Komentowana treść: Pierwsze zdjęcia Natami MX
[#151] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Sventevith, post #142

YAM. im wiecej proca, im szybszy dostep do plikow tym fajniej chodzi.
[#152] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #148

był to przerost formy nad treścią


przerostem formy nad trescia bylo wpakowanie PPC do Amigi. PPC w swiecie Amigi w ogole pasuje jak koniowi obroza, ale przyjelo sie tu i owdzie, trudno :)

bo to co próbują (lub tylko marzą) z nią zrobić to przesada/bajka (patrz filmy FullHD). Może to być oczywiście niezła zabawka retro, ale nic pozatym


a ja wlasnie nie chce zeby Natami to byla tylko zabawka retro, chce zeby rozwijala sie i wielu sie ze mna zgodzi :). Retro zabawke juz mam i nazywa sie Amiga 1200.

aby ktoś rozwijał na 68k równolegle np. browsera takiego samego jak na AOS4/MOS


bedzie Natami MX do kupienia, zacznie pojawiac sie soft.
[#153] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #111

Stary, wiesz 4xCPU to właśnie jest QuadCore tak widzi to system jako 4 oddzielne procesory.


4 oddzielne procesory to co innego, niz 276 rdzeni roznych jednostek - w zdecydwanej wiekszosci koprocesorow... myslisz jak PeCetowiec z tym quadcore :). Nie potrzeba wielu oddzielnych procesorow, do samego sterowania itp.., za to przydaja sie liczne koprocesory realizujace np: obliczenia dajace sie zrownoleglic, z stad znacznie wieksza ilosc jednostek fpu i simd...
[#154] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@1989, post #152

bedzie Natami MX do kupienia, zacznie pojawiac sie soft.


Automagicznie? Szok
[#155] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX
Cena na starcie pewnie bedzie 500-600 usd. Sama Altera w tej wersji kosztuje ok. 100 usd, jezeli finalnie zastosuja nieco wyzsza wersje, bedzie 155 usd. Cena za 1 sztuke.
[#156] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #154

Automagicznie?


nie bardzo rozumiem, jak automagicznie ?. normalnie, jak wszedzie, dostepnosc sprzetu pozowoli rozwijac soft.
[#157] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@1989, post #153

Ja myślę jak pctowiec??? A Ty jak? Logicznie?
Najpierw napisałeś:

Eeee tam , jak juz bedzie mialo cos takiego sens, to raczej nie quadcore, po co ograniczac sie tym PeCetowym mysleniem , mozna zabawic sie w 4x cpu, 16 x fpu, 256 x simd , lub tez innej/optymalniejszej konfiguracji tych jednostek.


A potem

4 oddzielne procesory to co innego, niz 276 rdzeni roznych jednostek - w zdecydwanej wiekszosci koprocesorow... myslisz jak PeCetowiec z tym quadcore . Nie potrzeba wielu oddzielnych procesorow, do samego sterowania itp.., za to przydaja sie liczne koprocesory realizujace np: obliczenia dajace sie zrownoleglic, z stad znacznie wieksza ilosc jednostek fpu i simd...


To zdedyduj się czy chodzi Ci o 4 oddzielne procesory czy 4 CPU bo 4 CPU jak najpierw napisałeś to nic innego jak znienawidzone (przez Ciebie) pctowe QuadCore tylko że w jednej obudowie, jakieś wady? Chyba same zalety szybka komunikacja bez wąskich gardeł, tak dla przypomnienia CPU = Central Processing Unit, nie znasz angielskiego? Centralna (środkowa), jednostka przetwarzająca. Teraz wszytko jasne? Jeśli nie to powiem tak, już chyba prościej nie można: 4 CPU nie równa się czterem procesorom w komputerze. Procesorem może być też procek graficzny (GPU) czy muzyczny DSP.

PS. Żeby było jasne CPU jak sama nazwa wskazuje jest jeden chociaż może mieć kilka rdzeni.
PS2. Żeby było jeszcze jaśniejsze: PPC w Amidze Classic pod kontrolą AOS3.x był koprocem, CPU był dalej 68k, (context switche etc.) Za to pod kontrolą AOS4/MOS PPC jest CPU podczas gdy 68k jest wyłączony zaraz po bootowaniu.

Uffff.

Dobranoc.
[#158] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #157

jakieś wady? Chyba same zalety szybka komunikacja bez wąskich gardeł


no wlasnie sa wady, w/w jedna z nich. CPU jest jeden ?, nie jest to prawda, moga byc dwa, trzy, cztery itd. :). Rdzenie w quadcore sa osobnymi odzielnymi jednostkami CPU - ze zintegorwanymi w sobie wszystkimi koprocesorami itd., a to akurat nie jest najszczesliwsze rozwiazanie - pod katem chocby obliczen, dlatego GPU ze swoimi wieloma malymi jednostkami brutalnie punktuja takie wielogigahercowe CPU. Lepiej postawic granic miedzy rdzeniami procesora CPU i rdzeniami koprocesorow np: FPU i SIMD, dzieki takiemu podejsciu mozna lepiej wykorzystywac zasoby i jest to naturalna koncepcja dla FPGA.

Rozwiazanie takie ma tez inna zalete, z punktu widzenia Natami, nie wymaga dostosowywania systemu pod obsluge kilku cpu itd., bo mozna pozostac przy 1x cpu (po co wiecej w Natami?), 1x fpu, i 8x simd ok, racja, lacznie daje to 10 rdzeni roznych jednostek dzialajacych rownolegle :)
[#159] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@stachu100, post #139

tylko ze natami jest rownie "mistyczne" co sprzedawane po kątach w sredniowieczu, a nawet dzis, rzekome "swiete relikwie".....
[#160] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #157

CPU = Central Processing Unit, nie znasz angielskiego? Centralna (środkowa), jednostka przetwarzająca.


Coś kulawe to tłumaczenie, bo "central" akurat w tym miejscu znaczy "główna'" a nie "środkowa".
[#161] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #154

http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=2&t=16650 tu masz 2 gry.
[#162] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@1989, post #158

I tu kolego się mylisz. Rdzenie CUDA/VLIW to odpowiedniki pojedynczych ALU w procesorze. Zobacz teraz ile w procku jest logiki do tego właśnie by możliwie efektywnie wykonywać każdy algorytm. Tego w GPU nie ma, baa, większość "przyspieszeń" opublikowanych na stronie CUDA odnosi się do NIEZOPTYMALIZOWANEGO kodu x86 (intel zarzucił to nvidii już jakiś czas temu, a Crunch3r potwierdził zarzuty intela gdy podpakował tak kod milkyway@home dla CPU że wielokrotna przewaga GPU spadła do kilkukrotnej). GPU jest potężne, ale w bardzo ograniczonej liczbie zastosowań. Dlatego GPU jest jedynie wspomagaczem CPU w superkomputerach. Oczywiście najsłabszym ogniwem jest komunikacja GPU-CPU obarczona dużymi opóźnieniami. Ironicznie Intel i AMD zrobiły pierwsze kroki które mogą sprawę zakończyć. Sandy Bridge z EU mającymi dostęp do pamięci L3 procesora oraz AMD Fusion APU z wspólnym kontrolerem pamięci.
[#163] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX
Pierwszy sprzęt od 1996, który mogę nazwać Amigą :D
[#164] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@esial, post #163

psssttt... ciszej bo Cię zaraz desydenci zaatakują ;P


Ostatnia edycja: 15.02.11 10:37:44
[#165] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@(V)(I)mothe(P), post #164

Hehe i będą wmawiać ludzią że "pegasos" i "sam" to Amigi są

Ostatnia edycja: 15.02.11 10:42:45
[#166] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@esial, post #165

Teraz ci wytkną, że głupi jesteś więc interesują cię tylko gierki, bo napisałeś "ludzią" nie "ludziom" ;)
Standardowa odpowiedz ktora mozesz sie ratowac to to, iz jestes dyslektykiem
[#167] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@esial, post #163

Jak dla mnie możesz tak sobie nazwać nawet swój odkurzacz.
[#168] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Sventevith, post #127

FDD jest jednak niezbędny, podmieniłem jakieś biblioteki w systemie i OS3.1 się nie wczytał. Co mnie uratowało ? Właśnie FDD i dyskietka w Workbenchem. Przywróciłem wszystko do stanu pierwotnego i po bólu. W PC także setki biosów updatowałem z dyskietki, później z DOSowo botującej płyty, a plik wsadowy zawsze był na dyskietce.
I bardzo fajnie że NatAmi bedzie miała FDD... OK
[#169] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Duracel, post #166

Nie zauważyłem tego błędu, musiał mi słownik zmienić jak pisałem xD
[#170] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@stOOsh, post #167

Mój odkurzacz ma już na imię "Pegaz", a pralka się zwie "Samanta"
[#171] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Wojox, post #168

stOOsh, póki co, to Amiga One wyglądała jak odkurzacz i nazywaliście ją Amigą

Wojox, jeszcze rok temu taki Raks do księgowości wymagał stacji FDD w PeCecie. Dopiero ludzie na forach musieli szukać obejść, aby używać do tego celu Pendrive'a.
[#172] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Wojox, post #168

A znasz takie urządzenie jak USB i pendrive? To powiem Ci w tajemnicy, że na pc można również z niego zabootować komputer (flashować biosa, puścić memtest etc.)
[#173] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@snajper, post #160

Nie czepiaj się słówek, zobacz na godzinę o której to pisałem.
[#174] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #172

usb to przeżytek, stacja dyskietek rulez OK
[#175] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@abcdef, post #162

Nie myle sie, tylko zle to wszystko odczytales. GPU byl tylko przykladem przewagi ilosci pewnych zasobow w wielu/pewnych zastosowaniach (np: do odtwarzanie filmow:), do 3D..), o tyle ograniczonym, ze dt. wielokrotnsoci praktycznie tych samych jednostek. Koncepcja wielu roznych jednostek w rdzeniach jest odpowiedniejsza dla CPU!. Dlaczego roznych, dlatego zeby wykonywac efektywnie rozne algorytmy. Problemy komunikacyjne sa ograniczone do minimum, bo wszystko miesci sie w jednym ukladzie. Dlaczego w rdzeniach, ano po to, zeby szlo rownolegle.

Nie ma co przytaczac tutaj sporow na lini NVIDA vs Intel, bo to nie jest to samo.

Ostatnia edycja: 15.02.11 12:38:20
[#176] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #172

Daruj sobie durną ironię i czytaj ze zrozumieniem. Zadzwon do firmy która prowadzi dystrybucję programu księgowego RAKS i zapytaj dlaczego do ów programu wymagany byl/jest napęd FDD w PeCecie mimo iż od dawna mamy XXIw i istnieje coś takiego jak USB i Pendrive.

Możesz być zdziwiony odpowiedzią, ale czy cokolwiek do ciebie dotrze... nie sądzę.
[#177] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #172

Szkoda tylko, ze o tym nie wiedza producenci profesjonalnych kontrolerow RAID i rownie profesjonalnych plyt glownych oraz szczegolnych systemow (np. starsze ale nie stare Stardiagnozy) - to wszystko za grube pieniadze. Ba, do jeszcze niedawna nie wiedzial nawet o tym MS w swoich serwerowych rozwiazaniach.

FDD to podstawa w czyms wiecej niz komputer na biurku do Office, interetu i gierek.

Ostatnia edycja: 15.02.11 13:07:49
[#178] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Galnospoke, post #177

FDD to podstawa w czyms wiecej niz komputer na biurku do Office, interetu i gierek.

Czyli pisząc inaczej - jednak potwierdzasz, że w Natami nie jest potrzebne:)
[#179] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@1989, post #158

Masz 100 % racji !! Wielordzeniowość w PC polega głównie na samozadowoleniu posiadacza z ich istnienia.
Rdzenie w PC często korzystają ze wspólnej pamięci cache, co spowalnia ich działanie. Podobnie jest z dostępem do pamięci ram, po to wymyślono dual-chanel memory. Jednak w większości wypadków większość rdzeni, oprócz jednego, stoi odłogiem i marnuje prąd.
Sytuacja wraca jak bumerang do idei Amigi z układami specjalizowanymi. NatAmi będzię zapewne realizowała podobne zadania efektywniej i oszczędniej.
Jak pecetowcy nie rozumieją o co chodzi w "postępie" architektury x86, to objaśnię "chodzi tylko o portfele klientów".
Wracając do CPU, wystarczy zobaczyć każdy 3dMark -test CPU, ledwo liczy pojedyńcze klatki. Procesory strumieniowe radzą sobie o wiele lepiej.
Jestem za NatAmi i ją kupię, mam nawet na oku obudowę ! W zakresie 500-600 funtów do zaakceptowania... OK
[#180] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #172

No nie zawsze się dalo z Pendriva, prowadzą sklepi i serwis PC, zawsze miałem pod ręką "flopa" z kabelkiem i pendriva i willem epromm programer v3.0 który mam do dziś.
Czy zawsze na post musi ktoś odpowiadać w sposób jakby druga osoba była kretynem ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem