Komentowana treść: MorphOS 3.12
[#1] Re: MorphOS 3.12
Zassane, biorę się za instalkę. Dzięki MorphOS Team!
EDYTA: Znikł image dla Efiki.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 14:43:28 przez waldiamiga
[#2] Re: MorphOS 3.12
Świetna informacja OK
No i numer wersji już się nie kojarzy z 16-bitowym Windowsem
[#3] Re: MorphOS 3.12
Zastanawia mnie szereg nowych funkcji opisanych na stronie teamu:

Added basic PMac12,1/PPC970FX frequency switching support

Added dynamic CPU frequency switching (full/half speed as supported by 970FX) for PowerMac12,1/iMacG5 based on CPU load statistics

Basic sensor support for PMac11,2/PMac12,1 models

O ile dobrze rozumiem, to PowerMac G5 11.2 to jest "PCIe", czyli wielordzeniówka - nie obsługiwana obecnie przez system MorphOS. Zaś PowerMac 12.1 to jest najzwyklejszy iMac G5 - również obecnie nie obsługiwany. Coś się kroi na wersję 3.13?
[#4] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #3

A nie wiem czy będą poprawki dla 11,2 w 3.13. Nie chce za bardzo lobbować za 11.2 bo jeszcze zostanie wyłączone to co jest.

może się przydać:
https://photos.app.goo.gl/8Z31VYa72oX6ASsa6
[#5] Re: MorphOS 3.12
Fixed the I2C channel for RevD PBooks (caused fan speed control to fail)

Szok i niedowierzanie, ale działają mi wiatraczki w PowerBooku :) Po tylu latach proszenia :)
Teraz pozostaje czekać na wsparcie G5 PCIe i Imac G5 ;) ;)
[#6] Re: MorphOS 3.12

@trOLLO, post #5

imac na razie tylko isight
[#7] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #6

Ale będzie, czy już jest? Bo strona "hardware compatibility" dalej utrzymuje, że:

6 - Only PowerMac 7,2 and PowerMac7,3 (A1047) are supported.
[#8] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #7

Skoro nie jest supported to nie możesz liczyć na support ze strony MorphOS Teamu, a bugtrackerowe wpisy będą zlewane...
[#9] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #6

tylko isight

Czyli A1144 i A1145?
[#10] Re: MorphOS 3.12
Zainstalowny :)
Podziekowania dla Teamu.

Pytanie: czy tylko ja nie mam przysciskow "szybkich linkow" w nowym OWB?

Edit: nie bylo pytania. w meny znalazlem odpowiedni czekmark :)


Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 16:24:41 przez Phibrizzo
[#11] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #8

nie możesz liczyć na support ze strony MorphOS Teamu, a bugtrackerowe wpisy będą zlewane...


...ale system zabootuje na takiej maszynie bez większych problemów? Bo wcześniejsze wersje miały poblokowane niektóre komputery.
[#12] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #11

mozesz sprobowac:)
[#13] Re: MorphOS 3.12

@stefkos, post #12

Łomatko. No to ja wyciągam z szafy Dual Core 2,3 GHz i ogień!
[#14] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #13

Tradycyjne moje pytanie - kiedy SMP? Bez wieloprocesorowości jest bida...
[#15] Re: MorphOS 3.12

@perinoid, post #14

Ale z nyndzą czy bez?
[#16] Re: MorphOS 3.12
dobra robota chlopaki, mnie cieszy obsluga dwoch ekranow :)
[#17] Re: MorphOS 3.12

@juen, post #16

tym że to są jak na razie dwa ekrany a nie rozszerzenie jedego, trzeba o tym pamiętać
[#18] Re: MorphOS 3.12
Super! No i jaki piękny początek wieczoru :) No to trzeba zainstalować :D Dzięki MOST!
[#19] Re: MorphOS 3.12
Jutro aktualizacja :) podziękował i brawo ci panowie :)
[#20] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #17

Mam powerbooka więc akurat :)
[#21] Re: MorphOS 3.12
Super news.
[#22] Re: MorphOS 3.12
Ale tona poprawek i drobnych zmian! Czytam, czytam release notes i skończyć nie mogę…
Ciekawsze (według mnie) fragmenty:

1. Flow Studio mocno się rozwija.
Dla mnie to jest program ostatniego 10-lecia. Nie przypuszczałem, że kiedyś czegoś takiego dożyję w (pseudo)amigowym świecie. Jestem w ciężkim szoku za każdym razem gdy uruchamiam to środowisko.

2. Classes/Framework/MUI: Added Unicode support to most of the classes
Noooo… tak ma być!

3. Classes/Reggae/http.stream: Added HTTPS support
Nie wiedziałem, że wcześniej tego nie było. No ale teraz to już nie ma znaczenia, bo jest. szeroki uśmiech Wypas!

4. Devs/Monitors/Radeon: Dual-head support for selected Radeon R3xx setups
Przyda się, bardzo się przyda. Super!

5. Libs/Tinygl: Support GBR and BRG swizzling in fragment programs
Że co? Fragment programs? Mam rozumieć, że morphosowy OpenGL ma już nie tylko vertex shadery ale i pixel shadery? Czyli co, wchodzimy w XXI wiek?

6. Prefs/Mouse: Support for natural scrolling direction
Wreszcie będę mógł to sobie włączyć na moich maszynach z macOS. Dotąd miałem ustawione “klasycznie” żeby mi się nie myliło przy przesiadkach między macOS a MorphOS. Wolałem już zrezygnować w macOS z "naturalnego" żeby mieć spójnie. Świetnie, że pomyślano o takim niby drobiazgu ale jednak bardzo istotnym.

7. Classes/Frameworks/ObjFW: ObjFW is a portable, lightweight framework for the Objective C language. Its shared runtime library enables ObjectiveC ARC on MorphOS.
Czyli co? W morphosowym Objective-C mamy już Automatic Reference Counting? Noooo to jest petarda! Teraz przy pisaniu czegoś nieprzenośnego od podstaw bardzo mocno się zastanowię czy nie pisać w Objective-C.


Shadery, Unicode, ARC, FlowStudio... Jeszcze ze 2-3 takie aktualizacje i będzie mi głupio mówić, że MorphOS PPC to takie moje retro-hobby. szeroki uśmiech
[#23] Re: MorphOS 3.12

@MDW, post #22

No changelog jest mega. Po moich pierwszych organoleptycznych testach wychodzi że wydajność w aplikacjach (grach) gl jest poprawiona, zwłaszcza widzę to na ibooku g4. Dobra robota morphos team OK
[#24] Re: MorphOS 3.12

@MDW, post #22

No jest dużo, szczególnie, że to changelog tylko z jednego roku dewelopki. Co do shaderów to trzeba pytać kiero co działa a co nie. Bo chyba wiecej nie działa niż działa.

Teraz czekamy na odpowiedź Hyperionu bo zawsze lepiej mieć konkurencje niż jej nie mieć.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 21:52:53 przez michal_zukowski
[#25] Re: MorphOS 3.12
Zostawiam sobie aktualizacje na Weekend. Ciekaw jestem jak się będzie sprawować i czy aby coś nie wyskoczy "niekompatybilnego" z poprzednimi wersjami.
[#26] Re: MorphOS 3.12
Nie wiem czy to tylko u mnie czy może to jakiś "globalny" problem. Mianowicie OWB po zamknięciu jak by mnie wylogowywał z zalogowanych stron. Testowane na ppa i morph zone.
[#27] Re: MorphOS 3.12
Chciałem sobie na PowerMaćku G5 szybko zaktualizować z pendrajwa a tu zonk - po standardowym:

do QUIESCE finished

Wiatraki wchodzą na wyższe obroty, ale nie widzę obrazu (monitor miga trzy razy, chyba "out of sync" - to jest aluminiowy Cinema Display, on lubi chyba tylko swój natywny 1920x1200). Oczywiście mogę puścić reset z klawiatury. I tyle.
[#28] Re: MorphOS 3.12
Wersja 3.50 będzie kompatybilna z AOS 4.
A w wersji MorphOS 4 przedstawiciel MorphOS Team ogłosi wchłonięcie developerów AOS4 i Hyperion
[#29] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #27

pod pcie czy agp?
no i czy uruchamiales z boot with no s-s?
[#30] Re: MorphOS 3.12

@rgrg2, post #28

Podaj listę technologii z AOS4 (z argumentacją), którą byś chciał widzieć w MorphOSie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem