Komentowana treść: Pierwsze zdjęcia Natami MX
[#31] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@recedent, post #23

Wlutowany procesor na płycie to czyste marnotrawstwo i energii i układu, po włożeniu nowej karty turbo. No rozumiem, po włożeniu turbo z lepszym procesorem, ten stary dalej jest obecny w systemie i wykorzystany do mniej zacnych zadań, no chociażby transportem danych z napędów czy czegokolwiek innego. Ale wlutowany procesor kończy zawsze źle, ani go podarować komuś mniej zamożnemu, ani wykorzystać bo jest po prostu wyłączany.
Commodore dobrze wiedziało co robi, dawali do klasyków zawsze procesory okrojone, kalekie z założenia, dlatego rynek się otworzył na Blizzardy, Apollo itp..
Co do kanapki ? Jaka to kanapka ? Dobrze wykorzystane miejsce, dobrze pomyślane i zaprojektowane, Power MAC też ma podobnie wciskane procesory, nawet 2 szt... Natami x 2 Może ?
Pomyślałem o fajnej małej zgrabnej obudowie do tego cudeńka,, tylko fllop ? chyba zewnętrzny ...
[#32] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #26

Ochłoń pinior, sprzęt jest robiony przez hobbystów dla hobbystów. Patrząc na wykonanie tej płytki, nie chce mi się wierzyć żeby nie wlutowano odpowiednich złączy skoro jest przewidziane na nie miejsce. Poza tym sama płytka robi naprawdę pozytywne wrażenie.
[#33] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Wojox, post #31

Dodam tylko że Commodore wciskało słabe procki z powodu zachłanności. Zawsze mieli kłopot "finansowy", więc dawali ludziom ochłap. A1200 w momencie premiery powinna mięc 030 full 25 MHz + Hdd
[#34] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Wojox, post #33

commodore to byli biznesemi i do tego nie najlepsi,jedynie co ich ratowalo to bylo szczescie przyklad c64 amiga 500 i na koniec 1200 no ale jak praktyka uczy na szczesciu nie da sie zbudowac dobrej firmy.
[#35] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX
Bardzo ładna, mała płyta. Coraz bliżej do sprzedaży. Czy zespół NatAmi porozumiał się już z dystrybutorami, czy jeszcze na to za wcześnie?

Ostatnia edycja: 13.02.11 21:37:22
[#36] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@recedent, post #23

Ok, ale "budżetowe" Amigi które stanowiły największy procent Amig były wtedy w domach prywatnych użytkowników, natomiast A4000 które miały największy potencjał modernizacji, były zazwyczaj w posiadaniu telewizyjnych stacji itp. i stanowiły niewielki procent ogółu.

Rozwijający wówczas skrzydła PC nie dość, że był relatywnie tani i coraz odważniej znajdował miejsce w prywatnych rękach, to posiadał łatwą i w miarę tanią możliwość wymiany procesora na sporo wydajniejszy. Chyba wszyscy pamiętają co było wtedy wyznacznikiem wydajności PC - To ile klatek animacji miał DOOM.

To co było na początku błogosławieństwem Amigi czyli zwarta architektura, później stało się jej przekleństwem niestety, ponieważ nastał okres szaleństwa 3D.

Sam pamiętam jak spaliłem swój pierwszy procek 486DX 66Mhz przez nieprawidłowe zamieszczenie go w sockecie, aby tydzień później pojechać i kupić 133Mhz. Gdyby to samo spotkało mnie w przypadku procka od Amigi, to bym się chyba wtedy pochlastał.

W związku z powyższym moim zdaniem to dobrze, że NATAMI pozostawia sobie pewną furtkę na później.
[#37] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Duracel, post #36

Znam dokładnie historię PC, miałem tonę czasopism i czytając pomyślałem że Commodore nie czyta prasy.
Firma IBM na starcie miała gotowy projekt Swojego super PC (intel8088), Pracowali nad projektem 2 lata. Przed premierą Motorola zaprezentowała MC68000, który to miażdżył intela we wszystkich aspektach. Jako że IBM posiadał 40 % akcji intela, nie chcą stracić własnych środków po bankructwie intela, wydał dokumentację PC na cały świat. Poszło w eter, macie gotowy komputer, produkujcie i sprzedajcie. I tak nastała era PC, na najbardziej kalekim kodzie jaki powstał x86.
Nazwę ten okres RAKIEM rozwoju ... Wszystko pod PC działa dalej tak samo jak w raku, potrzeba więcej mocy, więcej komórek, więcej więcej.. A dla przeciętnego użytkownika ciągle styka średni sprzęt i dobry system....
[#38] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Banter, post #15

---
edit: zdublowałem pytanie

Ostatnia edycja: 13.02.11 21:50:00
[#39] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Minniat, post #35

Też mi się podoba. Na 90 % kupię te Natami.
[#40] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@recedent, post #8

Kontynuacja chlubnej tradycji Amig klasycznych z dwoma (a
nawet trzema) procesorami


Jeszcze tylko żeby kartę z ppc dorobili i będzie prawdziwa Amiga.
[#41] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Wojox, post #37

sadzac po tym co tu napisales to historie PC znasz na podstawie tej tony czasopism, a 3/4 tej tony to czystej wody pampuchizmy
[#42] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Ender, post #21

Ja myślałem, że dołożą instruckji N050 i będzie upgrade, poprzez zmianę wsadu FPGA.


Może następna wersja.

Nie chcę powtórki z klasyka - karta turbo z PPC.


Dlaczego nie chcesz?
Jak prawdziwa Amiga to prawdziwa Amiga.

[#43] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #26

Andrzej Drozd musi się jak najszybciej uzbroić w dobrą lutownicę, żeby wlutować złącze FDD, bo inaczej nie uruchomi Superfroga z dyskietki, a przecież bez tego Natami to nie Amiga.


Gdzie jest Andrzej Drozd?
Jak oni mogli mu coś takiego zrobić.
Natami to nie jest prawdziwa Amiga, superfrog z dyskietki nie działa.
Przecież chłop się dzisiaj schleje z rozpaczy.
[#44] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@zxcvb8000, post #43

W odpowiedzi poczytaj post #28 i #29.
[#45] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@rzookol, post #30

Powiedz lepiej, kto jest odpowiedzialny za pisanie sterownikow do sprzętu, na jakim poziomie i typie implementacji są. Aros68k jest nieskonczony więc odpada obecnie a jego brak tworzy problemy odnosnie sterownikow do grafiki (p96 i cgx maja zamkniete niskopoziomowe sdk).


Co ty?
Przecież o czymś takim jak p96 i cgx trzeba by pomyśleć przed rozpoczęciem tego projektu.
Natami team musiałby się dogadać z ludźmi robiącymi systemy na "nieprawdziwe" Amigi.
Takimi jak MOS Team czy Hyperion.

[#46] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Wojox, post #33

I chunky pixel.
Chociaż w rozdzielczości 640x400 16 bit.
Ale żeby w ogóle było.
[#47] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@zxcvb8000, post #43

Gdzie jest Andrzej Drozd?
Jak oni mogli mu coś takiego zrobić.
Natami to nie jest prawdziwa Amiga, superfrog z dyskietki nie działa.
Przecież chłop się dzisiaj schleje z rozpaczy.


Spokojnie. Za radą brunatnego portalu kupię sobie X1000, zrobię sobię dziurkę w obudowie i będę tam wsadzał dyskietkę, która naciśnie taki guziczek, a on załączy mi UAE i gierkę. I będzie Rulezo Numero Uno. :)

Ostatnia edycja: 13.02.11 22:45:12
[#48] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX
Płyta fajna - zwłaszcza jak się ją porówna z poprzednikami, widać pracę.

Podoba mi się RTL8110sc - ethernet 1 Gbit - choć na razie jest chyba krucho ze stosem TCP/IP dla AmigaOS3 który obsłuży ramki Jumbo.

Złącza USB na płycie - 10 pin - lepiej żeby miały ucięty pin, aby userzy nie obracali wtyczek.

Rzeczywiście jest w jednym projekcie MC68060FE133 - rarytasik
[#49] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Valwit, post #41

Nie pamiętam aby pan Pampuch redagował czasopismo Bajtek ??
[#50] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@zxcvb8000, post #42

Tez tego nie rozumiem. Ten teoretyczny procesor fajnie okaze sie 4x szybszy od 060 ale 5 razy za wolny do jakichs podstawowych czynnosci typu browser, filmy.
Mozliwosci fpga sa ograniczone, co zlego w karcie procesorowej. Bedziecie sie przepraszac z ppc jako koprocem? Bedziecie sie przepraszac jak taki ppc w kanapce zastapi glowny proc? Bedziecie sie przepraszac jak bedzie trzeba uzywac os4 mos?
Hmm... GrrrrzzzZZzzz... wroc.
Juz raz ktos szedl ta droga.
Ten projekt spelni sie jako fajna odpalaczka do gier, moze powstanie pare podrasowanych tytulow w formie portow, przerobek. Nie palcie za soba mostow. Pisanie o ppc i "samantach" jako piatym kole u wozu bylo zenujace.

Ktos pisal "po co wiecej niz 1 pci". Ja od razu widze dla takiej maszynki podstawowe zastosowanie pci. Tuner tv. On blokuje pci na dziendobry w koncu to ubogie centrum multimedialne moze byc :)
[#51] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pawelini, post #50

Ktos pisal "po co wiecej niz 1 pci". Ja od razu widze dla takiej maszynki podstawowe zastosowanie pci. Tuner tv.


To natami nie będzie miało od razu wbudowanego tunera tv?
To chyba miała być kontynuacja, a AAA od Commodore miało mieć wbudowane pobieranie sygnału TV z zewnątrz.

[#52] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX
No to cena będzie kosmiczna jak, jeszcze trzeba będzie dokupić procek. No te filmy fullHD, na 68060
[#53] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@Sventevith, post #52

No te filmy fullHD, na 68060
Smiech

Ciiiiicho, nie psuj Im nastroju.

PS. Podobno już ta wersja ciągnęła FullHD

Ostatnia edycja: 14.02.11 01:56:23
[#54] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@recedent, post #29

A ileż to roboty skoro polutowali inne bardziej skomplikowane elementy, po co tak szybko robili zdjęcia, trzeba było najpierw wlutować wszystko, a może tak już zostanie? Zauważ, że w świecie pc często zdarzają się puste punkty lutownicze na MoBo. (m.in. dla FDD).
[#55] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX
Ładnie wykonana płytka. Zobaczymy jak to wszystko będzie działać. Co do ceny, to nie byłbym takim optymistą: dla porównania MiniMig (projekt non profit) składający się z jednego układu FPGA, jednego 68000, taniego PICa i pamięci SRAM kosztuje około 1000 zł. A wyciąga prędkość w porywach 2x A500.... to ile może kosztować o wiele bardziej zaawansowana konstrukcja?
Jeśli znajdzie się w zakresie moich możliwości finansowych, to pewnie kupię. Ale nie mam złudzeń co do filmów HD, czy nowoczesnych przeglądarek. Czy w firmach typu Motorola pracują jakieś łosie które nie potrafiły pociągnąć projektu 68k (a to bardzo udany projekt - rynek dla 68k był) w XXI wiek? A pracujący po godzinach w garażu zapaleńcy to zrobią? Lata 70 się skończyły... (to cytat ;) ). Może ten procek osiągnie prędkość 10x 68060... może. Ale to i tak za mało dla zadań z którymi nie radzi sobie 7447 1.5 GHz pod MOSem. A system MOS jest tak samo lekki i skonstruowany jak AOS3.x. No i ktoś musi napisać sterowniki (co nie jest takie proste, przeciętny programista samouk będzie miał z tym spore problemy) i aplikacje (tu lepiej, bo część rzeczy powstanie dzięki nieśmiertelnemu .configure i make).
Ale jak pisałem, jak będzie mnie stać, to kupię. Pewnie w końcu puszczę dalej w lud, ale pobawię się :) . Nadal będę używał Morphosa, bo jego używalność dalece przekracza używalność OS3.x. Dlatego też nie uważam Natami za jakiekolwiek zagrożenie dla MOSa. MOS dla pragmatyków chcących maksymalnie dużo rzeczy "współczesnych" robić na systemie z solidnymi amigowymi podstawami, a Minimig dla wielbicieli hardware klasycznej Amigi i pytających "a co by było, gdy C= nie zbankrutował". Zaliczam się do obu tych grup :)

Ostatnia edycja: 14.02.11 01:53:42
[#56] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pawelini, post #50

Mozliwosci fpga sa ograniczone, co zlego w karcie procesorowej.


rzeczywiscie, mozliwosci karty procesorowej z boskim PPC sa nieograniczone, za to FPGA sa ograniczone i bez PPC ani rusz

W Natami masz jeden uklad Cyclone IV (wersja E (ekonomiczna, nawet nie najwyzsza, a juz realizuje klasyka z "malymi" rozszerzeniami), najwyzsza wersja Cyclone IV jest GX), a przeciez dostepne sa jeszcze Cyclone V (E, GX i GT), ...oraz Arriva, Startix, oraz Hardcopy(ASIC) - ALL 28nm, ktore mozna ze soba laczyc...

PPC niczego nie zastapi, predzej kolejne Natami zastapi Natami obecnie prezentowane. Szkoda czasu/zasobow/srodkow zespolu Natami na PPC :)

Z tego co widze na zdjeciach i wnioskuje po komentarzach, wersja Natami MX jest juz akceptowalna, wiec nalezaloby pomyslec o przekazaniu wielu kopi klientom/developerom..., a potem tworcy Natami moga zajac sie kolejna plytka... OK

Jeden PCI wystarczy w zupelnosci. Ilu uzytkownikow planuje choc jedna karte PCI, bo sam nie widze na razie zadnej ciekawej. WiFi na USB. Tuner TV tez na USB.

Juz wiem, karta z dodatkowym kontrolerem i portami USB lub USB/ATA/SATA

Ostatnia edycja: 14.02.11 02:10:57
[#57] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #53

No te filmy fullHD, na 68060


nie na 68060, tylko N68k, jest do zrealizowania. W x86/PPC tez sa niezbedne rozszerzenia do takich/podobnych zadan...
[#58] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pawelini, post #50

usb nie masz?

a tak, to amiga. nie ma sterowników. RULEZ! :f
[#59] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@pinior, post #54

Nie zadałeś sobie na tyle trudu, żeby poczytać wspomniane przeze mnie forum, więc Cię wyręczę. André Jernung (członek Natami team) pisze:

Not everything in the photos are soldered which will be soldered in the "final product". It is just "mounting and testing in progress" pics for now. :) That is why the IDE connector is not mounted there yet, for example.

Tłumaczenie: Na zdjęciach przylutowane jest mniej elementów niż będzie w "wersji finalnej". Póki co to zdjęcia z etapu "montowania i testowania". :) Dlatego nie jest jeszcze zamontowane, przykładowo, złącze IDE.

Co do FullHD - z tego co czytałem, to nikt z teamu Natami nie wypowiada się o odtwarzaniu filmów w FullHD. Mowa jest tylko o pracy w rozdzielczości FullHD, a to spora różnica (bo to potrafi i klasyk z dobrą kartą graficzną). W to, że Natami będzie bezproblemowo odtwarzać filmy w FullHD wierzą chyba tylko najwięksi Natami-entuzjaści.
[#60] Re: Pierwsze zdjęcia Natami MX

@UZi, post #58

A nie wystarczy przeportować Poseidona z AROSa? Chip USB jest standardowym chipem EHCI a do takich AROSowy Poseidon ma sterownik.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem