34
[#6] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@arti4-92, post #5

Bardzo dobrze, że procek jest na oddzielnej płytce.
Zawsze będzie można łatwo wymienić na inny - pewnie i na PPC w przyszłości.
[#7] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Leon, post #6

pewnie kiedyś w przyszłości coś tam zrobią, mogli zrobić tak że procesor na stałe zamontowany i do tego miejsce na wpiecie karty z innym proceosrem.
[#8] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@arti4-92, post #7

O tak... Kontynuacja chlubnej tradycji Amig klasycznych z dwoma (a nawet trzema) procesorami... "No, jest w tym cuś" - jak powiedział S. Anioł.
[#9] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX
Fajnie. Jak cena nie będzie z dxxy to kupię na pewno. Bardzo by mi się taki sprzęt przydał. Na 1200'kowe kanapki już jednak nie mam ochoty...
[#10] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX
Jak ja lubie takie rozne gadzety :) Fajnie to sie oglada na obrazku.
[#11] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@jokov, post #9

To na górze to jest kanapka, montując wszystko na jednej płytce wszystko by się ujednoliciło - nie bylo by kanapki.
[#12] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@arti4-92, post #11

Que? Czyli taka na przykład A4000 (motherboard + daughterboard + karta procesorowa) to też kanapka?
[#13] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@arti4-92, post #11

Jaka kanapka? to tylko wierna kopia oryginału.
[#14] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@recedent, post #12

Tak.
Jedną z różnic miedzy a4k i Natami to to że do a4k karty procesorowe mialy być produkowane przez wielu producentów, była pewność że te karty powstaną itd, tutaj niema pewności czy niewymyślą nowych standardów(chcesz ppc w swojej natami to musisz kupic natami stworzone do pracy z procesorem ppc, oraz karte procesorową ppc), albo czy w ogóle to natami będzie miało swoją premiere.

Ostatnia edycja: 13.02.11 17:55:17
[#15] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@arti4-92, post #5

Na oddzielnej płytce jest tylko 060. N050 będzie w FGPA na płycie głównej.
[#16] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Banter, post #15

No i bardzo dobrze :)
[#17] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Banter, post #15

A po co ten 68060 skoro jest N050 (kompatybilny jak pamiętam z M68k)?
[#18] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Ender, post #17

N050 jeszcze nie jest, tylko będzie.
[#19] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Ender, post #17

Dobrze, że będzie możliwość wymiany procesora... wszak właśnie m.in. brak takiego rozwiązania skomplikował życie... vel. przyśpieszył rynkowy zgon klasyków.

Chłopaki naprawiają filozofię tego czego Commodore nie przewidziało.
[#20] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX
Skąd oni wytrzasnęli tego MC68060FE. :) Kiedyś sporo się naszukałem jakiejkolwiek informacji nt. tego cepa. To "coś" chyba ma 133MHz, ale pewnie bez FPU i MMU.
Płytka wizualnie wygląda OK.
[#21] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Duracel, post #19

No ale 68060 to max 100mhz po podkręceniu, więc na co ma być wymiana? Ja myślałem, że dołożą instruckji N050 i będzie upgrade, poprzez zmianę wsadu FPGA. Nikt procka raczej od tak sobie nie wyprodukuje, a jak już gdzieś pisałem zaakceptuję tylko hybrydę procesora (nacisk na jak największa kompatybilnośc z M68k). Nie chcę powtórki z klasyka - karta turbo z PPC. Z PPC mam już inny sprzęt. Poza tym ten procesor jest na karcie, czy wkładany do gniazda? Nie będzie z taką podmianą problemów?

Ładnie to wygląda Natami na tym zdjęciu, ciągle ciekawi mnie jednak cena.

Ostatnia edycja: 13.02.11 18:40:49
[#22] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Duracel, post #19

właśnie, żadna z amigi nie miala mozliwosci wymiany kart z procesorem, żadna
[#23] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Duracel, post #19

Commodore nie przewidziało wymiany karty procesorowej w A2000/3000/4000?

Budżetowe wersje "klasyków" nie miały takiej możliwości... i bardzo dobrze, bo były budżetowe z definicji, a takie rozwiązanie zwiększa koszty. Wygląda na to, że NatAmi pójdzie drogą A2000 albo "pociętej" A4000, która miała 030 wlutowane na płycie i możliwośc wpięcia karty CPU. Tylko w tym przypadku będzie to odpowiednio N050 (jak go już ukończą) i ewentualnie drugi (lepszy?) na karcie.
[#24] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@recedent, post #23

wszystkie amigi procz a600 mialy wyprowadzone linie procesora do kart procesorowych wlasnie wiec commodore przewidzialo dodatkowe karty z procesorem takze w a500, cd32, cdtv i a1200
[#25] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@rzookol, post #24

Też prawda. Ale nie wszystkie uruchamiały się bez karty procesorowej :) Chociaż póki co to Natami bez "zewnętrznego" procka też nie ruszy.
[#26] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Sventevith, post #2

No jak śmiesz. Przecież tam jest już wszytko gotowe, "pierwsza partia płyt została wyprodukowana", a procek to nowoczesne rozwinięcie 68k zawierający wiele rozszerzeń SIMD, a następne w drodze i każdy będzie mógł sobie już sam przeflaszować FPGA żeby otrzymać nowe możliwości! Oczywiście ta płytka na płytce to żadna kanapka, jakby ktoś mógł pomylić. OK

PS. Andrzej Drozd musi się jak najszybciej uzbroić w dobrą lutownicę, żeby wlutować złącze FDD, bo inaczej nie uruchomi Superfroga z dyskietki, a przecież bez tego Natami to nie Amiga.
PS2. Do autorów/zainteresowanych Natami, czy złącze FDD będzie dodawane do zestawu, czy trzeba kupić/wyrwać z czegoś?

Ostatnia edycja: 13.02.11 19:18:10
[#27] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@G. Kraszewski, post #18

Sceptyk, przeczytaj dokładnie poprzedni wątek o Natami, tam już wszytko jest gotowe.
[#28] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #26

Przecież to moment składania płyty, nie wszystkie elementy jeszcze na niej są. Jednak będą.

To są pierwsze zdjęcia pokazujące obecny etap prac. Thomas ma jeszcze kilka elementow do dolutowania, złącze FDD jest jednym z nich:) Docelowo płyta będzie oczywiście kompletna, wyposażona we wszystkie porty (plus niespodzianki:D )

Proszę o cierpliwość.
[#29] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #26

To, że nie przylutowali złącza IDE, czy FDD przed zrobieniem tego zdjęcia nie znaczy, że nie będzie go w wersji ostatecznej. Poczytaj sobie w odpowiednim miejscu na forum Natami (linka masz w tekście newsa), a potem strasz lutownicą.
[#30] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Banter, post #28

plus niespodzianki
zimne luty ?

Powiedz lepiej, kto jest odpowiedzialny za pisanie sterownikow do sprzętu, na jakim poziomie i typie implementacji są. Aros68k jest nieskonczony więc odpada obecnie a jego brak tworzy problemy odnosnie sterownikow do grafiki (p96 i cgx maja zamkniete niskopoziomowe sdk).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem