Komentowana treść: Pierwsze zdjęcia Natami MX
[#181] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Radov, post #178

juz w A1200 mozna obyc sie bez FDD. spor dt. gniazda FDD, a nie FDD, a gniazdo nikomu nie zawadza i moze komus przyda sie ten historyczny gadzet... :)


Ostatnia edycja: 15.02.11 13:57:54
[#182] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@1989, post #181

Dyskietka to najlepszy test kompatybilności. Tak samo żaden następca Atari, choćby miał 2000 Mhz, nie jest prawdziwy jeśli nie można do niego podpiąć magnetofonu i po pół godzinnym oczekiwaniu uruchomić Montezeuma Revenge :D
Hyperion nie wziął tego pod uwagę i dlatego sprzeda mało X1000
[#183] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Wojox, post #179

Rdzenie w PC często korzystają ze wspólnej pamięci cache, co spowalnia ich działanie

Rozumiem, że zamiast cache z prędkością rzędu dziesiątek jeśli nie setek GB/s lepiej jest komunikację między rdzeniami realizować w kilkukrotnie wolniejszej i obarczonej kilkunastokrotnie większymi opóźnieniami pamięci zewnętrznej RAM? To spowoduje wzrost prędkości? Skądże. Poza tym zobacz kolego Phenom II X2 550 kontra Phenom II X4 940 - tyle samo owego wspólnego cache L3, a gdzie jest to spowolnienie? :>
Podobnie jest z dostępem do pamięci ram, po to wymyślono dual-chanel memory

Bzdura. Dual channel był już stosowany przy jednordzeniowych procesorach z rodziny K7 oraz Pentium 4. I wątpię by wtedy chodziło o coś innego niż parę FPS więcej w quake.
Jednak w większości wypadków większość rdzeni, oprócz jednego, stoi odłogiem i marnuje prąd

Z pewnością nie. Wyłącz wszystkie rdzenie oprócz jednego (/MAXNUMPROC) i odpal naraz przeglądarkę, klienta poczty, film, skanowanie antywirem... pięknie to działa, prawda? Teraz włącz drugi rdzeń i zrób to samo. Nie widać różnicy? Aaa, widać... no tak, leżą odłogiem... Co do marnowania prądu to kolega chyba nie zaznajomiony z technikami speedstep czy powernow/cool'n'quiet.
Sytuacja wraca jak bumerang do idei Amigi z układami specjalizowanymi

Taa. Dlatego Sandy Bridge (CPU) ma w sobie dedykowaną jednostkę do dekodowania (pełnego, z deinterlace w krzemie) materiału wideo, a nazywa się to Quick Sync. Dodatkowo każdy Sandy Bridge ma zintegrowane GPU i szybką wspólną pamięć cache z magistralą pierścieniową. I do tego kontroler pamięci oraz PCI-E. Hmmm... idea kilku wyspecjalizowanych chipsetów coś w tym wypadku nie wypaliła. Za to integracja wyspecjalizowanych układów - jak najbardziej.
Wracając do CPU, wystarczy zobaczyć każdy 3dMark -test CPU, ledwo liczy pojedyńcze klatki

Puść cały proces generowania sceny na shaderach to nie będzie dużo szybciej. Zapominasz, że w tym teście procesor robi dokładnie wszystko, od ustawiania geometrii i oświetlenia, przez teksturowanie, usuwanie niewidocznych powierzchni, aż po rasteryzację. Czyli to co normalnie w GPU robią jednostki sprzętowe nieprogramowalne (fixed function) jak ROP czy TMU. To jest tak jakby włączyć rendering programowy w UT (gdzie nic ci po jednostkach strumieniowych, bo silnik nie korzysta z shaderów). Jeśli tego nie rozumiesz to trudno.
[#184] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@wuk, post #182

Akurat Hyperion jest od software i nie sprzedaje X1000, jest też raczej elastyczny (bo musi przy małym rynku). Spodziewam się, że nowa wersja AmigaOS na NatAmi ma duże szanse powstać (tzn. oczywiście to zalezy od tego, ile tych NatAmi się sprzeda).
X1000 to komputer jubileuszowy, sprzeda się tak czy siak. Natomiast - nie wiem na ile to była ironia, a na ile twoje własne przekonanie (przykład Atari) - coś w tym jest. To co wiele osób uważa za upieranie się przy archaicznych rozwiązaniach - w produkcie dla retromaniaków po prostu musi się znaleźć.

[#185] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Duracel, post #176

Zadzwon do firmy która prowadzi dystrybucję programu księgowego RAKS i zapytaj dlaczego do ów programu wymagany byl/jest napęd FDD


A czy ten program istnieje w wersji dla AmigaOS3.x na 68k? Bo jeśli nie to nie wiem po co się na niego powołujesz. Znam te klimaty ze świata pc, że potrzebny jest flop, tak m.in. wmawiali ludziom na tzw. kursach komputerowych (szumna nazwa "Kurs komputerowy", a zwykle nauka podstawowych opcji Worda w porywach Exela, potem jeden taki z drugim puszył się że skończył "Kurs komputerowy", a usuniesz mu skróty z blatu to myśli że nie ma programu i nie umie go włączyć), że dokumenty trzeba zapisywań na flopa (pewnie nie chcieli mieć tych śmieci na swoich HDD) i wtedy każdy lamer takiego flopa sobie na zajęcia nosił jednak nawyk pozostał i na swoim komputerze również tak robił i wymuszał to innym. Sam się spotkałem z takimi przypadkami. Tylko co to ma do wspólnego z Amigą?

PS. Cieszę się, że wiesz że mamy XXI wiek i że istnieje USB jak i Pendrive.
PS2. Przykro mi, że się w ten sposób do mnie odzywasz, ja starałem się Ciebie szanować na forum.


Ostatnia edycja: 15.02.11 14:41:09
[#186] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Wojox, post #179


Masz 100 % racji !! Wielordzeniowość w PC polega głównie na samozadowoleniu posiadacza z ich istnienia.

A jak bedzie w przypadku NatAmi? Zapewne dokladnie tak samo.

Rdzenie w PC często korzystają ze wspólnej pamięci cache, co spowalnia ich działanie.

Rdzenie korzystaja ze wspolnej pamieci cache tylko w wersjach "budzetowych" procesorow. Drozsze CPU posiadaja co najwyzej tylko wspolny cache L3.

Jednak w większości wypadków większość rdzeni, oprócz jednego, stoi odłogiem i marnuje prąd.

Zapewniam Cie, ze kilka rdzeni w moim desktopowym pc nie lezy odlogiem.

NatAmi będzię zapewne realizowała podobne zadania efektywniej i oszczędniej.

Poniewaz? "Zapewne" to dosc slaby argument, prawda? Oczywiscie, mozesz zakladac ze amigowi programisci to geniusze, i beda w stanie swoje zwykle programy przerobic na programy wielowatkowe. Mozesz liczyc na to, ze przerobia caly kod tak, zeby maksymalnie wykorzystac rownolegle jednostki SIMD/FPU/cokolwiek. Zapewniam cie jednak, ze nie kazdy problem obliczeniowy da sie "zrownoleglic" i nie kazda gre czy program uzytkowy da sie tak napisac, zeby wykorzystac mozliwie efektywnie wszystkie koprocesory.

I jeszcze taka drobnostka. Czesto o wiele latwiejszym rozwiazaniem (a w wielu wypadkach jedynym mozliwym) jest rozbicie programu na wykonujace sie rownolegle watki (np. jeden watek do obslugi sceny 3d, jeden watek do obslugi "inteligencji" graczy AI itd) niz rozbicie programu na osobne bloki obliczen dla SIMD i innych podjednostek. Do takich zastosowan multicore CPU jest o niebo lepszy od wyimaginowanych i jeszcze nieistniejacych rozszerzen N50 z NatAmi ;)

Wracając do CPU, wystarczy zobaczyć każdy 3dMark -test CPU, ledwo liczy pojedyńcze klatki. Procesory strumieniowe radzą sobie o wiele lepiej.

Nic dziwnego. GPGPU jest zaprojektowany do szybkiego wykonywania jednego konkretnego zadania, CPU jest uniwersalny. GPGPU moze np. bardzo szybko wykonywac obliczenia, ale moze sobie zle radzic z instrukcjami warunkowymi i skokami.


Ostatnia edycja: 15.02.11 14:47:24
[#187] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Wojox, post #179

Jednak w większości wypadków większość rdzeni, oprócz jednego, stoi odłogiem i marnuje prąd.


Bzdury Wać Pan pleciesz, nie wiem na jakim pc obecnie netujesz, ale jeśli jakimś 2+ core to włącz sobie (bo widzę że piszesz z windy) Menadżera zadań/zakładka wydajność, tam w zależności od posiadanych rdzeni/ilości wątków na rdzeń jak w iCore będziesz miał okienka Historia użycia procesora, puść sobie coś obciązającego - jakś film HD i zobaczysz jak wszystkie jąderka Ci zasuwają. System dzieli zadania między dostępne rdzenie, nie mówię tu już o programach napisanych do korzystania z kilku rdzeni/wątków np paker do 7zip.
A co do Dual Channel Memory to wymyślono ją aby poszerzyć szynę pamięci z 64 do 128bit, a co za tym idzie przepustowość/prędkość, jednak jest ona i tak dalece mniejsza niż pamięć cache procesora.


PS. Jak masz tylko jedno jajko to niestety tego nie sprawdzisz.


Ostatnia edycja: 15.02.11 14:55:28
[#188] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@szuler, post #186

Poniewaz? "Zapewne" to dosc slaby argument, prawda?


Na podobnych "argumentach" opiera się krytykanctwo NATAMI przez jej malkontentów.


Oczywiscie, mozesz zakladac ze amigowi programisci to geniusze.


Ależ, to była właśnie zawsze domena amigowych programistów - wykorzystać stosunkowo nie wielkie (w teorii) możliwości sprzętu, na coś co (w teorii) działać na Amidze nie miało prawa, bo tak zapewniali programiści PeCetowi (patrz kolony dooma i w ogole gry FPP).

Zapewniam cie jednak, ze nie kazdy problem obliczeniowy da sie "zrownoleglic" i nie kazda gre czy program uzytkowy da sie tak napisac, zeby wykorzystac mozliwie efektywnie wszystkie koprocesory.


Wystarczy część, a "zapewnienie" jest równie wątłym argumentem jak "ponieważ" i "zapewne", prawda? Domniemam też, że "zapewniasz" bo jesteś jednym z amigowych programistów geniuszy :)
[#189] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Wojox, post #180

No nie zawsze się dalo z Pendriva


Mówię o nowych pc a nie jakichś zabytkach XT/AT , dobra na poważnie nowych tzn z ostanich lat a nie o płytach pod p2/p3, starego athlona/durona etc.

Mam nadzieję że Cię nie obraziłem.
[#190] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@abcdef, post #183

Za to integracja wyspecjalizowanych układów - jak najbardziej.


wlasnie myslal o integracji:) myslac o ukladach specjalizowanych, tak sadze.

że zamiast cache z prędkością rzędu dziesiątek jeśli nie setek GB/s lepiej jest komunikację między rdzeniami realizować


ale cache dzieli sie na danych i instrukcji, nalezy to odroznic np: w strumieniu danych komunikacja miedzy rdzeniami jest zbedna i wspolny cache danych nie podniesie istotnie wydajnosci, za istotnie skomplikuje budowe ukladu.

idea kilku wyspecjalizowanych chipsetów coś w tym wypadku nie wypaliła


tj. wlasnie koncepcja quadcore, gpu itd. nie wiem co probujesz udowodnic :)
[#191] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@wuk, post #182

Hyperion nie wziął tego pod uwagę i dlatego sprzeda mało X1000


Nie dlatego tylko z powodu zbyt wysokiej ceny i wrogiej propagandy przeciwko niej jakoby to nie była Amiga bo nie można jej zabutować z flopa do tego z dyskietki z WB3.1.

PS. Swoją drogą to Hyperion nie sprzedaje hardware tylko software.

Ostatnia edycja: 15.02.11 15:03:44
[#192] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@szuler, post #186

jest rozbicie programu na wykonujace sie rownolegle watki... Do takich zastosowan multicore CPU


owszem, tylko najlepiej jak core w multicore beda specjalizowanymi koprocesorami, a nie calymi jednostkami CPU/FPU/SIMD w jednym core...

N68k nie moze nasladowac Intela bo nie starczy zasobow taniego FPGA, i wynikna trudnosci z AOS na takim multicore CPU itd., zatem musi isc w specjalizowane koprocesory realizujace rownolegle okreslone operacje i ta koncepcja, choc wymaga innego podejscia programistycznego, jednak da efekt "podobny" w wielu zadaniach przy mniejszym wykorzystaniu zasobow :)

Ostatnia edycja: 15.02.11 15:26:42
[#193] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@1989, post #190

Cache... L1 tak, dzieli się na L1D oraz L1I, ale zdaje się kolega zapomniał, że procesory mają też L2 (oraz L3) w postaci SRAM lub w przypadku POWER7 eDRAM. Komunikacja między rdzeniami jest absolutnie konieczna. To nie GPU gdzie dostaje się kilkaset wektorów zupełnie niezależnych od siebie danych! Swoją drogą CPU to TASK a nie DATA parallelism.
[#194] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@abcdef, post #193

A tu widzę dalej ,, serial,, wenezuelski ciągnięty w nieskończoność. Wściekły :(
[#195] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@abcdef, post #193

Komunikacja między rdzeniami jest absolutnie konieczna.


Powiem tak, moze byc, nie zawsze jest konieczna, nie zawsze jest intensywnie uzywana, takze to wszystko zalezy od zadania... Mowimy o takich zadaniach dla ktorych taka komunikacja nie jest kluczowa tj. 3D, filmy itd...

kolega zapomniał, że procesory mają też L2 (oraz L3)


I co z tego, L2,L3, L5 itd. mozna sobie darowac w przypadku strumienia danych do przetworzenia, bo to jest wtedy jedynie dodatkowy pas transmisyjny dla danych i marnotrastwo zasobow.
[#196] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@1989, post #195

A ja powiem: STOP. Chcecie dywagować na temat PC z Quad Core, GPGPU, Cache Ln i 3DMark? Zapraszam do Hyde Parku. Ktoś powie: "No dobrze, ale my tylko porównujemy z wielordzeniowością zastosowaną w Natami". A ja na to: To też nie jest temat do komentarzy pod tym newsem. Hipotezy i lista życzeń na temat mitycznego N68k doskonale nadają się na forum. Niechby i nawet w dziale "Amiga" (niestety, nie ma działu "Prawdziwa Amiga"). Sio!
[#197] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@abcdef, post #193

a w ogole to mozemy przestac nawiazywac do tematu PC x86 w watku o Natami, po co, nie o to w tym chodzi zeby Natami nasladowalo/scigalo sie z jakims PC x86/PPC w jakis syntentycznych testach...

Natami w pierwszej kolejnosci ma zapewnic zgodnosc sprzetowa z klasykami tj. wydajna AGA i 68k, dopiero na drugim miejscu jest kwestia rozszerzen tj. N68k/SAGA...
[#198] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@recedent, post #196

na temat mitycznego N68k


jakis czas temu czytalem tutaj o mitycznym Natami :)
[#199] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Sventevith, post #129

Co do wielgaśnego i głośnego PC to od dobrych kilku lat pracuje na notebookach wyłącznie ani to duże ani głośne. Prądu jakoś też tak dużo nie zjada.


Widocznie albo masz jakiegoś farta albo męczysz jakieś mikre konfiguracje lub też zwyczajnie robisz rzeczy, które "przyspieszonego pulsu" od komputera nie wymagają.
Nie znam cichego laptopa do gier albo cichego laptopa klasy mobile workstation. Każdy pod obciążeniem hałasuje, na początku trochę mniej, a z latami zamienia się to w odgłos suszarki na wolnym biegu.
A co do prądożerności: wymiana grafiki w moim lapku, wiąże się z wymianą chłodzenia oraz wymianą zasilacza, dziwne nie?
Z wielkością za to trafiłeś, nawet te duże w stosunku do stacjonarki są małe.
[#200] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Duracel, post #176

Z tymi dyskietkami to sobie Duracel jajka wielkanocne robisz. Przykład RAKS'a mozna zakopać, bo to nie jest jedyny program z tej branży (o matko ile tego jest!). Co ciekawsze w wymaganiach technicznych programu nic o tym nie piszą, nawet na wersję DOSową kuknąłem.
Od 2004 nie używam dyskietek (żaden z moich laptopów od tego czasu flopa nie posiadał). Pewnie, że w ekstremalnych przypadkach znajdą się zastosowania i dla dyskietek, ale jeśli mamy możliwość bootowania z napędu optycznego/sieci/urządzeń USB to na kij dziś dyskietka.
Reasumując: z powodów racjonalnych flop w NatAmi jest zbędny, natomiast dla tych co lubią słuchać stukotu stacji dyskietek jest nieodzowny, ba nawet pożądany. Wyznaję stanowisko pierwsze, jednakoż rozumiem i drugie.
Dziwnie natomiast jestem pewien, że nie znajdzie się wielu chętnych do ciupania w wielodyskietkowe wydania starych gierek wprost z flopa, no zwyczajnie jesteśmy już raczej na to za wygodni.
[#201] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@przemysław, post #200

Dziwnie natomiast jestem pewien, że nie znajdzie się wielu chętnych do ciupania w wielodyskietkowe wydania starych gierek wprost z flopa, no zwyczajnie jesteśmy już raczej na to za wygodni.[quote]

No nie do końca tak jest, choć mam w Amidze HDD i ostatnio zainstalowany WHDLoad, to jeszcze lubię sobie zmieniać dyskietki, a szczególnie grę Misja Harolda OK
[#202] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@przemysław, post #199

i jeszcze jak sie niektore grzeja, takze mozna jaja kurze na nich smazyc ;). wiele laptopow na rynku to tylko z wygladu jest laptopem, moim zdaniem.
[#203] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Sventevith, post #69

No dobra ale jak widać tutaj nie ma jeszcze implementacji N68K. Nie wiem czy jak się pojawi to będzie miał kto to kupić. Część Amigowców może już umrzeć śmiercią naturalna


E, te dwadzieścia lat to chyba jeszcze pociągniesz nie?
[#204] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@(V)(I)mothe(P), post #201

No to miłego zmieniania dyskietek w Indiana Jones (bodajże 11 dyskowa) i którymś tam Larrym (oj pamięć już nie ta) OK
[#205] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@przemysław, post #204

To sama przyjemność OK
[#206] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Duracel, post #81

To tylko nasz kolega z poprzedniej dyskusji, który uważa Natami Team za "nieudaczników" sądzi zapewne, że można pomiędzy wielkim koncernem z dużym budżetem, a grupą zapaleńców postawić znak równości i oczekiwać czy wręcz wymagać, że zrobią coś równie szybko i równie sprawnie.


Acube to jest duża firma?
Na pewno nie.
A jakoś im się udało w ciągu trzech ostatnich lat zaprojektować i wyprodukować trzy płyty.
A natami team osiągnął w tym czasie co?
G...

Siła i potencjał NATAMI owszem jest, ale znajduje się w zupełnie innych sferach niż projektu Lorraine, czyli w legendzie Amigi


We wciśnięciu naiwnym że to ma coś z Amigą wspólnego.
[#207] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Duracel, post #88

A skoro nie mają kasy i są garażowi, to jeszcze bardziej przygnębiające jest podejście kolegi co to uważa iż NATAMI Team robi sobie PR i propagande, a nic nie ma... przy jednoczesnej jego miłości do Hyperionu.


Hyperion - umowa na Amiga Os 4 podpisana 2001-11-03.

na dziś 2011-02-15

wersje na

A1200 + Blizzard PPC
A3000/A400 + CyberStorm PPC
AmigaOne-SE
AmigaOne-XE
Micro-AmigaOne
AmigaOne X1000
Pegasos II
Sam440ep
Sam440ep-flex
Sam460ex

Amiga OS 4.0 + 6 update
Amiga OS 4.1 + 2 update


Zespół Natami - start projektu 2003-08-27 (http://www.natami.net/news.htm), na dziś 2011-02-15, nie ma nic do kupienia, nie wiadomo kiedy będzie.

Hyperion firma garaż jak sam pisałeś, ale coś robią.
Zespół Natami nie ma skończonego i w sprzedaży nic.
[#208] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@G. Kraszewski, post #133

Zamiast przyjąć do wiadomości, że różne osoby mają różne kryteria racjonalności w odniesieniu do NatAmi, z uporem godnym lepszej sprawy próbujesz coś udowodnić.


Ma racjonalne podejście do tematu.
Paru ćwoków obraziło się na to czym Amiga była przez ostatnie naście lat i forsują nadmuchaną A500.
Przecież to śmieszne po prostu jest.
Wydawania paru tysięcy na komputer który nie osiągnie wydajności pierwszych pentium.

[#209] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@G. Kraszewski, post #145

Po napisaniu drivera do grafiki - każdy systemowy.


Mają podpisane umowy z twórcami P96/CGX?
[#210] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@esial, post #170

Mój odkurzacz ma już na imię "Pegaz", a pralka się zwie "Samanta"


Muszla w moim wc ma już na imię natami.
Od razu się lepiej spłukuje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem